Neděle , 27. 07. 2025

Věroslav

5 nejčastějších chyb při soužití generací. Vyřešte je hravě

V dřívějších dobách bylo soužití generace s generací naprostou samozřejmostí. Dnes se do toho už mnoha lidem nechce. Příčiny jsou jasné – vznikají třecí plochy, o které nikdo nestojí. Když je však dokážete zvládnout, můžete si naplno vychutnávat pozitiva: například mít možnost hlídání a péče o dům, děti, zvířata a květiny, i když jste pryč.
soužití generací
Je soužití generací problémové? (zdroj foto: 123rf.com)

16. 11. 2020

Model soužití dříve fungoval, dnes už méně

Soužití více generací bylo v minulosti zcela samozřejmé. V jedné domácnosti bydlela nejmladší generace plus rodiče i prarodiče. Až později se začaly stavět výměnky a nová a nová stavení. Takže soužití dříve fungovalo. Dnes je situace o něco složitější.

Dříve lidé potřebovali ke štěstí mnohem méně. Dnes je to vlivem reklamy nemyslitelné. Je vám 35 a ještě nemáte hypotéku? Chyba. Je léto a vy nejste u moře? Chyba. Konzumní společnost proměnila lidské hodnoty a na toleranci jaksi prostor nezbývá.

Přesto stále některé rodiny z důvodu finančních úspor, pro zachování rodinných vazeb, nebo prostě z přesvědčení, žijí vícegeneračně. Nejčastěji v jednom domě s více bytovými jednotkami. Má to své výhody i nevýhody. Nyní se projdeme 5 nejčastějších chyb, co vznikají při soužití více generací. Všechny mají své řešení, nebojte.

Soužití generací představuje nulové soukromí

Když jste v jednom domě s více lidmi z jedné rodiny, logicky přicházíte o své soukromí. Prarodiče vědí o každém vašem pohybu, znají váš denní i noční rytmus života. To by ani tak nevadilo, ale problém nastává v případě, že si třeba přivedete návštěvu a chcete posedět na zahrádce. Prarodiče chodí kolem, naslouchají, nebo třeba zasahují do vaší zábavy.

Řešení situace:

Když se dostanete do podobné situace, co není příjemná, držte své emoce na uzdě. Až bude po všem, zajděte v klidu za prarodiči a požádejte je o respektování soukromí. Jste přeci jiná generace. Nikdo nechce, abyste se odstěhovali, takže musí dodržovat pravidla. Bude to i naopak – když chtějí mít svůj klid, nedovolte dětem, aby je rušily. Ctěte své soukromí.

Do všeho se „kecá“

Je jedno, zda budete umývat své auto, sázet květiny nebo pobíhat s dětmi venku. Další generace vám do toho bude pokaždé „kecat“. To děláte špatně a ono zase nedokonale. Prostě pořád bude v jejich očích něco srovnáváno s jejich vlastní pravdou.

K TÉMATU  Péče o stárnoucí rodiče. Jak si ji usnadnit? Co byste určitě neměly opomenout?

Řešení:

Požádejte je, aby nepříjemnými poznámkami nekomentovali váš běžný život. To stejné pak dodržujte i vy. Můžete si myslet, co chcete, ale svému okolí to nebudete sdělovat. Každý má svou vlastní pravdu a také nárok na to, dělat si věci po svém.

Společná rozhodnutí

Máte v plánu založit kolem domu novou skalku? Nebo jste se rozhodli vykácet staré stromy a nahradit je další zelení? Ať budete dělat to či ono, na společném pozemku je potřeba dojít ke kompromisu. Není to lehké, ale jde to.

Řešení:

Domluvte se, že se sejdete u kulatého stolu. Každý má stejnou váhu názoru – není tedy pravdou, že by mladší měli poslouchat a starší generace rozkazovat. Ani naopak. Každý stejnou váhu názoru. Navrhněte možnosti řešení a zkuste se domluvit, která varianta bude nejlepší.

Většinou to trochu trvá, než si to zbytek obyvatel vezme za své. Ve společném bydlení není dobré dělat velké projekty bez alespoň „tichého“ souhlasu ostatních obyvatel.

Jiný názor

Jeden z nejprotivnějších bodů v mezigeneračním soužití. Každý vidí situaci ze svého úhlu pohledu a myslí si, že jeho úhel pohledu je obecnou pravdou. Pravda však neexistuje, každý má tu svou.

Řešení:

Připusťte si, že občasné hádky prostě patří k věci. Že se za ně ani jedna strana nemusí stydět nebo se cítit špatně. Mít jiný názor je normální – každý přeci vyrůstal jinak, má jiné hodnoty. I když vám občas bouchnou saze, nic se neděje a přejděte to, jede se dál. Zítra je zase nový den.

Chybí nadhled

Když o sebe denně zakopáváme, chybí nám nadhled nad celou životní situací. Často se tomu říká „žabomyší války,“ tedy situace, kdy se obě strany zarputile drží v bojových pozicích, a přitom jim život uniká mezi prsty.

K TÉMATU  Velikonoce se blíží! Inspirujte se chytrými nápady na velikonoční vajíčka. Zkuste jednoduché i netradiční způsoby zdobení!

Nejlépe je to vidět na situaci, kdy jeden ze sourozenců zůstane bydlet v rodném domě, a ostatní se odstěhují. Z „domácího“ se najednou stane ten nejhorší. Všechno dělá špatně, zatímco ostatní jsou skvělí.

Řešení:

Dopřejte si trochu oddechu a zkuste odjet. Dejte si týden v přírodě nebo u známých, prostě přijďte na jiné myšlenky. Uvidíte, že není třeba se za každou cenu dohadovat. Získáte nadhled. To stejné se doporučuje i dalším členům společných prostor – potřebují vidět, že i jiní lidé mají různé názory. Nejde stále někoho poslouchat a chovat se podle jeho pravidel.

Na závěr jedno zlaté pravidlo: soužití generací vyžaduje notnou dávku trpělivosti. Jsme lidé, nejsme dokonalí, a proto každý z nás dělá chyby. Udělali jste něco špatně? Nevadí, jede se dál. To stejné se může stát i ostatním. Bez tolerance se neobejdete. Jsme prostě jiná generace.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Krásný vztah mezi sourozenci vypěstujete od narození. Jak na to?

Jak přežít dobu, kdy se z vašeho roztomilé dítka stane puberťák?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Je zvláštní, kolik energie lidé vynakládají na nespokojenost. V létě je moc horko, v zimě moc zima, na jaře moc pylu a na podzim moc deprese. Ale počasí je jen začátek. Ve skutečnosti si lidé nejvíc stěžují jeden na druhého.
Všechny se chceme líbit, proto každé ráno stojíme před zrcadlem a vybíráme si to pravé oblečení. K čemu nám to ale je, když se během nejbližších hodin zpotíme tak, že máme mokrá záda a fleky v podpaží? To na sobě pak můžeme mít ty nejluxusnější šaty, a stejně se cítíme pod psa.
Léto přeje drobnému přivýdělku. Přemýšlíte, zda je to vhodné i pro vašeho potomka? Pojďte se podívat na to, jak letní brigády zvládly naše děti. Poradíme nejoblíbenější brigády i to, co si musíte ohlídat.
Být v současné době v karanténě, to není nic příjemného. Všichni to ostatně velmi dobře víme, jelikož nouzový stav už trvá přes měsíc a ještě nějaký ten čas trvat bude.
Všichni jsme někdy v životě emocionálně vyčerpaní. Je normální zažít předávkování jednou nebo druhou emocí a vypořádat se s jejich těžkostí a bojem. A pouze prostřednictvím této zkušenosti můžeme skutečně vidět krásu života. Ale když se emoční vyčerpání promění v neustálý zážitek negativních emocí, už to není zdravé.
Koncem listopadu dorazí na pulty knihkupectví výpravná obrazová monografie Žít – Karel Svoboda. Spletité osudy slavného skladatele v ní jedinečným způsobem zpracoval jeho syn Petr Svoboda, který své vzpomínky doprovodil i desítkami unikátních fotografií. Mnohé z těchto snímků jsou publikovány vůbec poprvé. Kromě Petra Svobody zavzpomíná v knize na geniálního, i když svérázného umělce plejáda dalších osobností, jejichž vtipné, láskyplné, ale i nostalgické historky obraz Karla Svobody dokonale dotvářejí.
A. G. house v Sondriu stvořil architekt Rocco Borromini. Moderní dům stojí na úpatí Alp na okraji údolí Valtellina a nabízí panoramatický výhled do všech světových stran. Stavba vznikla jako spojení původní stodoly s novostavbou, a drží se hlavní myšlenky, kterou je čistý a vzdušný prostor. Ten je charakterizovaný střídáním masivního dřeva a bílých stěn. Dominantní jsou velká panoramatická okna a použití tradičních materiálů, které korespondují s místní alpskou architekturou.
Když se v neděli dopoledne rozezněly varhany v bazilice svaté Ludmily na pražském náměstí Míru, bylo jasné, že půjde o výjimečné setkání. Nešlo o klasickou mši, ale o vzpomínku na zpěvačku Annu Julii Slováčkovou, která před několika dny podlehla vážné nemoci. Do kostela přišli nejen ti, kdo ji znali osobně, ale i ti, kterým byla blízká svou hudbou a otevřeností, s níž procházela těžkým životním obdobím.
Častou chybou nás žen je, že si oblíbíme určitý typ kosmetiky a používáme ji po celý rok. Ale nežijeme v zemi, kde je počasí stálé. Proto je třeba kosmetiku obměňovat podle ročního období. Nejinak je tomu právě nyní s příchodem podzimu. Vaše pleť bude potřebovat jinou péči.
Včerejší program Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary (MFFKV) nabídl pestrou škálu událostí včetně besed, setkání s filmovými tvůrci a premiér soutěžních snímků. Fanoušci se mohli těšit na setkání s režiséry, speciální talk show a koncerty. Úterý patřilo také významným filmovým osobnostem a pestrému doprovodnému programu, který obohatil kulturní zážitek návštěvníků festivalu.
Naši domácnost mohou sužovat nevítaní nepřátelé, kteří nás po ránu nemile překvapí. Jsou jimi brouci, kterým se někdy zkrátka líbí víc v domě než na zahradě, kde mají obvykle svá obydlí. Pokud i k vám domů doputovali drobní tvorové, kteří sice v mnoha případech škodliví nejsou, ale v ostatních ano, prozraďme si, jak s nimi bojovat.

Výběr článků

Problémů, které člověka dokážou potrápit, je celá spousta. Mezi ně patří také zánět močových cest, který je velmi bolestivou zdravotní potíží. Ať už postihne ženu nebo muže, umí vyvolat nepříjemné pocity a dokáže člověka potrápit. Proto si pojďme prozradit, jak ho vyléčit.
Je možné, že v běžném ortodoxním vztahu se necítíte příliš šťastní, i když vám tam nic nechybí. Možná by vám více vyhovoval otevřený vztah. Co to obnáší? Jaké jsou benefity? Jste vůbec typ pro otevřený vztah? Je mnoho věcí, které je předtím třeba brát v úvahu.

Nepřehlédněte

Babí léto nám o víkendu přinese dobrou náladu. Volné dny věnujte péči o pokožku, troše zdravého pohybu venku, a večery si nechte pro sebe. Co dalšího radí astroložka Naďa Šmídová?
Omrzely vás všechny ty stále dokola opakující se jídla, která si připravujete? Máte občas chuť odměnit vaše chuťové pohárky něčím netradičním – nebo něčím, co jste třeba ještě nikdy předtím neochutnali? V tom případě vám určitě uděláme chutě hned několika tipy na božská italská jídla, která zkrátka musíte ochutnat!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek