Sobota , 05. 04. 2025

Miroslava

Příběh Kristýny (33): Borelióza a já. Změna pohledu na můj handicap mi zachránila život

Kristýna (33) nepatří mezi lidi, kteří dávají na odiv své bolesti. Když onemocněla a její stav jí nedovolil se hýbat, prožívala těžké chvíle.
borelióza
Když nemůžeš, přidej víc! Nikdy se nevzdávej, stejně jako Kristýna. (zdroj foto: pixabay.com)

21. 04. 2020

Verdikt zněl jasně – borelióza. Jak je na tom dnes a jak zvládla svůj boj s těžkými bolestmi a depresemi?

Neviditelný nepřítel

Kristýna patřila mezi zdravé holky, které se rády hýbou. Vyhrávala atletické soutěže, hrála basketbal a volejbal ve školních týmech. Vše se změnilo, když po příjezdu z přechodu Malé Fatry, kdy spali každý den na jiném místě, začala pociťovat neznámou únavu. „Ráno jsem se probudila a cítila jsem se unavená jako po náročném turnaji ve volejbale.“

Bylo jí 17, když jí diagnostikovali nemoc zvanou borelióza. A to až po nátlaku ze strany rodiny, protože dívku nikdo nechtěl ošetřit. Třídní premiantka si tak z úst lékařky vyslechla, že „si svou únavu vymýšlí, aby nemusela do školy.“ Zřejmě ji kousl komár, protože klíště žádné neměla.

Důchod v 17?

Její stav se postupně zhoršoval. K únavě se přidaly silné bolesti kloubů a teplota, která neustupovala. „V nemocnici jsem byla na pozorování, léčili mě antibiotiky. V té době jsem postupně ztrácela možnost chodit a hýbat se. Skončilo to tak, že jsem pouze ležela v lůžku v hrozných bolestech a můj největší výkon dne byl, že jsem se hrdě sama odplazila na záchod.

Trvalo to dlouho, ale byla jsem na sebe pyšná, že alespoň to zvládnu sama.“ Z dívky, která s kamarády chodila na diskotéky a žila aktivním životem, se proměnila v nemohoucí ležící osobu, které v jejích 17 letech nabídli důchod. 

Nemohoucí teenagerka

Důchod si napsat nenechala, protože doufala, že se vše zlepší. Věřila lékařům, že ji z toho dostanou. Týdny a měsíce plynuly, a Kristýna stále nebyla schopná sama bez pomoci vyjít ani schody. Po bytě se pohybovala v šílených bolestech. Postupně se k fyzické bolesti přidávaly deprese a pocit samoty, protože kamarádi dál pokračovali ve svobodném stylu života. Kristýna byla doma, omdlévala bolestí, začaly jí selhávat játra a ledviny. Vyhlídky nulové. Přemýšlela o tom, že si vezme život.

K TÉMATU  Cítíte náklonnost k ženám? Jak poznat, že jde o chvilkové zmatení, nebo zda jste lesbička?
borelióza
Klíště. (zdroj foto: pixabay.com)

Změna pohledu na věc

Kristýna stále doufala, že lékaři naleznou způsob, jak jí pomoci. Jelikož jí ale docházely síly, rozhodla se, že svůj život vezme pevně do svých rukou. S pomocí rodiny nalezla člověka, který dokázal po vzoru profesora Jiřího Janči (významný český průkopník na poli alternativní medicíny, pozn. red.) léčit lidi z různých nemocí, se kterými si lékaři nevěděli rady.

Dostala kontakt i na další alternativní duchovní postupy, které jí pomáhaly udržet si pozitivní mysl. Její stav se začal po malých krůčcích zlepšovat. „Až když jsem si uvědomila, že mi nikdo nepomůže, a že musím hledat jinou než lékařskou cestu, začalo mi být každý týden o kousek lépe. Borelióza mne prostě nedostane!“

Na dobré cestě

Díky individuálnímu studijnímu plánu se Kristýně dařilo dokončit s ročním zpožděním střední školu i napříč tomu, že ji borelióza provázela celou tu dobu. Stále měla silné bolesti a teploty, ale hybnost se pomalu zlepšovala. „Nikdy nezapomenu na to, když jsem poprvé sama opět dokázala vyjít schody nebo ujít jednu zastávku MHD. Byl to ten největší pocit vítězství.“

Kristýna nakonec vystudovala dvě vysoké školy a splnila si svůj sen, když odjela pracovat do Španělska. „Nemoc má různé průběhy a vrací se, vždy je ale důležité zůstat pozitivně naladěna.“

čekání
„Nemoc má různé průběhy a vrací se, vždy je ale důležité zůstat pozitivně naladěna.“ (zdroj foto: pixabay.com)

Rodinná láska

Nemoc se v těžší podobě Kristýně několikrát vrátila. V současné době chodí o holích a snaží se vysvětlovat svým dvěma dětem, že v životě je normální mít překážky. Nemají klasickou domácnost, kdy maminka zvládá vše a „obskakuje“ děti. Děti jsou od malička zapojeny do rodinného dění, a vůbec si neztěžují.

Kristýna bojuje i s omdléváním a některé dny není schopna většího pohybu. Její děti jí její lásku vracejí – když vidí, že je mamince špatně, češou jí vlasy a nosí jí plyšové hračky pro radost. „Všechny dny nejsou zalité sluncem, ale s pomocí veselé písničky to vždy nějak zvládneme.“

K TÉMATU  Ivana (35): Syndrom vyhoření byl i můj problém. Co mne naučil?

Kristýna se po velkém životním šoku dokázala se svým údělem smířit. Dnes aktivně pomáhá dalším lidem ve svém okolí a snaží se zůstat pozitivně naladěna pro svou rodinu. Sice už nikdy nezvládne přechod pohoří, ale boj o svůj život vyhrála na plné čáře.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Komáři a mouchy útočí. Vyrobte si domácí přírodní repelent a připravte se na otravný hmyz

Léto přeje aktivitě klíšťat. Jak se preventivně bránit a jak správně postupovat, když už se zakousne

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

S postupem digitální éry a vzrůstajícím vlivem sociálních sítí se mění nejen náš každodenní život, ale i způsob, jakým procházíme světem romantických vztahů. Seznamovací aplikace se zdají být klíčem k pohodlnému a snadnému hledání partnera, přesto se s nimi vážou otázky a zážitky, které mohou ovlivnit náš citový i sociální život. Tato nová realita digitálního seznamování ovlivňuje různé aspekty mezilidských vztahů a vyvolává diskuse o pravé podstatě lásky v online prostředí.
Čeká vás zařizování nového bytu nebo snad rekonstrukce toho stávajícího? Inspirujte se trendy v bydlení pro rok 2022. Cílem pro nadcházejících dvanáct měsíců je vytvořit ze svého domova místo, kde se budete cítit příjemně, v klidu a bezpečí.
Jak poznat u dětí, že se objevily neštovice? Jak se správně o pupínky na dětské pokožce postarat a co dělat, aby pupínky co nejrychleji zmizely, nejlépe bez pozdějších jizviček?
Novinka Činoherního klubu, "Milá Evičko, milý Luďku", představuje inscenaci, která překlenuje generace. Režisérka a autorka Beata Parkanová čerpá z bohatého zdroje korespondence a deníků svých prarodičů a otevírá tak divákům pohled do intimního světa dvou lidí, jejichž vztah přečkal desetiletí. Tento první divadelní počin je poctou běžným životům plným neobyčejných příběhů.
Ať už patříte mezi takzvané online podnikatele nebo se mezi ně zanedlouho zařadíte, vyplatí se poslouchat podcasty - hlasové záznamy, které vás mohou posunout vpřed. Samozřejmě nejsou určeny jen pro byznysmeny či ty, kteří se na tomto poli chtějí pohybovat. Jejich motivační síla může pohánět kdekoho. Otázkou je, jaké poslouchat, když je jich dnes tolik!
Umělci potřebují ke svému tvoření velkou spoustu inspirace. Aby byli skutečně dobří a ve svém oboru vynikali, musí se do svého řemesla naprosto ponořit. A to často vede k situacím za hranicemi běžného chápání.
Proč na ruce mít hodinky, které jen ukazují čas? Mohou mít celou řadu další inteligentních funkcí, které nám mohou usnadnit život. Zejména pokud jsme ve spěchu a nemáme čas lovit mobilní telefon z kabelky či kapsy, abychom se podívali, kdo nám zrovna telefonuje. To je ale jen jedna z výhod chytrých hodinek. Podle čeho se dají vybírat chytré hodinky?
Poslední dva roky pro mne byly velkou životní zkouškou. Přišla jsem o spoustu přátel a iluzí. Ale našla jsem samu sebe. Největší rána pro mě byla, když se se mnou rozešel můj přítel krátce po tom, co jsem se začala léčit s rakovinou. Nyní se mi začal opět ozývat a chce, abychom se k sobě opět vrátili.
Alkohol je obecně velmi kalorický, proto ho výživoví poradci v rámci hubnutí moc nedoporučují. Jak moc může občasná sklenka vína ovlivnit vaše snažení? Co na to říkají odbornice na hubnutí a zdravý životní styl?
Závěť má podle platného občanského zákoníku větší moc, než dědictví ze zákona. Tak můžete určit, komu připadne konkrétní majetek. Pokud žijete v druhém či třetím manželství, či dokonce jen v partnerství, můžete mít dostatek důvodů, proč svůj majetek tímto způsobem rozdělit. Závěť rozhodně nepodceňujte.
Možná jste někdy přemýšleli, zda je vůbec možné řešit vaše zdraví bez pomocí léků. Třeba jste byli doposud zvyklí navštěvovat často lékaře a možná někteří z vás užíváte prášky každý den. Co kdybych vám ale řekla, že to jde i jinak? Že je tady možnost, jak řešit své zdraví bez pomocí prášků? Jste zvědaví, jakým způsobem toho docílit? Pak pokračujte ve čtení!
Tak rádi byste se zvedli z posteli a šli se do něčeho pustit! Chtěli byste jít cvičit, učit se do školy, uklidit anebo na něčem pracovat, ale tak moc se vám nechce! Hlavou se vám neustále honí, jak jste líní. V myšlenkách přemýšlíte dokola nad tím, co s tou leností máte udělat. Poznáváte se v tom? Pak je tento článek pro vás jak ušitý na míru. Přečtěte si celý článek a uvidíte, že se vám lenosti podaří zbavit jednou provždy!

Výběr článků

Je vám více než padesát a dostala jste výpověď. Začnete registrací na pracovním úřadě a budete pokračovat hledáním nové práce. Čím máte vyšší kvalifikaci, tím je to složitější. Přemýšlíte, zda setrvat ve svém oboru nebo vykročit úplně novým směrem? Třeba si splnit sny. Možná vám to připadá riskantní. Ale proč to nezkusit?
Střídavá péče je poměrně častým řešením, jak se o dítě postarat po rozchodu rodičů. Jedná se o jednu z nejlepších možností, pokud rodiče nežijí společně, je však třeba počítat s tím, že střídavou péči provází i řada nevýhod a strastí. Prioritou by vždy měla být spokojenost dítěte.

Nepřehlédněte

Přemýšlíte nad tím, kam byste si s partnerem, anebo sama mohla vyrazit na prodloužený víkend? V tom případě pro vás máme pár tipů, které dozajista oceníte. Poznejte ta nejkrásnější evropská města, do kterých se budete velmi ráda vracet, a na která vám (pro začátek) bude stačit jen pár dní volna.
Vzhledem k tomu, že čas už sledujeme spíše na chytrých telefonech, hodinky se stávají hlavně módním doplňkem. Díky tomu, že je nabízeno mnoho různých designů, můžete si je zcela přizpůsobit svému stylu. Ovšem ženský šatník mnohdy bývá rozmanitý, takže může být složité vybrat k oděvu ty pravé hodinky. Tyto tipy vám však pomohou s výběrem a jejich nošením.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek