Kvalita vlasů odráží nejen naši životosprávu, ale také genetické predispozice. Jsou ženy, které mají pevné, krásné a zdravé vlasy od přírody. Pak jsou ženy, které, i kdyby se sebevíce snažily, tak chtěného výsledku nedosáhnou. Kdyby za produkty daly celé jmění, dokonalých vlasů bez roztřepených konečků se nedočkají. Patříte-li do druhé skupiny, neuzoufejte! Existují tipy a triky, které vás ochrání před zničenými a roztřepenými konečky.
Vlas je již neživý. Z toho důvodu nelze „opravit“. Stane-li se vám, že máte roztřepené konečky, nezbývá jiná možnost než zničenou část odstřihnout. Třepení vzniká především nešetrným zacházením. Boj je tedy možný pouze prevencí.
Na délce záleží
Existuje mnoho typů vlasů – silné, slabé, husté, řídké, rovné, vlnité, kudrnaté a tak dále. Všechny tyto vlastnosti ovlivňují chování a vzhled vlasu. Jestliže patříte mezi ženy, které touží po dlouhých vlasech, ne vždy je to možné. Určitý typ vlasu zvládne pouze jistou délku, po jejím překročení se začne ničit a třepit. Čím to je? Konečky jsou nejméně vyživovaná část vlasu. Zažily si nejvíce mytí a rozčesávání. Zkrátka ne vždy dosáhneme dlouhé hřívy až po pas. Ústupek v délce je však kompenzovaný zdravým vlasem.
Jak ochránit vlasy
Ačkoliv je vlas neživý, vyžaduje jemné zacházení. Nejvíce choulostivý vlas je v mokrém stavu. Při sušení vlasů je nikdy nedrhněte intenzivně hrubým ručníkem. Při sušení fénem použijte studený/vlažný vzduch. Raději je nechte volně proschnout.
Přílišné tahání a cukání vlas oslabuje, a tím se láme či třepí. Při hodně zacuchaných vlasech využívejte specializované spreje pro snadné rozčesávání. Nesnažte se vlasy rozčesat najednou, postupujte od konců směrem ke konečkům. Vyhýbejte se hřebenům s ostrými štětinami, které by vám mohly podráždit pokožku a poškodit vlas. Nevhodné jsou také kulaté hřebeny. Sáhněte raději po velkém hřebenu se širokými zuby.
Dále vám vlasy nepoděkují za časté tupírování a vystavování vysokým teplotám. Když už si vlasy musíte žehlit či natáčet, opět použijte ochranné produkty, které vlasy ochrání před teplem. Nemluvě o tom, jak vlasům škodí trvalá ondulace.
Péče o vlasy
Vnější vlivy vysušují a oslabují kůži. Stejně působí i na vlasy. Co znamená vnější vlivy? Sluneční záření, slaná voda či silný vítr. Všechny tyto aspekty vlasy negativně oslabují. Tak jako pokožku po vystavení námaze namažeme výživným krémem, tak i vlasy bychom měly správně hydratovat a vyživovat. Nebojte se využít specializovaných šamponů, kondicionérů i masek.
Jak často chodit ke kadeřnici
Říkáte si, že nevěříte svým očím? Chcete bojovat proti roztřepeným konečkům jinak než stříháním a my vám zde radíme pravidelně se stříhat. ANO! Berte to jako prevenci. Postačí pravidelná návštěva jednou za čtvrt roku a sestřih o pár centimetrů.
Olejová maska
Přílišné mytí vlasy vysušuje. Nemyjte vlasy každý den. Spíše si je poškodíte, než jim pomůžete. Nebojte se půl hodiny až několik hodin před mytím aplikovat do vlasů vyživující olej. Vytvoří ochrannou vrstvu a předchází lámání.
Aplikujte specializovaný olej nebo obyčejný kokosový či mandlový. Nebojte se pár kapek oleje aplikovat i do konečků po umytí. Ne však příliš blízko kořínkům, to by způsobovalo časté maštění vlasů.
Výživa i zevnitř
Důležité je vyživovat vlasy i zevnitř. To především správnou stravou, vitamíny a minerály. Proti roztřepeným konečkům je účinný vitamin C, B7 nebo B3. Nezapomínejte udržovat správnou hladinu proteinů, které mají na vlasy také významný vliv.
Ať vaše vlasy potřebují více či méně péče, budou jen tak krásné, jak se v nich budete cítit. A nezapomeňte, že správná péče, pravidelný střih a ideální délka je klíč ke krásným a zdravým vlasům. Přerostlé, ale zničené vlasy nejsou pěkné.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Otestovali jsme za vás: Které přípravky na vlnky jsou top?
Nejčastější chyby při mytí vlasů. Neničte je a naučte se to dělat správně