Sklivcové zákalky představují drobné částečky, které vznikají vlivem degenerace sklivce. Rosolovitá hmota se přeměňuje na nejrůznější útvary, které vás pak obtěžují v zorném poli. Možná si myslíte, že jde o optickou iluzi, ale tak tomu není. Že se onemocnění týká i vás poznáte tak, když se například zadíváte na bílou plochu před sebou, buď na zeď nebo například na bílý papír. Pokud vidíte na levém nebo pravém oku plující a pohybující se malou černou ”kaňku” či poloprůhlednou černou tečku nebo snad pavučinku, pak máte sklivcové zákalky i vy.
Lékaři se shodují v tom, že někdy zmizí úplně samy od sebe, někdy po několika týdnech, někdy po měsících. Ale co když nezmizí? Naštěstí se dá léčit. Řešení skýtá speciální laser. Zákroku však předchází detailní konzultace s odborným očním lékařem. Samotnému zákroku se říká laserová vitreolýza.
Co sklivcové zákalky způsobuje?
Většinou jsou způsobeny změnami ve sklivci. Čím jsme starší, tím je degenerace rosolu ve sklivci pravděpodobnější. Rosol se stává tekutějším, svrašťuje se a odchlipuje od vnitřní strany oční bulvy. Někdy rovněž vytváří malé rosolovité chuchvalečky. Zákalky se objevují i tehdy, kdy dojde k odloučení sklivce od povrchu sítnice. V těchto případech může stimulace sítnice vyvolat záblesky v očích. Když se pak sklivec odloučí od takzvané papily optického nervu, dočasně vznikne zákalek ve tvaru kruhu.
Odloučený kousek na sebe pak naváže malou část sítnice. Poté nastane krvácení do sklivce, což se projeví jako shluk malých teček. V tomto případě je nutné co nejdříve vyhledat pomoc očního lékaře. Někdy se zákalek považuje za projev zánětu v oční bulvě, kdy se sítnice natrhne, nebo je následkem jiného poranění. V některých případech jsou zákalky považovány za projev shluku proteinů a jiných látek, které v oku zůstaly uvězněny ještě v prenatálním období, kdy se oko teprve utvářelo.
Léčba je teprve v začátcích
Léčba sklivcových zákalků probíhá v několika variantách. Jednou z nich je laserová terapie. Oční lékař při tomto zákroku využívá laserový paprsek, ten odstraňuje nečistoty, které se ve sklivci nacházejí. Laser je rozbije na menší částečky. Je však nutné podotknout, že léčba sklivcových zákalků laserem je stále ještě v experimentální fázi a běžně se nepoužívá. Nejnovější výzkumy totiž poukazují na to, že pacienti, kteří tuto laserovou operaci prodělali, sklivcové zákalky viděli pořád, případně jen trochu vybledly. Navíc hrozí, že vám laser poškodí oční sítnici.
Druhou možností, jak zákalky odstranit, je takzvaná vitrektomie. Jde o druh operace, při níž oční lékař vyjme skrze malý řez sklivec z oka ven a nahradí ho jakousi hmotou, která udržuje správný tvar oční bulvy. Lidské tělo ale produkuje sklivce zcela přirozeně a tak se vám sklivec může časem objevit znovu. Navíc ani tato operace není stoprocentně spolehlivá, zákalek vám může zůstat v oku i po ní. Rovněž může během zákroku dojít ke krvácení a natržení sítnice a sklivcových zákalků tak nakonec v oku uvidíte mnohem víc než před operací.
Zní to jako hororové scénáře, ale nemusíte se vůbec bát. Sklivcové zákalky jsou většinou naprosto neškodné. Existuje ovšem pár případů, kdy byste měli bezodkladně očního lékaře vyhledat:
- Když se sklivcový zákalek objeví zničehonic
- Pokud se vám vytvořilo více sklivcových zákalků v jednom oku
- Pokud jste zaznamenali zhoršené vidění
- Trpíte-li často na záblesky v očích
Už jste déle než rok nebyli na kontrole u očního lékaře? V tom případě je nejvyšší čas to napravit. Zrak máme jenom jeden, a proto je nutné si ho hýčkat a věnovat mu pozornost pravidelně.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT