Neděle , 20. 04. 2025

Marcela

Domácí recepty z růže: vyrobte si pleťovou vodu na omlazení pokožky, masku nebo salát z růží

Růži, královnu květin, můžete použít v kosmetice i v kuchyni. Růžová voda je již mnoho let nejčastěji používanou květovou vodou. Je skvělá pro všechny typy pleti, od mladé problematické, přes přecitlivělou suchou až po náročnou zralou. Hodí se i pro jemnou dětskou pokožku a pro alergiky. Vyrobte si ji doma. A ještě mnohem víc.
Růžová voda zklidňuje psychiku a zpomaluje stárnutí pokožky. Vyrobte si ji
zdroj: 123RF.com

05. 09. 2019

Růžová voda zlepšuje náladu a zpomaluje stárnutí

Růžová voda harmonizuje, hydratuje a posiluje pleť. Sjednocuje její tón a zanechává ji hebkou a vláčnou. Zlepšuje krevní oběh, čímž podporuje výživu pleti a působí proti stárnutí. Posiluje kapiláry, stahuje póry, hojí kožní záněty, včetně akné, a regeneruje suchou pleť. Použijete k vyčištění obličeje nebo jako tonikum na dočištění. Také ji můžete nastříkat na tělo jako originální přírodní vůni či na polštář pro kvalitnější spánek.

Růžová voda také funguje jako přírodní kondicionér. Revitalizuje vlasy, podporuje jejich růst a pomáhá zbavit se lupů.

Léčivé vlastnosti růže pomohou na hlavu i na žaludek

Nejvíce léčivé jsou okvětní plátky s tmavočerveným zabarvením, které obsahují množství cenných flavonoidů, vonných silic, vosků a tříslovin. Bílé květy zase obsahují větší množství slizových látek, které působí jako ochrana sliznic, například v ústech, jícnu, žaludku a ve střevech.

Jedním z největších přínosů růžové vody jsou její silné protizánětlivé vlastnosti. Může dokonce zmírnit příznaky ekzému nebo růžovky (rosacea). Zklidňuje bolest v krku, pomáhá k rychlejší léčbě řezných ran, popálenin a k regeneraci jizev.

V lidové medicíně je růžová voda používána k podpoře trávení i proti bolesti hlavy. Stačí namočit kapesník v růžové vodě a dát si obklad na hlavu. Za 45 minut bolest ustoupí.

Výroba základní růžové vody

Pro růžovou vodu si vyberte čerstvé, aromatické růže. Každá růže má svou unikátní vůni, proto si vyberte jednu odrůdu. Opláchněte je a otrhejte okvětní lístky. Na jeden šálek lístků budete potřebovat podle velikosti růží asi dva květy. Okvětní lístky vložte do hrnce a zalijte je vodou tak, aby byly tak akorát potopené. Když přidáte lžičku vodky, poslouží ke konzervaci a nezmění vůni. Voda i její aroma pak vydrží déle.

Hrnec zakryjte poklicí a pusťte sporák na nízkou teplotu. Vodu nepřivádějte k varu, měla by mít tak 60 °C. Po zhruba dvaceti minutách začnou okvětní lístky blednout a voda se obarví. Vodu scedíte do sklenice a je hotovo. Podle potřeby dáte do rozprašovače nebo jiné vhodné lahvičky.

K TÉMATU  Vyrobte si vlastní pleťový krém nebo samoopalovací krém. Ideální a rychlé recepty pro vaši zdravou pleť

Čistící pleťová voda: ze základní růžové vody ji vyrobíte, když na jednu polévkovou lžíci přidáte tři kapky glycerinu.

Odstraňovač make-upu: do 120 ml růžové vody přidejte lžičku oleje, například kokosového, mandlového, olivového či avokádového a protřepejte. Také můžete přidat navíc ½ lžíce glycerínu a 30 ml aloe vera gelu.

Maska na akné: jednu polévkovou lžíci růžové vody smíchejte s jednou polévkovou lžicí citronové šťávy. Naneste na obličej a po 30 minutách opláchněte.

Z růží můžete vyrobit také aromatický olej. Postupovat můžete tak, jako oleje z jiných květin a léčivek.

Růžové tipy pro kosmetiku i kuchyni

Právě teď si můžete růžové okvětní plátky nasušit a použít je jak k výrobě růžové vody v zimním období, tak v přípravě dobrot v kuchyni. Růžové lístky můžete přidat do salátů a ozdobit jimi vaše dezerty. Růžovou vodu můžete přidat i do těsta na dezerty. Dodá mu jemnou vůni a nasládlou chuť. Vmíchejte pár kapek do smoothies či domácí zmrzliny a přidejte několik okvětních plátků.

Růží můžete aromatizovat marmelády, například jahodovou, slívovou či šípkovou. Ze sušených lístků vyrobíte skvělý léčivý čaj. Posiluje srdce, dezinfikuje a uklidňuje zanícené sliznice dýchacích cest i trávicího traktu.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

My ženy jsme kolikrát jedno tajemství vedle druhého. Navenek spořádané a rozumné, ale když se zrovna nikdo nedívá, zpíváme si před zrcadlem s hřebenem v ruce. A děláme toho mnohem více, ale nikomu bychom to nepřiznaly. Často ani nejlepší kamarádce.
Žádná domácnost není útulná, pakliže v ní chybí pokojové rostliny. Zatímco starší generace nedají dopustit na barevně kvetoucí rostliny, jako je africká fialka nebo například ibišek, mladí dávají přednost stálezeleným rostlinám, k nimž patří i zamiokulkas. A právě o této pokojové rostlině bude nyní řeč.
Jak si ukrátit chvilky, kdy jste spolu všichni doma? Nebojte se, s našimi tipy se rozhodně nebudete nudit! Spousta zábavy a nových nápadů, díky kterým se vaší domácností bude ozývat veselý smích, si rozhodně nenechte ujít.
Tělo je dobře propracovaný stroj, který nás pravděpodobně nepřestane fascinovat. Aby však fungovalo tak, jak má, je zapotřebí, aby bylo poháněno správným palivem. Ani klasický automobil nepojede bez benzínu, ani tělo nebude fungovat bez minerálů a vitaminů, které jsou jeho pohonnou hmotou.  
Zvoní budík - je zase ráno. Probouzíte se polámaní, s viditelnými kruhy pod očima a s padajícími očními víčky. Znovu jste se pořádně nevyspali. Už se to táhne několik dní a stále nevíte, jak svůj spánek opět zkvalitnit a prodloužit. Ty probděné noci se začínají projevovat na vaší pracovní výkonnosti i na náladě, kterou nemáte zrovna nejlepší. Možná za špatným spaním vězí tři věci. Jaké?
Martin Hoffman a nová česká kriminálka Vedlejší produkt si získaly divácké srdce a výrazně ovlivnily televizní tabulky. Seriál nejenže posílil pozici České televize, ale svým úspěchem zastínil i ostatní nové pořady včetně očekávané premiéry na Primě.
Face roller je oblíbený nástroj, který se využívá k péči o pleť a pokud ho ještě nemáte doma, zřejmě si klepete na čelo, jak by vám ”šudlání” kamenem po obličeji mělo vyhladit vrásky. Pojďme si proto zopakovat, co vlastně face roller je, jaké jsou jeho výhody a mýty, a především, jak s face rollerem pracovat.
Kdo by nemiloval nakládané kyselé okurky. Jsou výborné k masitému pokrmu, nebo jen tak, když máme chuť. Legendární „kvašáky“ se zkrátka těší velké oblibě. Pokud ale chcete mít ve špajzu dostatečné zásoby zavařených okurek na zimu, je zapotřebí mít dobrou úrodu
Tabulkově by děti zhruba do jednoho roku měly denně naspat přibližně 12 až 17 hodin. Je samozřejmé, že každé dítě je jedinečné, ale to, že obvykle malá miminka tráví valnou část dne i noci spánkem s přestávkami na krmení, je fakt.
Bolesti zad jsou velkým problémem naší populace. Mají mnoho příčin. Od špatného a dlouhodobého sezení, přes špatné držení těla, až po přetěžování, nebo třeba špatné matrace na našich postelích.

Výběr článků

Ne každá z nás se rozplývá nad množstvím výšivek a volánů a girlandami květin. Nebo jste si možná s partnerem právě řekli, že se chcete vzít. Svatba hned! Nečekat rok, nemít svatební horečku a spousty poradkyň či agentur. Nezkoušet si půl roku šaty. Prostě jste se rozhodli a chcete si svůj svatební den užít co nejdříve. Jde to?
Amarant zní tak trochu mysticky a připomíná nějaké zaklínadlo. Jedná se však o potravinu, kterou můžete použít jako přílohu nebo si z něj udělat kaši. Vyzkoušejte ho a třeba si právě u vás v rodině najde v jídelníčku své stálé místo.
Jak je již odpradávna známo, byliny mají až kouzelnou léčivou moc. Zmírňují bolest, napomáhají prevenci nemocí a jsou skvělým pomocníkem v boji proti nemocem. Působí na tělo přímo zázračně, dodávají mu sílu, podporu a zásobí tělo potřebnými látkami. Proto byly vždy neoddělitelně spojeny s léčitelstvím a v hojné míře je k léčení využívaly ještě naše babičky. Obohaťte svůj život o čistě přírodní léčiva, které se používají stovky let a vyrobte si léčivé tinktury přímo u vás doma!

Nepřehlédněte

Jak poznat u dětí, že se objevily neštovice? Jak se správně o pupínky na dětské pokožce postarat a co dělat, aby pupínky co nejrychleji zmizely, nejlépe bez pozdějších jizviček?
Do roka a do dne, Lomikare, Lomikare... Ne ne, nejde o žádné zlo, natožpak historického charakteru. Jen ten časový úsek sedí pro přátelské a oboustranné ukončení spolupráce.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek