Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Co slovo, to perla! Mimísek, orgasmík nebo kapůčo? Stop těmhle zkomoleninám

Znáte je všechny? Že neznáte ani jedno? Vyvedeme vás z omylu, určitě už jste je někdy někde slyšeli, ale možná pro vás bylo tak těžké je zpracovat, že jste je raději hned vypustili z mysli. Je jich určitě několik desítek. Myslíme slov, která se nějakým způsobem prosadila v běžném užívání, ale obvykle nám trhají uši. Která slova to jsou?
slovo
ilustrační obrázek

27. 06. 2023

Těhule

Těhotné ženy už nenazýváme těhotnými ženami nebo ženami v očekávání, nýbrž těhule. „Hele, těhule jde,“ můžete slýchat často. Sice nejde o nijak hanlivý výraz, ale jde o natolik divné slovo, že by mělo být vymazáno z povrchu zemského. Navíc je slovo těhule lehce zaměnitelné třeba za sněhule. A co teprve těhulka!

Pivson a pivísko

A ještě tu máme pivajz. A pořád je řeč jenom o tom jednom, o obyčejném pivu, kterému jinak říkáme také pivko nebo třeba hladinka či šnyt. Ale pivson a pivísko? Obojí jsou slova, která nikdy neměla vzniknou. Pivson zní jako jméno skandinávského hokejisty, pivísko jako hračka pro děti.

Manža

Taky máte doma manžu? Ne manžetu. Ani manažera. Ale kupodivu manžou myslíme manžela. Pokud doma skutečně nějakého máte, zkuste se ho zeptat, jestli by se mu líbilo, kdybyste o něm mluvila jako o manžovi. A ještě si představte, jak se chlapi baví v hospodě a říkají: Hele, voe, ten manža tý Novákový, to je ale…,“ Ne, to se vážně nikdy nestane. Doufejme.

Příťa

A ani příťa není slovo, které by se mělo běžně používat. Je to přítel nebo partner, ale příťa? Některé ženy toto označení pro svou drahou polovičku skutečně používají a to nejenom v rozhovorech s kamarádkami, ale například i v rozhlasovém vysílání.

Čusík

To má být jako připomínka dětského časopisu Méďa Pusík? Čusík není pozdrav, čusík spíš evokuje džusík, ale ani to není pozdrav. Na takový pozdrav je lépe nereagovat, pak se ho třeba lidé odnaučí používat.

Mimísek

Slova jako mimísek jsou možná důvod, proč některé ženy oddalují mateřství. Lidé tím mají na mysli miminko, mimino, batole, novorozeně, zkrátka malé dítě nebo chcete-li dítko. Mimísci ale také patří na seznam zakázaných slov. Proč? Protože je tak sladké, až z něj téměř kape karamel. Mimískám a mimískům jedno velké stop.

K TÉMATU  Nejmenší kočka na světě. Tahle šelma se vám vejde do dlaně

Láskovat

„Láskuju tě, lásko!“ Zřejmě sloveso láskovat používají lidé, kteří se svým partnerům a partnerkám stydí (nebo se zdráhají) říct klasicky „Miluju tě.“ Nebo možná pro někoho „Láskuju tě“ není tak zavazující a důležité jako „Miluju tě“. Nicméně je lepší používat: „Mám tě rád“ neb „Láskuju tě“… vážně byste tohle od někoho chtěli slyšet?

Lásečka

Ano, toto souvisí s předchozím slovem a v ničem si s ním nezadá. „To je moje lásečka, tohleto.“ Ano, možná to také slýcháte často a trhá vám to uši. Lásečka je možná něco jako lasička. Anebo má slovo lásečka nějakou spojitost s vlásky? Vlásečky?

Mocinky

Ne, nemůžeme jednoduše použít „moc“, ale musíme mocinky. „Mocinky pusinek posílám!“ Tohle už je vážně mocinky moc. Zdrobněliny by se měly používat skutečně jen ve výjimečných případech, ale jejich nadužíváním se dostáváme zpátky do dětských let. A věřte, že ani děti nepoužívají tolik zdrobnělin jako dospělí lidé.

Orgasmík

Orgasmík jako orgasmus? Nebo jako malý orgasmus? Orgasmík mužský nebo ženský? A chce váš partner nebo partnerka slyšet, jaký orgasmík vám přivodil? Orgasmík do erotických hrátek nepatří. Leda orgasmus. Orgasmík je slovo antisexuální a antierotické a rozhodně jím nikoho nevzrušíte. Spíš naopak.

Chemoška

Nejenže je to naprosto necitlivé, neempatické slovo, ale ještě ke všemu urážející pro někoho, kdo si chemoterapií prošel nebo koho třeba čeká. Chemoterapie bývá nedílnou součástí léčby různých druhů rakoviny a rozhodně by se neměla znevažovat tím, že ji budeme nazývat chemoškou. To mohou říkat třeba děti na střední chemikářce nebo chemii, ale i to už je na pováženou.

Kapůčo

Ne, je to cappuccino. Cappuccino je mezinárodně používané označení pro kávový nápoj s mlékem. A kapůčo? To je ryze český výraz, který však není tolerován ani v českých kavárnách. „Dám si kapůčo,“ říkáte v restauraci nebo kavárně? A vážně vám rozumí? Ne, kapůčo ani presátor (espresso) neexistuje. A neexistuje ani presso.

K TÉMATU  Vyzkoušejte osvěžující nepečený jablečný dort s piškoty. Skvělý lehký dezert ke kávě nebo sladká svačinka!

Hummísek

Hummus je jeden z oblíbených pokrmů obyvatel Blízkého východu. Jde o jakýsi krém z cizrny a dalších ingrediencí, který se konzumuje s arabským chlebem. Hummísek je asi jen odvozenina od mimíska. Ale rozhodně ne hummus. Hummísek je to slovo.

Čvančary

Ne, urážet někoho pomocí vymyšlených slov ani pomocí ničeho jiné se nemá. Čvančary se začaly používat v době, kdy herečka Jitka Čvančarová proslula svým bujným dekoltem. Zřejmě toto slovo vymyslel někdo, kdo herečce neskutečně závidí. Ať už někdo má nebo nemá bujné poprsí, není záhodno ho častovat zkomoleninou jména někoho jiného. Dotyčnému to může hodně ublížit.

Bydlenka

Už se neříká žena v domácnosti nebo žena, která má zkrátka doma ráda uklizeno a pořád si své hnízdo zvelebuje. Už pár let se takové ženě říká bydlenka. Kdo ho vymyslel, se neví, ale rozšířilo se natolik, že se s bydlenkou setkáte v mluvené i psané formě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

8 nejčastějších hlášek, které musí ženy po třicítce poslouchat stále dokola

Obavy a problémy každé mámy. Osamělost, panika, vyhoření, nedostatečnost

Zdroje článku:
www.idnes.cz, magazin.aktualne.cz, cestina20.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Už na gymnáziu jsem věděla, co chci dělat. Chtěla jsem se stát fyzioterapeutkou, pracovat s lidmi a pomáhat jim od bolesti. Jenže to nebylo tak snadné, na vysokou jsem se nedostala, ani napoprvé, ani napodruhé, a tak jsem to vzdala a rozhodla jsem se, že se stanu masérkou. A pak přišla hodně lákavá nabídka.
Nechci! Nebudu to jíst! A mnohdy i horší slova padají z dětských úst, když před ně dáte talíř s rybou. Jenže právě toto maso obsahuje spoustu důležitých živin. Je bohaté na vitaminy, omega3 mastné kyseliny a bílkoviny, které jsou prospěšné pro naše zdraví. Jak ale přesvědčit potomky, aby šupináče neodmítali?
Slovo antikoncepce zahrnuje všechny metody, které mají ochránit před neplánovaným těhotenstvím. Existuje přitom mnoho druhů, které nejsou stejně spolehlivé. Které to jsou a proč?
Děti jsem nikdy nechtěla, a to můj přítel dobře věděl. Myslela jsem si, že náš vztah je jasně nastavený, že jsme domluvení a nic to nezmění. Právě i podle toho jsem si partnera vybírala. Dnes je ale všechno jinak, i když jsme si dávali pozor, já otěhotněla a dostala jsem se do nepříjemné situace.
Vypadat dobře chce většina z nás. Jak to ale udělat, abyste se svým tělem byla vážně spokojená a cítila se vyrovnaně? Máme pro vás několik rad, které se vám vyplatí zkusit.
Ve zdravém těle zdravý duch. Mnohokrát připomínaná moudrost irského dramatika George Bernarda Shawa je, byla a bude pro lidstvo aktuální. S neustálým rozvojem přísunu informací se každý den dozvídáme o nových metodách cvičení, možnostech sestavení zdravého jídelníčku a korekce životního stylu tak, aby člověk dosáhl co možná nejlepšího pocitu sama ze sebe. Takový pocit vám dodá tolik potřebnou sebedůvěru, která se odráží při každodenních činnostech.
Rýmovník si může každý z nás vypěstovat doma v květináči. Jde o léčivou bylinku, která je velmi nenáročná. Potřebuje jen přiměřené světlo a dostatek zálivky. Rozrůst se může opravdu hodně – ale pak nastává otázka, co s ním?
Nezáleží na tom, jestli plánujete velkou hostinu na Vánoce, narozeniny, výročí nebo pravidelně vaříte domácí jídla. Každý kuchař i kuchařka potřebují v kuchyni trochu pomoci. Některé spotřebiče nebo nádobí vám může ušetřit čas i práci. Podívejme se na pár předmětů, které by neměly chybět ve vaší kuchyni, jestli máte rádi domácí pokrmy.
Dobře se odlíčit, hydratovat pleť nebo se dostatečně chránit před sluncem… Jsou určitá pravidla, která fungují, ať je vám 20 nebo 50 let.  Naše pokožka se ale postupem času mění a v každé etapě života potřebuje něco jiného. Co přesně?
Máte pocit, že se točíte v bludném kruhu? Věci se nevyvíjí podle vašich představ? Máte pocit, že všechno je špatně? Že se ostatní mají lépe než vy? Zkuste se uvolnit a nechat všechno být. Hlavně se přestaňte bránit a obviňovat druhé kolem vás.
Český jazyk a jeho gramatika není vaší silnou stránkou? Žádný učený z nebe nespadl, pomůžeme vám naučit se alespoň psát správně velká a malá písmena u všeho, co souvisí s Vánocemi. Pak můžete bez obav začít rozesílat vánoční přání.

Výběr článků

O výstavbě nových bytů především v oblasti metropole se mluví neustále, a to hlavně v souvislosti s její nedostatečnou rychlostí. Méně často se pak ve srozumitelném jazyku mluví o skutečnostech, proč tomu tak je nebo jak se s tím vypořádávají vlády a developeři v zahraničí. Stejné je to pak u proměn bytové výstavby samotné. Pojďte se podívat na 3 zajímavosti, které můžete probrat s kolegy z práce nebo s partnerem a možná se vám podaří rozproudit velmi zajímavou debatu.
Ruku na srdce, které z vás mají kosmetickou taštičku narvanou k prasknutí? Skutečně tam potřebujete mít vše, i když nejde pořádně zapnout? A už jste slyšely o balení, které je určené na cesty? Ušetřete svou taštičku a inspirujte se tipy, díky nimž budete připravené vždy a všude.
Před časem jsme se s partnerem rozhodli, že po svatbě a pořízení bytu bychom rádi měli miminko. To jsem ale netušila, jaké utrpení mě bude čekat.

Nepřehlédněte

Tipů a triků, jak správně cvičit, najdete všude dost. K dosažení výsledků je ale potřeba nechybovat v tom, co děláte pak. Kdy se najíst, kolik a čeho? Máte i další otázky? My známe odpovědi!
Villa on the rocks je název rezidence v regionu Bandol ve Francii. Stavba obklopená zelení zaujme hlavně bazénem, skrze který koukáte přímo do domu. Můžete se tu ubytovat i vy.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek