Právě v tomto případě je nejlepší povolat do služby kvalitní peeling, který pleť zbaví veškerých nečistot a znovu jí umožní naplno zářit. Samozřejmě to ale není jen tak, peelingů je totiž celá řada. Proto se podíváme na jednotlivé způsoby, které vám pomohou s odstraněním odumřelých buněk.
Možností, jak exfoliovat svou pleť, je celá řada. Za to patří velké dík různým technikám a také kosmetickým produktům, které nám odstraňování starých kožních buněk usnadní. Není ale peeling, jako peeling.
Peeling je metodou plnou výhod
Pleť každého z nás má řadu úžasných vlastností, přičemž jednou z nich je jistá pravidelnost co se týče obměny kožních buněk. Ty zpravidla dozrávají v průběhu měsíce a poté se samy přirozeně odloupnou. Jak ale stárneme, nebo si zanášíme pokožku víc, než je zdrávo, jsou tím logicky zhoršené běžné procesy exfoliace. A právě v tu chvíli je třeba zakročit a aktivně se postarat. Čeho kvalitním peelingem docílíte?
- Projasňuje pleť
- Zbavuje kůži odumřelých buněk
- Sjednocuje barevný tón pleti
- Stimuluje produkci kolagenu a elastinu
- Předchází ucpávání pórů
- Zjemňuje pokožku
- Usnadňuje vstřebávání produktů
Z čeho můžeme vybírat?
V základu rozlišujeme dva typy – mechanický (sem patří třeba scruby s abrazivními částečkami, různé kartáče či houbičky) a chemický (obrušování kůže za pomoci ovocných kyselin či rostlinných enzymů).
Mechanický peeling
Může mít řadu podob a z domova ho známe snad úplně všichni. Je obecně nejlepší nejen pro úplné začátečníky, ale i pro ty, kteří se bojí zajít s obrušováním pokožky o trochu dál. Z hlediska pomůcek a dalších typů představuje bohaté království, proto není nic těžkého najít si pro sebe toho svého favorita, který bude vyhovovat potřebám vaší pleti. Hodit se vám mohou:
Peelingy s rostlinnými složkami
Seženete prakticky v jakékoliv drogérii nebo specializovaném obchodě. Obsahovat mohou řadu rozmanitých přírodních ingrediencí, přitom nejčastěji jsou vyrobené z jojobového vosku, přírodních olejů či jílů, obsahovat mohou také prášky z pecek, obilovin, zrníčka z ovoce (jahody, maliny, meruňky, šípek a další), kvalitní soli (mořská či himálajská) i cukry (nejčastěji třtinový), stejně tak třeba mletou kávu. Někdy najdeme peelingy i spíš na vodové bázi, ovšem pro lepší hydrataci jsou vhodnější ty s vosky, oleji či jíly.
Na složení si dávejte velký pozor, a to zejména v momentě, kdy kladete důraz na přírodní kosmetiku. V některých exfoliačních produktech se totiž nachází takzvané mikroplasty, které (jak víme) úplně nejsou to pravé ořechové. Variací je více než dost, ovšem vždy se zaměřte na peelingy s jemnými mikročástečkami, které jsou určené výhradně pro obličejovou část.
DIY peelingy
Jejich složení v podstatě vychází z toho, co jsme psali o kus výš, přičemž každý si může poskládat suroviny tak, aby peeling krásně voněl, pěkně se nanášel a prospíval pleti.
Domácí verze mají však i další výhodu – podstatně snižují spotřebu mikroplastů, tedy uměle vyrobených zrníček, která občas bývají součástí konvenční kosmetiky. Podomácku vyrobený peeling je tak dobrou a vůči přírodě přátelskou variantou. A pokud máme jmenovat nevýhody, může se občas stát, že si namícháte kombinaci, která vám způsobí nepříjemnou vyrážku. To ale hrozí i u klasické kosmetiky, proto pátrejte, testujte a zkoušejte.
Peelingoví pomocníci
Obrušovat svou pokožku můžete nejen pomocí kosmetiky, ale i s použitím šikovných pomůcek, mezi které řadíme klasické kartáčky, ovšem skvělé jsou i antivibrační kartáčky nebo hit poslední doby – konjakové houbičky. Ty kromě toho, že pleť čistí, mohou obsahovat i další rostlinné složky, které jsou speciálně navržené pro jednotlivé typy pletí.
Chemický peeling
Ačkoli chemický peeling můžete v dnešní době aplikovat už i doma, chce to hodně cviku, pozornosti a opatrnosti. I tak se ale chemický peeling řadí spíše k procedurám, které jsou klasikou kosmetických salónů. Nedílnou součástí takové péče jsou:
AHA kyseliny
Nejvíce se v tomto případě pracuje s kyselinou glykolovou nebo mléčnou. Jedná se o alfra hydroxy kyseliny, které jsou rozpustné ve vodě a působí hlavně na povrchu kůže. S jejich pomocí je pokožka hydratovaná, mladistvá a rozzářená. AHA kyseliny mají i další výhody – redukují vrásky, předchází stárnutí a jsou ideální pro normální i suchou pokožku.
BHA kyseliny
Jejich nedílnou součástí je zejména kyselina salicylová. Pod pojmem BHA se jednoduše skrývají beta hydroxy kyseliny rozpustné v tucích, které působí nejen na povrchu, ale i uvnitř pokožky. Ideální jsou zejména pro mastné typy pleti se sklonem k akné a vyrážkám, přičemž jejich účinek spočívá v redukci kožního mazu a urychlování hojení.
Enzymy
Hlavní roli zde hrají bioaktivní enzymy z ovoce, přičemž nejčastěji se používá bromelin a papain. Oproti dvěma předchozím jsou k pokožce ještě mnohem šetrnější a působí na pleť o něco jemněji. Právě proto jsou jako přímo stvořené pro osoby s hypersenzitivní pokožkou. Pleť celkově hydratují, projasňují, očišťují a také působí protizánětlivě.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Přírodní domácí kosmetika: vyrobte si ji v pohodlí domova
Péče o pleť vyžaduje stále změnu. Oblíbená kosmetika v chladném počasí nebude stačit