Slunečnicový olej
Srovnání olejů začněme slunečnicovou verzí. Pokud jde o složení, slunečnicový olej není o nic horší než ostatní oleje. Obsahuje rostlinné tuky, které zlepšují fungování oběhového a nervového systému, mají příznivý vliv na stav pokožky.
Slunečnicový olej navíc pomáhá očistit toxiny a zlepšit fungování kardiovaskulárního systému a mozku. Jeho použití v kuchyni je všem známo, proto se pojďme vrhnout na objevování ještě dalších olejů.
Olivový olej
Výhody olivového oleje jsou jednoznačné: obsahuje obrovské množství tělu prospěšných látek jako vitamíny A, E, D, K, vápník, antioxidanty, omega-3 mastné kyseliny… Všechny tyto složky pomáhají normalizovat krevní tlak, snižovat množství „špatného“ cholesterolu, zlepšit funkci mozku a stav paměti.
Díky svým vlastnostem pomáhá olej zlepšovat kvalitu pokožky, nehtů a vlasů. Olivový olej také zabraňuje stárnutí pokožky a je silným stimulantem imunity.
Jak „oliváč“ využít v kuchyni?
Tento olej je ideální pro zálivku zeleninových salátů i pro vaření při nízkých teplotách, tedy pro dušení! Faktem je, že olivový olej je bohatý na mononenasycené mastné kyseliny a jsou méně citlivé na teplo než polynenasycené. Nebojte se na něm smažit či jej zastudena přidávat do polévek. Nejlepší ze všeho je však namočit do něj kousek čerstvého chleba a jen tak pojídat spolu se sýrem.
Kokosový olej
Kokosový polej má dnes mnoho variant a pokud chcete opravdu ten kvalitní, jež budete konzumovat, e lepší si připlatit. Zvolte tedy raději dražší variantu, která bude obsahovat označení bio. Vysoce kvalitní kokosový olej by neměl obsahovat „extra“ přísady ve formě zahušťovadel, dochucovadel, stabilizátorů a konzervantů.
Platí pravidlo, že čím méně přísad ve složení, tím lépe. Kokosový olej pomáhá tělu bojovat proti zánětu, zvyšuje imunitu, zlepšuje spánek a normalizuje hladinu cukru v krvi.
Jak jej použít v kuchyni?
Tento olej má široké použití při vaření. Jeho jemná vůně dodá pokrmům neobvyklou, lehkou chuť. Je velmi zdravý, a proto jej často používají maminky například pro smažení palačinek svým milovaným ratolestem. Nerozpadá se totiž pod vlivem vysokých teplot, což znamená, že se nestává karcinogenním.
Avšak kokosový olej je bohatý na nasycené tuky, což znamená, že nadměrná konzumace vede ke zvýšení „špatného“ cholesterolu a vzniku obezity. Kromě toho může olej způsobit alergické reakce.
Dýňový olej
Dýňový olej se extrahuje z pražených lisovaných semen. Mezi těmi, kteří se starají o své zdraví, je tento druh oleje vysoce ceněn právě díky šetrnému typu výroby (lisování za studena), při kterém je možné zachovat maximální množství užitečných vlastností.
Tento typ oleje se také používá jako součást komplexní terapie při léčbě srdečních chorob. I při externím použití je tento olej schopen „léčit“ – lze ho aplikovat na popáleniny, protože má protizánětlivé a hojivé vlastnosti.
Jak ho využít v kuchyni?
Zkuste tento olej použít do zálivky (můžete jej zkombinovat s jablečným octem), přidat do polévky nebo pokapat pečenou zeleninu. Do dýňové polévky se hodí skvěle jako jemné dochucovadlo, které zvýrazní její chuť a dodá zdraví prospěšné látky. Dýňový olej se však nedoporučuje smažit kvůli nízkému bodu kouření.
Na jaké oleje ještě natrefíte?
- Palmový olej lze nazvat „analogem“ olivového oleje právě kvůli jeho příznivým vlastnostem.
- Avokádový olej je zase bohatý na vitamin E, přírodní antioxidant, podporuje detoxikaci a omlazení těla.
- Lněný olej obsahuje mnoho mastných kyselin, pomáhá normalizovat funkci jater, detoxikuje tělo a spaluje cukr.
- Konopný olej je vhodný pro ty, kteří trpí nespavostí, protože má příznivý účinek na centrální nervový systém a má uklidňující vlastnosti.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Lněný olej proti zánětům a na zažívání. Co dalšího umí?
Levandule právě kvete. Využijte toho a připravte si esenciální olej, pleťovou vodu nebo zmrzlinu