Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Zákon o odškodnění po trvalých následcích očkování ve sněmovně. Ministerstvo zvažuje finanční spoluúčast rodičů

V ČR jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem. Povinnost vysvětluje ministerstvo zdravotnictví ochranou zdraví celé společnosti. Roste ale počet rodičů, kteří děti očkovat nenechávají nebo ho odkládají do vyššího věku, protože je považují za nebezpečné. Závažné nežádoucí účinky ale nejsou prokázány.
Zákon o odškodnění po trvalých následcích očkování je ve sněmovně
zdroj: 123RF.com

21. 11. 2019

Kde je očkování dětí povinné

V minulých letech zavedlo povinné očkování Francie a Itálie. Tam je předmětem očkování 10 chorob, tedy více než u nás. V letošním roce je zavedlo Řecko a stejný krok zvažuje Irsko a Velké Británie. V Německu se připravuje povinné očkování od roku 2020. V této souvislosti prohlásil německý ministr zdravotnictví Jens Span, že „…podmínkou svobody je také jistota, že mě můj protějšek zbytečně neohrožuje a nenakazí…

Zákon o náhradě újmy způsobené očkováním je připraven

Sněmovní zdravotnický výbor schválil 29. října návrh zákona o náhradě újmy způsobené povinným očkováním. Odsouhlasil také pozměňovací návrh umožňující vznik odborné komise, která by měla posuzovat složité případy. Odškodnění by se mělo vztahovat jen na případy, kdy došlo k trvalému poškození. Tím se myslí trvalá škoda na zdraví s nepříznivým vlivem na uplatnění poškozeného v dalším soukromém i společenském životě.

Rozhodovat bude komise

Zda může očkování za trvalé poškození dítěte, by měla rozhodnout nezávislá odborná komise. Jejím předsedou má být zástupce ministerstva, členy by byli nejméně dva zdravotničtí pracovníci z příslušného oboru a právník. Komise by na základě zdravotnické dokumentace a dalších zjištěných skutečností rozhodla, zda újma na zdraví je či není následkem povinného očkování.  

Méně případů, než při užívání acylpyrinu

Odškodnění by se podle odborníků mohlo týkat méně než deseti případů ročně. Odborníci mluví o jednom případu na milión vakcín. Podle odborných studií mohou být důsledkem reakce organismu na podání očkovací látky alergická reakce, ztráta pohyblivosti paže či ramene, postižení mozku či zánětlivé onemocnění kloubů, vyskytnou-li se ovšem v určitém čase po očkování. Problémy nevyvolává samotná vakcína, ale nešťastná souhra několika dalších nepříznivých okolností. Špatná imunitní reakce je pouze jednou z nich.

K TÉMATU  Novoluní ze včerejška: Odhalte, co vám přinese a kam zaměřit své úsilí

Přitom například užívání léků s kyselinou acetylsalicylovou (acylpyrin, aspirin, anopyrin apod.) může někdy způsobit vážné krvácení z trávicího ústrojí a skončit až smrtí pacienta. Podle odborných studií se tato komplikace objevuje až v 3,64 případech na 1000 pacientů léčených po dobu 1 roku. Tedy podstatně častěji, než reakce související s povinnými vakcínami u dětí. Na druhou stranu, podávání kyseliny acetylsalicylové zabrání až u pětiny léčených pacientů vzniku infarktu myokardu.
Prostě dosud nebyl vynalezen žádný lék, který by neměl nežádoucí účinky a všem pacientům přinesl pouze kladný efekt. Ovšem úkolem státu je chránit většinu společnosti, a to se také v případě povinného očkování děje.

Za zdraví dítěte odpovídá zákonný zástupce. Uhradí jeho léčbu?

Nad problematikou povinného očkování se ministerstvo zdravotnictví zamýšlí i z opačného úhlu pohledu. Tedy nad odpovědností rodičů, kteří dítě očkovat nedají. V zákoně o ochraně veřejného zdraví je sice již nyní za odmítnutí očkování pokuta 10 000 Kč. Ministerstvo zdravotnictví však zvažuje, že pokud dítě onemocní v souvislosti se zanedbáním očkování, musel by zákonný zástupce uhradit část nákladů na léčbu.

Problematika je řešena v novele zákona o ochraně veřejného zdraví, která nyní čeká na první čtení ve sněmovně. Podle ní by neočkované děti neměly být přijímány nejen do mateřských škol, ale ani do dětských skupin a podobných zařízení, které pobírají příspěvek od státu. Dotknout se to může i táborů či škol v přírodě.

Podle nedávného Eurobarometru, který organizuje Evropská komise, považuje sice 88 % Evropanů očkování za důležité k ochraně vlastního zdraví, avšak současně 48 % respondentů věří nepravdivým informacím o vakcinaci. Odpověď odborníka na webu České vakcinologické společnosti hovoří za vše:

Rodič: „Kde je moje právo se rozhodnout neočkovat, když mi dítě nevezmou do školky, pokud tak učiním?“
Vakcinolog: „Kde je právo dětí na zdravé dětství?“

Podrobné informace o mýtech a faktech o očkování najdete na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR a webu České vakcinologické společnosti.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Blíží se narozeniny, svátek nebo jiná příležitost, při které chcete sestru obdarovat? Podívejte se, jaký dárek pro sestru vybrat. Přečtěte si osvědčené tipy.
Příprava na pohovor v digitální době vyžaduje trochu jiný přístup než klasický pohovor. S rozvojem technologií a nárůstem online pracovních pohovorů je důležité vědět, jak se na takový pohovor připravit, abyste byli úspěšní. Zde je několik praktických tipů, jak se připravit na pohovor v dnešním digitálním světě.
Matkou se můžete stát i po čtyřicítce. A to s přehledem. Které celebrity jdou příkladem? Podívejte se.
Sedavé zaměstnání se bezpochyby vždy nějak odrazí na našem zdraví. Nejde jen o stav páteře a celých zad, ale mohou se objevit i zdravotní potíže rukou od jejich nevhodné a dlouho neměnné pozice. Zároveň trpí vaše klouby, můžete mít větší sklony k nadváze. Zkuste se tedy zamyslet nad tím, jestli i když musíte pracovat, nešlo by se vždy třeba po hodině práce na chvilku protáhnout a svému tělu trochu ulevit.
Novinka Činoherního klubu, "Milá Evičko, milý Luďku", představuje inscenaci, která překlenuje generace. Režisérka a autorka Beata Parkanová čerpá z bohatého zdroje korespondence a deníků svých prarodičů a otevírá tak divákům pohled do intimního světa dvou lidí, jejichž vztah přečkal desetiletí. Tento první divadelní počin je poctou běžným životům plným neobyčejných příběhů.
Léto je v plném proudu a častuje nás nevyzpytatelným počasím. Vyzrajte na něj s limonádami plnými ovoce. Horké dny si žádají osvěžení a během těch deštivých zase potřebujete vitaminy, abyste předešli nachlazením. Přinášíme proto tipy na limonády z exotického ovoce, které zahrnují jak osvědčené klasiky, tak netradiční kombinace. Nejenomže vám budou chutnat, ale zároveň vás – alespoň pomyslně – přenesou tropického ráje.
Malý pokoj má jistě své výhody – je útulný a příjemný, snadno se v něm udržuje pořádek a nemusíte se obtěžovat s tolika kusy nábytku. Přesto se zde cítíte příjemněji, když vypadá opticky větší, než ve skutečnosti je. Nemusíte hned myslet na náročnou přestavbu, stačí pár jednoduchých triků. Nechte se inspirovat.
Nový rok je v plném proudu a řada lidí ještě stále pracuje na svých novoročních předsevzetích. Pokud se ta vaše týkají nakopnutí kariéry nebo byznysu obecně, existuje několik tipů či kroků, které je nutné podstoupit pro úspěch stanovených cílů.
I když jídlo není zrovna nejlevnější položka, to nejdražší na Vánocích jsou zejména dárky. Dvojnásob to platí tehdy, pokud máte kolem sebe víc lidí, které chcete pod stromečkem obdarovat. Jak se dá ušetřit za dárky, aniž byste museli mít výčitky před ostatními členy rodiny? Poradíme vám.
Každá hospodyňka potřebuje troubu, na kterou se může spolehnout. A každá hospodyňka ví, že každá trouba peče jinak, takže je třeba se s ní seznámit. Podle toho je nutné upravit dobu pečení a kolikrát i stupně.
Pokud patříte mezi ty, kteří se pokoušejí hubnout, ale pokusy jsou zatím marné, tak pokračujte ve čtení. Dnes se dozvíte, v čem je kámen úrazu, že se vaše hubnutí nedaří. Dozvíte se něco, o čem jste nikdy předtím možná ani neslyšeli. Zároveň pochopíte, jak to můžete napravit. A jestliže tyto informace převedete do praxe, tak věřím, že se úspěch dostaví!

Výběr článků

Být lepší verzí sebe samých. Snažíme se o to každý den. A když se o to nesnažíme my, chtějí to po nás druzí. V současné době jsou na nás kladené obrovské nároky, během nichž jsme vystavováni nesmírnému tlaku. Co kdybychom vám ale řekli, že každá životní situace se dá zvládnout s nadhledem a lehkostí. Jen potřebujete člověka, který vás pošťouchne tím správným směrem.
Seznamování je samo o sobě poměrně náročnou činností, pokud chcete zanechat opravdu dobrý dojem. Ještě horší je, pokud se do této odvážné činnosti vrhnete v zimním období. V zimě totiž mnoho okolností vůbec nepřidává vaší snaze ohromit daného člověka. Je však škoda v těchto chladných měsících zahodit šanci poznat toho pravého nebo tu pravou.
Nejvyšší čas promyslet letní dovolenou. Přinášíme vám tipy na ty nejkrásnější evropské ostrovy, kde prožijete nejenom chvíle klidu a relaxace, ale hlavně poznáte nová a neotřelá místa. Ke všemu se na většinu ostrovů dostanete z České republiky i po vlastní ose, tedy autem a trajektem.

Nepřehlédněte

Slovenský designér Pavol Dendis představil v rámci Mercedes Benz Prague Fashion Weeku svoji kolekci již po několikáté. V minulosti jsme u něj byli zvyklí na absenci barev. Letos je tomu jinak.
Ketogenní dieta nebo-li keto-dieta jak je s oblibou označovaná je v posledních letech velmi oblíbenou formou diety pro hubnutí. Televizní reklamy slibující nadstandardní úbytek na váze za krátkou dobu jsou velmi lákavé a zejména zarputilí dietáři tak tuto variantu velmi rádi vyzkouší. Málokdo z nich se pak ale zajímá o to, jak vlastně keto-dieta funguje a zda se jedná o udržitelný způsob stravování.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek