Pondělí , 31. 03. 2025

Kvido

Posilte svůj imunitní systém. Střídání počasí a teplot je pro něj největší zkouška

Venku je sychravo, zima, a druhý den svítí slunce a sundaváte vrstvu oblečení. Právě tohle období je nejnáročnější na náš imunitní systém. Jak se dá zvýšit obranyschopnost organismu?
Posilte svůj imunitní systém. Střídání počasí a teplot je pro něj zkouška
zdroj: 123RF.com

10. 02. 2020

10. 02. 2020

Začátkem roku je všude kolem nás spousta virů a onemocnění, které se nás snadno chytí, když jsme vystavování střídání počasí. Když se k tomu přidá stres z práce, vztahu nebo jakékoli životní situace, případně málo odpočinku a nedostatek spánku, vystavujeme se riziku, že nás nějaká nemoc skolí. Vyčerpání je zkrátka tou nejjistější vstupenkou ke kurýrování v posteli. Přestože je ve hře spousta faktorů, jako prostředí, kde se pohybujeme, můžeme i tak cíleně posílit náš imunitní systém tak, abychom riziko nákazy nemocí minimalizovali.

Neberte si zbytečně potřebný spánek

Možná si říkáte, že vám šest hodin denně stačí, ale může to být kámen úrazu. Pokud k plné regeneraci těla i mysli potřebujete déle, což je prostě většinou fakt, po šestihodinovém týdnu vám bude chybět třeba sedm nebo více hodin spánku celkově. Druhý týden, měsíc… vznikne deficit, který nemusí být na první pohled patrný. Tím svůj imunitní systém vystavuje většímu tlaku a může se stát, že se organismus stane náchylnější k onemocnění. Odpočinek nepotřebují jen svaly nebo bolavá záda. Zregenerovat potřebuje mozek, nervový systém, ale i srdce nebo plíce, které jedou v noci na úsporná režim. Spánek váš organismus zklidní, aby mohlo tělo fungovat od rána zase naplno.

Posilte svůj imunitní systém. Střídání počasí a teplot je pro něj zkouška
zdroj: 123RF.com

Omezte stres na minimum

Víme, jak to vypadá – nemůžete přece za to, že vás v práci někdo vytočí. Ale není pravda, že nemůžete stres omezit. Pokud nás něco stresuje, je nutné v sobě hledat příčinu. Pokud se nad nepříjemnými situacemi budete zamýšlet právě takhle, možná najdete nějaký klíč, který vám pomůže přijít na to, čemu se vyhýbat nebo jak reagovat, když vás nějaká situace nebo dotyčná osoba vyhodí z rovnováhy. Být nad věcí je rada, která zní jako klišé, ale někdy je to mnohem jednodušší, než si myslíte. Navíc je důležité všechno vyvažovat časem pro sebe, který nás z nepříjemné nálady dostává.

K TÉMATU  Svatební sezóna je před námi. Specialistka radí, na čem rozhodně u svatby nešetřit a proč, abyste pak nebyly zklamané

Nezanedbávejte čas pro sebe

Dělejte aktivně nějaký svůj koníček a nenechte do něj zasahovat něco jiného. Choďte na procházky na vzduchu nebo hrajte s rodinou deskové hry. Zkrátka aktivity, které dostanou vaši mysl někam jinam. Pokud to chcete vyzkoušet, zkuste meditaci. Není to zase taková věda, jde jen o to se prostě zklidnit a nechat myšlenky plynout. Činností, kterou děláte ráda, se nabijí baterky vaší spokojenosti, které vám pak vydrží s sebou a pozitivně ovlivní vaši srážku s nepříjemným kolegou nebo sousedem. Stres imunitní systém vyčerpává.

Přijímejte dostatek vitamínů a minerálů

Bílé pečivo nebo párky, to jsou možná nápady na rychlou večeři, ale pravda je, že tyhle potraviny vašemu tělu nic nepřinesou. Organismus a jeho imunitní systém potřebují palivo, které musíte přijmout ve správně vybraném jídle. Zkuste k snídani celozrnné pečivo, které obsahuje více bílkovin nebo vlákniny. Jezte dostatek ovoce, neváhejte si nakrájet jablko, hrušku nebo třeba avokádo. Slazené nápoje vyměňte za vodu nebo čaje. Potřebujete hlavně vitamíny C, E i D. Z minerálů jsou důležité selen a zinek a obojího naleznete dostatek v mase. Nachází se ale i nečekaně v ovesných vločkách, které jsou výbornou snídaní. Příliš tučné nebo smažené pokrmy omezte na minimum nebo úplně vynechejte. Jsou zbytečnou zátěží pro žaludek i celý trávící systém. Přirozeně ale chápeme, že si chcete dopřát třeba řízek. Je to v pořádku, ale i tak je třeba pokrmy kombinovat.

Posilte svůj imunitní systém. Střídání počasí a teplot je pro něj zkouška
zdroj: 123RF.com

Alkohol a cigarety dejte stranou

Ano, zní to jako rada káravé maminky. Ale všichni dobře víme, že nekouřit vůbec a omezit alkohol, případně ho úplně vynechat, našemu organismu jen prospěje. Přes všechny ty nekonečné články o prospěšnosti „trošky“ alkoholu je tady zkrátka nepopiratelný fakt, že do těla dostáváte toxické látky. To reaguje tak, že se snaží alkohol ihned odbourat. Takže váš imunitní systém pracuje na něčem navíc, zatímco potřebujete, aby se naplno soustředil na obranyschopnost organismu. Sklenka něčeho dobrého vám přirozeně udělá dobře, ale tohle je třeba mít na paměti. Cigarety jsou pak kapitola sama pro sebe – tam se pozitiva hledají těžko. Toxických látek jsou v nich desítky. Když dáte neduhům sbohem, nebudete litovat.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Blake Lively, nádherná žena, milovaná manželka a matka. To je jen pár z mnoha titulů, kterými se tato pětatřicetiletá herečka může pyšnit. Něco jí do vínku dala sama příroda, na něčem zase musela a musí tvrdě pracovat. Krásná postava a celkový vzhled nejsou nikdy zcela zadarmo. A i Blake si je toho vědoma. Proto se drží určitých stravovacích návyků, kterými se řídí, a my musíme uznat, že se jí vyplácí. Vypadá totiž opravdu božsky.
Podzim přináší nádherné barvy a chladnější počasí, ale také může ovlivnit naši psychiku a fyzické zdraví. Přečtěte si, jak se s těmito změnami vyrovnat a užít si toto kouzelné období naplno.
Bolest při pohlavním styku, bolestivá menstruace a problémy s početím. To všechno se může skrývat pod diagnózou endometriózy. Endometrióza je gynekologické onemocnění, které postihuje řadu žen především v plodném věku.
Udržet svou mysl i tělo zdravé je v dnešní době trochu těžké, nemyslíte? Ze všech stran se na nás valí negativní zprávy a vybudovat si napříč jim celkovou psychickou a fyzickou pohodu může být ošemetné.
Aura nebo-li bioenergetické pole každého organismu, je něco jako atmosféra kolem země. Je to jakýsi neviditelný ochranný štít, chránící naše tělo před nemocemi a negacemi. Je aktuálním stavem toho, jak umíte věci duchovní, mentální a emoční ve svém životě prožívat a žít. Co všechno vám z fotografie aury vyčtou a jak s tím naložit? Vyzkoušeli jsme si na vlastní kůži a přinášíme vám zajímavá zjištění.
Dejte si pozor na krmení pejsků "od stolu". Poradíme vám, které potraviny určitě nesmíte dát svému čtyřnohému mazlíčkovi.
Kočka cejlonská je nejmenší kočka na světě. Tento ohrožený druh žije pouze na jihu Indie a ostrově Srí Lanka. Kvůli náročnosti chovu můžete tohle zvířátko spatřit u nás pouze v Zoo Liberec a Zoo Ostrava. Malý noční predátor je ztělesněná roztomilost! Posuďte samy.
Ačkoli z klasické pšeničné mouky pekly a vařily už naše babičky, spolu s příchodem doby, kdy spousta lidí přesedá na zdravější životní styl, se objevily mnohem lepší a nutričně hodnotnější varianty. Skvěle chutnají, plně nahradí klasickou mouku, a ještě prospějí vašemu zdraví, takže co víc si přát. Svět alternativních mouk je ale mnohem pestřejší, než se na první pohled zdá. Které by určitě měly zaujmout místo ve vaší kuchyni?
Chcete-li být sebevědomé bytosti, které mají vlastní názor a umí asertivně jednat, bude dobré, když se zaměříte na vlastní intuici. Ta lze trénovat na více úrovních. Pokud jste tímto tématem nepolíbení, nezoufejte. Na následujících řádcích si totiž povíme vše podstatné o tom, co má na rozvoj intuice vliv. Proto čtěte a nechte se inspirovat společně s námi. Co je to intuice a proč se vyplatí jí naslouchat?
Bez mobilu si už nedovedeme život představit. Místo toho, abyste ale surfovali na netu nebo si psali s přáteli a leželi doma na posteli, můžete ho využit k zeštíhlení a posílení celého těla. Mobilní aplikace vám mohou posloužit třeba k vytvoření zdravého jídelníčku nebo zařazení cvičení do každodenního programu. Na trhu je dnes nepřeberné množství apek, co za vás odvedou velký kus práce nebo vám hubnutí aspoň zpříjemní. Vyzkoušejte některý z navrhovaných tipů!
Oldřich Nový by vám coby Kristián řekl, ať zavřete oči, neboť odchází. Z něj si ale příklad neberte. Svoje oči skutečně zavřete, ale jenom proto, že se na vás partner dívá. Takovou jízdu totiž ještě nezažil. A co vy? Už jste zkusili kouzlo vzájemné masturbace?
Všichni moc dobře víme, že vlivem času se naše tělo mění. Nejdříve to spatříme na pokožce, která začne postupně a docela viditelně ochabovat, ztrácet svou pevnost a sílu. To samé se však děje se svaly v celém našem těle, přičemž výjimkou nejsou ani svaly pánevního dna včetně vagíny, které je třeba posilovat nejen pro lepší pocit z intimních prožitků, ale i z důvodu prevence v rámci inkontinence a dalších obtíží. A právě o tréninku věrné kamarádky bude tento článek. Na co se během cvičení zaměřit?

Výběr článků

Herec Libor Zavislan zemřel ve věku 67 let. S divadlem spjatý Zavislan působil na scéně několik dekád a zanechal výraznou stopu v české divadelní scéně.
Kdysi se mělo za to, že Země je středem vesmíru nebo že žárovku vynalezl Thomas Alva Edison. Omyly lidstva jsou zřejmě nevyčerpatelné, a v některých mnoho let setrvávali třeba právě i významní vědci. Ani dnes tomu není jinak, a některé zavedené mýty a omyly přetrvávají desetiletí. Podívejme se na některé z nich.
Nejúspěšnější český autor současnosti Patrik Hartl začal natáčet filmovou komedii podle své knihy Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Film ponese stejný název. V den první klapky prozradil režisér i herecké obsazení filmu.

Nepřehlédněte

Máte za sebou poměrně náročné týdny a přemýšlíte, jak si spravit náladu? I když zaručeně pomáhá zmrzlina společně s dobrým dezertem, nemusíte se nutně uchylovat k cukru. Stačí se jen správně obléknout!
Když se řekne Česká republika, každý si spíše vybaví pivo, nicméně Morava – to je kraj hlavně vína a slovácké kultury. Proto je zde spousta vinic, které můžete obdivovat nejlépe ze sedla svého kola.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek