Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Sezona krvesajů je tu! Jak se přirozeně chránit proti klíšťatům?

Sezóna klíšťat už nastala. Že se kvůli tomu bojíte do přírody, abyste si domů nepřinesli boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu, nemusíte se vzdávat přírody, abyste žádné klíště nepřilákali. Stačí se jen dostatečně chránit a vsadit na prevenci.
klíšťatům
Klíště je asi nejobávanější věc, kvůli které se bojíme chodit do lesa a volné přírody.

23. 06. 2022

Proti klíšťatům jako takovým toho moc nezmůžeme. Není možné je vyhladit z povrchu zemského a sedět kvůli nim doma? To je hloupost. I klíšťata mají, jako všechno živé, své slabé stránky. A existuje pár věcí, které jim přímo k smrti nechutnají.

Proč se jich ale vlastně tolik bojíme?

Co je borelióza a encefalitida

Lymská borelióza je infekční bakteriální onemocnění, které se projevuje v místě kousnutí klíštětem zarudlým flíčkem, který se neustále zvětšuje. Také často mívá světlý střed. Provází ji příznaky, jako jsou bolest v krku a bolest svalů a kloubů. Většinou se léčí s pomocí penicilinových antibiotik. Jenže není-li rozpoznaná včas, je její léčba o mnoho náročnější.

klíště
Místo po kousnutí klíštětem pečlivě sledujte.

Klíšťová encefalitida je zase virovým onemocněním a znamená zánět mozkových blan, a s ním si rozhodně není radno zahrávat. Jejími příznaky jsou migrény, světloplachost, poruchy hybnosti, řeči nebo například ztráta orientace. Žádná léčba doposud neexistuje, pokud klíšťovou encefalitidou onemocníte, pak můžete léčit jenom její symptomy. Na druhou stranu se proti ní můžete očkovat. Proti lymské borelióze se zatím očkovat nedá.

Čtyři jednoduché zásady

Ale ještě nepanikařte. Ne každé klíště je infikované, proto k nim přistupujte s rozumem. A především se držte několika zásad:

  1. V lese nebo na louce, pokud možno, se držte jenom na pěšinách a již vytvořených cestách, kde není tak vysoká tráva. Klíšťata se obvykle údajně vyskytují jen v trávě, která je vysoká maximálně do jednoho metru.
  2. Pokud vyrážíte do přírody, správně se oblékněte. Kraťasy a tílko v černé barvě pravděpodobně nebude to nejvhodnější oblečení. Je zapotřebí si na sebe brát především světlé oblečení (tak klíště ihned rozpoznáte), a také by mělo být hladké, aby se klíště nemělo čeho chytit. A v neposlední řadě je důležité brát si tričko s dlouhým rukávem a kalhoty. Nejlépe také uděláte, když si na sebe vezmete i vyšší, například kotníkové boty nebo holinky.
  3. Vždycky a za každých okolností nezapomeňte použít repelent. Ten si nastříkejte nejenom na kůži, ale i na oblečení, vlasy a boty.
  4. Chystáte-li se použít i opalovací krém s UV faktorem, pak se nejprve natřete jím a až pak si na sebe nastříkejte repelent.
K TÉMATU  Přírodní odpuzovače klíšťat. Jsou skutečně účinné a jak náročné jsou na výrobu? Vyzkoušeli jsme

Ovšem už naše babičky a prababičky věděly, jak se mají před klíšťaty chránit. Rozhodně po ruce neměly moderní repelenty tak, jako je máme my, a přesto klíšťatům účinně odolávaly. Jak toho docílily?

1. Rozmarýnový repelent

Především používaly ty správné bylinky. Například takový rozmarýn dokáže hotové zázraky. Z čeho tak soudíme? Tak především je rozmarýn bylinkou, kterou klíšťata skutečně nenávidí. Jeho vůně je odpuzuje. A vy přece chcete klíšťata odpudit. Vyrobte si proto proti klíšťatům rozmarýnový repelent.

Na něj budete potřebovat:

  • přibližně 150 g sušeného nebo čerstvého rozmarýnu (lepší je však sušený)
  • 1 litr vody
  • 2 lžíce obyčejného octa

Směs octa, rozmarýnu a litru vody povařte přibližně půl hodiny ve vroucí vodě. Jakmile tekutina zchladne, přeceďte ji do uzavíratelné lahve s rozprašovačem. Kdykoliv pak budete vyrážet do přírody, nezapomeňte se repelentem nastříkat. Použít ho můžete jak na kůži, tak i na oblečení.

bylinky
Je několik bylinek, které klíšťata přirozeně odpuzují.

Fenykl je další zázračnou bylinkou. Stačí ho jen jemně rozetřít mezi prsty, a pak si ho vsuňte do kapsičky od košile nebo od kalhot. Čas od času si na fenykl vzpomeňte a zase ho promněte mezi prsty. Klíšťatům rozhodně chutnat nebudete.

2. Tinktura z vratiče obecného

Už jste si někdy doma připravovala vlastnoruční tinkturu? Že ne? Pak začněte ještě dnes.

Jak na to?

Hrst květů vratiče obecného (nebojte, seženete ho na internetu i ve specializovaných prodejnách) smíchejte se třemi prolisovanými stroužky česneku. Obě ingredience zalijte 150 ml vysokoprocentního alkoholu a tekutinu přelijte do uzavíratelné nádoby. Nechte ji tři týdny macerovat na stinném, avšak teplém místě. Po uplynutí doby tinkturu přeceďte přes velmi jemné plátýnko nebo například kapesník a repelent proti klíšťatům je na světě.

vratič
Vratič obecný, latinsky Tanacetum vulgare.

Tinkturou se vždy před procházkou do lesa nezapomeňte lehce potřít. Můžete ji natírat či nastříkat na ta samá místa jako například parfém.

K TÉMATU  Jóga proti syndromu karpálního tunelu: lék na bolest zápěstí

3. Směs citrónů a pomerančů

Do jednoho litru vroucí vody nakrájejte na plátky dva citróny a dvě limety. Vařte na mírném ohni přibližně jednu hodinu. Ovoce poté vyjměte, roztok nechte jednu hodinu odležet, pak ho přelijte do uzavíratelné lahve s rozprašovačem. Místo limet nebo citrónů můžete použít například i grapefruit.

4. Hřebíček s alpou

Alpa je skutečně zázračná věc. Fracovku používaly naše babičky a prababičky už odnepaměti a dobře věděly proč.

Když smícháte jednu lahvičku Alpy s třiceti hřebíčky a necháte je louhovat aspoň po dobu dvaceti čtyř nebo čtyřiceti osmi hodin, budete mít dokonalý přípravek proti klíšťatům.

hřebíček
Věděli jste, že hřebíček má takovou moc?

5. Šalvějový repelent

Máte-li po ruce šalvěj (možná roste vašim babičkám na zahrádce), neváhejte si jí hrst utrhnout a použít ji na přípravu čistě přírodního repelentu proti klíšťatům.

Šalvějový repelent vyrobíte následovně:

Do zavařovací sklenice nasypte celou hrst léčivky a nastrouhejte do ní i kůru ze dvou kusů citrusů, například z citrónu a limety. Suroviny zalijte například vroucím dětským olejíčkem. Nezapomínejte však na to, že bylinka musí být celá ponořená. Opět nechte olej tři týdny odpočívat na stinném a teplém místě, a pak ho sceďte.

Olejíček se krásně roztírá a navíc budete vonět po šalvěji. Co víc si můžete přát?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Komáři, klíšťata a jiné potvory: Jak se proti nim bránit?

Osvědčené triky našich babiček: Voda v uších, komáří bodnutí i škytavka

Zdroje článku:
www.drmax.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.
Možná jste již v rádiích zaznamenali hit Bad Guy, který rozhodně nepatří mezi mainstream. Kdo je slečna, která letos posbírala snad všechny americké ceny Grammy?
Být sama na výchovu dítěte, ať už z jakéhokoliv důvodu, není věc jednoduchá. Zapomeňme dnes na psychologický podtext a složitosti rodiče, který zvládá sám roli mámy – táty dohromady. Pojďme se zaměřit na čistě materiální stránku věci. I ta není jednoduchá. Na jaké dávky a příspěvky máte nárok a kde je žádat?
Že vám někdo řekl, že čokoláda škodí, kazí se po ní zuby a tloustne se kvůli ní? Onen dotyčný určitě nemluvil o kvalitní čokoládě s vysokým procentem kakaa. Taková čokoláda totiž naopak tělu prospívá. Že vám někdo řekl, že čokoláda škodí, kazí se po ní zuby a tloustne se kvůli ní? Onen dotyčný určitě nemluvil o kvalitní čokoládě s vysokým procentem kakaa. Taková čokoláda totiž naopak tělu prospívá.
Kolik kilo člověk přibere? Rozhodně víc, než si naplánuje, když na těhotenském testu vidí dvě čárky. A jak dlouho vývoj vytouženého miminka vlastně trvá? V tomhle vám ve škole při hodinách biologie taky kecali!
Děti a mobilní telefony, to je časté téma k rodičovské diskuzi. Nikomu se nelíbí, kolik času u displejů chytrých zařízení děti tráví. Sami rodiče jim přitom přístroje dávají do rukou nebo jim jdou špatným příkladem. Navenek jsou nespokojení, ale zároveň si tak usnadňují práci a nechávají dítě zabavit se po svém. V jiných případech jim sami ukazují, kolik času u telefonu sami tráví. Proč to není dobře a jak situaci řešit?
Pokojové květiny mají v zimě jiné nároky, podle toho, zda potřebují přezimovat v chladnější místnosti, nebo zda mohou přežít zimu v běžném bytě s teplotou nad 20 °C. Netvarovat, nestříhat! Co ještě nedělat? Kdy a jak hnojit? Jestliže se chcete s pokojovkami těšit i v mrazivých měsících, vytvořte jim vhodné podmínky.
Psi jsou odjakživa symbolem věrnosti a oddanosti. I mezi nimi se však najdou jedinci, kteří v tomhle směru excelují. Možná znáte příběh japonského psa plemene Akita Inu jménem Hačikó ze dvacátých let minulého století. Ten byl zvyklý čekat na svého pána, univerzitního profesora v letech, na jednom tokijském nádraží, kde ho páníček nechával cestou do práce.
Už máte zkušenost s rybičkami? Nebo své první akvárko teprve zakládáte? Ani v jednom případě se nemusíte ničeho bát. Chovat krevetky mohou klidně i začátečníci. Navíc jsou doslova a do písmene pastvou pro oko.
První rande je důležitým momentem, z něhož se může – či nemusí – vyvinout vztah, nebo dokonce láska. Jak zapůsobit a co raději nedělat?
Připravte se na příval roztomilosti. Rozpustilé kočičky si hrají, mazlí se a dovádějí, a vyvolají úsměv na tváři i u sebevětšího mrzouta. Proto milujeme domácí mazlíčky.
Dýně už k podzimu prostě patří. Možná zastáváte názor, že máme tradiční Dušičky a Halloween k nám nepatří, to ale nic nemění na tom, že lze z dýně vytvořit krásné dekorace. A to nejen domů, ale i ven na zahradu. Možná najdete inspiraci i vy.

Výběr článků

Hormonální dieta rozhodně neslibuje instantní zázrak v podobě drastické diety a následného jojo efektu. Naopak. Principem je především pochopení fungování těla a jeho správné naladění pomocí stravy. Hubnutí je až bonusový efekt.
Josef Šebánek, jehož 108. výročí narození si dnes, 23. července, připomínáme, se stal jednou z nezapomenutelných postav československého filmu. Přestože se herectví nevěnoval profesionálně, jeho charismatické výkony v trilogii o rodině Homolkových a ve filmu "Hoří, má panenko" z něj udělaly oblíbeného herce mnoha generací.
Jsem vdaná za svého muže dlouhých devatenáct let, máme tři děti, a i když jsme si prošli někdy těžkým obdobím, všechno jsme spolu ustáli. Teď ale přišlo něco, co nás rozdělilo a nevím, zda to ještě někdy může být zase jako dřív.

Nepřehlédněte

Vyrazit na túru či pořádně šlápnout do pedálů chce během léta nejeden z nás. Jenže mnohdy plány zůstanou jen v hlavě, protože po prvním dni a zvýšené pohybové aktivitě se dostaví bolesti svalů, nepříjemné křeče a únava. Přitom všechny tyto potíže mají často společného původce. Tím je nedostatek hořčíku. Jde-li o dlouhodobý problém, mohou být následky mnohem závažnější.
Není nad pořádnou šťavnatou krkovičku. Nejlepší je samozřejmě naložená v černém pivu a ugrilovaná, ale pokud zrovna grilování počasí nepřeje, můžete vyzkoušet třeba náš recept. Na česneku pečená krkovička v pikantní omáčce je rychlé a chutné jídlo, které zpestří i váš víkendový rodinný oběd. Pokud k ní připravíte hranolky a naservírujete dobré české pivo či moravské víno, budete se cítit jako v restauraci.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek