Pondělí , 31. 03. 2025

Kvido

Proč jsou sójové svíčky lepší než ty klasické?

Už dávno je pryč doba, kdy si lidé doma zapalovali parafínové čajové nebo jiné svíčky. Osvěta na téma svíček se šíří světem rychlostí blesku. Pokud ale stále netušíte, proč zainvestovat do sójových svíček, pár důvodů pro vás máme. Ten hlavní je, že parafínové svíčky vážně poškozují naše zdraví.
sójové svíčky
Svíčky jsou součástí každého moderního interiéru. (foto: 123RF)

25. 11. 2021

Klasické svíčky způsobují astma i vyrážky

Proč volit sójové svíčky oproti těm klasickým? Parafínové svíčky při spalování uvolňují do ovzduší toxické organické sloučeniny, jako jsou například benzen, aceton či toluen. A všechny tyto látky jsou vysoce karcinogenní. A to rozhodně není všechno, co parafínové svíčky do vzduchu, který dýcháme, uvolňují. Obsahují totiž i acetaldehyd, formaldehyd nebo akrolein. Jde o látky, respektive chemikálie, které se vyskytují v emisích nafty.

Budete-li takové svíčky často zapalovat v blízkosti sebe a dalších lidí, mohou vám způsobit nejrůznější alergie, vyrážky a dokonce i astma. Mnohé vědecké výzkumy taktéž poukazují na to, že v té nejhorší možné variantě můžete onemocnět rakovinou. 

Zapomeňte na parafín i umělá aromata

Nebezpečím pro lidský organismus však není pouze samotný parafín, ale i toxické látky, které jsou obsažené v barvivech a aromatech svíček. Za zmínku stojí i fakt, že součástí svíček je i knot uchycený pomocí zinku nebo olova. To také rozhodně není nic, co by našemu zdraví prospívalo. Ty nejlevnější svíčky jsou zkrátka tím nejhorším, co si do domácnosti můžete pořídit. 

Který vosk je ten správný?

Naštěstí se čím dál častěji vyrábějí i prodávají svíčky zdraví naprosto neškodné. Ty se skládají zejména ze sójového vosku, vonných esenciálních olejů a bavlněného knotu. Ten by měl být vždy maximálně tři milimetry dlouhý. Proto doporučujeme před každým zapálením svíčky knot na příslušnou délku zastřihnout. 

Abyste se ve svíčkách skutečně vyznali, připravili jsme pro vás přehled několika možných alternativ k parafínovým svíčkám.

Palmový vosk nedýmá

Mnohem zdravější variantou oproti parafínovým svíčkám jsou svíčky z palmového vosku, které tolik `nekouří`, zato hoří mnohem déle a také drží svůj tvar. Ovšem ekologický palmový vosk příliš není, neboť se kvůli palmovému oleji ve velkém kácí deštné pralesy a následkem toho umírají mnohé vzácné rostlinné i živočišné druhy. Existují však palmové svíčky, které prošly takzvanou certifikací RSPO. To znamená, že pocházejí z ekologicky šetrného zdroje.

K TÉMATU  Grotto Spa v Tigh-Na-Mara. Stylový lázeňský resort láká na bazén v jeskyni

Včelí vosk je neškodný, ale vzácný

Všichni ho jistě dobře známe, ale protože je dražší, neboť je ho málo, málokdo svíčky z včelího vosku kupuje. Přitom je to velká škoda, protože i tento druh svíček je absolutně zdravotně nezávadný. Při hoření nevylučuje žádné toxické látky, ale naopak vzduch čistí.

Jenže včelí vosk je relativně vzácný a není ho tolik jako například palmového či sójového vosku nebo parafínu, proto se do něj často přimíchávají jiné látky, třeba právě parafín, a tyto svíčky se pak vydávají za svíčky z včelího vosku, ačkoliv v sobě skrývají něco úplně jiného. 

Sójový vosk vydrží hořet mnohem déle

Svíčky ze sójového vosku jsou skvělou variantou pro ty, kteří si potrpí na svíčky, ale zároveň nemají tolik peněz, aby si mohli každý den dovolit zapalovat svíčky z včelího vosku. Sójové svíčky nezvyšují podíl C02 v atmosféře a produkují mnohem méně sazí než klasický parafín. Také vydrží hořet mnohem déle. Při koupi těchto svíček si ale nejprve pozorně přečtěte obal, z čeho jsou vyrobeny. Některé svíčky se vyrábějí z geneticky modifikované sóji a do některých je zase přidáván parafín. 

Řepkový vosk nesmí být geneticky modifikovaný

Ano, i takové svíčky existují. Řepkový vosk, jak sám název napovídá, se vyrábí z řepkového oleje a svíčky z něj jsou mnohem ekologičtější než svíčky parafínové. Opět si ale dávejte pozor, aby nebyly vyrobeny z geneticky modifikované řepky. 

Olivový a slunečnicový vosk

U nás není příliš známý, ale v Evropě se takové svíčky skutečně vyrábějí. K výrobě svíček se používá již použitý olivový a slunečnicový olej. Jsou velmi ekologické, protože kdyby se již použitý olej nezpracoval dál, může v přírodě znečistit vodu i půdu. Velkou výhodou je, že si takovou svíčku snadno vyrobíte i doma z vlastního použitého oleje. Jak na to?

K TÉMATU  Vyhazujete lógr po vypití kávy? Existují minimálně 4 způsoby, jak ho využít v domácnosti

Vyrobte si vlastní svíčku z použitého oleje

Výroba svíčky z použitého oleje trvá jen pár minut a budete potřebovat pouze 1 dcl použitého slunečnicového nebo jakéhokoliv jiného oleje, vonný prášek, který seženete na internetu i v drogériích, bavlněný knot, špejli a nádobku na svíčku. 

Rostlinný olej smíchejte s vonným práškem a tekutinu dejte na jednu minutu ohřát do mikrovlnné trouby. Ohřátou směs přelijte do nádoby na svíčku, například do tvrdší skleničky. Pak si bavlněný knot uvažte na držák knotu nebo na špejli a ponořte ho do svíčky tak, aby kus knotu ze svíčky vyčuhoval. Právě špejle vám pomůže v tom, aby knot do olejového vosku nesklouzl. Nechte svíčku zcela zaschnout a pak knot ze špejle odvažte a sestřihněte ho na tři milimetry. Svíčka vám vydrží hořet až třicet hodin. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Domácí vonná svíčka: Jak vyrobit bytový doplněk?

Vonné svíčky jako nebezpečná dekorace. Opravdu mohou způsobit rakovinu?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Letecká havárie ve Washingtonu se stala osudnou pro desítky cestujících, včetně známých krasobruslařských osobností. Mezi oběťmi jsou mistři světa Jevgenija Šiškovová a Vadim Naumov, kteří cestovali společně se svým synem Maximem. Nehoda, při níž se civilní letadlo srazilo s vojenským vrtulníkem a zřítilo do řeky Potomac, je stále předmětem vyšetřování.
Herec, jehož hlasem mluví český Homer Simpson, dnes slaví své 70. narozeniny. Vlastimil Zavřel, známý nejen z dabingu, ale i z divadelních prken a televizních obrazovek, má za sebou bohatou kariéru. Od filmů jako Dívka na koštěti po nezapomenutelné role v seriálech jako Ordinace v růžové zahradě – tento herec si získal srdce mnoha diváků. Jaké byly jeho začátky a čemu se věnuje dnes?
I když venku panuje nebezpečný koronavirus, to neznamená, že žádné jiné nemoci neexistují. S příchodem nového typu koronaviru nedošlo k odstranění ostatních onemocnění, což je dobré mít na paměti. Stále jsou rizikem i jiné choroby, jako je rakovina nebo chřipka. Mnohé nemoci číhají i na ty nejmenší. Prozraďme si nejčastější dětské nemoci, které jsou rizikové pro naše malé ratolesti.
Brzy se již začne oteplovat a zimní bundy tak budou definitivně out. Pokud chcete i svůj jarní šatník svézt na vlně aktuálních trendů, měli byste se držet několika základních doporučení. Vždy samozřejmě volte kabát vyrobený z lehkého a prodyšného materiálu, jako je bavlna, plátno nebo polyester, aby se vám v kabátu pohodlně chodilo i v teplejším počasí.
Zvlášť v přechodných obdobích typu jaro a podzim to na ulicích vypadá velmi pestře. Někdo má i přes podzimní období ještě dnes kraťasy a sandály, zatímco jiný už obléká péřovku a kulicha. Co je zdravější? Jaké oblečení zvolit v přechodném období?
Určitě to znáte – někdy něco pravidelně jíte a až po delší době zjistíte, že vaše představy o zdravém stravování byly v tu dobu na míle daleko od skutečnosti. Na trhu existuje velké množství potravin, které díky jejich vzhledu či pověsti pokládáme za dietní, ale dietními, respektive zdravými, vůbec nejsou.
Jak je již odpradávna známo, byliny mají až kouzelnou léčivou moc. Zmírňují bolest, napomáhají prevenci nemocí a jsou skvělým pomocníkem v boji proti nemocem. Působí na tělo přímo zázračně, dodávají mu sílu, podporu a zásobí tělo potřebnými látkami. Proto byly vždy neoddělitelně spojeny s léčitelstvím a v hojné míře je k léčení využívaly ještě naše babičky. Obohaťte svůj život o čistě přírodní léčiva, které se používají stovky let a vyrobte si léčivé tinktury přímo u vás doma!
Zatímco svět čelí velkému množství výzev, jako je například změna klimatu nebo nedostatek obnovitelných zdrojů, společnost by měla začít ženské nápady a vynálezy brát vážněji. Proč? Protože i ženy už mnohokrát dokázaly, že si zaslouží na poli vědy uznání.
Tak trochu se stydíte za své podpaží? Buďte v klidu, vždyť jeho tmavší zbarvení se dá poměrně snadno napravit. K takovému účelu se přímo nabízí brambora, mléko, kokosový olej nebo stará dobrá jedlá soda. Jakých postupů se držet?
Kolagen je jedna z nejdůležitějších bílkovin ve vašem těle. Je hlavní složkou pojivových tkání, které tvoří několik částí těla, včetně šlach, vazů, kůže a svalů. Kolagen má mnoho důležitých funkcí, včetně zajištění struktury pokožky a posílení kostí.
Jakmile vysvitlo sluníčko a konečně se po měsících zimy oteplilo, vsadíme se, že už jste na internetu začala lovit plavky na novou sezonu. V pořádku. S tím úzce souvisí i hubnutí, protože zatímco koukáte na ty holky s perfektní postavou, na sobě najdete obvykle aspoň pár nedostatků, které si umanete do léta spravit. Proto potřebujete jídlo, které vám k vysněné postavě pomůže.

Výběr článků

V jednoduchosti je ta největší síla. Tento výrok je pravdivý i v případě cvičení a redukce váhy. Pokud i vy chcete zhubnout, vsaďte na program H.E.A.T. a jeho důraz na ten nejpřirozenější pohyb pro každého z nás. Díky chůzi totiž dokážete spálit maximum kalorií, které vás brzy dostanou k vysněné povaze.
Nejběžnější příčinou lupů je seboroická dermatitida nebo někdy nazývaná seborrhea. Suchá pokožka, citlivost na specifické vlasové produkty a kožní podmínky, jako je ekzém nebo lupénka, mohou zvýšit náchylnost k tvorbě lupů. Rovněž se věří, že běžná houba malassezia může být spouštěčem. Jak na lupy?
A když už ne život, tak tvář rozhodně ano. Obočí je stejně důležité jako naše rty, nos nebo oči. Proto bychom mu také měly věnovat náležitou pozornost. Ale co laminace obočí vlastně je?

Nepřehlédněte

Drtivá většina z nás si nedovede představit své ráno bez hrnku pořádně silného kafe. Pokud do této skupiny patříte, jistě víte, že je důležité, jak si tu první kávu dne připravíte. Přece se neodbudete jen tak nějakou kávou. Objevte tu, která vám chutná nejvíce. Hlavní otázka tedy zní – mletá, nebo zrnková káva? Jaký je v nich vůbec rozdíl?
Včerejší program Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary (MFFKV) nabídl pestrou škálu událostí včetně besed, setkání s filmovými tvůrci a premiér soutěžních snímků. Fanoušci se mohli těšit na setkání s režiséry, speciální talk show a koncerty. Úterý patřilo také významným filmovým osobnostem a pestrému doprovodnému programu, který obohatil kulturní zážitek návštěvníků festivalu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek