Napařujte při stálé teplotě
Napařování pročistí a uvolní pleť na obličeji a má spoustu dalších pozitiv. Jen je třeba dodržet určitá pravidla, a to zvláště v zimě. Pokožku na obličeji, krku či dekoltu totiž může postihnout kuperóza jako následek velkého výkyvu teplot. Je to postižení drobných cév, které v důsledku prudkých teplotních změn ztrácí svoji pružnost. Pak začnou prosvítat kůží a stávají se viditelnými.
Dopřejte pokožce čas
Pokud vám nabídnou napářku jako začátek procedury v kosmetickém salonu, odmítněte. Zvlášť pokud jste právě přišla ze zimy. Žilky by mohly trpět a zvětšovat se. Lepší je uvolnit obličej tímto způsobem doma. Tam máte možnost nejprve pokožku aklimatizovat na vhodnou teplotu a pak napařit a zklidnit.
Mastnou pleť můžete napařovat dvakrát týdně, normální jednou týdně. Na suchou pleť aplikujte napářku jednou za dva týdny. Pokud již máte popraskané žilky, volte místo napařování jinou péči. Stejné to je, pokud trpíte projevy astma nebo srdečními potížemi.
Dejte pozor na horkou páru
Nejprve si dokonale odličte obličej. Připravte čistý ručník a mísu, nad kterou budete napařování provádět. Ostatní je velmi jednoduché. Do nádoby vsypte dané množství bylin, kápněte vybraný éterický olej a zalijte horkou vodou. Zamíchejte, z ručníku si udělejte kapuci, nakloňte se max. 30 cm nad nádobu a nechte působit bylinnou směs 10–15 minut. Mějte zavřené oči. Jestliže jste citlivější, skloňte hlavu zpočátku jen 45 cm nad nádobu, abyste se neopařila horkou párou. Jak bude směs vychládat, můžete se sklonit níž.
Péče po napaření
Máte otevřené póry, a to je vhodný čas pro příslušnou masku, která dočistí pleť, případně vytáhne černé tečky. Buď si takovou masku kupte nebo připravte předem doma z dostupných surovin. Například ze dvou lžic vody a dvou lžic sody. Nebo smíchejte bílek s několika kapkami citronové šťávy, či zahřejte lžíci medu se lžičkou mléka. Naneste štětečkem na pleť, přikryjte papírovým kapesníčkem nebo jemným plátnem a nechte působit 10 minut.
Na zralejší či suchou pleť naneste výživnou masku, která ji do hloubky vyživí. Po uplynutí příslušné doby ji smyjte a opláchněte obličej vlažnou vodou. Pro dokončení procedury použijte pleťovou vodu, vilínový nebo tea tree olej, či odvar z máty, řebříčku nebo bezového květu. Poté aplikujte hydratační krém. Alespoň hodinu zůstaňte doma a nechte pokožku odpočívat.
Co a jak na pleť během napařování působí
Na litr a půl vody, což je tak dobré množství na napářku, použijte dvě hrsti vybraných sušených bylin a 3 kapky éterického oleje. Kombinujte podle potřeby, typu a zralosti pleti.
- Šalvěj pleť pročistí do hloubky a zpevní.
- Levandule uklidňuje podrážděnou pokožku, působí protizánětlivě, zklidňuje, ulevuje od stresu a napětí.
- Kombinace fenyklu, kopřivy a lipového květu pokožku čistí.
- Pro hluboké čištění a podporu oběhu použijte kopřivu s rozmarýnem.
- Pro suchou a citlivou pleť se hodí kontryhel, violka vonná nebo petržel.
- Pro zralou pleť použijte květ černého bezu, pampelišky nebo červeného jetele.
- Pro unavenou pleť zkombinujte heřmánek a rozmarýn.
- Vhodnou přísadou jsou také éterické oleje.
- Tea tree olej působí antibakteriálně, hydratuje, regeneruje a pomáhá zpevnit pokožku.
- Olej ze sezamových semínek čistí póry a zpomaluje stárnutí pokožky.
- Olej z granátového jablka pokožku změkčuje, ochraňuje, vyživuje a zpevňuje.
- Bergamotový olej má antidepresivní účinky, uklidňuje, působí proti stresu.
- Avokádový olej je po nahřátí vhodný pro uhrovitou pleť.