Pátek , 22. 11. 2024

Cecílie

Co je to napájecí zdroj?

Napájecí zdroj je elektronické zařízení, které v rámci daného výkonu přeměňuje jeden typ elektřiny (nejčastěji střídavé síťové napětí) na jiný (nejčastěji stejnosměrné napětí). Každý zdroj je definován třemi základními parametry charakterizujícími napěťové úrovně a výkony. Jeho úkolem je dodat potřebnou elektrickou energii.
napájecí zdroj
Co je to napájecí zdroj?

Co je to napájecí zdroj?

Napájecí zdroj (z anglického power supply) je zařízení, které transformuje jednu napěťovou úroveň na druhou, potřebnou k napájení daného zařízení. Elektrické obvody pracují s nejrůznějšími elektrickými signály. Vstupní a výstupní svorky se nazývají signálový vstup a výstup.

Jaké je vstupní napětí napájecího zdroje?

Vstupním napětím zdroje se rozumí napětí připojené na vstupní svorky zařízení. U napájecích zdrojů používaných v automatizaci je to nejčastěji 230 VAC. Pro jednofázové vstupy nebo 3 x 400 VAC pro třífázové vstupy. Méně obvyklé jsou jednofázové vstupy 110 VAC nebo 24 VAC.

Jak číst označení vstupního napětí na napájecích zdrojích?

Normy IEC, EN, UL umožňují výrobcům označovat jmenovité napětí napájecího zdroje mnoha různými způsoby. Avšak vyžadují, aby proud odebíraný ze sítě při daném vstupním napětí byl také uveden na typovém štítku.

Vstupní proud je základní technickou informací, která umožňuje správně zvolit tloušťku propojovacích kabelů a proudovou ochranu na AC vedení. Takže pokud je na typovém štítku uvedeno 100-240 VAC, musí být síťový proud 100 VAC a 240 VAC. Pokud je označen 120-230 VAC, musí být síťový proud 120 VAC a 230 VAC. Nejběžnější napětí na štítcích napájecích zdrojů jsou 120-230 VAC. Příslušné proudy pro tato napětí, protože tyto úrovně napětí přijala většina zemí. Výrobce musí také poskytnout koncovému uživateli minimální a maximální povolené vstupní napětí, které napájecí zdroj má a musí jasně uvést, zda by měla být uplatněna nějaká omezení kvůli změnám vstupního napětí povoleného IEC-EN, např. nějaký limit výstupního proudu se vstupním napětím 90 VAC. V každém případě podle mezinárodních norem IEC-EN-UL musí každý napájecí zdroj, stejně jako jakékoli jiné zařízení, správně fungovat s kolísáním napětí ± 10 % jmenovité hodnoty.

K TÉMATU  Jak může jedlá soda pomoct na zahradě? Budete překvapení!

Může příliš vysoké vstupní napětí poškodit napájecí zdroj?

Při napájení překračujícím maximální přípustnou hodnotu může dojít k poškození vstupu zdroje. Zda dojde k poruše nebo ne, závisí na hodnotě napětí a času. Pokud je napájecí zdroj se vstupem 100-240 VAC napájen 400 VAC po dobu delší než několik ms, je nevyhnutelné poškození vstupního stupně napájecího zdroje.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Mikrovlnná trouba je skvělý pomocník v každé domácnosti, ale i v kuchyňkách v zaměstnání. Novější modely dokonce odbourávají tradiční neduhy mikrovlnek, které při ohřívání polévky ohřály jen talíř nebo misku a část pokrmu, zatímco ve středu zůstala úplně studená část. A s trochou cviku v nich ohřejete i knedlíky nebo maso tak, aby jídlo chutnalo jako čerstvě uvaření. Přesto existují potraviny, které do mikrovlnky prostě nepatří. Po ohřátí mohou být dokonce zdraví škodlivé.
Mama Shelter přináší do Prahy oblíbenou koncepci food sharingu, nebo-li dělení se o různá jídla,  podle svého hesla, že sdílení je péče a podělit se znamená milovat!
V roce 1998 spatřila světlo světa argentinská telenovela „Divoký anděl“, která přinesla světovou popularitu zejména představitelce hlavní role, Natalii Oreiro.
Milování většina z nás vnímá jako jednu z nejpříjemnějších věcí na světě. Jde o romantické souznění dvou duší. O fyzický i psychický požitek, který zpravidla popisujeme pozitivně. Najdou se mezi námi ale tací, kteří se na sex rozhodně nedívají tak toužebně, jako většina ostatních. Ba naopak, tihle lidé mají ze sexu strach.
Sezóna klíšťat je tu a mýtus, že klíšťata žijí pouze v lese, je už dávno překonán. S klíšťaty se můžete setkat i v městském parku nebo na vlastní zahrádce.
Nebojte se, nechceme vás nijak strašit, je už je čas na vánoční přípravy. Ale co si budeme povídat, doma vyrobený adventní kalendář zabere nějaký čas a v době, kdy bude aktuální, budete mít jistě dost jiné práce. Co si to tedy letos trochu ulehčit a připravit se. Užijete si i samotnou výrobu kalendáře třeba v rodinném kruhu.
Nový školní rok 2024/2025 je za dveřmi a přináší nejen nové výzvy pro děti, ale také pro rodiče a učitele. Tento článek vám přináší tipy, jak do nového školního roku vykročit s motivací a jak zlepšit komunikaci mezi školou a rodiči.
Taky se někdy cítíte ve svém vztahu jako ve vězení? A kdo vlastně řekl, že je nutné žít ve svazku jednoho muže a jedné ženy?
Monstera – pokojová rostlina s monstrózními listy, která je součástí českých rodin už od nepaměti. V mnoha domácnostech se dědí po generace – pěstovaly ji babičky, matky, dcery i vnučky. Je ideální rostlinou do moderních i starších domovů, hravě si s ní poradí i začínající pěstitelé. Ke svému životu totiž nevyžaduje prakticky nic.
Už jste někdy zkoušeli vydržet co nejdéle bez mrknutí? Předpokládáme, že tento úkol je pro mnohé velmi obtížný, protože udržet oči bez mrknutí není jen tak. Prozradíme vám skutečné důvody toho, proč člověk mrká.
V zimě je asi víc než kdy jindy pozornost okolí soutředěna na náš obličej. Koneckonců, nic jiného ani téměř vidět nejde. Jaké máme tipy pro to, aby vám v něm ubylo vrásek a ne naopak?

Výběr článků

Možná si to ani neuvědomujeme, ale plasty jsou všude kolem nás. Některé jsou velmi cenné a pomáhají nám v běžném životě. Například plastové součástky elektroniky, plastové rukavice a pomůcky v nemocnicích nebo plastové součástky aut a všeobecně plast používaný v průmyslu. Některé plasty nám ovšem neslouží léta, ale jen pár hodin nebo dokonce minut. Proto bychom se na tyto druhy plastů měli zaměřit a začít s nimi šetřit. Jak můžeme v domácnosti během každodenních činností plasty eliminovat?
Spokojená žena po mateřské dovolené je cílem projektu Vedeme k úspěchu. Zároveň je i velkou motivací tří žen, které stojí za workshopy a rozvojovými kurzy pro maminky. Originalita, zábava a interaktivita kurzů vznikla spojením zkušeností a energie personalistky Světlany Pozníkové, rozvojové koučky Marcely Hlaváčkové a markeťačky Jany Rosenbergerové.
Vytoužené jaro už klepe na dveře. Dny se oteplují a prodlužují, příroda a květiny se probouzejí k životu a my se pomalu vzpamatováváme ze zimního spánku. S příchodem jara přichází nejen obměna šatníku, ale také období častějšího zkrášlování, změna stravovacích návyků a získání nové energie. Řada z nás se začíná stresovat tím, že je na čase začít hubnout do plavek, zpevnit křivky, získat lepší kondici a celkově pročistit organismus. Hlavně klid! Tyto změny můžeme nastartovat za pomoci přírodních bylinek. Proč tělu nedopřát to, co potřebuje?

Nepřehlédněte

Zdraví máme jenom jedno, proto bychom na něj neměli zapomínat. Je důležité, abychom si uvědomili zejména jednu věc, a sice že se na pevnosti a odolnosti našeho zdraví podílí i to, co jíme. Každodenní přísun potravin buď zdraví naprosto ruinuje, nebo mu prospívá. Jak jste na tom vy? Cítíte se po svém jídelníčku zdravě a fit? Nebo máte z jídla výčitky? Či snad některé potraviny vaše tělo zcela odmítá?
Tohle jistě všechny známe… Ani se nenadějete, chvilku zůstanete na sluníčku (ať už odpočívat nebo pracovat) a večer se pak doma nestačíte divit, jak máte červená ramena, záda nebo jinou část těla. Je to nepříjemné, člověku se špatně spí, pokožka je napjatá, citlivá. Kolikrát je obtěžující i nošení různého oblečení s ramínky, těsnějšími okraji. Jak si můžete v takovou chvíli pomoct a dát svou pokožku zase rychle do pořádku?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek