Podle některých lékařských kapacit platí, že jakékoli pravidelné denní pití už znamená určitou fázi alkoholismu. Studie japonských vědců však prokázala, že malé dávky alkoholu zlepšují průtok krve v mozku, a posilují tak paměť i duševní funkce. A tak umírnění konzumenti alkoholických nápojů dosahují lepších výsledků v testech IQ, než abstinenti.
Někdo má vyšší tendenci ke vzniku závislosti
Závislost na alkoholu má diagnózu F102. Kdy už pod ni člověk spadá? Odpověď není jednoduchá, neboť množství vypitého alkoholu ani jeho pravidelná konzumace není přímo úměrná vzniku závislosti. Alkohol působí na každého jinak. Záleží na věku, pohlaví, zdraví, váze i psychické kondici. A také dědičnosti. Někdo vypije láhev vína a vůbec to nepocítí. Jiný už po dvou deci cítí, jak mu stoupá alkohol „do hlavy“. Dnes už se také ví, že na vznik závislosti mají vliv i genetické vlohy. Jakým způsobem, je ještě předmětem zkoumání. Ví se už také, že dědíme podobné cykly a koncepty, které dělali naši příbuzní i rodina. Vědci také objevili gen, který mají lidé závislí na alkoholu defektní. Ten způsobuje, že se u nich snadněji vyvine návyk.
Jak se pozná alkoholik
Desítky studií dokazují, že lidé, kteří konzumují malé množství alkoholu pravidelně, žijí v průměru déle než ti, kdo se alkoholu vyhýbají. Vstanete ráno, aniž byste měly hlavu jako střep? Jste schopné v práci normálně fungovat? Dáte si přes den alkohol jen výjimečně? Nemáte chuť začít pít hned ráno? Pijete proto, že vám to chutná a ne ze vzteku či špatné nálady? Pokud jste na všechny otázky odpověděly ano (nebo nemáme), pravděpodobně vás čeká klidná budoucnost normálního člověka, který nebude mít s alkoholem problémy. Jestliže jste odpověděly na některou z otázek NE (případně máme), měly byste asi svůj vztah k alkoholu konzultovat s lékařem.
Pokud nepijete, nezačínejte
Pokud člověku pití alkoholu nezpůsobuje problémy v životě, nic se neděje. Důležité je nemít alkohol jako životní prioritu. Zdravě se stravovat, hýbat a být psychicky v pohodě. Jestliže však máte pocit, že nedokážete myslet na nic jiného, než na to, až se budete zase moci napít, máte problém. Pokud ho nezačnete v dohledné době řešit, mohou se přidružit zdravotní potíže, a následně i potíže v zaměstnání nebo devastace rodinných vztahů.
Jestliže nemáte dosud s alkoholem zkušenosti a spíše se bojíte pít, nezačínejte. Také nepijte, pokud máte v rodině alkoholika nebo trpíte některou z následujících potíží: zánět slinivky břišní, problémy s játry, krevní poruchy, srdeční selhání, nekontrolovaná hypertenze. Platí to samozřejmě také pro těhotné ženy a pacienty, kteří berou léky, u nichž dochází k interakci s alkoholem.