Pandora je známá pro své šperky plné diamantů. Tyto drahé kameny jsou věčné. I proto na ně ostatně sází už od samotného počátku své existence. Nyní se však současný šéf rozhodl změnit strategii celého byznysu a po dlouhých letech stahuje pravé diamanty z nabídky. Takzvané “krvavé diamanty” se nahrazují těmi z laboratoří.
Už žádné vytěžené diamanty
Když člověk nosí krásné šperky plné drahých kamenů, ani si neuvědomí to, odkud vlastně pochází či jaký je za nimi příběh. A to je možná špatně. Kdybychom totiž věděli, co za doputováním diamantů k nám stojí, pravděpodobně bychom šperky nenosili. Tedy alespoň tehdy, pakliže se označujeme za ekologa.
Pandora se rozhodla jít ekologičtější cestou. Přírodní diamanty, které se v Africe pracně těží, se už nebudou nabízet. Nabízet se budou levnější alternativy putující z laboratoří, které by však svým vzhledem měly být prakticky totožné.
Přiláká ekologické myšlení nové zákazníky?
Nejen touha zavděčit se či pomoct matičce Zemi je však důvodem, proč se Pandora rozhodla jít tímto směrem. Doufá, že ekologické myšlení přiláká nové zákazníky. Přece jenom rádoby ekologů (ale i těch skutečných) je mezi námi obrovské množství.
Cena přiláká. V laboratoři vyrobené diamanty mají nižší náklady na výrobu než ty, jež jsou přírodně těžené. Podle průzkumů jsou až třetinové, což se vyplatí.
Miliony šperků každý rok
Pandora dneska patří k předním výrobcům šperků na světě. A patří také k nejvyhledávanějším (o čemž svědčí již zmiňované fronty před kamennými pobočkami hlavně před vánočními svátky). Podle posledních statistik za jeden jediný rok vyrobí i pětaosmdesát milionů šperků, prodá se pak více jak padesát tisíc diamantů.
Už jenom díky těmto číslům došla firma k prozření. A taky k tomu, že cenově dostupné a udržitelné produkty budou směrem, kterým se bude následně ubírat.
Lidé laboratorní verze upřednostňují
Zatímco někteří stále ještě ohrnují nos nad laboratorně vyráběnými diamanty, najde se více těch, kdo jsou z rozhodnutí nadšení. Je to pouze ukázka měnícího se vkusu a toho, že ekologie je skutečně na prvním místě.
Laboratorní drahokamy se vyrábí opravdu zvláštním procesem, kdy se směs plynů ohřívá na více jak 800 stupňů Celsia. To umožňuje ukládat atomy uhlíku po vrstvách, dokud nevznikne krystal. Krystal je pak svými vlastnostmi k nerozeznání od skutečného, v přírodě vytěženého diamantu.
Výroba diamantů v laboratořích na plné pecky
Diamanty vyráběné v laboratořích nejsou ničím výjimečným. Opět stojí za zmínku pár statistik. Jenom během loňského roku došlo k výrobě přes šest set milionů karátů diamantů. Těžba těch přírodních rapidně klesá, od roku 2017 došlo k vyprodukování zhruba 152 milionů karátů, za uplynulý rok to bylo pouze 111 milionů.
Důvodem zvýšeného množství laboratorně vyráběných diamantů není jenom ekologie, ale především neustále rostoucí poptávka po levnějších alternativách. Zájem samozřejmě dál roste s každou další a další firmou vyrábějících šperky a směřující tímto směrem.
Zejména když se velké šperkařské podniky známé po celém světě, jako je například Pandora, rozhodnou preferovat laboratorně vyráběné kameny před těmi přírodními, poptávka se rychlým tempem zvedne.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Proč byste vždy měly mít ve své šperkové kolekci stříbrný náhrdelník?
Nutně potřebujete oživit svůj šatník? Šperky s olivínem jsou v kurzu!