Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Znáte nedělní syndrom Sunday Blues? Možná ho máte taky

Legendární kocour Garfield nesnášel pondělky, měl z nich deprese a úzkosti. Většinou se mu v ten den ani nic nedařilo. Lidé na tom jsou podobně. Také míváme úzkosti z některých dnů v týdnu. Z neděle především. Jedete v tom taky?
nedělní
O víkendu byste na práci vůbec neměli myslet. Od toho jsou dva dny volna.

02. 12. 2022

Pátky zbožňujeme, protože se těšíme na celé dva dny volna. Soboty jsou také skvělé, protože nemusíme myslet na práci a čas většinou trávíme tak, jak chceme my, a ne jak chtějí ostatní. V sobotu jsme rádi, že další den máme také volno. Vždyť to je přece skvělé! Jenže pak se v neděli probudíme a možná zjistíme, že ten den volna možná není tak dokonalý, jak jsme si ho vysnili. Protože po neděli zákonitě přichází pondělí.

Nedělní večer jako hotová noční můra

Sunday Blues je odborný termín psychologů, který je vyjádřením pro to, co v neděli někteří z nás cítí a prožívají. Špatná nálada, lehké svírání žaludku, úzkost. Protože víme, že v pondělí se na nás zase začnou valit povinnosti ze všech stran. Dva dny volna končí a pět pracovních dnů je před námi. Ještě horší úzkost můžeme prožívat ve chvíli, kdy se živíme něčím, co nás bytostně nebaví. Když musíme vstávat brzy ráno. Nebo když nám žaludeční neurózu přivodí jen letmá myšlenka na našeho šéfa či šéfku.

Udělejte si rozvrh na další týden

Podle odborníků by ale nedělní večer neměl sloužit k tomu, abychom řešili naše pocity. Abychom se zaobírali něčím, co nám nedělá dobře ani radost. Neděle je den, kdy bychom měli naše mentální síly šetřit.

Nedělní večer ovšem můžeme využít i k tomu, abychom si naplánovali rozvrh na další týden. K čemu to je dobré?

  • Plánování týdenního rozvrhu vám dá pocit, že svůj čas a veškeré činnosti máte pod kontrolou.
  • Klidně si můžete připravit i nákupní seznam. Nebo třeba oblečení, které si budete chtít v jednotlivé dny v týdnu obléct.

Nejste-li něčeho takového vůbec schopní, pak vás pravděpodobně úzkost paralyzovala a vy jen stále dokolečka přemýšlíte o tom, že zítra už je pondělí.

K TÉMATU  Jak se vypořádat se špatnou náladou? Zkuste našich 10 tipů!

Procházka pomůže téměř okamžitě

  • V první řadě je ovšem velmi důležité uvědomit si, že vůbec syndrom Sunday Blues máte.
  • V druhé řade s ním musíte chtít něco dělat.

A skutečně se s tím něco dělat dá. Kromě toho, že si naplánujete rozvrh na další týden a připravíte si čisté oblečení, pomůže i pohyb, a to jakýkoliv. Není důležité, jestli si zacvičíte doma u televize, půjdete si zaběhat, projedete se na kole nebo jestli vyrazíte na hodinu ven na procházku kolem domu nebo do přírody. Zkrátka a jednoduše se musíte hýbat. To vám jednoznačně pomůže a ne zítra, za týden nebo za měsíc. Pomůže vám to téměř okamžitě.

deprese
Na pátek se každý těší, neděle neseme velmi těžce. Protože po nich následuje pondělí.

Místo alkoholu bylinkový čaj

Nepijte žádný alkohol. Někteří z nás zahánějí úzkost a strach z pondělí alkoholem. To ale není ten úplně nejlepší nápad. Samozřejmě si můžete dát skleničku vína nebo jedno pivo, ale ne každý jen u jednoho zůstane. Pak jsou z toho tři, čtyři a ráno se s bolestí hlavy a nepříjemným pocitem v ústech proklínáte. Raději si dejte bylinkový čaj na uklidnění. Rozjitřené nervy vám zklidní čaj z dobromysli, chmele, třezalky (tu nesmějí těhotné ženy) nebo meduňky. Zklidňující účinky má i bazalka.

Rozhodně nepracujte

Občas nedělní úzkost zaháníme prací. To ale také není úplně ideální varianta. Možná si říkáte, že když spoustu práce stihnete v neděli, v pondělí ráno se probudíte s lepším pocitem. Jenže takhle to nefunguje. Prací o víkendu si zaděláváte na syndrom vyhoření. Pokud skutečně potřebujete s něčím pohnout, vyhraďte si na to půl hodiny, maximálně hodinu. Víc ne.

Najděte si svou oblíbenou relaxaci

Hodinu až dvě před spaním věnujte jenom tomu, co vám dělá radost (vysedávání v hospodě se nepočítá). Ani už nesportujte, to před spaním není vůbec zdravé. Raději si najděte poklidnou činnost, která nezahrnuje internet, televizi a mobil. Čtěte si, poslouchejte svou oblíbenou hudbu. Udělejte si horkou koupel s bylinkami a esenciálními oleji. Meditujte. Vyzkoušejte dechová cvičení. Zahrajte si s rodinnou nějaké stolní hry nebo třeba malujte či něco vytvářejte.

K TÉMATU  Špatný den v práci? Může to být mnohem horší. Tohle vám zvedne náladu
deprese
O víkendu byste vůbec neměli pracovat, zaděláváte si tím na syndrom vyhoření.

Bez internetu a telefonu

Podle průzkumů to vypadá, že syndromem nedělního blues trpí v západním světě více než polovina lidí. Za nedělním strachem a úzkostí stojí takzvaný neurokortex, tedy mozková kůra. Práci máme totiž tendenci vnímat jako negativní, něco, co nás stresuje nebo nudí. Jenže víkend máme na to, abychom se od myšlenek na práci zcela oprostili. Máme dělat jenom to, co chceme a co nás baví. Nemáme myslet na nic nehezkého a na práci už vůbec ne.

Podle odborníků často pomáhá například i to, že se zcela odpojíte od svého pracovního telefonu a od internetu. A pochopitelně i od svého pracovního e-mailu. Vše, co nevyřešíte do pátku, nechte na pondělí. Aspoň dva dny v týdnu si zasloužíte odpočinek. A pokud vám to přece jen nedá a budete se ubíjet myšlenkami na pondělí a pracovat, ženete se doslova a do písmene do záhuby. Dříve nebo později se zhroutíte a pak už na pondělí myslet nebudete. Protože se může snadno stát, že zůstanete bez práce. A to nejspíš nechcete.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Syndrom zlomeného srdce: Opravdu láska dokáže fyzicky bolet?

Co je únavový syndrom a jak s ním bojovat?

Zdroje článku:
www.elle.cz, www.betterhelp.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Šnečí sliz můžeme stále častěji vidět jako součást drahých kosmetických přípravků. Než se stal trendem pro podporu krásy, byl ve starověkém Řecku lékem na záněty. Mnoho žen o něm ještě neslyšelo a některé na něj jen nevěřícně koukají v obchodních regálech. Představíme si, co to šnečí sliz je a jaké má potenciální přínosy.
Obličejová jóga, anglicky face yoga, je stále oblíbenější. V posledních letech zaznamenává úplný boom, a tak nějak do pozadí posouvá i dříve preferovaný botox. Jenže zatímco obličejovou jógu můžete provádět kdykoliv a kdekoliv, navíc za ni nemusíte utrácet peníze, botox je pořád procedurou, při níž do sebe necháváte vpíchnout chemický jed. Možná je tedy na čase rozhýbat svaly v obličeji a jednoduchými cviky tak dosáhnout mladistvého vzhledu, po kterém touží každá žena.
Vysmíváte se těm, kdo si píšou deník? A zkoušela jste to už někdy? Je to neuvěřitelně očistná záležitost, která vám pomůže zbavit se stresu, utřídit si myšlenky a mnohdy vás také povzbudí. Navíc budete díky deníku mít za pár desítek let na co vzpomínat.
Pracovní stres je běžným problémem, který může ovlivnit vaši produktivitu, zdraví i osobní život. Jak se s ním efektivně vypořádat a udržet si rovnováhu? Zde je deset osvědčených tipů, které vám pomohou zvládnout pracovní stres a zlepšit vaši celkovou pohodu.
Přemýšlíte o novém umyvadle do koupelny? Co si zvolit umístění na desku. Tento retro prvek nechává vzpomenout na časy, kdy stál v koupelně na skříňce smaltovaný lavor. Umyvadlo na desku otevírá neuvěřitelné možnosti pro originální řešení. Nevěříte? Podívejte se do naší galerie.
Současná hygienická situace si žádá kooperaci nás všech. Je potřeba, abychom se chránili podle hesla, které bylo vytvořeno: „Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě.“ Roušku si můžete vyrobit mnoha způsoby.
Plesy, bály, masopustní veselice. Je prostě čas se radovat a tančit. K plesovému veselí a tanci však často patří konzumace alkoholu. A není to někdy jen pár skleniček vína nebo piva. Na takových akcích se nabízí široké spektrum míchaných nápojů či destilátů. A tak se spojí tanec s dobrým pitím – ale ráno ta kocovina! Jak se s ní vypořádat?
Výprodeje jsou pro většinu z nás lákavou záležitostí, která nám umožňuje pořídit řadu stylových modelů téměř za babku. Často se ale stává, že nám výhodné ceny zamotají hlavu natolik, že koupíme něco, s čím pak nejsme spokojené a nastává ponákupní vystřízlivění – radost následně vystřídá hořké zklamání. Proto jsme pro vás sestavili několik zásadních bodů, které vám pomohou vybrat si na poprvé opravdu skvělé módní kousky, kterých ani v budoucnu nebudete litovat.
Děti jsou fascinovány celou zvířecí říší. I proto jejich kroky velmi často míří do zoologických zahrad, kde mohou být svědky existence i takových tvorů, které běžně v přírodě nepotkají. Po ukončení výletu do zoo se v nich však probouzí touha mít vlastního tvora, o kterého by mohli pečovat, také doma. A stává se, že po dlouhém naléhání a přemlouvání rodiče jednoho dne svolí. Jenže jaký domácí mazlíček je ten nejvhodnější?
Asi máte taky zažité, že utěrky by se neměly prát v pračce. Namísto toho je pravděpodobně vyvařujete. Tahle metoda má ale jeden zásadní háček. Vyvařování není k utěrkám zrovna dvakrát šetrné. Jsou po něm sice opravdu čisté, ale postupně vám řídnou, a vy tak musíte kupovat stále nové a nové kousky. Naštěstí existuje mnohem šetrnější alternativa.
Jestli jste si zamilovali žvýkání žvýkaček, máte je neustále v kabelce nebo na pracovním stole, jistě nyní čekáte jednoznačnou odpověď „Ano!“. Bohužel tak úplně jasné to není, dají se totiž najít pro i proti. Pojďme se na ně podívat.

Výběr článků

Tahle kočka zůstává nerada doma sama, a tak se spolu se svým páníčkem pohybuje po městě i na motorce. Nestrpí ovšem žádnou potupnou krabici nebo přepravku, a cestuje raději jako běžný spolujezdec. Vypadá to, že byla dobře proškolená o bezpečnosti na vozovce. Už jste viděly něco podobného třeba u vás ve městě?
Je zřejmé, že vnímání krásy a dokonalosti je hodně subjektivní záležitost. To, co je pro někoho úchvatné, je pro druhého nezajímavé a naopak. I přes odlišnosti vnímání jsme ale vlivem doby uvízli v bublině, která rozděluje společnost na krásné a ošklivé, asi tak jako v pohádkách, na které jsme se dívali odmalička.
Mytí vlasů může být stejnou rutinou jako samotná ranní hygiena. I při rutině však můžete dělat několik chyb, kterými kvalitu vlasů ničíte. Abyste takovým problémům předešli, naučte se vnímat nejčastější chyby a vyvarujte se jim. Naučte se správnou techniku mytí vlasů a už nikdy se nebudete trápit kvůli lámavým konečkům nebo mastnotě.

Nepřehlédněte

Celý svět stále ještě žije koronavirovou pandemií. Ve večerních zprávách nevidíme nic jiného než pouze počet přibývajících nakažených či informaci o další mutaci zákeřeného onemocnění. Bohužel se pozornost odvrací od mnoha dalších nemocí, jež jsou tu mezi námi stále. Jednou z nich je také legionella. 
Neustálé převalování, polštáře na uších, probděné noci, špunty v uších. Přijde vám to povědomé? Pak právě váš partner nebo partnerka chrápe. Nemusíte se obávat toho, že byste v tom byli sami. Najde se mezi námi vícero lidí, kteří se ptají na jednu otázku, a sice jak se zbavit chrápání, které nám nedá v noci spát?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek