Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Srdeční nemoci i nehody. Na co se v Česku nejčastěji umírá?

Dopravní nehody opravdu nejsou tou nejčastější příčinou smrti, i když to z televizních reportáží často tak vypadá. Jsou až na pátém místě žebříčku nejčastějších příčin úmrtí u nás. Jaký důvod smrti obsadil první příčku?
na co se umírá
Jaké jsou nejčastější příčiny smrti u nás? (zdroj foto: www.123rf.com)

07. 01. 2021

Kardiovaskulární onemocnění obsadila první místo 

Každým rokem u nás umírá několik desítek, ne-li stovek tisíc lidí. A podle statistik se počet úmrtí každoročně zvyšuje. Na co se u nás nejvíce umírá? Jak bylo zmíněno, většina lidí se domnívá, že za smrtí stojí dopravní nehody. Tak to alespoň vypadá díky televizním reportážím, které o jiných důvodech smrti nemluví. Jenže nehody jsou až na pátém místě žebříčku.  

První příčku žebříčku nejčastějších příčin úmrtí u nás obsadila kardiovaskulární onemocnění čili nemoci srdce. Každým rokem bohužel usmrtí třetinu všech zemřelých u nás. Co je však pozitivní, tak je fakt, že se počet zemřelých na nemoci srdce nezvyšuje, ale stagnuje už posledních deset let. Dokonce někteří odborníci tvrdí, že se lehce snižuje.  

Nejčastější kardiovaskulární nemocí, na kterou se v České republice umírá bývá chronická ischemická choroba srdeční. V tomto případě dochází k nedokrvení srdečního svalu. Dále stojí za smrtí Čechů infarkt myokardu a klasické selhání srdce. To však většinou úzce souvisí se zmiňovanou chronickou ischemickou chorobou srdeční, konstatují lékaři.  

Rakovina na druhém místě 

Na co však Češi každým rokem umírají víc a víc je rakovina, respektive zhoubné novotvary. Říká se, že rakovina dřímá v každém člověku a je jen otázkou spekulací, jestli se u člověka objeví či nikoli. Statistiky mluvící o úmrtích u nás tuto domněnku potvrzují.  

Abychom však byli trochu konkrétnější, za největší počet úmrtí na rakovinu může nádor plic. Ten se každoročně objevuje nejvíce, a to jak u mužů, tak i u žen. Více však na nádor plic umírají pánové, ženy naopak více umírají na rakovinu prsu, což se zase mužů příliš netýká.  

Velkým problémem jsou také nádory tlustého střeva a konečníku. I na tento typ rakoviny každoročně umírá velké procento lidí.  

K TÉMATU  Potraviny, které pomáhají jako prevence proti rakovině nejrůznějšího typu podle České onkologické společnosti. Jaké množství sníst?

Mezi nejčastější příčiny smrti patří také cukrovka 

Diabetes neboli cukrovka – to je velice závažné onemocnění, při kterém se ani plnohodnotně nežije, ale na druhou stranu ani neumírá. Tak to tedy tvrdí mnozí odborníci. A i když se někomu může jevit cukrovka jako banální onemocnění, opak je pravdou. Právě na toto onemocnění v České republice každoročně umírá velké množství lidí.  

Podle posledních statistik na cukrovku umírá stále více a více pacientů. Za posledních deset let se tato příčina smrti dostala z osmého místa žebříčku na čtvrtou pozici, což je opravdu razantní a znatelný skok. Cukrovka před deseti lety tvořila asi dvě procenta všech úmrtí u nás, aktuálně jsou to čtyři až pět procent.  

Pozor na chřipku a zánět plic 

Když doputoval koronavirus do České republiky, najednou se vytasily statistiky mluvící o počtu zemřelých na klasickou chřipku. Díky statistikám jsme si mohli uvědomit, že chřipka opravdu není tak banální onemocnění, jak se o ní mluví nebo jak si řada lidí myslí. V žebříčku nejčastějších příčin úmrtí obsadila šesté místo čili octla se těsně za dopravními nehodami.  

Úmrtí na chřipku, případně zánět plic, každoročně tvoří tři procenta všech úmrtích u nás. K úmrtí na chřipku dochází většinou během zimy, nejvíce pak v únoru.  

Co je velice zajímavé, tak je fakt, že na chřipku nejvíce umírají svobodné ženy. Jak je to možné, to se neví. Dále jsou také velice ohrožené děti ve věku od jednoho do devíti let. I ty bohužel na chřipku nebo záněty plic velice často umírají.  

Chronická onemocnění na konci žebříčku 

Mezi deseti nejčastějšími příčinami úmrtí u nás bychom našli také chronická onemocnění. Že jsou chronická onemocnění příliš velkou kategorií? Pak si ji pojďme trochu zkonkrétnit.  

K TÉMATU  Život japonské gejši: Tyto dámy rozhodně neměly na růžích ustláno

Nejvíce se u nás umírá na chronická onemocnění jater. S tímto mají problém především pánové, a to ve věku od pětatřiceti do čtyřiapadesáti let či pánové po rozvodovém řízení. Dále se umírá na chronické nemoci dolní části dýchacího ústrojí. Na toto se umírá opět především v zimě. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Těhotenská cukrovka. Co vás všechno může potkat?

Sezení nebo špatná ústní hygiena. Co dalšího ještě může mít vliv na vaše srdce? To jste možná netušily!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Máme tu prosinec! Víkend bude trochu teplejší, a co nás čeká, napoví horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové.
Otužování pro větší imunitu proti nemocem nejsou jen babské řeči. Terapie chladem má benefity, které zvyšují naši tělesnou odolnost. Co s vámi udělá pravidelné šokování těla prudkým snížením okolní teploty?
Ptáte se, kde využít kameny v zahradě, aby vše fungovalo? Váš pozemek je místem, kde se snoubí krása přírody s kreativitou. Horniny a minerály přidávají estetickou hodnotu, ale také mohou ovlivnit její funkčnost a zdraví. Poradíme vám s výběrem.
Udržitelná móda již není jen trendem, ale nezbytností. Naučte se, jak skloubit lásku k módním trendům s odpovědným přístupem k životnímu prostředí, a to vše s elegancí a stylem.
V dnešní moderní době jsme až zahlceni spoustou nových vychytávek. To se týká oi spotřebičů a pomocníků do domácnosti. V obchodech najdete zboží jakéhokoliv druhu a někdy se vám dokonce podaří narazit na poněkud podivná zařízení, jejichž účel je třeba ještě uhodnout. Přiznejme si, že někde mezi touto hojností zaujal své místo parní čistič.
Rostlinné kmenové buňky patří mezi nejnovější objevy se skvělým potenciálem řešit běžné problémy spojené se stárnutím pokožky. Jejich vývoj se dere kupředu až vzrušujícím tempem a na rozdíl od živočišných kmenových buněk neexistuje ani žádný etický či právní argument proti jejich použití v kosmetice. Už na první pohled slibují naprosto neodolatelné výsledky. Mohou ale rostlinné kmenové buňky z ovoce, květů či jiné vegetace udržet krásu a mladí každé pleti? Pojďme se do tohoto tématu ponořit a zjistit to.
V dnešní moderní době jsme až zahlceni spoustou nových vychytávek. To se týká oi spotřebičů a pomocníků do domácnosti. V obchodech najdete zboží jakéhokoliv druhu a někdy se vám dokonce podaří narazit na poněkud podivná zařízení, jejichž účel je třeba ještě uhodnout. Přiznejme si, že někde mezi touto hojností zaujal své místo parní čistič.
Nejlevnějšího prodejce zlata v ČR najdete na adrese zlatemince.cz. Prodejnu má v Praze v budově Obecního domu. Ale pozor, prodejna je ve druhém patře! Nikoliv v přízemí. Abyste nezabloudili, použijte služební vchod (z ulice u Obecního domu) hned vedle výlohy Blanky Matragi a nechejte se vyvézt výtahem do druhého patra. Za nízké ceny získáte zlato i v Brně, v ikonické cihlové budově Dornych, vedle Vaňkovky. Právě nízká cena a vysoké skladové zásoby přivádí k tomuto tradičnímu prodejci investičního zlata a stříbra nové zájemce o bezpečné uložení finančních prostředků do drahých kovů. Že jsou ceny zlatých cihel a zlatých mincí u tohoto prodejce skutečně nejnižší, se můžete přesvědčit na stránce investiční zlato. Ceník v euro je na stránce investičné zlato. Přízemní cenou zlata se tento prodejce výrazně odlišuje od ostatních nabídek na trhu. Potvrzuje to i jeho umístění na prvním místě loňského srovnání finančních produktů v kategorii prodejců drahých kovů (soutěž pořádá server Finparáda společnosti Scott & Rose).
Nedělení atmosféra bude uvolněná a veselá, říká astroložka Naďa Šmídová. Co dalšího přináší její horoskop na dnešní víkendový den?
Odvážná a nezapomenutelná. Jana Štefánková, známá nejen jako první česká Playmate, ale také jako ikonická moderátorka pořadu Peříčko, dnes slaví své 50. narozeniny. V článku se podíváme na její úspěšnou kariéru v showbyznysu, kterou po letech vyměnila za život a podnikání na exotických Seychelách.
Nutně potřebujete změnu? Chcete vyzkoušet úplně něco nového a láká vás přestěhovat se do zahraničí? Mnozí z nás se toho bojí, pochopitelně. Je to velký životní krok. Ale ne tak nereálný, jak si myslíte.
S příchodem chladných dní naše pleť potřebuje výživu. K tomu vám dopomohou domácí pleťové masky, které si vyrobíte z ingrediencí, co máte běžně v kuchyni.

Výběr článků

Byla krásná jako žádná jiná. Muži se o ni prali. Dostávala jednu roli za druhou a dosyta si užívala veškeré slávy, kterou jí povolání herečky přinášelo. Avšak ani ona se bohužel nevyhnula mnohému trápení, které si pro ni osud přichystal.
Dnes jsem snědla svůj objednaný Caesar salát, i když vím, že měl chyby. Ale dávám si ho často. Tak jsem špatný druh použitého salátu a kus opečené slaniny neřešila. Vím, co jsem si objednala. Ovšem určitě se vám stává, že si dáte něco, co vůbec neodpovídá kvalitě, kterou jste očekávala. Co může být v restauraci předmětem reklamace?
Obyčejný dřevěný žebřík se může doma proměnit v krásný doplněk interiéru a praktickou polici nebo odkládací prostor. I moderní styl si může dovolit nějaký ten rustikální prvek. A pokud se vám starý žebřík se svojí patinou nehodí, můžete využít policové žebříky, které jsou aktuálně trendem.

Nepřehlédněte

Kmenové buňky jsou v kosmetickém oboru často skloňovaným pojmem posledních let. Jedná se pouze o přeceňované složky kosmetiky nebo jsou kmenové buňky skutečně zázračnou ingrediencí, která nám pomůže ke krásnější pokožce?
Už je to pár týdnů, co se v naší domácnosti zabydlela nádherná kudlanka. Velký zelený brouk, který je v Česku stále běžnější. I my ho na konci léta na své zahradě našli a jelikož děti byly naprosto nadšené, umístili jsme kudlanku do velkého akvária. Dodnes nás nepřestává fascinovat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek