Jedná se o celotělové fitness cvičení, které s sebou nese řadu benefitů. Nemusíte se obávat toho, že by došlo k zanedbání některé části lidského těla. Zapojeny jsou všechny svaly, podpořen je jejich vývoj i síla. Je však důležité, abyste se vyhnuli chybám. Žádné cvičení není efektivní, pakliže je plné chyb, které tělu spíše škodí, než prospívají.
Proč pilates vůbec cvičit?
Ze všeho nejdříve si zmiňme benefity, které nám tento typ cvičení přináší. Chyby, kterých se můžete dopustit, vás pravděpodobně nebudou zajímat, pokud se do cvičení nepustíte. My vám však prozradíme několik důvodů, proč se do pilates přece jen pustit.
Pro vyšší flexibilitu
Při pilates se pracuje na bezpečném zvětšení délky a roztažení svalů a rozsahu pohybu v kloubech. Pokud máte pocit, že jste takzvaně “zkrácení”, díky pilates se řádně protáhnete a ohnete. Právě proto se doporučuje cvičení praktikovat z rána, kdy jste po dlouhé noci ztuhlí a každý krok je pro vás možná velmi bolestivý.
Pro lepší držení těla
Mezi námi se najde celá spousta jedinců, kteří nechodí zrovna rovně a kteří mají držení těla velmi špatné. Na vině však nejsou oni sami, ale jejich velmi slabé jádro, které má za úkol podporovat a vyrovnávat polohu těla. Pilates tělo dokonale trénuje, čímž se vyjadřuje jeho síla a harmonie. To má vliv na zlepšení pozice a na eliminování bolestí zad.
Pro více energie
Pokud se každé ráno probouzíte doslova bez energie, je načase po ránu praktikovat právě pilates, které paradoxně vlévá energii do žil, i když mluvíme o cvičení, které energii spíše bere. Při cvičení pilates dochází k zaplavení těla dobrými pocity, ke stimulaci páteře a ke zlepšení oběhu v pohybu.
Další benefity cvičení pilates:
- Podporuje hubnutí
- Pro rozvinutí základní síly
- Proti stresu
Chyby, kterých se při cvičení pilates dopouštíme
Už jste přesvědčeni o tom, že pilates má skutečně smysl? Pak je načase přistoupit k chybám, kterých se při cvičení dopouštíme. Bohužel je jich celá spousta, která může snížit následné efekty a účinky oblíbeného cvičení.
Nezapojujete hluboké břišní svaly
Pilates je cvičení vědomé. Není možné, abyste při cvičení měli hlavu plnou jiných věcí a povinností, které během dne musíte splnit. Při cvičení je důležité takzvaně “vypnout” a věnovat svou veškerou pozornost jenom danému cviku. Uvědomujte si každý pohyb a zapojuje hluboké břišní svaly. Bohužel na tuto část těla se velmi často zapomíná, což následně vede k bolestem zad.
Nedržíte hlavu správně při cvicích vleže na zemi
Nejen při cvičení pilates, ale také při jiných cvicích se velmi často stává, že chybujeme v držení hlavy při cvicích vleže na zemi. Většinou si hlavu nepodpíráme, což vede k jejímu zaklánění a následně k bolestem v oblasti krční páteře. Hlavu je vždy nutné směřovat bradou dolů, jako kdybychom chtěli mezi hrudí a bradou udržet míček.
Takto správné držení hlavy možná bude z počátku problémem, ale po posílení břišního svalstva se to rázem zlepší.
I vyklenutá záda jsou chybou
Stejně jako ve výše uvedeném případě, i tato chyba v podobě vyklenutých zad se týká nejen pilates, ale i mnoha dalších cviků a cvičebních metod. Pokud trénujete s osobním koučem, jistě vás stále upozorňuje na to, abyste při cvičení měli zakulacenou bederní oblast a doslova se tím přilepili k podložce. Zajistíte si tím správné zapojení hlubokých břišních svalů a zároveň si tím ochráníte bederní oblasti před přílišným namáháním.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Jak začít cvičit pilates? Je to jednoduché a snadné
Proč je v životě důležité správné dýchání? Potěšíte tím nejen své zdraví