Úterý , 01. 04. 2025

Hugo

Neurokoučink, tak trochu jiná psychoterapie. Najděte řešení svých problémů na základě nejnovějších vědeckých poznatků

Kdo by nechtěl být lepší, výkonnější, šťastnější? Existují různé metody, které učí, jak na to. Jednou je to pozitivní myšlení, jež by mělo být tou správnou cestou. Jindy zase mindfulness meditace, co vám pomůže se soustředit na přítomný okamžik a zbaví vás nahromaděného stresu. Za vyzkoušení stojí také služby osobního kouče. Už jste se někdy setkali s termínem neurokoučink? Víte, co se pod ním schovává?
neurokoučink
Neurokoučink vám může pomoci v různých oblastech života.

31. 05. 2023

Tak trochu jiná psychoterapie

Kouč není poradcem ani trenérem, protože individuální řešení hledá společně se svým klientem. O koučování lze říct, že se jedná o symbiózu osobní zpětné vazby, trénink orientovaný na praxi a individuální poradenství.

Není to psychoterapie, přestože může mít někdy podobný účinek. Zejména tehdy, podaří-li se najít optimální cestu z určitých problémů v osobním rozvoji. Koučink je oblíbený zejména v oblasti manažerské práce. Využívat ho ale může prakticky každý, kdo má zájem. Nejlepší je najít odborníka – kouče, který se neurokoučinkem zabývá, a společně s ním se nechat vést a nacházet nové možnosti rozvoje v pracovním i osobním životě.

Jak funguje neurokoučink

Neurokoučink neboli brain-based koučink je založen na tom, že naše myšlenky a emoce ovlivňují naše chování. Využívá nejnovější poznatky z oblasti neurovědy, která se zabývá fungováním lidského mozku a nervovou soustavou. Sleduje, jak mozek reaguje na určité podněty, kdy dochází k nápadu a jak pracuje s návyky. Na základě toho se snaží, aby lidé lépe porozuměli, jak jejich mozek pracuje a jak to ovlivňuje jejich chování.

Cílem neurokoučinku je, aby klient našel nové řešení svého problému a nejel v zajetých kolejích, na které je zvyklý a které ho ve velkém množství případů svazují. Vede to pak k tomu, že daná osoba není schopná udělat důležité rozhodnutí, čímž opakuje stále stejné chyby. To způsobuje ztrátu sebedůvěry a efektivnosti v jednání a chování.

Kdo s neurokoučinkem začal

Poprvé neurokoučink představil v roce 2006 Australan Dr. David Rock. Od té doby ho začali využívat koučové ve více než třiceti zemích celého světa. Ukázal například, že používání negativní motivace strachem je neúčinná metoda a že klíčem k úspěchu bývá spíše komunikace, empatie a důvěra. V České republice se průkopníkem brain-based koučinku stal JUDr. Vladimír Tuka, který je koučem s nejvyšší mezinárodní certifikací.

K TÉMATU  Nela v koučinku: První schůzka s koučkou

V čem neurokoučink pomáhá v pracovní oblasti

V neurokoučinku se využívá mnoho různých technik, jako jsou vizualizace, meditace, rozvoj pozornosti. Kouč využívá svých schopností a zkušeností v oblasti koučování a spolupracuje s klientem, aby pomohl najít nejlepší řešení pro dosažení cílů, kterými může být třeba:

  • podpora vnitřní motivace zaměstnanců
  • převzetí jejich odpovědnosti za svěřené úkoly
  • efektivní zvládání krizových situací soustředěním se na jejich řešení
  • zlepšení time managementu, podpora kreativity
neurokoučink
Díky neurokoučinku snadněji dosáhnete svých cílů.

Je neurokoučink dobrý i pro osobní život?

Neurokoučink může být využit k dosažení mnoha různých cílů, a to nejen v pracovní oblasti, ale také osobní:

  • Může pomoci lidem lépe porozumět svému partnerovi, rodině a přátelům a zlepšit své vztahy.
  • Pomáhá lidem zlepšit svou produktivitu a úspěšnost v práci, vyrovnat se s pracovním stresem a najít rovnováhu mezi prací a soukromým životem.
  • Umožní najít vnitřní klid, vyrovnat se s osobními problémy a dosáhnout osobního růstu a seberealizace.
  • Inspiruje lidi k tomu, aby zlepšili své zdraví, například začali cvičit, jíst zdravěji a řešili své emoční potřeby.
  • Pomáhá najít své silné stránky a rozvíjet profesní dovednosti, což může vést k úspěchu v kariéře.

Kdo chce na sobě neustále pracovat a nacházet nové cesty ke zdokonalení svého života, pro něho je neurokoučink jednou z možností, jak toho dosáhnout.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Z poradny kouče: Ze stresu je mi špatně, píše čtenářka. Naučte se ho zvládat pomocí několika technik

Když se chcete posunout v životě nebo najít nový směr, pomůže vám koučink

Zdroje článku:
www.constantmentor.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Většinu žen za život čeká několik událostí, které vyžadují speciální prádlo. Nemyslíme tím ale svatbu, výročí nebo kulaté narozeniny. Na mysli máme těhotenství, mateřství i samotnou menstruaci. Víme, že pohodlí začíná už pod šaty a při těchto událostech to platí dvojnásob.
Každá žena ví, jak je důležité, aby spodní prádlo dokonale sedlo. Zejména pak podprsenka, jejíž nepadnutí může vyvolat nepříjemné bolesti zad. Bohužel jen málokterá ví, jak správně by měla dobře padnoucí podprsenka vypadat a jak si ji ostatně vybrat, aniž bychom si museli zkoušet.
Nebaví vás hlídat si kalorie a přemýšlet nad vším, co sníte? Obědů z restaurace už máte dost a chtělo by to lehčí a zdravější změnu? Vyzkoušejte naše tři tipy na zdravý oběd přímo ze supermarketu.
Zimní móda má svá specifika. Když venku sněží a teploty jsou na bodu mrazu, je třeba se podle toho oblékat. Vzít si péřovku, na nohy plátěnky a na hlavu nic, vypadá stejně, jako když si v létě obujete k plavkám sněhule. Zkuste experimentovat. Určitě najdete, co vám bude nejen slušet, ale hlavně vás zahřeje.
Snad každý rodič od svého milovaného dítěte očekává pouze to dobré, doufá, že se vydá správnou životní cestou a bude šťastné. Takhle to ale samozřejmě v životě bohužel nechodí a někdy se holt i to nejhodnější dítě může dostat na scestí. To se stalo mé dceři Markétě, já se s tím však do teď nemohu vyrovnat. Odvedl nám ji drogový dealer.
Sůl možná není až tak zdravá na talíři, ale jako kosmetický přípravek dokáže hotové zázraky. Účinky mořské vody známe snad všechny, ale nemusíme hned jezdit k moři, abychom si mohly dopřát všechny blahodárné účinky soli.
Pořádná sněhová nadílka je u nás stále vzácnější. Sáňky už se staly minulostí a možná to čeká i zimní brusle. Pěkně zamrzlý rybník nebo náledí na chodníku nás přitom vybízí k tomu se sklouznout, většinou ale končíme na zemi! Někdy se to neobejde bez modřin, ale prostě se nejde nezasmát.
Když jsem se zamilovala do Jáchyma, po čase mi prozradil, že má dceru. Ta žije s matkou a jejich rozchod nezvládá. A mě si zařadila na seznam lidí, které nebude mít už z principu ráda. Dcera je prostě nejvíc.
Milovala cestování, svého manžela Ronyho, a přála si založit rodinu. Byla usměvavou a laskavou ženou, která si užívala život až do doby, kdy jí byla diagnostikována rakovina. Ano, to je Vlaďka, která bohužel svůj boj s nemocí nakonec prohrála.
Zatímco k vánočnímu hodování neodmyslitelně patří cukroví, vaječný koňak, svařák, smažený kapr, řízky, chlebíčky a spousta jiných dobrot, naše tělo už si tuhle smršť tolik neužívá. Připravte se na vánoční svátky s předstihem a posilněte svá játra.
Zařizovat si obývací pokoj je stejně těžké, jako si zařizovat ložnici. Zatímco ložnice má být především oázou klidu, obývací pokoj je zase místem, kde se setkává rodina s přáteli, proto se chcete vyšvihnout v očích známých a zařídit si místnost k naprosté dokonalosti. Aby zde však stále proudila potřebná energie, nezapomínejte na zásady feng-šuej.
Tělo je božským nástrojem rozkoše. Máte-li však svádět druhé, musíte nejprve svést samu sebe. I když máte dobrý sex, autoerotika je jedním z nejdůležitějších klíčů pro prvotřídní sexualitu. Chcete znát důvody, proč autoerotiku praktikovat? Jaká vám přináší pozitiva?

Výběr článků

Praha, 9. prosince 2021: Přírody si vážíme a je pro nás důležitá, nicméně náš vztah s ní vnímáme jako příliš povrchní. I to zjistil průzkum společnosti VELUX realizovaný v osmi evropských zemích včetně České republiky. Jsme přesvědčeni, že pobyt v přírodě pomáhá našemu fyzickému i psychickému zdraví, nicméně jen zřídka pozorujeme např. ptáky, stromy nebo mraky. Někteří lidé stráví až třetinu svého života před obrazovkou. Jak se tedy v dnešní době technologií přiblížit světu venku?
Klimakterium neboli menopauza je přirozené období v životě ženy, které může nastat kdykoli mezi 45. až 55. rokem života. Organismus pozvolna přejde z reprodukční fáze do fáze klidové. Tahle fyziologická životní etapa se prostě nedá zastavit ani obejít. A tělo vám může připravit horké chvilky právě ve věku, kdy se cítíte tak skvěle. Dá se ale to zvládnout.

Nepřehlédněte

Pokud toužíte po romantice, nečekejte, až váš přítel naplánuje něco zvláštního, převezměte otěže a zajistěte si večer svých snů sami. Možná budete chtít naplánovat rande s ohledem na svůj vkus, ale pokud pro něj chcete připravit něco zvláštního, měla byste své plány přizpůsobit jeho zájmům. Zde je několik užitečných rad pro plánování romantického rande pro vás a vašeho přítele.
Bydlíte ve vlastním domě a přemýšlíte, jak do budoucna co nejvíce uspořit na energiích? Krátkodobým řešením je samozřejmě snížení její spotřeby. Ale není řešením udržitelným. Jediný krok do budoucnosti, který má v této oblasti smysl, je zajistit si zdroje vlastní. I stát už to ví, a tak poskytuje dotace na energetickou samostatnost nebo alespoň snížení energetické náročnosti bydlení.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek