Seboroická dermatitida je neinfekční onemocnění kůže, které obvykle bývá chronické. Tuto poruchu kůže je možné zmírnit, ale nikoliv vyléčit, proto obvykle pacienty trápí až do konce života.
Tento verdikt jste určitě slyšet nechtěli. Pokud nechcete být doživotně závislí na drahých mastičkách a šamponech, které stejně řeší jenom estetickou stránku věci, měli byste zvážit úpravu svého jídelníčku. Seborea je v každém případě nepříjemné onemocnění, ale dá se zkrotit.
Důležité jsou hlavně vitamíny
Velký podíl na tom, jak se seboroická dermatitida projevuje, je skladba vašeho jídelníčku. Pokud tedy trpíte tímto kožním onemocněním, pak si hlídejte, co jíte.
Ze všeho nejdůležitější je, abyste přijímali vyváženou stavu bohatou na vitamíny. Ve vašem jídelníčku by proto neměl chybět například vitamin A.
- Vitamin A najdete v živočišných produktech, například v játrech či mléčných produktech (se kterými byste to ale neměli přehánět, k tomu se ještě dostaneme), ale také v zelenině a ovoci, především v rajčatech, mrkvi, špenátu nebo meruňkách. Dále je dobré zařadit do jídelníčku vejce a máslo.
- Dále je důležitý vitamin C. Na vitamin C je bohatý šípek, rakytník, limetka, citrón, pomeranč a grapefruit. Vitamin C najdete i v bramborách, rajčatech, paprikách, papáje, jahodách, v květáku, špenátu, kiwi či brusinkách.
- V neposlední řadě zařaďte do jídelníčku vitamin E. A v čem ho najdete? Hlavně v oříšcích, sóje, mléku, v rostlinných olejích a zejména v avokádu.
- Důležitou úlohu hrají i omega 3 a 6 mastné kyseliny, proto je důležitá i pravidelná konzumace ryb a rostlinných olejů, například řepkového a olivového.
Pokud vás trápí seborea, zaměřit byste se měli především na potraviny s protizánětlivými účinky. Dbejte pomocí probiotik či fermentovaných potravin na zdraví svých střev. Dále jsou výborné zelené potraviny jako chlorella, mladý ječmen nebo spirulina.
S mléčnými výrobky to nepřehánějte
Pokud jíte všechno s rozumem a nic nepřeháníte, pak by měl ekzém po takovém jídelníčku ustoupit. Na druhou stranu ale není dobré jíst každý den sýry nebo pít plnotučné mléko. Stačí, když obojí do jídelníčku zařadíte jen jednou nebo dvakrát týdně v přiměřeném množství a když už mléčné výrobky, preferujte ty zakysané.
Dieta pro pacienty postižené seboroickou dermatitidou by měla být bohatá nejenom na vitaminy, ale také na železo, zinek a esenciální mastné kyseliny. Vyvážená kombinace těchto složek stravy zajistí správné metabolické reakce. A navíc je vždycky lepší kupovat potraviny v bio kvalitě.
Co do vašeho jídelníčku nepatří?
- Zejména se vyhněte takzvaným saturovaným tukům a rychle absorbujícím cukrům, tedy mléčné čokoládě, sušenkám, koláčům a jiným sladkostem s prázdnými kaloriemi.
- Škodlivá je ale i strava bohatá převážně na tuky, například smažená jídla, případně jídla příliš kořeněná nebo přesolená.
- Vyhýbejte se i kupovaným polotovarům, které taktéž obsahují spoustu soli a cukrů.
- Zároveň omezte konzumaci bílé mouky. Zapomeňte na bílý chléb nebo rohlíky. Obojí nahraďte celozrnným pečivem.
- Jako přílohu volte místo klasické bílé rýže rýži natural nebo hnědou, pohanku, jáhly či luštěniny.
Zapomeňte i na jakýkoliv alkohol, včetně piva a vína, a kouření (sem spadají i elektronické cigarety a vapování). Někteří odborníci se ovšem shodují v tom, že kožní problémy způsobuje i nadměrné pití kávy a to jak slazené, tak i té černé bez ničeho.
Dbejte na pravidelnost
Také vezměte na vědomí, že byste se měli stravovat pravidelně. Neměli byste v žádném případě vynechávat snídani. Naopak večeři volte lehčí, žádná hutnější jídla na noc nejezte. Váš organismus tím trpí, špatně takové jídlo stravuje a tím se vám může zhoršit i kožní problém.
A poslední rada na závěr – každé jídlo, respektive každá porce by měla z poloviny obsahovat čerstvou, případně tepelně zpracovanou zeleninu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Dermatoložka radí: Jak se vyhnout kožním problémům a jak se chránit před mykózou při koupání!