Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Nová studie „HEAD DOWNERS 2021“: Svět technologií je nám stále bližší, ale ztrácíme kontakt s přírodou

Praha, 9. prosince 2021: Přírody si vážíme a je pro nás důležitá, nicméně náš vztah s ní vnímáme jako příliš povrchní. I to zjistil průzkum společnosti VELUX realizovaný v osmi evropských zemích včetně České republiky. Jsme přesvědčeni, že pobyt v přírodě pomáhá našemu fyzickému i psychickému zdraví, nicméně jen zřídka pozorujeme např. ptáky, stromy nebo mraky. Někteří lidé stráví až třetinu svého života před obrazovkou. Jak se tedy v dnešní době technologií přiblížit světu venku?

Celkem 95 % z více než 2400 respondentů v průzkumu uvedlo, že příroda je pro ně důležitá a měla by být chráněna. Za vysokým procentem lidí, kteří si uvědomují důležitost přírody, může být stále častější veřejná debata o tématech souvisejících s ochranou klimatu či společenská potřeba systémových změn v této oblasti, důležitou roli může sehrávat také pocit odcizení od přírody. Většině respondentů (70 %) chybí denní kontakt s přírodou, tento nedostatek pociťují hlavně lidé ve velkých městech, což může být dáno jejich životním stylem, ale také tím, že v městských oblastech není dostatek zeleně. 40 % Čechů odpovědělo, že v rámci běžného dne venku tráví jen 1–2  hodiny, a 15 % Čechů průměrně venku stráví dokonce méně než hodinu denně.

Nad našimi obrazovkami se stále více hrbíme

Za nedostatek kontaktu s přírodou neseme částečně zodpovědnost sami, může nám však způsobit i mnoho zdravotních problémů. Jedním z nich je degenerace krční páteře způsobená špatným držením těla a ohýbáním krku při používání telefonu či počítače, které neustále monitorujeme i v našem volném čase. Tomuto stavu se říká „syndrom skloněné hlavy“ nebo „esemeskový krk“. Tím, že se u používání mobilu hrbíme, měníme přirozené zakřivení naší krční páteře, což vede k dlouhotrvajícím následkům. Esemeskový krk pak může vést k bolesti krčních svalů, ramen a někdy i spodních zad. Bohužel se s tímto syndromem potýkají i malé děti a dospívající.

Nejnovější průzkum ukazuje, že ačkoliv naše společnost chce být blíže přírodě a ví o jejích pozitivních účincích na naše zdraví, nechováme se podle toho. 70 % respondentů průzkumu společnosti VELUX uvedlo, že tráví příliš času před obrazovkami mobilů či počítače. „V České republice tento nepříznivý trend potvrdilo 75 % dotázaných ve věku 18–34 let, celková populace tento názor sdílí z 62 %. V rámci širšího regionu evropských zemích, které jsme do průzkumu zahrnuli, se ukázalo, že negativní dopady moderních technologií významně ohrožují také děti. Až 94 % respondentů uvedlo, že by děti měly omezit čas strávený před obrazovkou. V České republice se 89 % populace domnívá, že závislost na technologiích je mezi dětmi a mladistvými vážný problém,“ přiblížil výsledky průzkumu Marek Petrík, architekt společnosti VELUX Česká republika a Slovensko.

K TÉMATU  Jak předcházet migréně - bolesti, která nás dokáže vyřadit ze života

Nedostatek času, užitečnost a atraktivita nových technologií, zvyky, změny v metodách komunikace a také neskutečné množství informací, kterými jsme zahlceni. To vše nás přimělo přestat si všímat toho, co je kolem nás. Mnoho lidí věří, že technologie si za pokrok vybírají svou daň. 93 % respondentů je přesvědčeno, že vývoj civilizace oddělil člověka od přírody.

Potřebujeme ve městech více zeleně, nebo by nám pomohla spíš změna našich návyků?

Čas strávený v přírodě prospívá našemu zdraví i psychice. Mladší generace se s přírodou musí více sžít, aby se o ni v budoucnosti mohla postarat. Na oplátku pak v přírodě najde zdroj relaxace i možnosti, jak se zbavit stresu a informačního přetížení. Nicméně výsledky studie ukazují, že každý třetí obyvatel velkých měst ve svých dnech volna tráví venku méně než 2 hodiny. Ve všední dny tráví venku méně než 2 hodiny až dvě třetiny obyvatel velkých měst.

Většina (94 %) respondentů je přesvědčena, že dnešní děti a mladiství tráví venku méně času než starší generace. Tento názor sdílí jak senioři, tak lidé mladší 35 let. Většina rodičů, kteří mají děti mladší 18 let (93 %), si myslí, že během vlastního dětství měli silnější vztah s přírodou, než jaký mají jejich děti. Nejvíce rodičů (97 %), kteří si toto myslí, má děti ve věku od 15 do 18 let.

přírodou

Urbanizace, nové technologie, životní styl i více automobilové dopravy přispívají k tomu, že trávíme méně času venku, a i když venku jsme, tak nevěnujeme pozornost okolí. Jen 57 % lidí se zastaví, aby pozorovali oblohu, ptactvo či slunce. V České republice jsou to pak spíše starší lidé, kteří se zastaví, aby se pokochali okolím: 69 % respondentů starších 50 let potvrdilo, že mají tento zvyk, na rozdíl od pouhých 22 % respondentů ve věku 18–34 let. Většina z dotázaných navíc nepozná více než 10 druhů stromů či ptáků (74 %), každý desátý český respondent dokonce rozezná jen jeden nebo dva ptačí druhy. Máme také potíže s rozeznáním typů oblaků a 46 % z nás má problém pojmenovat hvězdy a souhvězdí.

K TÉMATU  Vřes: Podzimní rostlina, která zažene nespavost. Jak ho pěstovat?

Zvedněme oči

O tom, co nám příroda dokáže poskytnout, se napsalo už mnoho. Odborníci nás stále nabádají, abychom přírodu viděli jako příležitost ke zlepšení vlastního zdraví či podpoře správného vývoje dětí. Většina z nás věří, že blízký kontakt s přírodou nám pomáhá s odpočinkem (93 %) a prospívá našemu zdraví (92 %). O tom jsou přesvědčeni jak rodiče dětí mladších 18 let, tak i ostatní respondenti.

„Zpráva HEAD DOWNERS 2021 je součástí edukativní kampaně, která si klade za cíl motivovat lidi k tomu, aby přehodnotili svůj vztah k přírodě a více si jí vážili. Závislost na moderních technologiích je celospolečenským problémem. Proto musíme hledat nová řešení, jak dosáhnout větší rovnováhy mezi využíváním těchto technologií a přístupem k přírodě. Patří k nim i interiérová a designová řešení, na kterých se může podílet také naše společnost“. Dodal architekt společnosti VELUX Marek Petrík. 

přírodou
Pobyt v přírodě jako lék k dobré náladě

Svůj malý kousek přírody bychom měli mít i doma

Dnešní způsob života nám v denním kontaktu s přírodou často brání, jelikož většinu času trávíme ve škole nebo v práci. Podle Světové zdravotnické organizace 90 % našeho času trávíme vevnitř v uzavřeném prostoru.** Doma bychom si tak měli vytvořit malý kousek přírody. Přístup k dennímu světlu, čerstvému vzduchu, pohled na zeleň nebo oblohu. To všechno jsou faktory, které ovlivňují naši psychiku a náladu. Lidé, kteří jsou v kontaktu s přírodou, pracují mnohem efektivněji. To souvisí s jejich zkušenostmi s denním cyklem a stavem počasí. Rozmanitost informací z vnějšího světa vyvažuje únavnou monotónnost moderního života a pomáhá snižovat pocit vyčerpání.

** Report WHO Europe 2013: http://www.euro.who.int/en/health-topics/environment-and-health/air-quality/publications/2014/combined-or-multiple-exposure-to-health-stressors-in-indoor-built-environments

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Hmat je jedním ze smyslů, který hojně používáme, ale málo si uvědomujeme, jak velký je to dar i pro všechny kolem nás. Dotyk druhého člověka je nenahraditelný, jak moc Vám chybí zjistíte, až když o možnost vzájemného tělesného kontaktu přijdete.
Vyrazit na túru či pořádně šlápnout do pedálů chce během léta nejeden z nás. Jenže mnohdy plány zůstanou jen v hlavě, protože po prvním dni a zvýšené pohybové aktivitě se dostaví bolesti svalů, nepříjemné křeče a únava. Přitom všechny tyto potíže mají často společného původce. Tím je nedostatek hořčíku. Jde-li o dlouhodobý problém, mohou být následky mnohem závažnější.
Český zpěvák, producent, tanečník a herec Petr Kotvald dnes slaví své 65. narozeniny. Jeho bohatá kariéra zahrnuje významné hudební úspěchy, nezapomenutelné spolupráce a charismatická vystoupení, která si získala srdce mnoha fanoušků.
Proč společnost vnímá feminismus tak negativně? Má boj za rovnoprávnost žen v dnešní době ještě místo? Teď, když mají ženy volební právo, zdá se být mnohým lidem hlas feministek nadbytečný.
I když venku panuje nebezpečný koronavirus, to neznamená, že žádné jiné nemoci neexistují. S příchodem nového typu koronaviru nedošlo k odstranění ostatních onemocnění, což je dobré mít na paměti. Stále jsou rizikem i jiné choroby, jako je rakovina nebo chřipka. Mnohé nemoci číhají i na ty nejmenší. Prozraďme si nejčastější dětské nemoci, které jsou rizikové pro naše malé ratolesti.
Páteční program na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary přinesl mnoho zajímavých momentů. Diváci se mohli setkat s hercem Cliveem Owenem, který se zúčastnil KVIFF Talku a osobně uvedl svůj oscarový snímek Na dotek. Program nabídl také setkání s tvůrci filmů, diskuse, besedy a večerní koncerty, které přilákaly mnoho návštěvníků. Přinášíme vám rekapitulaci tohoto nabitého dne.
Geneviève Grad, francouzská herečka a nezapomenutelná dcera četníka ze Saint-Tropez, zemřela ve věku 80 let po dlouhém boji s rakovinou. Široké veřejnosti se vryla do paměti jako Nicole Cruchot v prvních třech dílech slavné série s Louisem de Funèsem. Svou kariéru začínala jako baletka, aby se později stala ikonou francouzské kinematografie 60. let.
V dnešním prohlášení z Buckinghamského paláce bylo oznámeno, že britský král Karel III. čelí rakovině. Monarcha, který nedávno absolvoval zákrok kvůli zvětšené prostatě, nyní zahájil léčbu, ačkoli konkrétní typ rakoviny nebyl zveřejněn.
Naše domácnost byla po dlouhé roky šťastná a plná smíchu. Vychovali jsme opravdu šikovné děti - a obzvláště manželka se celou dobu snažila tak, že se péče o jejich potřeby stala největším koníčkem. Děti se ale osamostatnily a ona najednou propadla depresím.
Blake Lively, nádherná žena, milovaná manželka a matka. To je jen pár z mnoha titulů, kterými se tato pětatřicetiletá herečka může pyšnit. Něco jí do vínku dala sama příroda, na něčem zase musela a musí tvrdě pracovat. Krásná postava a celkový vzhled nejsou nikdy zcela zadarmo. A i Blake si je toho vědoma. Proto se drží určitých stravovacích návyků, kterými se řídí, a my musíme uznat, že se jí vyplácí. Vypadá totiž opravdu božsky.
Ve světě stále více posedlém zdravím vzkvétá trh s fitness technologiemi. Ať už jste v tělocvičně nebo si v sobotu ráno jen tak běžně zaběhnete po místním parku, každý chce mít na ruce fitness tracker, který zaznamenává jeho data. Nebuďte však na omylu, fitness trackery nejsou vymyšleny jen pro běžce a vášnivé návštěvníky tělocvičny.

Výběr článků

Možná závidíte mužům, o kterých se říká, že zrají jako víno. Herci, zpěváci nebo třeba sportovci, kteří po dvacítce vypadali tak nějak nedospěle a rozhodně ve vás neprobouzeli vášně, vám možná po čtyřicítce či padesátce začínají připadat přitažliví. Co na tom, že mají prošedivělé skráně, které se většinou ani nesnaží zakrývat barvou.
Pokud sledujete televizní pořady, pak jistě znáte reklamní spot, ve kterém se hádá, jestli daný člověk trpí lupy nebo seboreou. V obou případech mluvíme o problémech, které umí člověka potrápit. A v obou případech mluvíme o potíži, která se projevuje svěděním pokožky hlavy. Že vás taky svědění pokožky trápí? Pak je načase zjistit, jestli je vaším problémem právě seborea nebo klasické lupy.

Nepřehlédněte

Není nic lepšího, než vlastnoručně vypěstovaná zelenina. Bez všech možných chemických hnojiv, pesticidů, insekticidů a bůhvíjaké další chemie. Ale v našich klimatických podmínkách není takové pěstování nic jednoduchého. Zejména v případě, že se stejně jako letos zima poněkud protáhne a i v nížinách sněží ještě v dubnu. Proto pro vás máme tipy a triky, které oceníte při pěstování rajčat.
Když jsem před třemi lety potkala svého současného muže, byla jsem nadšená. Vkládala jsem velké naděje do naší lásky. Pořídili jsme si společné bydlení a narodila se nám dcera. Po čase jsem ale poznala, že žádné dlouhodobé soužití není ideální. Dnes je náš společný život rodičovský, a já si začala psát s bývalým z Chorvatska.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek