Pátek , 22. 11. 2024

Albert

Otužování a terapie chladem. Kontakt se studenou vodou a vzduchem pomáhá celému organismu

Otužování pro větší imunitu proti nemocem nejsou jen babské řeči. Terapie chladem má benefity, které zvyšují naši tělesnou odolnost. Co s vámi udělá pravidelné šokování těla prudkým snížením okolní teploty?
Otužování a terapie chladem. Kontakt se studenou vodou tělu pomáhá
zdroj: 123RF.com

18. 02. 2020

18. 02. 2020

Nadechnout se a… vydržet

Vídáme je každý rok. V zimě se svlékají a jen v plavkách se noří do ledové vody, navzdory nízkým teplotám. Otužování v ledové řece získalo status tradice, ale už naši dědové říkali, jak moc je prospěšné našemu zdraví. Na druhou stranu, v zimě nám každý radí teple se obléct, neprochladnout a nechytit nějaké onemocnění. Jak nám může prospět svléknout si šaty v mrazu? Terapie chladem má svá pravidla, ale bez diskuze dokáže pomáhat.

Otužování jako boj s nadbytečným tukem?

V ledové vodě a na ostrém studeném vzduchu nesmíte pochopitelně zůstávat nazí nějaké dlouhé minuty. Pak by skutečně hrozilo podchlazení, o které nikdo nestojí. Co za bonusy přináší vystavení těla zimě a nepohodě? Potvrzený vliv na hubnutí, pokud si budete ledovou lázeň dopřávat pravidelně. Na šok tělo reaguje zrychlením metabolismu, který tak pracuje dvojnásobně rychle. To už ve vodě s teplotou pod 20 °C. Ještě jednou tolik, na čtyřnásobek, zrychlí ve vodě o teplotě pod 14 °C. Samozřejmě je účinek pouze krátkodobý, ale pobytem v ledovce tělo aktivuje tzv. hnědý tuk, který nám umí vytvářet nějaké to teplo navíc. A když hnědý tuk pracuje, pomaličku spaluje tuk bílý – ten, který nám většinou vadí.

Různé průzkumy uvádí, že vystavování se krátkodobému působení ledové vody zvyšuje naši tělesnou odolnost vůči onemocnění. Jinými slovy, otužování zvyšuje naši imunitu. Jak je to možné? Za všechno v podstatě může náš pohodlný život. Zdaleka to neplatí jen o náchylnosti k onemocnění a snížené imunitě, spousta civilizačních chorob je následkem života v dostatku.

Přílišné pohodlí nám neprospívá

Jsme zvyklí pohybovat se stále v takové teplotě, která nám vyhovuje. Pokud pocítíme, že je doma chladněji, přitopíme si. Když je venku nižší teplota než včera, vezmeme na sebe o jednu vrstvu navíc. Potom jedeme autobusem, který je vytopený jako kotelna, a tak dále. Nedá se na to nic namítnou, je to přirozené, mít kolem sebe příjemně. Naše tělo ale nemá žádný prostor reagovat na změnu teploty a z dlouhodobého hlediska mu to nedělá dobře. Schopnost adaptace se pomalu vytrácí. A když pak vzduchem poletuje nějaký virus… naše šance ho chytit roste.

K TÉMATU  Aquaholismus: Příliš mnoho vody škodí. Držte pitný režim na uzdě, můžete si vytvořit závislost

Otužování má samé bonusy!

Tělu se ledová voda nelíbí. Je to pro něj nepříjemný stres, který spouští reakce po celém organismu, ze kterých po zdravotní stránce profitujeme. Terapie chladem zlepšuje cirkulaci krve, snižuje tlak, posiluje náš nervový systém a dokonce zlepšuje průtok lymfy. Otužování musíte vzít za ten správný konec. Jakmile na sebe pustíte studenou sprchu nebo se ponoříte do ledové vody, snažte se zklidnit. Lapání po dechu potlačte tím, že prodloužíte dobu nádechu a výdechu a budete se po celou dobu na dýchání soustředit. Stačí 30 sekund a můžete ven. Svojí „kůru“ pak můžete postupně prodlužovat na minutu, dvě minuty. Pokud chcete vyzkoušet něco jiného než proud vody, vyhledejte polárium, kde poznáte, co je to pravá kryoterapie.

Otužování a terapie chladem. Kontakt se studenou vodou tělu pomáhá
zdroj: 123RF.com
Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Přemýšlíte nad skladbou svého jídelníčku? Víte, kolik sníte denně bílkovin nebo vlákniny? Hlídáte si, co jíte? Možná, že ne. Hodně lidí nepřemýšlí nad tím, co jí a zda se stravuje správně. Většinou jako výmluva poslouží nedostatek času. Bílkoviny jsou ale pro tělo skutečně nezbytné a drtivá většina populace jich konzumuje málo. Zkuste to změnit.
Červený koberec v Karlových Varech se proměnil v módní přehlídku, kde české celebrity předvedly své nejlepší i nejhorší outfity. Kdo oslnil a kdo naopak propadl? Naše módní poradkyně Jana se podívala na zoubek těm nejzajímavějším módním kreacím z IFFKV 2024. Připravte se na nekompromisní hodnocení plné chvály, ale i ostré kritiky!
Dámy, ruku na srdce, která z vás se každoročně netěší na první letní paprsky, abyste svou pokožku mohly vystavit sluníčku? Věděly jste ale, že opálená kůže byla dříve známkou chudoby? A kdy se na trhu objevily první opalovací krémy? Čtěte dále a dozvíte se mnohem více o historii opalování.
Rozhodli jsme se, že se pro procházky přírodou vybavíme repelenty proti klíšťatům.
Závěť má podle platného občanského zákoníku větší moc, než dědictví ze zákona. Tak můžete určit, komu připadne konkrétní majetek. Pokud žijete v druhém či třetím manželství, či dokonce jen v partnerství, můžete mít dostatek důvodů, proč svůj majetek tímto způsobem rozdělit. Závěť rozhodně nepodceňujte.
Každý rodič má vůči svému potomkovi vyživovací povinnost. A tato povinnost nemizí ani v případě rozvodu. Spousta rodičů tak přispívá na své dítě, i přesto, že spolu již nesdílí jednu domácnost a dítě je ve střídavé, nebo výhradní péči druhého rodiče. Jenomže co dělat, když bývalý partner přestane posílat alimenty? Zjistili jsme to pro vás.
Umělecký svět znovu smutní. Ve věku 77 let po těžké nemoci zemřel Vlastimil Harapes. Tuto informaci potvrdil tiskový mluvčí Národního divadla, Tomáš Staněk.
Léky nejsou jenom ty, které prodávají v lékárně. Které jsou plné chemie. Je tu ještě možnost přírodní léčby.
Tak, jako v zimě nechodíte v sandálech, své chce i vaše hlava, aby netrpěla následky podchlazení, či dokonce omrzlinami. Možná vám ale připadá, že když si dáte na hlavu nějakou pokrývku, utrpí váš vzhled natolik, že to raději risknete. Není ale lepší mít uši pěkně v teple?
Úsměv se podílí na dobrém prvním dojmu. Pakliže máte zuby zažloutlé a nehezké, nemůžeme se divit tomu, když lidé odvrací zrak při rozhovoru s námi. Pokud chcete mít zuby krásně bílé jako perličky, je načase zjistit, díky čemu bílého chrupu dosáhnete.
Mel B, Melanie C, Emma Bunton, Geri Halliwell a Victoria Beckham. Psal se rok 1996 a hitparádové příčky ovládl hit Wannabe dívčí britské kapely Spice Girls. Kde je holkám dneska konec?
Každou sezónu objevíme trend, který zužitkujeme také v dalším roce. Pojďme se proto podívat, co z trendů letošního léta oblečeme také příští rok.

Výběr článků

Na letošní zimu se opět vyrojila spousta krásného oblečení pro ženy. Hlavním heslem je různorodost. Frčí lesklé, kovové barvy, černá – bílá, žlutá, růžová a samozřejmě i různé barevné kombinace. Kožešinové límce jsou stále módní, ale měly by být vždy odnímatelné.
Jsou muži a ženy z různých planet? Ano, mezi námi je velký rozdíl! Jak vypadá vaše ranní rutina, postoj k životu nebo jak reagujete na různé situace? A jak na stejné situace reaguje váš mužský protějšek? Podívejte se na hlavní rozdíly mezi námi a muži. Tyhle úsměvné příhody ze života vám budou povědomé!
Mandle jsou oblíbené oříšky, které rádi “chroupeme” jen tak třeba u populárního televizního pořadu. Je skvělé, že za ta léta dokázaly nahradit brambůrky klasicky smažené v oleji, které zdraví, na rozdíl od mandlí, zrovna neprospívají. Pokud však máte tak velkou spotřebu, že vaše peněženka při každé úhradě dalšího a dalšího balíčku trpí, nabízí se otázka, zdali si madle nechcete vypěstovat na své zahradě? Odpověď je ano!

Nepřehlédněte

Péče o sebe je v dnešní době pro mnoho lidí synonymem nákupních horeček, drahých lázeňských procedur, brunchů či kosmetiky. Stalo se to jakýmsi symbolem pro kosmetický a fitness průmysl. Mnoho lidí ale zapomíná investovat také do zcela jiné formy péče o sebe. A to do péče o své duševní a emocionální zdraví o které je rovněž třeba se starat. V tomto článku si řekneme, jak na to.
O houbách se dlouho tradovalo, že nemají výrazné účinky na lidský organismus. Pokud se ale zaměříme na ty správné, můžeme do těla dostat velké množství zdraví prospěšných látek. A to navíc při malém množství přijatých kalorií, houby jsou totiž z velké části tvořeny jen vodou.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek