Klasické svíčky způsobují astma i vyrážky
Proč volit sójové svíčky oproti těm klasickým? Parafínové svíčky při spalování uvolňují do ovzduší toxické organické sloučeniny, jako jsou například benzen, aceton či toluen. A všechny tyto látky jsou vysoce karcinogenní. A to rozhodně není všechno, co parafínové svíčky do vzduchu, který dýcháme, uvolňují. Obsahují totiž i acetaldehyd, formaldehyd nebo akrolein. Jde o látky, respektive chemikálie, které se vyskytují v emisích nafty.
Budete-li takové svíčky často zapalovat v blízkosti sebe a dalších lidí, mohou vám způsobit nejrůznější alergie, vyrážky a dokonce i astma. Mnohé vědecké výzkumy taktéž poukazují na to, že v té nejhorší možné variantě můžete onemocnět rakovinou.
Zapomeňte na parafín i umělá aromata
Nebezpečím pro lidský organismus však není pouze samotný parafín, ale i toxické látky, které jsou obsažené v barvivech a aromatech svíček. Za zmínku stojí i fakt, že součástí svíček je i knot uchycený pomocí zinku nebo olova. To také rozhodně není nic, co by našemu zdraví prospívalo. Ty nejlevnější svíčky jsou zkrátka tím nejhorším, co si do domácnosti můžete pořídit.
Který vosk je ten správný?
Naštěstí se čím dál častěji vyrábějí i prodávají svíčky zdraví naprosto neškodné. Ty se skládají zejména ze sójového vosku, vonných esenciálních olejů a bavlněného knotu. Ten by měl být vždy maximálně tři milimetry dlouhý. Proto doporučujeme před každým zapálením svíčky knot na příslušnou délku zastřihnout.
Abyste se ve svíčkách skutečně vyznali, připravili jsme pro vás přehled několika možných alternativ k parafínovým svíčkám.
Palmový vosk nedýmá
Mnohem zdravější variantou oproti parafínovým svíčkám jsou svíčky z palmového vosku, které tolik `nekouří`, zato hoří mnohem déle a také drží svůj tvar. Ovšem ekologický palmový vosk příliš není, neboť se kvůli palmovému oleji ve velkém kácí deštné pralesy a následkem toho umírají mnohé vzácné rostlinné i živočišné druhy. Existují však palmové svíčky, které prošly takzvanou certifikací RSPO. To znamená, že pocházejí z ekologicky šetrného zdroje.
Včelí vosk je neškodný, ale vzácný
Všichni ho jistě dobře známe, ale protože je dražší, neboť je ho málo, málokdo svíčky z včelího vosku kupuje. Přitom je to velká škoda, protože i tento druh svíček je absolutně zdravotně nezávadný. Při hoření nevylučuje žádné toxické látky, ale naopak vzduch čistí.
Jenže včelí vosk je relativně vzácný a není ho tolik jako například palmového či sójového vosku nebo parafínu, proto se do něj často přimíchávají jiné látky, třeba právě parafín, a tyto svíčky se pak vydávají za svíčky z včelího vosku, ačkoliv v sobě skrývají něco úplně jiného.
Sójový vosk vydrží hořet mnohem déle
Svíčky ze sójového vosku jsou skvělou variantou pro ty, kteří si potrpí na svíčky, ale zároveň nemají tolik peněz, aby si mohli každý den dovolit zapalovat svíčky z včelího vosku. Sójové svíčky nezvyšují podíl C02 v atmosféře a produkují mnohem méně sazí než klasický parafín. Také vydrží hořet mnohem déle. Při koupi těchto svíček si ale nejprve pozorně přečtěte obal, z čeho jsou vyrobeny. Některé svíčky se vyrábějí z geneticky modifikované sóji a do některých je zase přidáván parafín.
Řepkový vosk nesmí být geneticky modifikovaný
Ano, i takové svíčky existují. Řepkový vosk, jak sám název napovídá, se vyrábí z řepkového oleje a svíčky z něj jsou mnohem ekologičtější než svíčky parafínové. Opět si ale dávejte pozor, aby nebyly vyrobeny z geneticky modifikované řepky.
Olivový a slunečnicový vosk
U nás není příliš známý, ale v Evropě se takové svíčky skutečně vyrábějí. K výrobě svíček se používá již použitý olivový a slunečnicový olej. Jsou velmi ekologické, protože kdyby se již použitý olej nezpracoval dál, může v přírodě znečistit vodu i půdu. Velkou výhodou je, že si takovou svíčku snadno vyrobíte i doma z vlastního použitého oleje. Jak na to?
Vyrobte si vlastní svíčku z použitého oleje
Výroba svíčky z použitého oleje trvá jen pár minut a budete potřebovat pouze 1 dcl použitého slunečnicového nebo jakéhokoliv jiného oleje, vonný prášek, který seženete na internetu i v drogériích, bavlněný knot, špejli a nádobku na svíčku.
Rostlinný olej smíchejte s vonným práškem a tekutinu dejte na jednu minutu ohřát do mikrovlnné trouby. Ohřátou směs přelijte do nádoby na svíčku, například do tvrdší skleničky. Pak si bavlněný knot uvažte na držák knotu nebo na špejli a ponořte ho do svíčky tak, aby kus knotu ze svíčky vyčuhoval. Právě špejle vám pomůže v tom, aby knot do olejového vosku nesklouzl. Nechte svíčku zcela zaschnout a pak knot ze špejle odvažte a sestřihněte ho na tři milimetry. Svíčka vám vydrží hořet až třicet hodin.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Domácí vonná svíčka: Jak vyrobit bytový doplněk?
Vonné svíčky jako nebezpečná dekorace. Opravdu mohou způsobit rakovinu?