Středa , 23. 04. 2025

Vojtěch

Jak mírnit příznaky covid-19? A čeho se při léčbě vyvarovat?

Poradíme vám, jak zvládnout mírný průběh covid-19 v domácích podmínkách, co na něj nezabírá nebo kdy už je nutné vyhledat lékařskou péči. Navíc přidáme odpovědi na několik dalších klíčových otázek.
koronavirus
Jak léčit koronavirus a na kterých chyb se vyvarovat? (zdroj foto: 123rf.com)

Jak zvládnout mírný průběh covid-19 v doma?

Stále zůstává pozitivní zprávou, že valná většina lidí, kteří covidem-19 onemocní, má poměrně mírný průběh nemoci a není třeba je hospitalizovat. V takovém případě intenzivní příznaky choroby trvají zpravidla 4–5 dní.

Vzhledem k tomu, že na covid-19 zatím neexistuje žádný lék, domácí léčba se, stejně jako u chřipky a dalších virových onemocnění, zaměřuje na mírnění symptomů. Jejím absolutním základem je však vydatný odpočinek, dostatečný pitný režim, který se postará o odvádění toxinů z těla, jež zde vznikají v důsledku boje imunitního systému s nákazou, a také podávání tišících léků.

Jak mírnit symptomy covid-19?

Dle doporučení Ministerstva zdravotnictví se k snížení teploty, mírnění bolesti a léčbě zánětu mohou užívat léky na bázi kyseliny acetylsalicylové, což je například český Acylpyrin. Ten je dostupný kromě klasické tablety i ve formě rozpustných šumivých tablet s vitamínem C. Dále se doporučují i přípravky s obsahem ibuprofenu nebo paracetamolu, který také snižuje teplotu a tlumí bolest.

Kdy kvůli covidu vyhledat lékařskou péči?

Máte-li podezření na covid-19, není výhradně nutné navštívit lékaře. Naopak je vhodné zůstat v izolaci od ostatních, aby se nákaza nešířila dál, a svůj stav případně konzultovat telefonicky. Pokud se však u vás objeví některý z těchto příznaků, s vyhledáním odborné pomoci neotálejte:

  • potíže s dýcháním
  • bolesti a tlak na hrudi
  • zmatenost
  • namodralé rty a bledý obličej
  • extrémní ospalost a neschopnost zůstat vzhůru

Jak dlouho zůstat v izolaci?

Podle Mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví se délka izolace určuje takto:

  • Pokud jste přišli do styku s nakaženým, ale váš test na covid je negativní, stát vám nařizuje izolaci na 10 dní. Pro její ukončení není nutný další test.
  • Jestliže máte pozitivní test, ale nevykazujete žádné příznaky, izolace se ukončuje po uplynutí 10 dní bez nutnosti dalšího testování.
  • Máte-li klinické příznaky, vaše izolace trvá po celou dobu trvání příznaků (nejméně však 10 dní) a může být ukončena až ve chvíli, kdy jste po dobu 3 za sebou jdoucích dní zcela bez symptomů. Další testování není nutné.
K TÉMATU  Endometrióza, jeden z důvodů ženské neplodnosti. Jak se projevuje?

Co na covid-19 nezabírá?

Jestliže vám po léčbě jiného onemocnění zůstala doma jakákoli antibiotika, v žádném případě se jimi nesnažte léčit covid-19. Nejen, že by nezabrala (neboť jsou dle typu určena k léčbě konkrétních bakteriálních nemocí), ale navíc by vám mohla uškodit. Dočasně totiž nabourávají imunitní systém, který se pak těžko pere s jinými infekcemi.

Jak se účinně chránit před virovými infekcemi včetně covid-19?

Dodržování hygienických pravidel, jako je časté a důkladné mytí rukou, používání virucidních dezinfekcí a nošení ochranných pomůcek, je v dnešní době již dobře zažitým a zároveň vysoce funkčním základem ochrany před všemi infekcemi, včetně covid-19. Krom toho Česká lékárnická komora doporučuje podporovat nespecifickou imunitu. Tedy pravidelně organismu dopřávat doplňky stravy, které pomohou posílit jeho obranyschopnost, konkrétně se jedná o vitamín D, betaglukany, zinek a selen.

Zároveň je vhodné dodržovat zásady zdravého životního stylu – jíst pestrou a vyváženou stravu, dodržovat pitný režim, pravidelně se věnovat fyzické aktivitě a každý den strávit alespoň 20 minut na čerstvém vzduchu. Posílený imunitní systém nás sice možná před nákazou covid-19 zcela neochrání, určitě ale výrazně zvýší pravděpodobnost, že u nás bude mít nemoc bezproblémový průběh.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

I když venku panuje nebezpečný koronavirus, to neznamená, že žádné jiné nemoci neexistují. S příchodem nového typu koronaviru nedošlo k odstranění ostatních onemocnění, což je dobré mít na paměti. Stále jsou rizikem i jiné choroby, jako je rakovina nebo chřipka. Mnohé nemoci číhají i na ty nejmenší. Prozraďme si nejčastější dětské nemoci, které jsou rizikové pro naše malé ratolesti.
Všechno zdražuje - nechtěný, ale bohužel reálný fakt. Vedle potravin se zvyšuje cena za elektřinu, plyn a samozřejmě za vodu, což jsou základní potřeby každého z nás. Abychom dokázali ušetřit po této stránce, spotřeba vody v domácnosti by nás měla zajímat. Kolik aktuálně průměrně činí, kam mizí a jak snížit výdaje s ní spojené? 
Obývací pokoj potřebuje něco, kam si odložíte mobil, časopis nebo kávu, když si sednete na sedačku před televizi. Tuhle roli zastávají konferenční stolky. Zaměřili jsme se na ty dřevěné, nebo přímo z masivu. Jsou praktické a s jednoduchým designem, a také si na ně můžete natáhnout nohy! Zkuste si vybrat nějaký originální kousek.
Barvení velikonočních vajec je nejrozšířenější symbol Velikonoc u nás. Kraslice může být natvrdo uvařené i vyfouknuté prázdné vejce, které se zdobí různými technikami. Co takhle nějaké netradiční? Zapojte děti a zkuste vytvořit kraslice způsobem, který vás možná ani nenapadl. Barvení pomocí houbičky na nádobí, vytváření vzorů pomocí tavné pistole, namáčení do pěny na holení, barvení pomocí laku na nehty, bublinkové fólie nebo cibule. Všechny způsoby jsou přitom jednoduché. Vyberte si inspiraci pro vás!
Brouzdáte po Netflixu nebo HBO GO a nevíte, co si pustit? Připravili jsme si pro vás TOP 5 seriálů, které byste si určitě neměla nechat ujít. Na své si přijdou romantické duše, milovnice napětí a dramatu a také ty ženy, které se chtějí zasmát a zkrátka žasnout.
Letní sezóna odstartovaná a vy již jistě máte plány, ne-li již zaplacené dovolené. Cestovní horečka stoupá, vy se těšíte, nicméně máte před sebou nějaké ty výzvy. A to předně v podobě balení, chystáte-li se cestovat letecky.
Moderní společnost často vytváří obraz ženy, která zvládá všechno – kariéru, rodinu, osobní růst i dokonalý vzhled. Tento koncept „Superženy“ se však může rychle změnit v neudržitelný tlak, který vede k vyčerpání a frustraci. Přijetí přístupu „méně je někdy více“ nabízí jiný pohled: zaměřit se na to, co je skutečně důležité, stanovit si jasné hranice a najít rovnováhu mezi pracovními a osobními prioritami. Tento článek zkoumá, proč opustit ideál dokonalosti a dát přednost udržitelné spokojenosti a efektivitě.
Děti jsem nikdy nechtěla, a to můj přítel dobře věděl. Myslela jsem si, že náš vztah je jasně nastavený, že jsme domluvení a nic to nezmění. Právě i podle toho jsem si partnera vybírala. Dnes je ale všechno jinak, i když jsme si dávali pozor, já otěhotněla a dostala jsem se do nepříjemné situace.
Současná komplikovaná doba COVIDU-19 přinesla s sebou mnohé změny, se kterými se musíme ve svých životech poprat. Jednou z těchto změn je i karanténa. Obzvláště náročná je v případě rodin s dětmi. Přinášíme vám několik tipů, jak děti během karantény zabavit.
Halina Pawlowská dnes slaví 70. narozeniny – a s přibývajícími roky její humor rozhodně neslábne. Naopak. Tahle žena s nezaměnitelným stylem a jazykem ostrým jako břitva dokáže glosovat lásku, mateřství i životní karamboly s takovou lehkostí, že vás to rozesměje i dojme zároveň. Vybrali jsme ty nejlepší hlášky, které dokazují, že Halina zkrátka umí.
V dnešní moderní době jsme až zahlceni spoustou nových vychytávek. To se týká oi spotřebičů a pomocníků do domácnosti. V obchodech najdete zboží jakéhokoliv druhu a někdy se vám dokonce podaří narazit na poněkud podivná zařízení, jejichž účel je třeba ještě uhodnout. Přiznejme si, že někde mezi touto hojností zaujal své místo parní čistič.

Výběr článků

Čokoláda. Komodita, která dokáže hýbat světem. Člověka umí zbavit stresu a navodit nám pocity štěstí, a to díky uvolňování dopaminu, po kterém se cítíme zkrátka šťastní a uvolnění. Je to zdroj rychlé energie právě proto, že je bohatá na sacharidy. Čokoláda svou vůní a chutí na jazyku dokáže vyvolat krásné vzpomínky a nám navodit příjemný pocit po celém těle.
Pokud pracujete z domova, například tvoříte weby, píšete články nebo se věnujete jinému odvětví, jistě se setkáváte s problémy, které provází snad každého. Práci z domova si určujete sami, volíte si pracovní dobu i množství práce.
Jste věčně nervózní a tíží vás obavy? Kvůli tomu může mít vaše dítě velké potíže – a to nejen v samotném vývoji, ale i v dospívání. V sázce je jeho nízká porodní váha nebo náchylnost k depresím a schizofrenii!

Nepřehlédněte

Správné sezení na záchodě je stejně důležité, jako například sezení u pracovního stolu s počítačem. I když je vyprazdňování naprosto přirozený jev, většina z nás ho provádí špatně. Představíme vám ty největší chyby, kterých se na toaletě při vykonávání potřeby dopouští každý z nás. O jaké se jedná?
Když spolu jedou dospělé holky na dovolenou, neznamená to, že jsou ve vztahu nešťastné. I když spolu často jezdí právě ty, které jsou singl. Proč si dát pozor na to, s kým a kam jedete?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek