Pátek , 22. 11. 2024

Cecílie

Pití alkoholu prý zlepšuje zdraví. Kde je správná míra a jak se pozná, že už patříte do skupiny alkoholik

Bojíte se, že se můžete stát alkoholičkou, když si dáte každý večer jednu nebo dvě sklenky vína? Někteří odborníci to tvrdí. Jiní zase oponují, že sklenka vína denně, jedno pivo nebo panák tvrdého alkoholu prospívá lidskému organismu.
Bojíte se, že se můžete stát alkoholičkou, když pijete denně? Někteří odborníci to tvrdí
Zdroj: 123RF.com

30. 05. 2019

Podle některých lékařských kapacit platí, že jakékoli pravidelné denní pití už znamená určitou fázi alkoholismu. Studie japonských vědců však prokázala, že malé dávky alkoholu zlepšují průtok krve v mozku, a posilují tak paměť i duševní funkce. A tak umírnění konzumenti alkoholických nápojů dosahují lepších výsledků v testech IQ, než abstinenti.

Někdo má vyšší tendenci ke vzniku závislosti

Závislost na alkoholu má diagnózu F102. Kdy už pod ni člověk spadá? Odpověď není jednoduchá, neboť množství vypitého alkoholu ani jeho pravidelná konzumace není přímo úměrná vzniku závislosti. Alkohol působí na každého jinak. Záleží na věku, pohlaví, zdraví, váze i psychické kondici. A také dědičnosti. Někdo vypije láhev vína a vůbec to nepocítí. Jiný už po dvou deci cítí, jak mu stoupá alkohol „do hlavy“. Dnes už se také ví, že na vznik závislosti mají vliv i genetické vlohy. Jakým způsobem, je ještě předmětem zkoumání. Ví se už také, že dědíme podobné cykly a koncepty, které dělali naši příbuzní i rodina. Vědci také objevili gen, který mají lidé závislí na alkoholu defektní. Ten způsobuje, že se u nich snadněji vyvine návyk.

Jak se pozná alkoholik

Desítky studií dokazují, že lidé, kteří konzumují malé množství alkoholu pravidelně, žijí v průměru déle než ti, kdo se alkoholu vyhýbají. Vstanete ráno, aniž byste měly hlavu jako střep?  Jste schopné v práci normálně fungovat? Dáte si přes den alkohol jen výjimečně? Nemáte chuť začít pít hned ráno? Pijete proto, že vám to chutná a ne ze vzteku či špatné nálady? Pokud jste na všechny otázky odpověděly ano (nebo nemáme), pravděpodobně vás čeká klidná budoucnost normálního člověka, který nebude mít s alkoholem problémy. Jestliže jste odpověděly na některou z otázek NE (případně máme), měly byste asi svůj vztah k alkoholu konzultovat s lékařem.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na týden od 22. 10. do 26. 10. 2018. Kdy se raději vyhnout hádce? A který den probrat s partnerem váš intimní život?

Pokud nepijete, nezačínejte

Pokud člověku pití alkoholu nezpůsobuje problémy v životě, nic se neděje. Důležité je nemít alkohol jako životní prioritu. Zdravě se stravovat, hýbat a být psychicky v pohodě. Jestliže však máte pocit, že nedokážete myslet na nic jiného, než na to, až se budete zase moci napít, máte problém. Pokud ho nezačnete v dohledné době řešit, mohou se přidružit zdravotní potíže, a následně i potíže v zaměstnání nebo devastace rodinných vztahů.

Jestliže nemáte dosud s alkoholem zkušenosti a spíše se bojíte pít, nezačínejte. Také nepijte, pokud máte v rodině alkoholika nebo trpíte některou z následujících potíží:  zánět slinivky břišní, problémy s játry, krevní poruchy, srdeční selhání, nekontrolovaná hypertenze. Platí to samozřejmě také pro těhotné ženy a pacienty, kteří berou léky, u nichž dochází k interakci s alkoholem.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Konflikty na pracovišti jsou nevyhnutelné, ať už jde o pomluvy, závist nebo spory mezi kolegy. Naučte se efektivně zvládat tyto situace a zachovat si profesionální postoj díky našim 10 osvědčeným radám. Zjistěte, jak konflikty předcházet, jak na ně správně reagovat, a kdy je čas vyhledat pomoc HR.
Je pití dvou litrů vody denně málo nebo moc?  Proč káva nebo kola do pitného režimu nepatří? Zatěžujete pitným režimem své tělo nebo mu naopak děláte dobře? Snažili jsme se to zjistit. Tak čtěte, ať víte víc!
Teploty stoupají a pomalu svítá i naděje, že se brzy otevřou sportoviště. Jestli se chcete po delší pauze dostat do formy, rozhodně nepodceňujte přípravu. Dobijte energii a dávejte si postupné cíle. Jinak byste mohli skončit s nepříjemnými křečemi, bolestivě nataženými svaly a vyčerpaní únavou.
Úklidové práce jsou něčím, co nastupuje na scénu prakticky každý týden. Z posledních statistik vyplývá, že úklidem domácnosti stráví každý průměrný člověk až desetinu svého života. Abyste jednotlivými pracemi netrávili více času, než je skutečně nutné, začněte aplikovat několik zásad, jak důkladně uklidit byt. Prozradíme vám, na co hlavně nezapomenout (a na co se obvykle zapomíná).
Máte pocit, že solíte málo? Bez dochucení se jídlo nedá jíst, ale na druhou stranu, sůl nám ve větší míře škodí. Jak najít kompromis?
Mytí vlasů může být stejnou rutinou jako samotná ranní hygiena. I při rutině však můžete dělat několik chyb, kterými kvalitu vlasů ničíte. Abyste takovým problémům předešli, naučte se vnímat nejčastější chyby a vyvarujte se jim. Naučte se správnou techniku mytí vlasů a už nikdy se nebudete trápit kvůli lámavým konečkům nebo mastnotě.
Doma už to není, co bývalo? Nečekejte, až se rozchod zeptá a vezměte osud do svých rukou. Ideální partnerkou, kterou ten váš bude zbožňovat i na rukou nosit, můžete být vlastně okamžitě! A stačí k tomu jen tyhle tři věci…
Ptáte se, jak souvisí zrak s životním stylem? Můžeme jej ovlivnit, například stravou, pitným režimem, (ne)kouřením, ne(stresováním se), fyzickou aktivitou? Na otázku, jak souvisí zrak s naším životním stylem a jak chránit svůj zrak, nám odpověděla primářka oční kliniky.
Řeč je v našem životě velmi důležitá. Přece jen si jistě hned po pár větách všimnete, pokud někdo nevyslovuje zcela správně, koktá nebo mu dělá potíže výslovnost některých písmen. Řeč se u nás vyvíjí od útlého dětství a je dobré sledovat, jestli tu nenastávají nějaké potíže. Ty je mnohem snazší řešit okamžitě než později v dospělosti.
V roce 1998 spatřila světlo světa argentinská telenovela „Divoký anděl“, která přinesla světovou popularitu zejména představitelce hlavní role, Natalii Oreiro.
Říká se: „S chlapem špatně, ale bez něj ještě hůř.“ Tohle rčení nezní pro nás, ženy, tedy vůbec optimisticky! Skoro to vypadá, že ať tak nebo tak, máme to úderem plnoletosti prostě spočítaný, jen s tím chlapem bude ta hrůza zvaná život jaksi snesitelnější. V posledních letech si však stále více žen po rozchodu či rozvodu raději zvolí život o samotě. A navzdory tomuto rčení jen kvetou. Proč tomu tak je? Že by přece jen život bez chlapa skýtal také nějaké výhody? Samozřejmě! Tady jsou.

Výběr článků

Stojany na víno ze dřeva i kovu, na stěnu nebo na bar v kuchyni. Slouží nejen jako praktické uložení vína, ale také jako originální designový prvek. Patří mezi věci, které vybíráte spíše podle stylu
Vibrátory, nevibrační penisy, afrodiziaka, lubrikační gely, masážní oleje. Mnoho žen si stále myslí, že nic takového nepotřebuje, pokud žije v dobrém partnerském vztahu. Ale položme si otázku, zda po každodenním spěchu a stresu máme často chuť na sex. Možná jsou to právě tyto erotické pomůcky, které mohou zlepšit kvalitu společně prožitých intimních okamžiků.
Většina z nás si určitě ještě pamatuje na studentská léta, kdy se v hodinách biologie učilo rozdělení pohlavních hormonů na ženské a mužské. Ačkoliv je testosteron považován za mužský pohlavní hormon, má své čestné místo i v ženském těle. Víte, proč?

Nepřehlédněte

V dnešním světě se dá najít spousta způsobů, jak pracovat sám se sebou, a jedním takovým lifestylovým trendem je i biohacking, který je takovou filosofií budoucnosti a mluví se o něm jako o způsobu, jak využít v průběhu života svůj tělesný potenciál a užít si spoustu let v dobré duševní i fyzické kondici.
Nevzhledné vypouklé bříško, potíže s trávením a jiné problémy mohou být příčinou rozestupu břišních svalů. Mylnou představou jsou také klasické obyčejné cviky, které by měly s diastázou pomoct. Co diastáza přesně znamená a co na ni zaručeně zabírá?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek