Sobota , 19. 07. 2025

Čeněk

Ráno brzy vstáváte, a přitom nemůžete v posteli zabrat? Nespavost může mít různé příčiny. Kdy už máte problém a jak mu předejít?

O tom, že oddalování usnutí a následný nedostatek spánku způsobuje vystavení modrému světlu, jsme již psali. Ale příčin, které způsobují nespavost, je podstatně víc. Někdo má problém s usínáním, jiní usnou, jako když je do vody hodí, ale pak se vzbudí kolem třetí ráno a znovu usnout se nepodaří. Co s tím?
Co způsobuje nespavost a jak se s ní vypořádat?
zdroj: 123RF.com

22. 02. 2019

V posledních letech dramaticky narůstá výskyt spánkových poruch. Dle odborníků trpí  nespavostí (insomnií) asi 20 procent naší populace. Souvisí to především s velkým pracovním vypětím a celkovým stresem organismu. Vliv má často i nepravidelná pracovní doba. Nespavost se projevuje více u lidí se směnným provozem.

Spánek potřebujeme stejně jako vzduch, jídlo a pití

Spánek je nezbytný pro každodenní oovení činnosti mozku a pro celkový vývoj a řízení organismu. Závisí na něm mimo jiné energetický metabolismus mozku, endokrinní funkce a správně fungující imunitní systém. Dospělý člověk spí zpravidla 7–8,5 hodiny denně. Nicméně každý má jinou potřebu spánku. Někomu může stačit i pět hodin, někdo potřebuje hodin více, je to věcí genetiky. Každopádně, když člověk delší dobu nemůže spát dostatečně dlouho, začne být unavený, nesoustředěný, neschopný přemýšlet a rychle reagovat. Dlouhodobá nespavost může podnítit také vznik závažných onemocnění srdce, metabolismu nebo mozku a může vyústit v úzkostné poruchy a deprese.

Před půlnocí nebo po?

Není pravda, že spánek před půlnocí je kvalitnější. Záleží na spánkových fázích, hloubce spánku a délce. Ne na tom, kdy jdete spát. Takže se netrapte tím, zda jdete do postele v deset hodin nebo po půlnoci. Důležitá je celková potřeba spánku. Spánek také musí projít všemi fázemi. Jen tak se ráno probudíte bez kruhů pod očima, odpočaté a plné energie.

Co dělat, když počítáte ovečky a nepomáhá to?

Máte-li dlouhodobé potíže s usínáním, nočním buzením, s tím, že následně prospíte půlku dne, zkuste si nejprve pomoci samy. Jde to úpravou životního stylu a nastolením správné spánkové hygieny. Choďte spát pokud možno ve stejnou dobu. Do postele uléhejte až ve chvíli, kdy jste unavená. V posteli si pokud možno nečtěte, a zásadně nepracujte a nejezte. Tikající budík vyměňte za jiný, nedoporučuje se mít v ložnici televizi, natož ji před spaním sledovat.

K TÉMATU  Jídlo dokáže ovlivnit naše sny. Horký šálek si na noc raději nedávejte. Čemu se ještě vyhnout, když se vám špatně spí

Ložnici vyvětrejte. Hodinu před spaním nekuřte a nepijte alkohol. Alkoholem se nespavost řešit nedá, a i když sklenka vína jako usínací rituál může pomoci, pět piv nebo tvrdý alkohol spánek naruší. Raději si zajděte na krátkou procházku.

Navození spánku mohou pomoci čaje nebo čajové směsi, které obsahují meduňku lékařskou, kozlík lékařský nebo chmel otáčivý. K dispozici jsou i kapky či tablety s těmito bylinkami. Pokud se vám ani tak nedaří usnout, raději na chvilku vstaňte. Ukliďte nádobí, uvařte si čaj s medem, koukněte do časopisu. Pak se vraťte do postele a zkuste to znovu.

Když to nezabere, je čas jít k lékaři

Obraťte se na svého praktického lékaře, který vás případně odešle na další vyšetření, například i do spánkové laboratoře. Při akutní nespavosti, například kvůli stresové zátěži, může lékař předepsat léky, tzv. hypnotika. Dlouhodobou nespavost, která trvá měsíce až roky, není vhodné těmito léky léčit, přece jen mají vedlejší účinky, které by se při dlouhodobém užívání mohly projevit. Jednou ze současných možností je podávání melatoninu.

K odstranění potíží se spánkem může pomoci i psychoterapie, akupunktura nebo fyzikální terapie, tedy léčba jasným světlem, nebo magnetoterapie.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Trendem poslední doby, zejména mezi mladými lidmi na různých sociálních platformách, je pojem zvaný body count. Možná už jste o něm slyšeli, možná vás úplně minul. Co to ten body count vlastně je? Proč se najednou tolik řeší? A co o nás vypovídá?
Rakovina je druhou z nejčastějších příčin úmrtí. Odborníci se shodují na tom, že má mnoho původců, jako je dědičnost, stres, kouření, životní prostředí a další vnější vlivy. A až ze třetiny příčin považují nesprávné stravování. Vhodnou skladbou jídla tak můžete hodně ovlivnit a zachránit. Známe potraviny, které fungují jako prevence proti této zákeřné nemoci!
Pečení domácího cukroví má svoje kouzlo, ale letos i cenovku, která zaskočí – náklady na přípravu se zvýšily až o 16 procent oproti loňsku. Podle aktuálních dat nás stojí vánoční pečení více než loni. Důvody? Závratný nárůst cen klíčových surovin, jako je máslo, kakao a cukr, které tvoří základ každého receptu.
TikTok, sociální síť, která zažívá velký boom. Možná jste tady noví, nebo chcete najít nějaké další, zajímavé účty.
V každém vztahu jsou okamžiky štěstí a nikdo si nepřipouští, že by něco mohlo být v budoucnu jinak. Proč taky? Proč řešit možné budoucí konflikty, když je teď vše zalité sluncem. Bohužel, rozchody patří ke vztahům i k životu.
Pokud mají muž a žena mezi sebou nevyřčené problémy, které se navenek projevují pnutím, hádkami a napjatou atmosférou, je dobré se s někým poradit. Jako první vždy mezi partnery vyvstává otázka: A funguje to vůbec? Pokud s partnerem stále bojujete a nevíte, jak z té zacyklené smyčky ven, zde je vše, co potřebujete vědět o manželském poradenství.
Nemoc si nevybírá, a proto se i v řadách slavných tváří setkáme s lidmi, kteří musí změnit svůj styl života a bojovat o to, aby byli zase zdraví.
Nezáleží na tom, kolik je zrovna hodin. Je to tady! Máte chuť dopřát si něco hodně nezdravého. Jednou vás provokuje tlačenka v lednici, podruhé máte problém zkrotit myšlenku pochutnat si na tom hříšně sladkém dortíku. Tu a tam takový okamžik potká snad každého z nás a jak jistě víte, všechno má nějakou příčinu. A to i hlas vašich myšlenek volající po pizze a hranolkách s dvojitou tatarkou. Co za tím stojí a jak to řešit? Poradíme.
Zpěvačka Jitka Zelenková patří k nejvýraznějším osobnostem české populární hudby. Letos, 5. června, slaví 75. narozeniny – a rozhodně ne bilancováním v ústraní. Naopak, její kalendář je plný koncertních termínů, připravuje narozeninovou sérii vystoupení a i po více než padesáti letech na scéně se jí nechce brzdit.
Spálit přebytečné kilogramy, které nám stojí před pocitem maximální spokojenosti. I to je cíl nejednoho člověka. Jenže pokud ani sebevětší snaha vynaložená v posilovně neukazuje výsledky, po kterých tak prahneme, musíme se poohlédnout po něčem jiném. Co třeba po spalovačích tuků, které z nás dokáží dostat naprosté maximum? Nemusíte sahat hned po obrovských pilulkách. Existují přírodní spalovače, jež stačí jen zařadit do svého jídelníčku.
Někomu stačí plátno a barvy, jinému zase obyčejné skici a tužky. Jenže mezi umělci se najdou i takoví, kteří se chtějí od ostatních zcela odlišit. Ke své tvorbě používají nepochopitelné až odporné pomůcky jako je menstruační krev, zvratky nebo moč. Lahůdka.
Máte problém s neustále se mastícími vlasy? Vadí vám, že vlasy nevydrží fresh po dobu delší než dvou dnů? Možná děláte několik chyb, kvůli kterým se vlasy mastí až abnormálně. Nemyjete je příliš často?

Výběr článků

Psal se rok 2004 když do našich televizí vpadla historicky první řada Česko hledá SuperStar. Pěvecká soutěž lámala rekordy ve sledovanosti a její první vítězkou se stala zpěvačka Aneta Langerová, která se na naší malé hudební scéně slušně uchytila. Od té doby uplynulo hodně vody a řad hudební reality show. Hledali jsme talent a brzy na to i Česko Slovenskou SuperStar.
Strom ginkgo biloba je svými účinky proslulý již po staletí. Využíval se v tradiční čínské a ajurvédské medicíně. V Asii, odkud pochází, je v některých místech dokonce uctívaný.
Člověk si to neuvědomuje, ale prakticky na každém místě číhají lidé, kteří ho chtějí okrást, respektive obrat o peníze. Což se nyní, v době panující koronavirové krize, neslyší možná rádo. Abyste se vyhnuli tomu, že za služby nebo jiné zaplatíte více, než byste měli, dávejte si pozor hlavně na několik profesí.

Nepřehlédněte

Vánoce jsou především o odpočinku a zpomalení. Kdo ale říká, že je musíte celé proležet u televize s horou jídla? To vám samozřejmě nikdo nebere, ale i vy sami se budete cítit lépe, pokud se občas zvednete a uděláte něco pro své zdraví. Podle cvičení ve vánočním duchu vám to půjde samo!
Málokterá z nás má cvičení v oblibě – chceme se mu vyhnout co se dá a doufáme, že to bez něj zvládneme. Existují ale cviky, které nejsou tolik náročné, a zároveň dokáží změnit život k lepšímu. Ať už v oblasti zdraví nebo sexu. V obojím případě se budete cítit mnohem lépe poté, co budete pravidelně cvičit Kegelovy cviky.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek