Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Domácí difuzér v souladu se zdravím a duší

Navodí příjemnou atmosféru, zahalí domov do úžasné vůně a podpoří relaxaci. Nejen taková kouzla svede aromaterapie, která se stala nedílnou součástí všech milovníků nádherných vůní. Láká aromaterapie i vás? Mrkněte se na pár podrobností, které vás zasvětí do tajů všech jejích podmanivých benefitů.
difuzér
Aromaterapie v pohodlí vašeho domova. (foto: 123rf.com)

05. 01. 2022

05. 01. 2022

Aromaterapie je z hlediska alternativních metod výjimečná v každém detailu. Vytváří úžasné pocity díky voňavým tónům, během vteřiny nám poskytne příjemnou relaxaci a také krásně provoní celý domov. Tím ale výhody aromaterapie zdánlivě nekončí. Právě ona totiž patří k cestám, jak přirozeně obnovit naše zdraví a klidně se i zbavit drobných neduhů. Výborná je zejména jakožto doplňková léčba nachlazení či viróz, mnohdy také bývá snadnou cestou při boji s nespavostí. Výhod je celá řada. Než si spolu vyrobíme domácí difuzér, řekneme si trochu konkrétněji, proč by právě aromaterapie měla mít své čestné místo ve vaší domácnosti a jaká vůně je pro jaký účel nejvhodnější.

Zbaví vás nepříjemného nachlazení

Zejména v zimních měsících skoro každý z nás bojuje s chřipkou, virózou nebo dalšími respiračními nemocemi, které nás po několik dní převálcují kvůli horečkám, rýmě i kašli. A právě v takových chvílích je aromaterapie prospěšná. Díky éterickým olejům, jež jsou protivirové, antibakteriální a protizánětlivé. Jednotlivé oleje pak můžeme buďto inhalovat, masírovat s nimi postižené části, anebo si je pustit do prostoru pomocí difuzéru. Samozřejmě ale vždy záleží na konkrétních potížích.

Hodí se zejména…

  • Eukalyptus – ničí škodlivé bakterie, uvolňuje dýchací cesty, ulevuje od bolestí a posiluje imunitní systém. 
  • Máta – rozpouští hlen, napomáhá vykašlávání a usnadňuje smrkání. Pomáhá při bolestech hlavy a zmírňuje projevy horečky. 
  • Skořice – působí protizánětlivě, stimuluje imunitní systém, snižuje projevy nachlazení a prohřívá uvnitř tělo.
  • Tymián – má antivirové a antibakteriální účinky. Uvolňuje ucpaný nos a pomáhá při vykašlávání hlenu. 
  • Tea tree – vyniká protizánětlivými a antibakteriálními účinky, pomáhá v léčbě rýmy a kašle.

Poradí si se stresem i nespavostí

Aromaterapie má skvělé účinky také tehdy, pokud vás trápí stres či úzkost, případně v okamžiku, kdy bojujete s nespavostí. Právě aromaterapie je alternativní cestou ve smyslu řešení obtíží psychického charakteru. Na základě chytře zvolených olejů dokáže navodit silný pocit relaxace a podpořit vaše tělo tak, aby dosáhlo celkového uvolnění a odvedlo špatné myšlenky pryč. 

K TÉMATU  Jak na úspornou domácnost? Náklady sníží fotovoltaika i tepelné čerpadlo

Hodí se zejména…

  • Levandule – dokáže zahnat zlé myšlenky, poskytne uvolnění a zajistí tělu hluboký spánek. Je výborná na celkové zklidnění.
  • Zázvor – uvolňuje napětí, celkově zklidňuje a snižuje bolest hlavy.
  • Šalvěj – působí jako přírodní sedativum, zmírňuje pocity stresu, úzkosti a napětí.
  • Ylang-ylang – působí jako antidepresivum a zlepšuje psychickou kondici.
  • Meduňka – usnadňuje navození a prohloubení spánku, celkově zklidňuje a působí proti depresím.
  • Bazalka – pomáhá při úzkostech, bolestech hlavy a zmírňuje nervové napětí.
  • Pačuli – podporuje relaxaci, je vhodná jako pomocník při meditacích. Působí jako přírodní antidepresivum. 
  • Hřebíček – pomáhá při duševní i fyzické slabosti způsobené stresem.
  • Jasmín – podporuje pozitivní myšlenky, navozuje zklidnění a pocit uvolnění.
  • Neroli – pozitivně působí na psychiku, podporuje pocit uklidnění a pomáhá koncentraci. 

Navodí atmosféru, jakou si přejete

Kromě léčivých dovedností aromaterapie navozuje také atmosféru přesně podle vašich tužeb. A záleží vždy jen na vás, jakou vůní svůj byt provoníte. V zimě se hodí tóny, které evokují teplo. Připravili jsme pro vás pár tipů, díky kterým si přesně takovou náladu navodíte. Jaké esenciální oleje pro takové okamžiky zvolit?

  • Vanilka
  • Jablko se skořicí
  • Karamel
  • Pomeranč
  • Perník
  • Hruška
  • Kardamom
  • Hřebíček

Jak si vyrobit domácí difuzér?

Zatímco někdo si raději aromaterapii užívá s pomocí inhalací, masáží nebo potíráním konkrétních oblastí, jiní si nejraději vůni pouští do celého bytu a nechávají se unášet ve víru voňavých kompozic. Pokud k nim patříte i vy a rádi byste aromaterapii propojili s kreativní činností, máme pro vás skvělý tip! Vyrobit si doma difuzér je totiž velmi jednoduché.

Co potřebujete?

  • Nádobu s úzkým hrdlem
  • Mandlový olej
  • Esenciální olej podle vlastního výběru (například kombinace cedru, pomeranče a vanilky nebo třeba jablka se skořicí)
  • Několik špejlí
K TÉMATU  Vylepšujeme bydlení. Byt a projekty pro jeho zkrášlení, které zvládnete svépomocí a bez balíku peněz

Postup: Smíchejte přibližně 14 lžiček mandlového oleje se 6ti lžičkami esenciálního oleje podle svého výběru. Pokud máte raději aromatičtější vůně, klidně přidejte i trochu víc. Směs potom nalijte do nádoby s úzkým hrdlem, do kterého umístěte několik špejlí. Domácí difuzér na olejové bázi vám vydrží přibližně měsíc.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Komáři, klíšťata a jiné potvory: Jak se proti nim bránit?

Zdravá vůně domova. Jak na domácí osvěžovač vzduchu, který zlepší náladu i stav vaší kondice

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Peníze nerostou na stromech, ale i kdyby rostly, bylo by hloupé odmítat příležitosti k výhodnému nákupu. Pokud rádi utrácíte v e-shopech, následující tipy uleví vašemu rozpočtu. Prozradíme vám, jak v e-shopech šetřit a nemuset přitom slevit z kvality zboží. Internet je neuvěřitelně spletité bludiště a najít tu nejlepší nabídku je mnohdy velmi náročné. Někdy člověk stráví celé hodiny prolézáním virtuálních regálů, než se objeví ta správná. Zdaleka nejhorší jsou však tzv. impulzivní nákupy, právě mohou peněženku řádně provětrat. Naštěstí se můžete řídit poměrně jednoduchými pravidly, díky kterým se vlk nažere a koza zůstane celá – nakoupíte ke své spokojenosti, ale nebude lamentovat nad extrémní útratou. Jdeme na to!
Bez rostlin by na Zemi nemohl být život. A přestože má člověk sklon své přirozené prostředí nevybíravým způsobem poškozovat, rostliny stále ještě vnímáme jako uklidňující prvek. Proto se jimi obklopují i ti největší cynici. Existují však různé druhy rostlin a květin. Některé nám prospívají více, jiné méně, a některé nám mohou být dokonce jedovaté. Nejen svými plody, ale i vůní, kterou zejména na jaře vypouštějí. Pojďme se však nyní podívat na pokojové rostliny, které stojí za ti mít doma.
Když se naším pozemkem prohnala povodeň, zůstali jsme jako opaření. Nejen, že jsme se museli vyrovnat se ztrátou milovaného psa a tím, že jsme přišli o auto, ale rodiče se s tou situací dodnes nevyrovnali.
Pořádná sněhová nadílka je u nás stále vzácnější. Sáňky už se staly minulostí a možná to čeká i zimní brusle. Pěkně zamrzlý rybník nebo náledí na chodníku nás přitom vybízí k tomu se sklouznout, většinou ale končíme na zemi! Někdy se to neobejde bez modřin, ale prostě se nejde nezasmát.
Měla jsem vždycky jasnou představu o tom, co budu dělat a jakým směrem se můj život bude ubírat. Jsem cílevědomá, to mám asi po své matce. Vždy jsem věděla, že chci studovat a potom se věnovat tomu, co mě baví a zajímá. Nepřipustila jsem si, že bych mohla dělat obyčejnou práci. Tak nějak jsem si myslela, že manuální práce ani není pro mě.
Villa on the rocks je název rezidence v regionu Bandol ve Francii. Stavba obklopená zelení zaujme hlavně bazénem, skrze který koukáte přímo do domu. Můžete se tu ubytovat i vy.
Jaro je tady! A s ním i pěstování zeleniny. Právě o pěstování vlastních plodin roste velký zájem, a to především kvůli neustále se zdražujícím cenám potravin na trhu. Lidé navíc pochopili, že vlastní papriky nebo brambory jsou po chuťové stránce naprosto dokonalé. A s tím, co se kupuje běžně v supermarketech, se nemohou srovnávat. A když už jsme zmínili brambory, pojďme si prozradit, jaká odrůda je pro pěstování ideální.
Lidé žijící v bytech často nevyužívají prostor svého balkonu na maximum, a to zejména díky nedostatečnému soukromí. Máme pro vás pár skvělých tipů, jak ho snadno na balkoně či lodžii zajistit a vytvořit si tak oázu klidu a pohody.
Nespavost je problém, který trápí mnoho z nás. Bohužel nad tímto problémem máme tendenci jen mávnout rukou. To přejde - říkáme si. Jenže takzvaná insomnie může mít negativní dopad nejen na fyzickou stránku člověka, ale především na jeho psychiku, zejména pokud mluvíme o dlouhodobém problému.
Začít den správně může mít obrovský vliv na vaši produktivitu a celkovou pohodu. Snídaně, která vás dobře nastartuje, by měla být vyvážená, chutná a nabídnout vám potřebnou energii.
Neustále se apeluje na to, ať dodržujeme pitný režim. Má to pozitivní dopad na zdraví, říkají lékaři. A něco na tom je. Vedle blahodárných účinků na zdravotní stránku však musíme zmínit i dopad na stav naší pokožky. Díky konzumaci dostatečného množství tekutin se vyvarujeme celkové dehydrataci, která podporuje stárnutí pokožky.

Výběr článků

Svícen z proutí vyrobíte za chviličku a pak už stačí jen zapálit svíčku a užívat si atmosféru. Poradíme vám ale i jak sestavit dekoraci z elektrických světýlek. V obou případech by se dalo použít řčení "za málo peněz, hodně muziky", protože na přípravu nepotřebujete nic nedostupného. Jako nástroj postačí tavná pistole. Výsledek je ale úchvatný. Vyzdobte si domov vlastnoručními kouzelnými detaily!
Koronavirus nezmizel. Spíše naopak, čísla nakažených opět rostou. Ve velkém se šíří rýma a přibývá nachlazených. K tomu všemu klepe na dveře pozimní vlna chřipky. Je tak nejvyšší čas posílit svou obranyschopnost. Během letošního podzimu bude čelit pořádnému náporu. Chcete-li zůstat fit, pak nezapomínejte na vitaminy a minerály. Pomoc najdete také v přírodě.
Kapela Mirai si letos naplánovala svůj vlastní festival Summer Fest 2024. Nečekaná událost ale přerušila plány, když se frontman Mirai Navrátil ocitl v nemocnici po operaci. Fanoušci teď netrpělivě čekají na další informace a doufají v brzké zotavení svého oblíbeného zpěváka.

Nepřehlédněte

Setkáváme se s ní velmi intimně, ovlivní naši pohodu, vezme nám sílu i náladu, nutí nás se o ni starat a ani na minutu na ni nezapomenout. Obtěžuje muže, ženy i děti a každý ji nazývá jinak – viróza, nachlazení, chřipka. Je mezi nimi rozdíl? A jaký?
Máte v plánu zahradní párty? Léto je tady a nejlepší místo pro posezení s přáteli je venku. Grilování, oslava narozenin nebo jen tak, připravte stůl snů! Pokud máte zahradu, je hlavní problém vyřešený. Nemusíte nutně sedět pod vaším přístřeškem, zkuste netradičně posadit hosty uprostřed pozemku na trávníku. A pokud zahradu nemáte, můžete udělat to samé někde za domem. Dny jsou dlouhé a večery teplé, takže vám nic nebrání posedět, jak dlouho jen budete chtít. Důležitá je ale příprava, aby bylo po ruce všechno!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek