Pondělí , 21. 04. 2025

Alexandra

Rýma je nepříjemné virové onemocnění. Jak ji léčily naše (pra)babičky?

Všude kolem sebe vidíte v zimním období reklamy, jak máte jednu chvíli úplně ucpaný nos a stačí pár kapek "zázračného" přípravku a už se vám skvěle dýchá. Bez ohledu na všechny kapičky stále platí staré přísloví, že léčená rýma trvá týden a neléčená sedm dní. Jak s ní zatočit?
Rýma je nepříjemné virové onemocnění. Jak ji léčily naše (pra)babičky?
zdroj: 123RF.com

21. 02. 2020

Co je to rýma a jak ji léčí odborníci?

Rýma je onemocnění sliznice dutiny nosní. Způsobují ji viry, které se šíří především vzduchem. Běžná rýma má, jako každé onemocnění, několik fází. A proto se jí nemůžete zbavit za jeden den. Můžete však nosu podstatně ulehčit, a to i za pomoci bylinek, soli a dalších dostupných metod. Nosní kapky jsou sice dobrá věc, ale i na takový „obyčejný“ lék je třeba dát pozor a přečíst si návod k použití. Některé totiž mohou být lehce návykové a ty mají pak v návodu napsáno, že se mohou užívat jen omezený počet dní.
Také když máte stále ucpaný nos a neustále kapete a kapete, můžete sliznici spíš podráždit, než uklidnit. Vyzkoušejte tedy pár jednoduchých tipů z dob, kdy lékárna nebyla na každém rohu a lidé se snažili pomoci si doma.

Slaný roztok na výplach nosu a inhalace eukalyptu

První snahou je samozřejmě uvolnit ucpaný nos. K tomu vám může pomoci slaný roztok, který si jednoduše připravíte doma. Lžíci soli rozpustíte v misce vlažné vody. Dejte třeba na lžíci, nebo se prostě nakloňte nad misku a nasajte do jedné nosní dírky, nechte působit a za deset sekund skloňte nos a nechte tekutinu vytéct. Opakujte u druhé nosní dírky. Jogíni si takto čistí nos denně, bez ohledu na rýmu.

Solný roztok si můžete nalít do lahvičky s kapátkem a používat místo kapek. Nebo si kupte v lékárně speciální konvičku na výplach nosu. Třetí variantou je inhalace, kterou lze provádět jak se solným roztokem, tak s olejem. Vhodný je olej sezamový, eukalyptový nebo bylinný (olej, v němž se louhovaly bylinky). Pár kapek můžete také nakapat na polštář, bude se vám lépe dýchat i spát.

K TÉMATU  Chřipka, viróza nebo nachlazení? Na očkování pozdě, na prevenci nejvyšší čas

Nezapomínejte pít hodně tekutin, léčivé čaje a kombinovat vhodné bylinky

Inhalovat můžete také směs bylinek. Stačí je dát do vody a chvíli povařit. Počítejte tak se 4 lžícemi sušených bylinek na půl litru vody. Vhodný je například list černého rybízu, květ černého bezu, heřmánek, majoránka, tymián, oregano, mateřídouška, máta, šalvěj či rozmarýn. Pěstujete-li si doma rýmovník, máte ideální rostlinu. Z rýmovníku můžete uvařit čaj, nebo si jen utrhnout list a průběžně k němu čichat.

Čaje jsou další variantou, která se bude hodit. Když máte rýmu, vynechte alkohol a kávu. Ani černý nebo zelený čaj nejsou ideální variantou. Tělo potřebuje dodat tekutiny, tak si vytvořte svou bylinkovou směs. Nezapomeňte na skvělý lipový květ, zázvor a šípky. Ty mají hodně vitamínu C, který oslabené tělo také potřebuje ve zvýšeném množství.

Rýma je nepříjemné virové onemocnění. Jak ji léčily naše (pra)babičky?
zdroj: 123RF.com

Dobře vám udělá polévka, česnek a křen

Klasický slepičí vývar podpoří vaši imunitu a hodí se při každé nemoci. I když máte „jen“ rýmu, udělejte si čas a uvařte si ho. Rýmu sice přímo nevyléčí, ale určitě podpoří vaši imunitu také česnek a křen. Jsou lidé, kteří mohou jíst česnek i syrový, například na chléb s máslem. Pokud nejste tento typ, udělejte si třeba sýrovou pomazánku se spoustou česneku. Nebo uvařte klasickou česnečku. Už při její konzumaci a vdechování horké páry se vám pročistí nos. A navíc do sebe dostanete spoustu užitečných vitamínů a látek.

Asi nejste pamětnice tzv. křenových placek, které naše prababičky používaly na spoustu bolestí těla a kloubů. Ale dobrým receptem, který se používá stále, je nastrouhaný křen smíchaný s medem. Když si vezmete třikrát denně lžičku, pročistí vám to nejen nos, ale také slzní kanálky. Křen posiluje organismus a má silné antibiotické a antiseptické vlastnosti.

K TÉMATU  Umění správného rozhodování. Jak poznat, co říká srdce a která cesta v životě je ta nejlepší

Co na odřený nos a okolí?

Po pár dnech smrkání začne bolet odřený nos. Můžete si mastičku koupit nebo vyrobit doma. Skvělá je například majoránková mast. Pokud nejste na rýmu připraveni dopředu, vyrobte si ji rychle z másla. Tři lžíce másla rozpusťte v misce ve vodní lázni, přidejte lžičku majoránky a nechte pět minut prohřívat. Pak odstavte a nechte 10 minut louhovat. Přeceďte. Pro větší účinnost můžete vmíchat 3 kapky eukalyptového oleje. Nechte v lednici zchladnout a mast je připravena k použití. Nedělejte ji však do zásoby, je přece jen z másla a dlouho nevydrží. V lednici tak maximálně 14 dní.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Orchideje patří k pokojovým rostlinám, které jsou dlouhodobě oblíbené. I když se mnozí domnívají, že se nejedná o moderní pokojovou rostlinu, opak je pravdou. Je to stále dokonalý dárek k narozeninám nebo k výročí. Jen je třeba myslet na to, že ne každý obdarovaný se o tuto elegantní rostlinu umí starat. Při pěstování orchideje se totiž dopouštíme několika chyb, jež ji mohou spíše vyhubit než podpořit v bezproblémovém růstu.
Když se naším pozemkem prohnala povodeň, zůstali jsme jako opaření. Nejen, že jsme se museli vyrovnat se ztrátou milovaného psa a tím, že jsme přišli o auto, ale rodiče se s tou situací dodnes nevyrovnali.
Lucie Bílá dnes slaví 59. narozeniny. Zpěvačka, která se narodila v Otvovicích u Kladna, patří už desítky let mezi nejvýraznější osobnosti české hudební scény. Na kontě má rekordních 21 Zlatých slavíků a kromě hudby se věnuje i divadlu, kde vede vlastní scénu v Praze.
Květiny jsou od nepaměti symbolem krásy, lásky a úcty. Jejich darování má hluboký význam a je to jednoduchý, ale účinný způsob, jak vyjádřit své pocity. Ať už jde o výročí, narozeniny, omluvu nebo jen tak, květiny dokážou vždy vykouzlit úsměv na tváři ženy. A platí to i pro svátek všech zamilovaných, Valentýn. Ten se zrovna blíží, tak potěšte svou milovanou krásnou kyticí a možná i něčím dalším.
Citron je již od pradávna používán jako pomocník při mnoha zdravotních potížích. Kyselina citronová v citronu je totiž známá svými imunitními, antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi. Co vás napadne jak první, když máte například chřipku? Samozřejmě pořádný bylinkový čaj s medem, zázvore, a hlavně citronem! Jaké jsou účinky citronu na lidské tělo?
V dnešním uspěchaném a konzumním světě hledají lidé stále efektivnější způsoby, jak uspořádat svůj život. Jedním z trendů, který se v poslední době stává stále populárnějším, je koncept kapsulového šatníku. Tento minimalistický směr v oblasti módy nabízí mnoho výhod a může výrazně usnadnit život každému, kdo se rozhodne ji vyzkoušet. O co jde a jak kapsulového šatníku docílit?
S postupem digitální éry a vzrůstajícím vlivem sociálních sítí se mění nejen náš každodenní život, ale i způsob, jakým procházíme světem romantických vztahů. Seznamovací aplikace se zdají být klíčem k pohodlnému a snadnému hledání partnera, přesto se s nimi vážou otázky a zážitky, které mohou ovlivnit náš citový i sociální život. Tato nová realita digitálního seznamování ovlivňuje různé aspekty mezilidských vztahů a vyvolává diskuse o pravé podstatě lásky v online prostředí.
Ucpal se vám odpad a hledáte nejlepší způsob jeho čištění? Dáme vám rychlé tipy na čištění "po domácku" a poradíme, na koho se obrátit.
S blížícími se Vánocemi po nás naši blízcí budou chtít vědět, co si přejeme pod stromeček. To se může zdát jako příjemná otázka, ale opak může být pravdou. Ne vždy máme v záloze seznam předmětů či zážitků, které nutně potřebujeme mít. Často se může dostavit pocit, že už máme vlastně všechno.
Pokud jste vášnivá zahradnice nebo máte vymezené místo na pěstování plodin na vašem balkoně, pak jistě mezi vaší úrodou nechybí ani rajská jablíčka. Rajčata jsou nejen chutnou pochoutkou k odpolední svačině, ale také skvělou ingrediencí na vaření, například k italským receptům. Seznamte se s těmi nejlepšími kroky pro perfektní úrodu rajčat.
Obecně platí, že lidé tapety buď milují, nebo nesnáší. Tapety jsou skvělým řešením nejen z hlediska designu, ale také izolují teplo, hluk a zabraňují vzniku plísní. V devadesátých letech byly tyto textilie v módě a v každé stylové domácnosti se objevovaly stěny se zajímavými prvky. Po delší době se opět vrací do našich moderních bytů. S tím však vyvstává otázka, jaké jsou nyní trendy?
Když se v neděli dopoledne rozezněly varhany v bazilice svaté Ludmily na pražském náměstí Míru, bylo jasné, že půjde o výjimečné setkání. Nešlo o klasickou mši, ale o vzpomínku na zpěvačku Annu Julii Slováčkovou, která před několika dny podlehla vážné nemoci. Do kostela přišli nejen ti, kdo ji znali osobně, ale i ti, kterým byla blízká svou hudbou a otevřeností, s níž procházela těžkým životním obdobím.

Výběr článků

V sobotu 22. června 2024 ve 3:07 hodin nastane úplněk ve znamení Kozoroha, známý také jako jahodový úplněk. Tento lunární jev přináší příležitost uzavřít staré záležitosti a reflektovat nad předsevzetími, která jste si dali na začátku roku. Úplněk může přinést pochybnosti a obavy, ale také možnost převzít zodpovědnost a najít rovnováhu mezi prací a osobním životem. Je to ideální čas věnovat se péči o zdraví, zejména o kostru, kolena, zuby a kůži.
Ačkoli bychom to měli dělat všichni, opravdu není pravidlem, že se v každé domácnosti třídí odpad. Pokud si neosvojíme tyto správné návyky, může se stát, že často budeme vyhazovat odpadky tam, kam prostě nepatří. Ještě horší varianta je ta, že netřídíme vůbec (hanba!). Přitom je to naprosto jednoduchá disciplína. Nejtěžší je pouze začít. Do lehkého začátku vám poradíme, jak na to, abyste přispěli k lepšímu životnímu prostředí.
Události minulých týdnů nás nenechaly chladnými a rozhodli jsme se, že se vydáme dále za poznáním sebe sama. Karanténu jsme zvládli každý po svém, stejně tak jsme si v sobě všichni museli zpracovat strach o sebe i své nejbližší. Nyní je čas se se vším vypořádat. Každý po svém. My zkusili pobyt ve tmě aneb týdenní terapii, kdy se o sobě dozvíte mnohem více, než byste čekali.

Nepřehlédněte

Současná komplikovaná doba COVIDU-19 přinesla s sebou mnohé změny, se kterými se musíme ve svých životech poprat. Jednou z těchto změn je i karanténa. Obzvláště náročná je v případě rodin s dětmi. Přinášíme vám několik tipů, jak děti během karantény zabavit.
Designové trendy v kuchyni upřednostňují praktičnost. Kuchyňské baterie i dřezy jsou jednoduché a čisté, a objevuje se matná barva, třeba přímo černá.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek