Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Jak mírnit příznaky covid-19? A čeho se při léčbě vyvarovat?

Poradíme vám, jak zvládnout mírný průběh covid-19 v domácích podmínkách, co na něj nezabírá nebo kdy už je nutné vyhledat lékařskou péči. Navíc přidáme odpovědi na několik dalších klíčových otázek.
koronavirus
Jak léčit koronavirus a na kterých chyb se vyvarovat? (zdroj foto: 123rf.com)

Jak zvládnout mírný průběh covid-19 v doma?

Stále zůstává pozitivní zprávou, že valná většina lidí, kteří covidem-19 onemocní, má poměrně mírný průběh nemoci a není třeba je hospitalizovat. V takovém případě intenzivní příznaky choroby trvají zpravidla 4–5 dní.

Vzhledem k tomu, že na covid-19 zatím neexistuje žádný lék, domácí léčba se, stejně jako u chřipky a dalších virových onemocnění, zaměřuje na mírnění symptomů. Jejím absolutním základem je však vydatný odpočinek, dostatečný pitný režim, který se postará o odvádění toxinů z těla, jež zde vznikají v důsledku boje imunitního systému s nákazou, a také podávání tišících léků.

Jak mírnit symptomy covid-19?

Dle doporučení Ministerstva zdravotnictví se k snížení teploty, mírnění bolesti a léčbě zánětu mohou užívat léky na bázi kyseliny acetylsalicylové, což je například český Acylpyrin. Ten je dostupný kromě klasické tablety i ve formě rozpustných šumivých tablet s vitamínem C. Dále se doporučují i přípravky s obsahem ibuprofenu nebo paracetamolu, který také snižuje teplotu a tlumí bolest.

Kdy kvůli covidu vyhledat lékařskou péči?

Máte-li podezření na covid-19, není výhradně nutné navštívit lékaře. Naopak je vhodné zůstat v izolaci od ostatních, aby se nákaza nešířila dál, a svůj stav případně konzultovat telefonicky. Pokud se však u vás objeví některý z těchto příznaků, s vyhledáním odborné pomoci neotálejte:

  • potíže s dýcháním
  • bolesti a tlak na hrudi
  • zmatenost
  • namodralé rty a bledý obličej
  • extrémní ospalost a neschopnost zůstat vzhůru

Jak dlouho zůstat v izolaci?

Podle Mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví se délka izolace určuje takto:

  • Pokud jste přišli do styku s nakaženým, ale váš test na covid je negativní, stát vám nařizuje izolaci na 10 dní. Pro její ukončení není nutný další test.
  • Jestliže máte pozitivní test, ale nevykazujete žádné příznaky, izolace se ukončuje po uplynutí 10 dní bez nutnosti dalšího testování.
  • Máte-li klinické příznaky, vaše izolace trvá po celou dobu trvání příznaků (nejméně však 10 dní) a může být ukončena až ve chvíli, kdy jste po dobu 3 za sebou jdoucích dní zcela bez symptomů. Další testování není nutné.
K TÉMATU  Jak začít jíst zdravě. Začínejte zlehka, to je první krok

Co na covid-19 nezabírá?

Jestliže vám po léčbě jiného onemocnění zůstala doma jakákoli antibiotika, v žádném případě se jimi nesnažte léčit covid-19. Nejen, že by nezabrala (neboť jsou dle typu určena k léčbě konkrétních bakteriálních nemocí), ale navíc by vám mohla uškodit. Dočasně totiž nabourávají imunitní systém, který se pak těžko pere s jinými infekcemi.

Jak se účinně chránit před virovými infekcemi včetně covid-19?

Dodržování hygienických pravidel, jako je časté a důkladné mytí rukou, používání virucidních dezinfekcí a nošení ochranných pomůcek, je v dnešní době již dobře zažitým a zároveň vysoce funkčním základem ochrany před všemi infekcemi, včetně covid-19. Krom toho Česká lékárnická komora doporučuje podporovat nespecifickou imunitu. Tedy pravidelně organismu dopřávat doplňky stravy, které pomohou posílit jeho obranyschopnost, konkrétně se jedná o vitamín D, betaglukany, zinek a selen.

Zároveň je vhodné dodržovat zásady zdravého životního stylu – jíst pestrou a vyváženou stravu, dodržovat pitný režim, pravidelně se věnovat fyzické aktivitě a každý den strávit alespoň 20 minut na čerstvém vzduchu. Posílený imunitní systém nás sice možná před nákazou covid-19 zcela neochrání, určitě ale výrazně zvýší pravděpodobnost, že u nás bude mít nemoc bezproblémový průběh.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Legíny – poměrně kontroverzní kousek oblečení, na který má každá žena svůj názor. Zatímco některé jsou na jedné straně barikády a striktně je odmítají, druhé je naprosto milují - doma, do práce i do města. Pojďme se jim trochu podívat na zoubek, a především zjistit, jak legíny nosit, protože právě v tom bývá velmi často zakopaný pes oné nespokojenosti.
Není svíčka jako svíčka. Velmi záleží na tom, z čeho je vyrobená. Věděli jste, že většina těch běžně prodávaných škodí zdraví? I z tohoto důvodu si v posledních pár letech lidé zvykli vyrábět si svíčky sami. Vyjdou je mnohem levněji a přesně vědí, z čeho se skládají. Můžete to zkusit i vy.
Otevíráte schránku a mezi letáky vidíte obálku s pruhem. Nervozita je na světe. Co to přišlo? Je to pokuta nebo snad exekuce? Nebo nějaké špatné parkování? Ne všechny obálky s pruhem jsou důvodem k nepokoji.
Rakovina je druhou z nejčastějších příčin úmrtí. Odborníci se shodují na tom, že má mnoho původců, jako je dědičnost, stres, kouření, životní prostředí a další vnější vlivy. A až ze třetiny příčin považují nesprávné stravování. Vhodnou skladbou jídla tak můžete hodně ovlivnit a zachránit. Známe potraviny, které fungují jako prevence proti této zákeřné nemoci!
Otáčíte se v posteli a odkládáte mobil. Kam? Přece na noční stolek! Na něj si odložíte hodinky, rozečtenou knížku nebo hrnek s čajem. Stejně tak můžete zhasnout lampičku bez nutnosti vstát, když budete usínat. Inspirujte se nočními stolky v naší galerii.
Malý pokoj má jistě své výhody – je útulný a příjemný, snadno se v něm udržuje pořádek a nemusíte se obtěžovat s tolika kusy nábytku. Přesto se zde cítíte příjemněji, když vypadá opticky větší, než ve skutečnosti je. Nemusíte hned myslet na náročnou přestavbu, stačí pár jednoduchých triků. Nechte se inspirovat.
Na čistotu a minimalismus se zaměřil architekt Matt Watts. Jeho moderní stodola nabízí prostorné a komfortní bydlení. Prosluněnému interiéru vévodí zatočené schodiště. Zaujme i kuchyňský kout, celý laděný do černé barvy.
Stříbrný náhrdelník je více než jen krásný. V tomto blogu najdete všechny výhody nošení stříbrného náhrdelníku. Hledáte nový náhrdelník, který byste přidaly do své šperkové kolekce, a zvažujete stříbro? Děláte skvělou volbu. Náhrdelníky ze stříbra jsou krásné, odolné a nestojí jmění. Jsou také hypoalergenní a snadno se udržují na rozdíl od mnoha jiných drahých kovů. Stříbrné náhrdelníky jsou univerzální a dostupné v široké škále stylů. Takže ať už hledáte něco elegantního, nebo dáváte přednost roztomilému a hravému vzhledu, určitě najdete ten pravý stříbrný náhrdelník pro vás. Chcete více podrobností o všech výhodách tohoto úžasného kovu?
Také jste si říkaly, jaké by to bylo mít v koupelně nebo v ložnici všechny rtěnky, šminky, make-up a další ty nezbytné věci pěkně srovnané, aby jste měly přehled a vše po ruce? Přinášíme vám jednoduchý návod, jak si takový pořadač vyrobit z kartonové krabice.
Úklidové práce jsou něčím, co nastupuje na scénu prakticky každý týden. Z posledních statistik vyplývá, že úklidem domácnosti stráví každý průměrný člověk až desetinu svého života. Abyste jednotlivými pracemi netrávili více času, než je skutečně nutné, začněte aplikovat několik zásad, jak důkladně uklidit byt. Prozradíme vám, na co hlavně nezapomenout (a na co se obvykle zapomíná).

Výběr článků

Dnes už většina z nás fotí mobilem. Někomu to jde dobře, jinému méně. Přestože je paměť telefonu skoro nekonečná, nač pořizovat nekvalitní a zbytečné obrázky? Máme pro vás pár základních rad a pravidel, jak fotit tak, aby byl výsledek top!
Simona Postlerová, oblíbená česká herečka, zemřela ve věku 59 let, jak potvrdil deník Blesk. Známá byla především z filmů jako "Tancuj, Matyldo" a "Probudím se včera" a z televizních seriálů "Docent", "Krejzovi" a "Vyprávěj".
Body, které souvisí s orgány v našem těle, najdeme na našich nohou, rukou, i po celém těle. Pomocí jejich stimulace si jednoduše pomůžete od zdravotních potíží. Pojďte je najít společně s námi!

Nepřehlédněte

Poslední dva roky pro mne byly velkou životní zkouškou. Přišla jsem o spoustu přátel a iluzí. Ale našla jsem samu sebe. Největší rána pro mě byla, když se se mnou rozešel můj přítel krátce po tom, co jsem se začala léčit s rakovinou. Nyní se mi začal opět ozývat a chce, abychom se k sobě opět vrátili.
Mladých a talentovaných autorů nebo autorek není nikdy dost. Jednou z nich je i Kristýna Freiová, která je absolventkou Literární akademie. Ta na sebe nedávno upozornila vydáním své již druhé knihy. Ta se jmenuje Nesmrtelný hrabě a je volným pokračováním jejího debutu knihy Galilejec. Kniha je plná fantastických příběhů, ale zamýšlí se také nad podstatnými životními otázkami.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek