Pondělí , 07. 04. 2025

Heřman a Hermína

Orchideje nestárnou. Pozor na časté chyby při pěstování

Orchideje patří k pokojovým rostlinám, které jsou dlouhodobě oblíbené. I když se mnozí domnívají, že se nejedná o moderní pokojovou rostlinu, opak je pravdou. Je to stále dokonalý dárek k narozeninám nebo k výročí. Jen je třeba myslet na to, že ne každý obdarovaný se o tuto elegantní rostlinu umí starat. Při pěstování orchideje se totiž dopouštíme několika chyb, jež ji mohou spíše vyhubit než podpořit v bezproblémovém růstu.
orchideje
Při pěstování orchidejí může dojít k celé spoustě chyb. (foto: 123RF)

28. 05. 2021

Pokud patříte k pěstitelům orchideje, nabízí se otázka, zdali se také nedopouštíte nějaké chyby při jejím pěstování. Splést se mohou nejen začínající pěstitelé pokojových rostlin, ale také ostřílení jedinci, kteří si dokážou poradit s každou květinou, kterou si přenesou přes práh. Shrňme si několik základních chyb, ať víme, před čím být na pozoru.  

Není orchidej jako orchidej 

I když se všechny druhy orchidejí zdají být stejně elegantními rostlinami, je mezi jednotlivými druhy velký rozdíl. A to je třeba si uvědomit. Není orchidej jako orchidej čili je chybné házet všechny tyto krásky do jednoho pytle.  

Každý jednotlivý druh se většinou liší místem, odkud pochází. A právě to má vliv na jeho způsob pěstování. Zatímco druhy jako Cattleya nebo Cymbidium jsou zvyklé na větší výkyvy teplot, tudíž mohou sídlit na okenním parapetu, kde sem tam větráte, jiné druhy nejsou zvyklé na chladnější podmínky a potřebují trochu specifičtější péči.  

Chybujeme také v zalévání 

Nejen nesprávným umístěním rostliny nebo nesprávnou péčí o rostlinu chybujeme. Chyb se dopouštíme i při zalévání orchidejí. Od ostatních pokojových rostlin jsme zvyklí zalévat je do shora do květináče. Jiným zase vodu doplňujeme do misky pod květináč. Pokud takto budeme přistupovat i k orchidejím, dlouho nám nevydrží.  

Tou vůbec první zásadou v příručce pro pěstitelé orchidejí je “ORCHIDEJ NIKDY NESMÍ STÁT VE VODĚ”. A na to při zalévání myslete. Rostlina se většinou zalije, ve vodě se chvíli nechá stát, dokud se dostatečně nenapije, posléze se však voda vylévá.  

Při úklidu tak veškeré své orchideje přeneste do koupelny, dejte jim napít a dokončete úklid. Za tu dobu se dostatečně napijí. Vy pak vodu vylijete a na okenní parapety je umístíte už po zálivce. Takto pak postupujte zase za týden. 

K TÉMATU  Doba pěstování se blíží! Vybíráme správné odrůdy brambor

Zalévejte pouze měkkou vodou 

A když už jsme u toho zalévání – nezalévejte orchideje tvrdou vodou. Tu nemají zrovna v lásce. Je důležité, aby voda byla chvíli odstátá čili měkká. Pokud byste ji zalili vodou z kohoutku, vznikne na kořenech solný povlak, který rostlině škodí.  

Na zalévání můžete využít také dešťovou vodu, pokud ji na zahradě “chytáte” do kádí.  

Až příliš mnoho hnojiva 

Řada pěstitelů orchideje hnojí. A na tom není nic špatného. Hnojivo rostlinám obecně prosperuje, tedy pokud se to s ním nepřehání. Tím se dostáváme k další chybě, které se při pěstování orchidejí dopouštíme, a sice příliš tuto elegantní květinu obvykle sídlící na okenním parapetu hnojíme.  

Ve zmiňované příručce pro pěstitele se sice píše, že bez dostatku živin rostlina nekvete a zakrní, ale i v tomto případě platí, že všeho moc škodí. Pokud budete hnojit nadmíru, květů se také nedočkáte. Spíše se květy zakrní a jediné, co bude růst jako divé, budou listy.  

Nevhodný substrát 

Stejně velkou chybou je nekvalitní substrát, ve kterém rostlinu pěstujeme. Orchideje zásadně pěstujeme v zemině, která je určena ryze pro ně. Nevhodné jsou substráty určené pokojovým rostlinám. Ty nemají vyhovující složení.  

To, že rostlině nevyhovuje substrát, ve kterém roste, zjistíte jednoduše – od spodní části začnou listy žloutnout a odpadávat. Pokud je zrovna začátek vegetace, rostlinu přesaďte v každém případě, i když známky žloutnutí zatím nevykazuje. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Chyby při pěstování orchidejí. Pěstitelé, netrapte své rostliny

Jak na pěstování pokojového ibišku. Chce to teplo a vlhkost

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Úklid šatníku je skvělou příležitostí k vyřazení nenošených a nepadnoucích kousků. Vyhazování oblečení není nikdy snadné, nicméně může to být zvláštně osvobozující zkušenost. Jak ale na to? Více v článku.
V restauraci, v kavárně i v každodenním životě. Kdo, za koho a kdy platí, to je dobré si s partnerem vyjasnit předem. Jinak může dojít k nepříjemnému trapasu.
Vibrátory, nevibrační penisy, afrodiziaka, lubrikační gely, masážní oleje. Mnoho žen si stále myslí, že nic takového nepotřebuje, pokud žije v dobrém partnerském vztahu. Ale položme si otázku, zda po každodenním spěchu a stresu máme často chuť na sex. Možná jsou to právě tyto erotické pomůcky, které mohou zlepšit kvalitu společně prožitých intimních okamžiků.
Módní trendy obuvi na podzim a zimu 2019 přinášejí řadu stylů. Od jednoduchých, přes potištěné, barevné, vzorované, šněrovací, až po boty ve vojenském stylu. V zimě pak jasně vedou kožešiny. Pro chladné období si vyberte alespoň dva nové modely. Jeden do práce a do města, druhý pro vycházky do přírody a pro výlety na hory. Jaké zimní boty zvolit?
Nové album Petera Nagye PIANKO, které právě přichází na trh, by se také dalo nazvat Hity a balady v akustickém podání. Obsahuje totiž třináct písní oblíbeného slovenského skladatele, textaře a zpěváka v akustických verzích. Co na něm najdete a co ještě Peter chystá? To se dozvíte z našeho rozhovoru.
Není žádným tajemstvím, že snídaně je naprostý základ. Poctivá snídaně je zároveň nejdůležitějším jídlem dne, což je o důvod víc, proč bychom si na ní měli dát opravdu záležet. Chutné jídlo vám po ránu zajistí potěšení (a není nic lepšího, než začínat den s radostí). Pokud navíc snídani převlečete do zdravého kabátu, prospějete tím své postavě i celkovému zdraví. Jaké dobroty si tedy po ránu nachystat?
Slouží k oddělení záhonu, trávníku, chodníčků, ale i jiných ploch. Zahradní obruby a obrubníky mají rozličné tvary i materiály. Betonové se používají nejčastěji, ať už jako klasický obrubník nebo oblíbená palisáda. Obruby ale mohou být i dřevěné, případně plastové imitace jak dřeva, tak kamene. Který vyhovuje vaší zahradě?
Možná trápí i vás, jen o tom nevíte, nebo jste si toho ještě nevšimli. Ačkoliv jsou sklivcové zákalky považované za projev ”stáří” a zhoršujícího se vidění, ve skutečnosti se mohou objevit už kolem třicátého roku života.
Každý z nás občas vytřídí nějaké oblečení ze skříně. Jenže nastává otázka, kam s ním? Obvykle chceme, aby se stále pěkné a zachované kousky dále využily, můžeme je tedy prodat, darovat nebo je hodit do kontejnerů na textil. Tato možnost je nejjednodušší, navíc lidé věří, že tohle oblečení dále využije charita a rozdá co nejvíce věcí potřebným. Je tomu ale skutečně tak? Kam doopravdy oblečení z kontejnerů na textil putuje?
Miss krásy Kathy Zhu musela svoji korunku vrátit už následující den. Důvod je absurdní: před rokem si odmítla nasadit hidžáb. K tomu navíc zveřejnila nelichotivou statistiku o černoších. Přestože byla pravdivá, vedení soutěže jí titul okamžitě odebralo.
Hudba. Pro někoho smysl života, pro někoho příjemné povzbuzení během dne a pro jiného ideální hnací motor pro konkrétní činnost. Ne nadarmo se říká, že svět vidíme podle toho, jakou hudbu posloucháme. Naše oblíbené žánry mnohdy zrcadlí naši osobnost. Zároveň je to pro nás mnohdy v těch nejtěžších a nejnáročnějších okamžicích ten nejlepší parťák, jakého si jen můžeme přát. Hudba ale může efektivně posloužit pro naši práci, rozvoj osobnosti nebo daleko více - může nám pomoci najít samu sebe.
Neustále se apeluje na to, ať dodržujeme pitný režim. Má to pozitivní dopad na zdraví, říkají lékaři. A něco na tom je. Vedle blahodárných účinků na zdravotní stránku však musíme zmínit i dopad na stav naší pokožky. Díky konzumaci dostatečného množství tekutin se vyvarujeme celkové dehydrataci, která podporuje stárnutí pokožky.

Výběr článků

Možná i u sebe můžete s nástupem zimy pozorovat přeměnu svých rukou. Najednou někam zmizí hebká a na dotyk příjemná pokožka a ruce se stanou nevzhlednými a drsnými. Z kůže se mohou olupovat drobné šupinky, může praskat a některá místa mohou být bolestivá na dotyk. Co si s tím tedy počít?
Můj život byl vždycky v podstatě šťastný a já jsem za to bylo velmi vděčná. Poznala jsem muže, o kterém jsem si myslela, že je to ten pravý. Náš vztah fungoval perfektně a já byla ráda, že mám po svém boku životního partnera. To jsem však ještě netušila, co je můj muž opravdu zač.
Kdo by nechtěl zůstat stále mladý? Zpívá o tom i Karel Gott v jedné ze svých převzatých písní. Pravdou však je, že stárneme a nikdo se tomu nevyhne. Naštěstí tu máme úspěšný obor estetické medicíny, který zažívá nebývalý boom. S botoxovými injekcemi ale možná ještě raději počkejte, výsledky lékařských experimentů varují.

Nepřehlédněte

Nevědomost, nešťastná náhoda, strach i slabost pro druhého – to všechno hraje roli, když se necháme kýmkoli jakkoli zneužít. Často na to přijdeme, až když už je pozdě. Většinou si s sebou následně životem neseme psychické břemeno, kterého se jen těžko zbavujeme.
Zimní móda má svá specifika. Když venku sněží a teploty jsou na bodu mrazu, je třeba se podle toho oblékat. Vzít si péřovku, na nohy plátěnky a na hlavu nic, vypadá stejně, jako když si v létě obujete k plavkám sněhule. Zkuste experimentovat. Určitě najdete, co vám bude nejen slušet, ale hlavně vás zahřeje.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek