Existuje několik druhů solí, které můžete do solné koupele použít. Seznámíme vás alespoň s třemi nejznámějšími:
Epsomská sůl (hořčíková sůl)
V medicíně se často epsomská sůl ze síranu hořečnatého používá díky projímavým účinkům, v horké lázni vám dokáže navodit pocit štěstí a pohody a také omlazuje. Kromě toho má antibakteriální účinky a uvolňuje svaly, například při svalové horečce; epsomskou sůl si nemohou vynachválit ani pacienti léčící se s nervovým ústrojím
Jste často ve stresu? I v tomto vám epsomská sůl pomůže, dodá vám hořčík a uklidní rozjitřené nervy. Ke všemu dokáže zvýšit produkci serotoninu neboli hormonu štěstí.
Himalájská sůl
Je z velké části tvořena chloridem sodným, proto je považována za sůl stolní. Růžovou barvu himalájské soli dodávají nečistoty železa. Proč se ale himalájská sůl nazývá himalájskou? Protože doly, kde se těží, se nachází tři sta kilometrů od pohoří Himaláje. A co všechno sůl dokáže? Obnovuje pružnost pokožky, má silný detoxikační účinek a také z našeho těla vyplavuje škodlivé toxiny. Taktéž posiluje náš imunitní systém a odvádí z těla přebytečnou tekutinu. Trápí vás křeče nebo bolavé svaly a klouby? Není nic lepšího než horká koupel v himalájské soli.
Sůl z Mrtvého moře
V žádném jiném moři na světě se nenachází tak silná koncentrace minerálních látek jako právě v Mrtvém moři. Draslíku a hořčíku je sůl z Mrtvého moře plná. Díky tomu uvolňuje svaly a povzbuzuje správnou funkci nervové tkáně, kromě toho také podporuje činnost srdce, a pokud si s ní budete například vyplachovat ústa, posílí vám zuby i dásně.
Ne vždycky ale na trhu seženete pod označením sůl z Mrtvého moře skutečně sůl z Mrtvého moře. Abyste měla jistotu, že jde o pravdou sůl, nechte si k ní vystavit průvodní listinu obsahující místo těžby. To by samozřejmě mělo být v Jordánsku nebo Izraeli.
Krymská koupelová sůl
Obsahuje zejména chlorid sodný, následně také brom, vápník, jód nebo hořčík. Používá se nejenom v kuchyni, ale také v kosmetice a medicíně, neboť mnohé výzkumy ukázaly, jak moc je krymská sůl našemu organismu prospěšná. Koupel s krymskou solí pomáhá zmírňovat problémy spojené s artritidou a pohybovými problémy, s onemocněními srdce nebo hormonálními poruchami.
Také účinně zbavuje stresu a depresí nebo únavy. Trpíte dýchacími obtížemi? I v tomto případě si dopřejte krymskou koupelovou sůl. Jako ženy jistě oceníte i fakt, že posiluje nehty, vlasové kořínky a odstraňuje celulitidu.
Jak si připravíte solnou koupel?
Ze všeho nejdříve si pozorně přečtete příbalový leták ke koupelovým solím. Pokud byste to přehnali a dali si do koupele soli víc než je doporučováno, nemuseli byste se vyhnout vedlejším účinkům.
Teplota vody v koupeli by neměla přesáhnout třicet osm stupňů Celsia. Zároveň by měla trvat maximálně patnáct až dvacet minut. Koupel si pro větší účinek dopřávejte jednou až dvakrát týdně po dobu alespoň třech měsíců. Následně si můžete udělat dva až tři měsíce pauzu a v koupelích zase pokračovat.
Často se do koupelí přidávají také éterické oleje, ale ne pro každou ženu jsou vhodné, protože mohou způsobovat alergie. Doporučované množství bývá zhruba pět až deset kapek do každé koupele. Oblíbené jsou vonné esence například levandulové, borovicové, citrónové nebo například esenciální olej z rozmarýnu.
Kdy byste se solnou koupel rozhodně dopřávat neměla?
- pokud od posledního jídla uplynula méně než jedna hodina
- neměla byste před koupelí konzumovat alkohol
- po jakékoliv operaci (absolvování solných koupelí raději konzultujte se svým ošetřujícím lékařem)
- při menstruaci
- během těhotenství
- jestliže se léčíte s bronchiálním astmatem, dnou, onemocněním ledvin nebo epilepsií
Rovněž si dávejte pozor v případě, že trpíte různými druhy alergií. I v tomto případě je nutné konzultovat solné koupele s lékařem.
Sůl kůži nevysušuje, je to jen mýtus
Bojíte se, že vám sůl vysuší kůži? Nemusíte, protože jde o jeden z největších mýtů, které po internetu kolují. Sůl rozhodně nevysušuje, ačkoliv můžete mít takový dojem, neboť vás může po solné koupeli stejně jako při koupání v moři kůže svědit a pálit. To je ale způsobeno tím, že krystaly soli ulpívají na kůži a na jemných chloupkách.
Stačí se ale jen osprchovat vodou a nepříjemný pocit hned zaženete. Aby byl solný efekt na vaši pokožku co největší, nepoužívejte po koupeli žádné tělové krémy, balzámy ani oleje.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT