Pondělí , 28. 10. 2024

Jidáš

Víte, co dělat při bodnutí hmyzem? Proč je lepší štípance neškrábat a jak se účinně postavit svědění

Letní počasí láká ven nejen lidi, ale také velké množství různých zástupců hmyzí říše. Ať narazíte na komára, včelu, vosu, klíště, muchničku, mravence nebo třeba ováda, ne vždy taková blízká setkání třetího druhu dopadnou dobře. Podívejte se, jak si po bolestivém seznámení správně „olízat rány“.
štípance
Štípance od hmyzu hlavně neškrábejte.

31. 07. 2023

31. 07. 2023

Letní neštovice aneb štípanec vedle štípance

Důvodů, proč hmyz reaguje na lidskou přítomnost agresivně, je mnoho. Může se jednat o případ, kdy hmyz považuje za nejlepší obranu útok, chrání sebe nebo své hnízdo, také ale může jít o omyl, kdy na něj třeba šlápnete. Samičky komárů a ovádů pak potřebují krev s patřičnými živinami, aby se mohly rozmnožovat. Každé takové bodnutí či kousnutí se do určité míry liší, odezvy jsou ale víceméně podobné. Takže jakou můžete od svého těla očekávat reakci v případě bodnutí? Obvykle je to:

  • zarudnutí v místě vpichu
  • horkost a otékání
  • svědění a podráždění pokožky
  • nevolnost
  • kopřivku či jinou drobnou vyrážku
  • při větších alergických reakcích dochází k problémům s dýcháním, dostavuje se dušnost

Pokud pociťujete úzkost a špatně se vám dýchá, případně reakce na bodnutí je velká či neobvyklá, určitě kontaktuje lékaře.

Jak se postarat o štípance?

Většinu menších štípanců, jako je například od komára, ováda nebo třeba muchniček, není potřeba nijak speciálně ošetřovat. Pokud je reakce mírná, postačí ránu ponechat volně a nedrbat si ji. Do několika hodin by měly odeznít příznaky v podobě svědění a podráždění. Pokud jsou ale projevy nepříjemné, můžete vyzkoušet následující univerzální postup:

  1. Místo, které je zarudlé, opláchněte čistou vodou. Můžete použít i mýdlo, aby byla rána opravdu čistá.
  2. Aplikujte chladivý obklad.
  3. Naneste na místo chladivý nebo znecitlivující gel, jako je například fenistil. Z domácích léků funguje na štípance plátek cibule, měsíčková mast, obklad z octu nebo levandulový olejíček.
repelent
Je dobré se v létě chránit repelentem proti hmyzu.

Nezapomínejte ale, že nejlepší obranou proti štípancům je prevence. Nejen do přírody, ale i na zahradu je dobré chránit se repelentem, případně dostatečným oblečením. Další možností je například moskytiéra či síťky v oknech, které vám bodavý hmyz také spolehlivě udrží od těla. Dobré je rovněž nechodit na místa, u kterých lze předpokládat, že se tam budou hmyzí „predátoři“ pohybovat, jako jsou stojaté vody, louky s vysokou trávou nebo ovocné sady.

K TÉMATU  Hledáte perfektní jarní boty? Mrkněte na bílé balerínky!

Štípance nedrbat!

Hlavním a nejdůležitějším pravidlem je štípance neškrábat. Důvodem je, že i když vám to přinese krátkou úlevu od nepříjemného svědění, v celkovém horizontu ho spíše zhorší. Hmyzí útočníci vám totiž kromě této památky zanechali v těle menší dávku svého jedu, který obsahuje histamin. Ten v ráně zůstává a díky škrábání se „rozlézá“ ještě více. Kromě toho dochází drbáním k narušování jednotlivých vrstev pokožky až k těm citlivějším. Z malého bodnutí se tak stává otevřená rána, do které je snadnější chytit infekci.

Vyvarovat byste se také měli přehnaným reakcím v případě, že v ráně ještě něco máte. Ať už vás právě vysává klíště nebo vám v kůži zůstalo třeba včelí žihadlo, je potřeba postupovat s nejvyšší opatrností a „cizího tělesa“ se zbavit co nejdříve, ale s citem. Obzvlášť u včelího žihadla není na co čekat, neboť jed, který se z něj uvolňuje vchází do člověka postupně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Klíšťata, komáři, ovádi: Láká je teplo, pot i alkohol

Měsíček lékařský. Využijte ho v kuchyni i pro zdraví. Připravte si tinkturu, mast nebo olej

Zdroje článku:
https://www.benu.cz/jak-spravne-osetrit-kousnuti-od-hmyzu#toc-vosi-a-vceli-bodnuti, https://itesco.cz/hello/clanek/co-stiplo-vase-dite-odhalte-vinika-podle-bodnuti/16831/, https://zdravi.euro.cz/clanky/pokousani-hmyzem-priznaky-lecba/
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Věděli jste, že oblečení může dost závažně poškodit zdraví? Možná si vybíráte oblečení jenom podle barvy, střihu nebo materiálu, ale ne vždycky jsou to ta správná kritéria. Někdy je dobré se zajímat i o to, zdali neobsahuje toxické látky.
Václav Neckář, česká hudební ikona, oslavuje své 81. narozeniny. S jeho hity, jako „Půlnoční“ či „Stín katedrál“, má nezapomenutelné místo v srdcích fanoušků. Pojďme si připomenout jeho fascinující kariéru a neobyčejný život.
I když už se za okny kolikrát "rýsuje" jaro, ještě si nějaký ten pátek počkáme, než se dá zima definitivně na ústup. Počasí je nevyzpytatelné a po ránu umí i nepříjemně překvapit. Studený vítr a teploty okolo nuly rtům příliš nesvědčí.
Upevnit do stojanu, vytáhnout krabice s ozdobami a pustit se do díla. První jdou na řadu světýlka! Někdo si ale na stromku postaví Betlém a vláček. Podívejte se na video.
Domov je místem, kde se chceme cítit bezpečně. Již po staletí je ochrana domova důležitou samozřejmostí napříč různými kulturami. I naši předkové chránili své domovy před kletbami, zlými duchy, bídou či útoky nepřátel.
Udržování zdraví na pracovišti je klíčové pro produktivitu, spokojenost a celkovou pohodu. V tomto článku se dozvíte, jak si udržet fyzické a mentální zdraví i během náročných pracovních dnů. Poradíme vám, jak efektivně řešit stres, najít čas na pravidelný pohyb a zdravě se stravovat, i když jste zaneprázdněni pracovními povinnostmi. Navíc zvýrazníme význam psychické odolnosti a technik odpočinku, které pomohou zachovat klidnou mysl a pozitivní postoj. Tyto tipy vám umožní nejen lépe se cítit, ale také zvýšit vaši efektivitu a spokojenost v práci.
Máme tu začátek nového roku 2021 a určitě si spoustu z vás dalo nějaké předsevzetí! Například začít cvičit, jíst zdravěji, chodit na procházky, myslet více pozitivně, být lepší přítelkyní či přítelem či být lepším rodičem. Vaše předsevzetí se mohou lišit, ale stejně vás všechny něco spojuje. A to to, že jich chcete dosáhnout! Proto vám v tomto článku zmíníme 3 důležité kroky, jak na to. A věřte, že pokud se těchto kroků budete držet, tak máte vyhráno.
S chutí upravujete nebo měníte interiér, ale nechcete, aby vás takové změny přišly příliš draho? Tady je pár šikovných vychytávek, jak na to. Těchto 13 nápadů vám umožní jednoduše přizpůsobit domov vašim představám. Inspirujte se!
Věci mají své místo. I když to na první pohled nevypadá, už dvouleté děti vědí, kam která věc patří. Právě v tomto věku se začne projevovat smysl pro pořádek. Je tak nutné jim dát pravidla her i úklidu. Dítě začne vnímat vnější a vnitřní řád.
Otevřete dveře k zdravějšímu životnímu stylu. Dnes přinášíme vám praktické rady a osvědčené tipy, které vám pomohou iniciovat a udržet zdravé návyky. Od malých každodenních změn po postupný proces adaptace, čeká na vás průvodce, jak integrovat zdravější rozhodnutí do svého každodenního života. Jste připraveni na cestu k celkovému zlepšení svého životního stylu? Pojďte do toho snámi a objevte radostné stránky zdravějšího já.
Náš domov je prostor, kde bychom se měly cítit bezpečně. Je to místo, kde čerpáme psychickou pohodu a energii na další dny. Jak jste na tom vy? To vám prozradí náš numeroskop.

Výběr článků

Občas kvůli tomu, že je tady zase, protočíme panenky. Často nám připravuje krušné i bolestivé chvíle a někdy bychom byly raději, kdybychom si užily alespoň měsíc bez ní. Přesně tak většina žen vnímá menstruaci, která vlivem let neustále mění svou podobu. Jak vypadá ve dvaceti, třiceti a ve čtyřiceti? Mrkněte na její tři, pokaždé jiné, tváře.
Zavodnění lidského těla je problém, se kterým v dnešní době bojuje mnoho lidí z moderního světa. Příčin může být hned několik. Zbavit se přebytečné vody je přitom velmi snadné. Podívejte se na příznaky zavodnění a na pár tipů, díky kterým se vody lehko zbavíte.
Život ve volné přírodě pěkně zblízka. Ptáci se střídají přímo před vámi tak, jak je venku nikdy neuvidíte. Pro něco na zub si přijdou i zvědavé veverky. Stačí chytře umístit kameru a můžete si natočit podobný dokument o životě zvířat na vaší zahradě. Možná vás překvapí, kolik se jich tam vystřídá.

Nepřehlédněte

„Už to mezi námi není takové, jako dřív. Chybí mi chvíle, kdy jsme neřešili jen pleny, očkovaní, hlídání, opruzeniny, růst zoubků. Náš sexuální život je po narození dítěte na bodu mrazu. Všechno se točí kolem prcka a nemáme na sebe s partnerem už vůbec žádný čas. Jsem uvázaná doma a můj svět je jen pračka, pleny a sporák. Nepamatuji si, kdy jsem naposledy měla čas umýt si vlasy nebo si udělat nehty. Co máme mimino, jsem pro svou ženu druhé kolo u vozu. Všechno mám na krku já a partner mi s ničím nepomáhá. Moje žena o sebe přestala pečovat.“ Tohle je výčet těch nejčastějších příčin sporů, které vyvstávají po narození dítěte. Poznáváte se v některém z uvedených příkladů? Dnešní článek vás provede nejčastějšími příčinami partnerské poporodní nebo chcete-li rodičovské krize.
Krásné a zdravé pokojové rostliny ozdobí jakýkoliv interiér. Jsou jakýmsi živým elementem, který by nikde neměl chybět. Víte však, jak se o pokojové rostliny starat, aby vypadaly stále perfektně a dělaly vám dlouhá léta radost?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek