Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Když pestrá strava nestačí. Vitamíny v tabletách – zbytečnost, nebo nutnost?

Práškový vitamínový boom, který jsme zažívali ještě před pěti nebo deseti lety, už pominul. Každý, kdo jí zdravě a vyváženě, ví, že vitamíny v prášcích jsou naprostá zbytečnost. Tedy až na výjimky.
strava
Kde pestrá strava nestačí, pomůžou vitamínové doplňky. (foto: 123RF)

21. 02. 2022

Doplňky stravy představují koncentrované zdroje vitamínů, minerálních látek a dalších tělu prospěšných látek. V lékárnách seženete nejen doplňkové vitamíny, ale také minerály či antioxidanty. Obvykle se prodávají ve formě tablet, prášků anebo kapek. Pestrá strava je samozřejmě základ.

Kdy vitamíny nepotřebujete?

Také patříte mezi ty ženy, které si v lékárně kupují vitamín B, C a jiné? Jenže přesně tyto vitamíny vám dodává i pestrá strava. Ostatně jako minerály, mezi které patří například hořčík, vápník, zinek, fosfor nebo selen. Pestrou stravou, která obsahuje dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, luštěniny, ryby, bílé maso, rýži a samozřejmě také mléčné výrobky, si ovšem přísun všech těchto vitamínů a minerálů zajistíte. Není proto nutné doplňky stravy kupovat. Je ale pravda, že i když je strava našeho jídelníčku pestrá, může naše tělo po některých stránkách mít nedostatek konkrétního vitamínu. Každé tělo je v zásadě individuální.

V době nemoci jsou vitamíny žádané

Na druhou stranu, cítíte-li se nemocní, není na škodu si dopřát vitamínu C o něco víc. Ideální je například kombinace tohoto vitamínu s vápníkem. Jenže ani vitamín C neumí zázraky a zároveň by ho neměli užívat ti, kdo užívají léky na léčbu zánětu močových cest. Kyselina askorbová je totiž kyselá a tento typ léků neutralizuje. Dávejte si také pozor na doplňky nebo jídlo s přidanou kyselinou citronovou, která vstřebávání vápníku zabraňuje.

Zázračné déčko

Čeho se nám také v zimních měsících příliš nedostává, je vitamín D. Ten  získáváme především ze slunce. Proto je dobré od září do dubna získávat vitamín D jinou cestou, například právě vhodným doplňkem stravy. Když totiž nebudete mít v těle dostatek tohoto vitamínu, riskujete možný vznik osteoporózy neboli řídnutí kostí. Zároveň tím ztrácíte i na celkové imunitě. Vitamín D v kapkách nebo tabletách seženete v každé lékárně i bez předpisu. Nejste-li si ale jistá, jestli je doplněk kombinovatelný s léky, které užíváte, zajděte si za svým praktickým lékařem, aby vám s dávkováním a vhodným doplňkem poradil.

K TÉMATU  Co udělá chilli paprička s vaším zdravím? Klidně si ji dejte!

Proklázalo se také, že s naším životním stylem, ať už je strava pestrá jakkoliv, máme často nedostatek Déčka i v létě. Jsme prostě málo na sluníčku.

Vitamíny místo ryb

Dalším doplňkem, který stojí za to alespoň v zimních měsících užívat, jsou omega 3 mastné kyseliny, které zobou především vrcholoví sportovci, ale hodí se i nám, obyčejným lidem, kteří sportujeme méně aktivně. A zejména těm, kteří neradi konzumují mořské nebo sladkovodní ryby. Omega 3 mastné kyseliny najdete ale i v lněných či dýňových semínkách a oříšcích. Významným zdrojem je rovněž olivový nebo řepkový olej. Omega 3 nás totiž chrání před kardiovaskulárními onemocněními, cukrovkou nebo také před obezitou. V neposlední řadě nám udržují správnou činnost mozku, krevního tlaku a v těhotenství se hodí ke správnému vývoji plodu v břiše nastávající maminky.

Trpíte-li některou z potravinových alergií, například máte alergii na čerstvé ovoce či zeleninu, určitě se vyplatí dodávat tělu nezbytné vitamíny jinou cestou. Je však nutné poradit se v dávkování se svým praktickým lékařem.

Proč probiotika?

Trpíme-li často na střevní chřipky a průjmy, potřebujeme do těla dostat nějaká probiotika. A tak i v tomto případě se vyplatí zajít si do lékárny pro probiotika v tabletách, která se postarají o správný rozvoj mikroflóry ve střevech. Probiotiky, jež obsahují prospěšné bakterie, se průjem nejen léčí, ale také mu můžete snadno předejít.

A jaký je tedy výsledek? Bezhlavé užívání doplňků stravy rozhodně smysl nemá. V letních měsících už vůbec ne. Naopak v zimních měsících se vám vyplatí do těla dostat více vitamínu D a omega 3 mastných kyselin. Všechny ostatní vitamíny a minerály doženete v podobě snídaní, obědů a večeří. Samozřejmě v tom případě – zase ta pestrá strava – že se nestravujete výhradně ve fastfoodových řetězcích a doma si nepřipravujete jen samá tučná, smažená a sladká jídla.

K TÉMATU  5 tipů, které podpoří vaše trávení. Pomoct může voda i bylinky

Na vlasy a nehty

Co se týče krásy, ženy často užívají přípravky podporující růst vlasů a nehtů. Ideální je v tomto případě sáhnout po zinku s biotinem, selenu a kolagenu. Vyplatí se sáhnout i po čistě přírodních přípravcích s obsahem rokety seté, přesličky a kopřivy nebo po přípravcích s výtažkem z aloe vera a rakytníku. Žádné drahé doplňky stravy, které vás mnohdy vyjdou i na tisíc korun měsíčně, ale nepotřebujete. Obyčejné doplňky stravy seženete v řádu desítek korun, případně do dvou set až tří set korun.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Exotické druhy ovoce: jak a které prospívají našemu zdraví?

Jak se zbavit akné? Na vině může být strava či stres

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Proč zrovna deset tisíc kroků a proč byste měla výzvu vzít za svou i vy? Důvodů je hned několik a všechny vám budou jedině ku prospěchu.
Britská herečka Maggie Smith, která se stala ikonou filmového i divadelního světa, zemřela ve věku 89 let. Proslavila se především nezapomenutelnou rolí profesorky McGonagall v kouzelnické sérii Harry Potter. Zprávu o jejím úmrtí oznámila rodina, která uvedla, že herečka strávila poslední chvíle v kruhu nejbližších. Zanechala po sobě obrovský umělecký odkaz a dvě generace filmových fanoušků.
V našem aktuálním článku se zaměřujeme na problematiku překonávání emocionálních výzev v průběhu ledna, často označovaného za nejdepresivnější měsíc v roce. Přinášíme deset odborně podložených tipů, jak proaktivně zvládnout toto období, zahrnující strategie podporující duševní pohodu a vhodné metody copingového chování. Náš článek vychází z psychologických a sociálních aspektů, poskytujících čtenářům nástroje ke zlepšení svého emocionálního stavu v průběhu této často náročné fáze roku.
Správná velikost podprsenky dokáže s vaším tělem divy. Pozvedne vaše prsa, zeštíhlí pas a bude se vám lépe dýchat. Jak si změříte velikost prsou a poznáte, že vám prádlo dobře sedí?
Dopravní nehody opravdu nejsou tou nejčastější příčinou smrti, i když to z televizních reportáží často tak vypadá. Jsou až na pátém místě žebříčku nejčastějších příčin úmrtí u nás. Jaký důvod smrti obsadil první příčku?
Jaro s sebou nenese jen hromadu sluníčka, ale především alergie, které nepatří k tomu nejmilejšímu. Když všechno kolem nás začne kvést, ve vzduchu se rázem začne vznášet větší množství pylu, což vede k alergickým reakcím. Pojďme si prozradit, co na sennou rýmu a další projevy alergie zaručeně zabírá.
Pití vody se šťávou z citronu, pomeranče nebo limety je zdravé a v rámci hubnoucích režimů a zdravého živoního stylu se těší velké oblibě. Nástrojů na vymačkání šťávy z plodů je k dostání nepřeberné množství, ale co takhle nějaký pěkný kousek? Designové odšťavňovače nejen, že odvedou svojí práci, ale ve vaší kuchyni se budou vyjímat! Na citrusové plody jsou nejvhodnější odstředivé ošťavňovače, ale můžete použít i ty klasické ruční. Které si vybrat?
Pokud se vám při přečtení názvu dnešního článku vybavilo rozesmáté dítě na venkovním hřišti, zkuste nyní tu představu trochu změnit. Houpání totiž zdaleka nemusí být výsadou dětí. Houpačky umístěné v bytech nabízí prostor pro odpočinek a zároveň jsou velmi zajímavým doplňkem interiéru.
Podzim je ideálním obdobím pro zpomalení a užívání si rodinných chvil. Přinášíme vám 9 jednoduchých podzimních rituálů, které vám pomohou strávit více kvalitního času s dětmi a partnerem. Od procházek v barevné přírodě až po tvoření podzimních dekorací doma – inspirujte se a vytvořte si nové rodinné tradice, na které budete vzpomínat po celý rok!
Dnes dáváme přednost sedací soupravě, ale pokud nám to prostor dovolí, proč si nedopřát klasiku? Křeslo v obývacím pokoji je pohodlné a zamilujete si ho! Ušáky, relaxační, rozkládací, moderní i elegantní nebo kožená klasika, vyberte si podle stylu vašeho interiéru.
Když přijedete do Itálie, je to naprosto běžné. Každá žena tu má svůj skútr, se kterým jezdí do práce, na nákupy, ale třeba i vyzvedávat děti ze školy. Jak se žije řidičkám skútru v Česku?
Přijde vám, že doma máte věčný nepořádek, i když uklízíte celý den? Pak někde zřejmě děláte chybu. Nemusíte se každý den ztrhat, abyste měla doma alespoň zdánlivě uklizeno. Stačí jen znát ty správné vychytávky.

Výběr článků

Modrý koník, jeden z nejpopulárnějších portálů pro ženy a matky v České republice a leader ve své kategorii na Slovensku a Viber, jedna z předních komunikačních aplikací, spojili síly, aby uživatelkám nabídly nové možnosti komunikace.
Nastoupili jste na mateřskou dovolenou a přemýšlíte, jak si aspoň něco málo přivydělat k dobru? Nebo v hlavě nosíte už nějakou dobu podnikatelský plán, na který je najednou více času než kdy dřív? Podnikání na mateřské není tabu a není to ani nic nereálného. Dnes se jedná o zcela běžnou věc.  
Jakou nohou jste vkročili do nového roku? I když se zdá být letošní rok stejný jako loňský, několik změn už začalo platit. Mluvíme předně o finančních změnách, kterých letos bylo víc než dost. Otázku je, jestli k řadě z nich muselo vlivem koronavirové krize a velkého schodku ve státním rozpočtu dojít. V každém případě k nim došlo a my vám přinášíme velký přehled.

Nepřehlédněte

Přemýšleli jste někdy nad tím, co děláte, když večer ulehnete do postele? Drtivá většina z nás zapne televizi nebo sáhne po svém telefonu, aby nám náhodou před spaním nic neuniklo. Nebo v horším případě obě tyto možnosti zkombinujeme. Bohužel obrazovky těchto zařízení vyzařují takzvané modré světlo, které narušuje naše přirozené spánkové cykly. Ale abyste své tělo připravili na kvalitní spánek, je třeba modré světlo naprosto minimalizovat.
V éře globalizace a digitálních technologií se hranice pro lásku stírají a příležitosti pro mezinárodní vztahy rostou. Tento článek vám nabídne pohled na to, jak moderní technologie a změněná společenská dynamika otevírají dveře k nalezení partnera v jakékoli části světa. Zabýváme se tipy pro bezpečné online seznamování, překonávání kulturních a jazykových bariér, a jak udržovat vztah na dálku, zatímco plánujete společnou budoucnost. Navíc představíme inspirativní příběhy párů, kterým se podařilo překonat vzdálenost a rozdíly, a sdílíme rady, jak si vybudovat pevný a šťastný vztah, bez ohledu na to, kde na světě se nacházíte.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek