Čtvrtek , 03. 07. 2025

Radomír

Cestovatelský magazín: Peru. Objevte kouzlo této destinace

Peru je velmi zajímavá země oplývající především mnoha kulturními památkami starověkých civilizací a koloniální architekturou. Jedná se o neuvěřitelně rozmanitou zemi a ráj pro každého cestovatele. V našich představách může znít Peru jako zapadlá zemička, kde nic nenajdeme, ale opak je pravdou! Tajemné džungle, ztracená města, jezero Titicaca, delta Amazonky – právě za těmito zázraky turisté do Peru míří. Tato země Jižní Ameriky jim poskytne příležitost ocitnout se ve zcela jiné dimenzi.
Peru
Peru je místem, které každý touží navštívit. (foto: 123RF)

10. 08. 2021

Co je na Peru tak lákavého?

Dechberoucí krása údolí Amazonky sousedící s vysokohorskými pouštěmi a kaňony a také zasněžené vrcholky And, které nejsou tak daleko od náhorní plošiny poseté slanými močály – toto je jen nástin všech pokladů Peru. Nachází se zde pobřeží s útesy a tichomořskými břehy, Andské hory se svými vrcholy a domorodými obyvateli, oblast Amazonky a slavné vysoko položené jezero Titicaca. Peru můžete procestovat křížem krážem a vždy vás něco překvapí.

Co možná o Peru nevíte

Než někam vůbec vyrazíte, asi byste se měli seznámit s faktografií místa. Peru se oficiálně nazývá Peruánská republika a nachází se v Jižní Americe. Jedná se o zemi rozlohou 4x větší než Německo. Vlastně se jedná hned o třetí největší zemi v Jižní Americe hned po Brazílii a Argentině. Hlavní město se nazývá Lima a úřední jazyk obyvatel Peru je hlavně španělština. Jinak se v Peru hovoří ale až 50 jazyky, a to díky jeho etnické rozmanitosti. Platit zde můžete peruanským solem.

Kdy a kam do Peru odjet?

V Peru se střídají dvě roční období. Suché období trvá od května do října a mokré od listopadu do dubna. Proto je lepší jít do hor v červnu až srpnu a na exkurze do měst a po památkách se vypravit v období od prosince do března. Kam přesně vyrazit je na vás, protože Peru můžeme rozdělit zjednodušeně na 4 oblasti: pobřeží s pouští Atacama, vysoké Andy s nejvyšší horou Huascarán (6768 m. n. m.) a amazonský prales. Pokud jste milovníky přírody, rozhodně se pralesa nebojte, i zde jsou na turisty připraveni.

Machu Picchu je památka číslo jedna

V Peru musíte rozhodně navštívit ztracené město Machu Picchu. Zříceniny jsou pozůstatky inckých památek, které jako zázrakem přežily a které před 100 lety objevili místní obyvatelé. Více než 200 budov se schody, chrámy a náměstími – připravte se na obtížná stoupání, ale i dojmy, které vám zůstanou na celý život. Dávejte ale pozor na roční období.

K TÉMATU  Dopřejte si víkend jen sama pro sebe a naplánujte si domácí wellness

Machu Picchu není vůbec dobré navštěvovat v únoru, kdy je stezka Inků kvůli špatným podmínkám uzavřena. Nejlepší měsíce k návštěvě jsou tedy duben až říjen.

Příroda není o nic horší

Druhým nejoblíbenějším cílem prohlídek v Peru jsou přírodní místa. Poušť Nazca s kresbami v podobě lidí nebo vyvýšené jezero Titicaca vedou na seznamu turistů. Hlavním přístavem jezera je Puno, odkud můžete navštívit pyramidu Akapana. Jedno z nejkrásnějších měst v Peru je Arequipa s mnoha atrakcemi, odkud se můžete vydat ke kaňonu Colca. Kaňon se považuje za nejhlubší na světě. V Peru najdete také pláž s červeným pískem v parku Paracas, kde můžete relaxovat a sledovat plameňáky.

Poznejte Cusco naplno

Cusco je starobylé město Inků, které je plně zapsáno na seznam UNESCO. Španělští dobyvatelé postavili své město na místě obydlí starověkých národů, takže zde můžete cítit ducha sousedství dvou epoch.

 V Cuscu se zachovaly ruiny paláce nejvyššího Inka, přičemž Španělé zde vystavěli i řadu kostelů, paláců a muzeí v koloniálním stylu. V blízkosti Cusca je komplex Sacsayhuaman s trůnem Inků a nedaleko od Cusca můžete vidět i Pisac – město a pevnost Inků, kde jsou zachovány pozůstatky pyramidy a vesnice Chinchero.

Už víte, kam pojedete na dovolenou?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kostarika: Země adrenalinu a zážitků. Co zde navštívit a podniknout?

Jak se připravit na dlouhý let. Co smíte mít v příručním zavazadle a další tipy pro cestování do exotiky

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Tento týden se můžeme těšit na významné planetární události. Slunce nadále pobývá ve znamení Raka, což klade důraz na rodinné vztahy a emocionální pohodu. Důležitou změnou je retrográdní pohyb Saturnu, který nás povede k přehodnocení našich cílů a závazků. Přečtěte si, jaké vlivy očekávat pro vaše znamení a co vám hvězdy připravily na tento týden.
Zima už mnohé začíná deprimovat, proto se snaží vnést si první střípky jara alespoň k sobě do šatníků. Svetry tak stále zůstávají v popředí, ale pomalu začínají být vytěsňování kousky nejmódnějších stylů přicházejícího teplejšího ročního období. Víte, co se bude nosit?
Začali jste pracovat z domova a zařizujete si proto svou domácí kancelář? V takové domácí kanceláři by rozhodně neměla chybět kvalitní židle, díky které si nezruinujete svou páteř. Jenže jak takovou kvalitní kancelářskou židli vybrat?
Tento měsíc rozhodne. Pandemie dosáhla v Česku dalšího vrcholu a téměř zastavila život. Děti opět zůstaly doma a školy se zcela uzavřely. Jenže i mezi nimi nejmenšími přibývá nemocných. Jejich obranyschopnost je oslabená. Chybí jí přirozené podněty a dlouhá zima vyčerpala zásoby vitaminů. Nelze se tak divit, že přibývá také dětských pacientů.
Datum 26.8. 2022 se vryje do paměti spoustě z nás. Ten den totiž náš svět navždy opustila oblíbená zpěvačka, herečka, moderátorka i textařka Hana Zagorová. Pojďme na ni společně zavzpomínat a připomenout si její kariéru i osobní život. Ne vždy byl totiž její život procházkou růžovým sadem, ale přesto jsme na její tváři vždy mohli spatřit úsměv.
V roce 1998 spatřila světlo světa argentinská telenovela „Divoký anděl“, která přinesla světovou popularitu zejména představitelce hlavní role, Natalii Oreiro.
Také přemýšlíte, že by se vaší domácností proháněl robotický vysavač? My to vyzkoušeli, abychom se přesvědčili, zda je třeba jej chválit, nebo zda si ještě počkáme na pokrok. Proč jsme byli nadšeni, a co jediné vysavači nemůžeme odpustit?
Někdo si o Vánocích libuje v koledách a tradičních českých svátečních písničkách, někdo se zase nemůže nabažit zahraniční tvorby. Hudba zkrátka v předvánočním období nesmí scházet, a to zejména při pečení cukroví, balení dárků, strojení stromečku či zdobení bytu. A pro příznivce vánoční hudby tu máme výběr nestárnoucích songů, u kterých se během zimních svátků vyplatí otočit volume doprava.
Alkohol je obecně velmi kalorický, proto ho výživoví poradci v rámci hubnutí moc nedoporučují. Jak moc může občasná sklenka vína ovlivnit vaše snažení? Co na to říkají odbornice na hubnutí a zdravý životní styl?
Každoročně je v České republice diagnostikováno více než 7 200 nových případu onemocnění karcinomem prsu, což odpovídá více než 133 pacientům na 100 tisíc obyvatel. Jedná se o jeden z nejzávažnějších epidemiologických problémů. Jedinou možností boje je včasná diagnostika a úspěšná léčba. Mezi nejagresivnější formy patří zánětlivá rakovina prsu.
Hudba. Pro někoho smysl života, pro někoho příjemné povzbuzení během dne a pro jiného ideální hnací motor pro konkrétní činnost. Ne nadarmo se říká, že svět vidíme podle toho, jakou hudbu posloucháme. Naše oblíbené žánry mnohdy zrcadlí naši osobnost. Zároveň je to pro nás mnohdy v těch nejtěžších a nejnáročnějších okamžicích ten nejlepší parťák, jakého si jen můžeme přát. Hudba ale může efektivně posloužit pro naši práci, rozvoj osobnosti nebo daleko více - může nám pomoci najít samu sebe.

Výběr článků

Je tomu už dvacet let, co byla v Česku uvedená premiéra prvního dílu nejslavnější čarodějnické ságy na světě. Snímek Harry Potter a Kámen mudrců bořil rekordy v návštěvnosti českých kin, a nejinak tomu bylo i při dalších dílech, které tvůrci natočili.
Kočky se řídí jednoduchým heslem. Pokud se do toho vejdu, můžu si tam zdřímnout. Spící kočky někdy zaujímají polohy, které přímo vybízí natáhnout se s nimi a odpočívat podle jejich vzoru. Milují krabice, ale klidně se napasují i do umyvadla. Některé kočky si pak hoví na zádech tak, že vypadají jako mrtvé. To když jsou naprosto spokojené!
Kratom (Mitragyna speciosa) je tropický stálezelený strom z čeledi kávovníkovitých. Pochází z Thajska, Myanmaru, Malajsie a dalších jihoasijských zemí. Jaké má použití v holistickém léčení a wellness?

Nepřehlédněte

Prostředek proti lupům, lék na houbové plísně na nohách, prací zlepšovák hodně znečistěného oblečení nebo šikovná dezinfekce rukou? Tohle všechno je ústní voda, která svede zázraky i tam, kde by to asi nikdo nečekal!
Pití vody se šťávou z citronu, pomeranče nebo limety je zdravé a v rámci hubnoucích režimů a zdravého živoního stylu se těší velké oblibě. Nástrojů na vymačkání šťávy z plodů je k dostání nepřeberné množství, ale co takhle nějaký pěkný kousek? Designové odšťavňovače nejen, že odvedou svojí práci, ale ve vaší kuchyni se budou vyjímat! Na citrusové plody jsou nejvhodnější odstředivé ošťavňovače, ale můžete použít i ty klasické ruční. Které si vybrat?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek