Čtvrtek , 17. 07. 2025

Martina

Sezení nebo špatná ústní hygiena. Co dalšího ještě může mít vliv na vaše srdce? To jste možná netušily!

Zubní nit jste nepoužila ani nepamatujete? Často se stresujete i kvůli naprostým banalitám? Pokud vás navíc neužije ani na pravidelnou fyzickou aktivitu, vaše srdce vyloženě trpí. Co všechno se vám kvůli tomu může stát?

25. 07. 2018

25. 07. 2018

Jste přesvědčené o tom, že zdraví srdce ničí jenom náklonnost k cigaretám a konzumace tučných jídel? Existují i jiné faktory, které mu dávají pořádně na frak. Co když jednomu z nejdůležitějších orgánů ve vašem těle škodíte – a vůbec si to neuvědomujete? Pokud se najdete v těchto bodech, bohužel se to nedá vyloučit!

Většinu dne prosedíte. A to je hodně špatně

Sedavý životní styl je typickou vizitkou dnešní doby, na což odborníci se vztyčeným prstem výstrahy upozorňují dnes a denně. To, že je situace opravdu vážná, potvrzují i závěry kanadské studie provedené v nemocnici University Health Network, jež má sídlo v Torontu. Z nich jednoznačně vyplývá, že ti, kteří prosedí více jak osm hodin denně, jsou vystaveni výrazně zvýšené pravděpodobnosti srdečních onemocnění. Ovšem pozor, v sázce je toho víc.

„Dospělí, kteří několik hodin v kuse tráví na židli nebo na gauči před televizí, mají narušený krevní oběh a zvýšené množství tuku v krvi. Tyto změny mohou způsobit diabetes 2. typu i hlubokou žilní trombózu. Snížená, nebo spíše nulová fyzická aktivita, přináší populaci také riziko různých rakovin, zejména prsu a tlustého střeva,“  varuje lékař Travis Saunders, který se na zmíněné studii podílel. A jak jste na tom s pohybem právě vy?

Stresujete se? To se vám může vymstít

Jste pod tlakem – a co hůř, trvá to už delší dobu? Ani tohle rozhodně nevěstí nic dobrého, protože následky by na sebe nemusely nechat dlouho čekat. Vy jakožto žena jste na tom ohledně vypjatých nervů také mnohem hůř v porovnání s vaším partnerem. Proč?

„Ženy mladého a středního věku jsou dnes vystaveny neuvěřitelnému tlaku v důsledku emočního stresu, kterému čelí každý den. Hlavními strůjci jsou manželství, kariéra a péče o děti i starší rodiče. Dotyčné si totiž často nevědí rady, jak tohle všechno skloubit, což zvyšuje jejich psychickou zátěž. Ta ale z dlouhodobého hlediska může zapříčinit zúžení periferních nebo koronárních cév, jež nahrává mimo jiné poruchám srdečního rytmu, “ vysvětluje americká kardioložka Viola Vaccarino, která působí na atlantské univerzitě Rollins School of Public Health.

K TÉMATU  Jak se správně starat o zuby. Ať váš chrup září na míle daleko

Zanedbáváte ústní hygienu. Na to extra pozor

Možná vás nikdy ani nenapadlo, že ústní dutina má se srdcem vůbec něco společného. Nicméně věřte, že v lidském těle všechno souvisí se vším. Co se stane, když nebudete poskytovat svým zubům péči, jakou si zaslouží? Stejné bakterie, které vyvolávají onemocnění dásní, mohou proniknout ve formě slin také do krevního oběhu, takže snadno ohrozí i srdce. Chcete tomu zabránit? Pak nakupte zásoby zubních nití, mezizubních kartáčků, ústních vod, a nepodceňujte ani pravidelné prohlídky u vašeho stomatologa. To je ta správná prevence!

Mimochodem, jak jste na tom s pravidelnými kontrolami u zubaře? Chodíte, nebo s návštěvou otálíte do té doby, než se „ozve“ bolístka? Napište nám o tom.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Moderní společnost často vytváří obraz ženy, která zvládá všechno – kariéru, rodinu, osobní růst i dokonalý vzhled. Tento koncept „Superženy“ se však může rychle změnit v neudržitelný tlak, který vede k vyčerpání a frustraci. Přijetí přístupu „méně je někdy více“ nabízí jiný pohled: zaměřit se na to, co je skutečně důležité, stanovit si jasné hranice a najít rovnováhu mezi pracovními a osobními prioritami. Tento článek zkoumá, proč opustit ideál dokonalosti a dát přednost udržitelné spokojenosti a efektivitě.
Sychravé počasí střídá prosluněné dny. Ráno vycházíme ven téměř v mrazu, odpoledne šplhají teploty ke dvaceti stupňům. Právě toto období patří k těm, kdy se nachlazení nejspíš nevyhneme. Pokud ale znáte triky našich babiček na posílení imunity a přírodní léčbu rýmy a kašle, ničeho se obávat nemusíte.
Přemýšlíte nad tím, do jakého stylu zařídíte své bydlení? Možností je spousta! Ovšem k těm nejoblíbenějším patří skandinávské bydlení, které je nejen vzdušné, ale také jednoduché a spojené s přírodou, což je dnes velmi důležité.
V okamžiku, kdy propukla koronavirová krize se zhmotnil nedostatek pracovníků ve zdravotnictví a také v psychoterapii. Zatímco první zmiňovaní se starali o to, aby se nemocní lidé postavili na nohy, psychoterapeuti se o to samé starali v trochu jiném slova smyslu. Bohužel se mezi námi stále našli i ti, kteří si k nim nechtěli zajít pro pomoc. Mysleli si, že navštěvovat je je spíše jedna velká ostuda, ale opak je pravdou. Dnes je to zcela normální. 
Máte ráda kvalitní obuv? Hledáte boty, které vydrží a můžete si je vzít do práce stejně jako do přírody? Pak zkuste vybrat z nové kolekce SOREL. Doporučujeme. Věřte, že budete nepřehlédnutelné.
Podzim s sebou nese pochmurnou náladu. Zejména tedy ten letošní. Chybí mu trocha sluníčka a pozitivní nálady. Nemůžeme se divit tomu, že většina lidí opravdu upadá do podzimních smutných nálad a nemá chuť dělat nic, co je baví. Nestravte však v tomto stavu veškeré své volné dny v tomto ročním období. Vyzrajte na takzvanou podzimní depresi s bylinkami, které podzimní deprese hravě zahání.  
Máte pocit, že se točíte v bludném kruhu? Věci se nevyvíjí podle vašich představ? Máte pocit, že všechno je špatně? Že se ostatní mají lépe než vy? Zkuste se uvolnit a nechat všechno být. Hlavně se přestaňte bránit a obviňovat druhé kolem vás.
Vánoce a tradice jdou ruku v ruce. Nejedna z nás jich mnoho z nich dodržuje nebo si děláme vlastní. Jednou z takových poměrně zaběhnutých, je hladovění, neboli půst. Podle této tradice by se měl držet během Štědrého dne půst až do večeře, aby se nám zjevilo zlaté prasátko. Co na to říká naše tělo?
Bojíte se, že šlápnete vedle? Váháte s výběrem make-upu nebo brýlí? Rozhodnutí vám usnadní beauty aplikace. Na výběr je jich hned několik. Zkuste všechny!
Kvalitní pohorky oceníte nejen během výpravy na nejvyšší vrchol Tater, ale i při výstupu na Sněžku nebo na výletě k nejbližšímu hradu či zámku.
Neustálé převalování, polštáře na uších, probděné noci, špunty v uších. Přijde vám to povědomé? Pak právě váš partner nebo partnerka chrápe. Nemusíte se obávat toho, že byste v tom byli sami. Najde se mezi námi vícero lidí, kteří se ptají na jednu otázku, a sice jak se zbavit chrápání, které nám nedá v noci spát?

Výběr článků

V zimním období vyžaduje vaše pleť i vlasy více péče než po zbytek roku. Neustálé střídání teplot, vítr, mráz, sníh a smog, to je koktejl, který má na vaši pokožku i vlasy zničující účinek. Jak zabránit tomu, aby byla vaše pleť v zimě zašedlá a nezdravá a vlasy oslabené, polámané a bez života? Vyžaduje to kosmetickou první pomoc.
Jste příznivci pořádných krváků nebo spíš duchařských hororů? Nebo je vám to úplně jedno, jen když se pořádně bojíte? Těchto pět hororů byste si rozhodně neměli nechat ujít, protože děsivější filmy nejspíš nikdy neuvidíte.
Spousta lidí si čas od času zpříjemní potemnělé večery tím, že zapálí vonné svíčky. Patříte k nim i vy? V tom případě je dobré se seznámit s riziky, které tato záliba přináší. Čemu všemu jdete naproti s každým zažehnutým plamínkem?

Nepřehlédněte

Lékaři vám často promlouvají do duše, abyste se lépe starali o srdce a mozek. Na jeden orgán ale často zapomínají. Přitom jde o ten největší v těle, který je zároveň nejdůležitější pro naši obranyschopnost. Sídlí v něm až 80 % buněk imunitního systému. Jedná se o střeva a je důležité je mít v dobré kondici. Jedině tak budete připraveni na případný střet s koronavirem.
Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek