Štěstí přeje připraveným
Nikdy není brzy začít trénovat s malým dítětem na dovolenou u moře. Neznamená to, že byste mu měli do vany sypat sůl, ale důležitým faktorem je, aby dítě mělo vodu rádo a nebálo se jí. Velkým benefitem tedy je, pokud chodíte pravidelně například na kojenecké plavání a miminko už má nějaké základy.
Pokud jste ale z jakéhokoliv důvodu nemohli podobnou zkušenost absolvovat, je dobré věnovat vztahu dítěte k vodě pozornost. Můžete na to jít například takto:
- na každý večer si vyhraďte čas na společné zlobení ve vaně – ukažte dítěti, že ve vodě je legrace
- pokud je venku již teplo, můžete trénovat dítě v bazénku nebo alespoň s kyblíkem vody, ve které ho necháte cachtat
- postupně dítě navykejte na vodu v obličeji – s vámi vybraným signálem prodlužujte interval polévání, samozřejmě vždy podle reakce dítěte
- jakmile bude dítě splňovat podmínky, můžete s ním směle vyrazit trénovat do větší vody v plaveckém bazénu
Zaměřte se především na to, aby se dítě vody nebálo a mělo k ní pozitivní vztah. Takže pokud k vám prcek vztahuje ruce, na kterých ulpělo pár kapek vody a dožaduje se jejich otření, je nasnadě na tom dále pracovat. Voda je přeci zábava, a to nejen při večerním koupání!
![dovolená u moře](https://damskaliga.cz/wp-content/uploads/2023/08/spokojena-dovolena-1024x683.jpg)
Štěstí přeje… ale co když ne?
I přes veškerou poctivou přípravu, kterou se vám v domácích podmínkách dařilo udělat, se ale může stát, že dítě tváří v tvář otevřenému moři odmítne spolupracovat. Pokud nechcete strávit celou dovolenou u hotelového bazénu nebo dokonce na pokoji, obrňte se trpělivostí a vyzkoušejte toto:
- Moře je zábavné – pokud je dítě ochotné, dojděte s ním na okraj vody a nechte si společně omývat nohy. Také můžete před vlnami utíkat či si jinak hrát na mělčině – cákat, dupat, skákat apod.
- Ujistěte se, že důvodem, proč se dítě k moři nechce přiblížit, není náhodou pálící písek či v případě kamínkové pláže píchání do chodidel. K moři zkuste chodit spíše v botách.
- Zapomeňte na hecování nebo srovnávání typu „Hele – támhleten chlapeček se vůbec nebojí“. Pokud se vaše dítě bojí, nemá smysl tlačit na pilu. Naopak ho zkuste podpořit, chytněte ho za ruku a jděte do vody s ním. Nebo zkuste, jestli se třeba nebude bát méně s nějakou hračkou, případně plovací pomůckou.
- Pokud je dítě ochotné, můžete ho zkusit povozit na lehátku nebo něčem jiném, při čem nebude ve vodě. Může ho tak zaujmout houpání vln a když uvidí, že je ve vodě vše v pořádku, bude ji třeba chtít vyzkoušet.
- Jestliže se moře bojí větší dítě, můžete zkusit večer před spaním vyprávět pohádky o moři a o tom, jak je zajímavé. Nebo, pokud se obáváte, že by to dětský strach přiživilo, vymyslete pohádku o překonání strachu, která dítě může posílit.
Počítejte s tím, že pokud se dítě moře opravdu bojí, může se stát, že se situace zlomí třeba až třetí nebo čtvrtý den. Také se ale může stát, že dítě do moře prostě nepůjde. A i to je v pořádku, i když to neodpovídá vašemu konceptu dovolené a vy tak budete muset strávit dny u bazénu v hotelu.
![dovolená](https://damskaliga.cz/wp-content/uploads/2023/08/dovolena-matka-dite-1024x682.jpg)
Když se dočkáte vítězství! Dovolená u moře se povedla
V opačném případě, když vítězství bylo dosaženo a dítě se moře přestalo bát, ze samé radosti nezapomínejte na základ. Dítě dobře namažte opalovacím krémem a k moři raději nechoďte přes polední hodiny, kdy je slunce nejsilnější. Na pláži se držte spíše ve stínu a taky:
- Po vykoupání sundejte dítěti plavky, aby nechytilo zánět močových cest či jinou nepříjemnost (za předpokladu, že se tedy nekoupe nahé).
- Ať už nahé nebo v plavkách, dítě nezapomeňte osprchovat – ač se to nezdá, sůl z moře je poměrně agresivní a dětskou pokožku by navíc v kombinaci se sluncem mohla hodně podráždit. Dítě následně důkladně namažte krémem nebo dětským olejíčkem.
- Dávejte si pozor, aby dítě vodu neochutnávalo. Slaná voda může být především pro menší děti, které ještě nepoznaly výraznější chutě, lákavá. Dávejte si tedy pozor, aby ji nepilo – mohlo by se dehydratovat, případně by mohlo dostat nepříjemný průjem.
- Voda by také obzvlášť menším dětem neměla přijít do očí. Pokud už se tak stane, dobře je vypláchněte. U stále kojených dětí vám k tomu může posloužit i mateřské mléko, které je zároveň ochrání před podrážděním.
Ale jinak všechny ostatní starosti hoďte za hlavu a užívejte si svou dovolenou i se svým děťátkem!
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Evropské ostrovy mají všechno. Panenskou přírodu, exotické pláže i lék na dlouhověkost
Cestuj, dovolenkuj a pracuj zároveň: Digitální nomádství jako kult 21. století