Úterý , 22. 04. 2025

Evžénie

Opalování nebylo vždycky v módě. Díky bohu za Coco Chanel

Dámy, ruku na srdce, která z vás se každoročně netěší na první letní paprsky, abyste svou pokožku mohly vystavit sluníčku? Věděly jste ale, že opálená kůže byla dříve známkou chudoby? A kdy se na trhu objevily první opalovací krémy? Čtěte dále a dozvíte se mnohem více o historii opalování.
opalování
Opalování nebylo vždycky v módě.

08. 06. 2023

Čím tmavší, tím větší chudák

Opalování jako rituál je starší, než si mnozí z nás myslí. Již ve starověkých civilizacích se lidé vyhřívali na slunci a oceňovali příjemné teplo. Starověcí Řekové a Římané dokonce stavěli lázně a termy, které byly určeny pro relax, a kde se také mohli opalovat. Ovšem tento trend jim nevydržel moc dlouho, upoutala je totiž krásná alabastrová pokožka, a tak dělali doslova psí kusy, aby se mohli pyšnit bledou kůží. Existují důkazy, že Egypťané používali nejrůznější přípravky k bělení pokožky, například rýžové otruby, jasmín nebo vlčí boby.

Ve středověku trend bílé pleti přetrvává, avšak myšlenka, která za tím stála, se poněkud změnila. Opalování bylo spojené spíše s nižšími vrstvami společnosti, protože snědá pleť znamenala, že dřete na poli. Tehdy platilo pravidlo, že čím bělejší člověk byl, tím byl bohatší. Na sluníčku se vyhřívali jen poddaní a chudí a šlechta si „užívala“ mezi zdmi studených a tmavých paláců.

Coco Chanel, průkopnice opalování

Fenomén opalování odstartovala žena, která byla inspirací v mnoha oblastech. Coco Chanel. Právě ta se stala módní ikonou 20. století a byla jakousi průkopnicí co se módy týče. Naprosto změnila náhled na opálenou pleť. Bledost coby symbol bohatství a elegance přebyla její záliba v cestování.

V roce 1923 navštívila letovisko ve francouzském Cannes, kde se opalovala na palubě své jachty. Fotografové byli všude už tenkrát, a když Coco vyfotili, její snímky se objevily v těch nejčtenějších časopisech. Všichni si všimli její opálené pleti a rázem všichni chtěli být jako ona. Ze snědé barvy se stal okamžitě módní fenomén. Lidé dokonce začali cestovat do slunných destinací, aby dosáhli stejného opálení.

K TÉMATU  Opalovací krémy mohou měnit naši DNA

První opalovací krém

S rostoucí popularitou opalování se objevila také potřeba ochrany pokožky před škodlivými účinky slunečního záření. V průběhu let se začaly vyvíjet krémy, jejichž úkolem bylo minimalizovat alespoň spálení sluncem. První komerčně dostupné opalovací krémy se objevily na trhu ve 30. letech 20. století. Tito předchůdci moderních opalovacích krémů byly často vlastně jen tukové emulze, které poskytovaly pouze omezenou ochranu před UV zářením. Postupem času a jak se modernizovaly technologie, zdokonalovalo se i složení opalovacích produktů.

Historie opalovacích krémů je plná sporů a diskusí o tom, kdo jako první přišel s opravdu účinným přípravkem. Jeden z možných průkopníků byl Australan Milton Blake, který začal provádět experimenty s opalovacím krémem již na počátku 30. let. Zhruba ve stejnou dobu se Francouz Eugène Schueller také pokoušel vyvinout opalovací krém. V raných 40. letech potíral americký lékař Benjamin Green vojáky v jižním Pacifiku červeně zbarveným želé s názvem Red Vet Pet. 

krém
První opalovací krémy byly spíše tukové emulze.

V roce 1946 se na trh dostal krém s názvem Gletscher Créme, jehož objevitelem byl rakouský vědec Franz Greiter, který si přípravek po osmi letech usilovné dřiny nechal patentovat. Tento krém je často považován za první skutečně účinný opalovací produkt.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zdravé opalování? Takové neexistuje. Jak se chránit před slunečními paprsky?

Chcete si prodloužit opálení? Udělali jsme pro vás test samoopalovacích krémů

Zdroje článku:
www.messynessychic.com, www.elle.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Sotva jste se vrátili ze záchodu a už je to zase tady. Musíte si znovu a naprosto neodkladně odskočit na malou. Máte totiž pocit, že váš močový měchýř každou chvíli praskne nebo že zkrátka nedojdete na toaletu včas. Ve výsledku ale dost často zjistíte, že co se objemu týče, jakoby to bylo mnoho povyku pro nic. Poznáváte se v tom?
Současný nouzový stav a karanténa mohou v rodině způsobit ponorkovou nemoc. Nenadálé přerušení kontaktů s přáteli, kolegy z práce, spolužáky, kamarády z klubu či fitka může způsobit, že vztahy v rodině začnou být značně napjaté.
Připravuje vás o nervy celulitida nebo akné? Řešení těchto kosmetických problémů představuje olej z čajovníku australského. Mimochodem, ten vás zbaví také lupů a pomáhá zneviditelnit vzhled jizev!
8. listopadu oslavil herec Alain Delon své 87. narozeniny. Pro všechny je hercem překypujícím charismatem a přitažlivostí, o čemž by mohlo vyprávět mnoho a mnoho žen. Jaký byl a jaký je Alain Delon dnes?
Internet, sociální sítě a technologie dnes ovládají svět a my si jen těžko dovedeme představit současnost bez těchto nástrojů. Ty patří mezi nedílnou součást našeho pracovního, ale i osobního času. Jaký vliv mají technologie a sociální sítě na náš život? Je díky nim jednodušší a lepší nebo se jejich vlivem potýkáme s větším stresem?
Nakupování potravin se za poslední měsíce posunulo na zcela jinou úroveň. Pryč jsou časy, kdy se stály fronty před supermarketem nebo kdy se zdlouhavě skládal nákup na pás a poté se následně s obrovským vynaloženým úsilím táhl domů.
Zdravotní obuv tlumí otřesy, šetří klouby a umožňuje noze volně dýchat. Pro naše zdraví je kvalitní bota velmi důležitá. Poradíme vám, jak si ji správně vybrat a na co si dát při nákupu pozor.
Každý rok vznikne nějaký song, který pak dobývá žebříčky celosvětových hitparád, slyšíme ho na každém rohu, skáče na nás pomalu i z lednice. Na některé hity časem zapomeneme, ale o takových tu dnes nebude řeč. Až udeří první mrazíky, tyhle letní písničky vás zaručeně rozehřejí a rozproudí vám krev v žilách. Pojďme si připomenout hity, které známe úplně všichni a vždycky si na ně rádi na diskotéce nebo u moře zatancujeme, nebo si je aspoň v duchu zanotujeme.
Není nad to používat jen tu kosmetiku, u níž přesně víte, co obsahuje. Tak se vyhnete alergiím a dalším nežádoucím reakcím. Proto vám přinášíme tipy na přírodní kosmetiku, kterou si v klidu sama vyrobíte doma.
Holčička si hraje na doktora, a jejím zvláštní pacientem je skutečně odevzdaný a trpělivý bulteriér. Je takhle klidný i u opravdového veterináře? Opravdu roztomilý páreček, který vás pobaví.
Při zmínce výletu do nizozemského hlavního města se málokomu nevybaví tulipány či projížďky na kole mezi romanticky nasvícenými kanály. Amsterdam je živé a kulturně nabité město. Pojďme se společně podívat na zajímavá místa, která určitě stojí za návštěvu.

Výběr článků

Cesta k úspěšné kariéře může být složitá a plná výzev. Manažeři musejí být schopni rychle a efektivně implementovat své znalosti do pracovních procesů, rychle a správně rozhodovat a mít široký rozhled.
Stále ještě máte zafixované tenisky jako sportovní obuv, která se nehodí do města nebo do práce?
Jamu je tradiční indonéský lék z kořenů, bylin, květů, kůry a koření. Vyrábí se již více než 1200 let z čerstvých surovin, jako jsou tamarind, galangal, zázvor a kurkuma. V Indonésii se podává prakticky na každém kroku, například i v masážních salonech či při léčebných sezeních. Nejenom, že Indonésanům chutná, ale je také prospěšný pro lidské zdraví. Jak si jej vyrobit, a s kterými neduhy nám dokáže pomoci?

Nepřehlédněte

Čerstvé zeleninové a ovocné šťávy jsou v posledních letech takřka zaklínadlem, bez nichž se zdravý životní styl neobejde. Blahodárně působí na naše zdraví, ale jsou opravdu lepší, než ovoce a zelenina v přirozeném stavu?
V rámci jarní edice letošního týdne módy se konala rovněž tradiční soutěž VAN GRAAF Junior Talent, která mezi ostřílenými designérskými esy nabízí neméně zajímavou podívanou. Vítězem tohoto ročníku se stal Tomáš Němec.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek