Čtvrtek , 21. 11. 2024

Albert

Mýty a fakta o víně. Škodí, nebo pomáhá?

o víně
Co jste možná nevěděl o víně? (Foto: 123RF)

26. 11. 2021

Samozřejmě platí (a nejen o víně) jen jedno jediné – všeho s mírou. V případě alkoholu to platí dvojnásob. Naštěstí víno skutečně zdravé je, ale záleží na tom, v jakém množství ho pijete a zdali je červené či bílé, kvalitní nebo nekvalitní.

Skutečně prodlužuje život?

Slupka vinných hroznů, jak některé výzkumy ukázaly, obsahuje látku zvanou resveratrol, jež dokáže odbourat volné radikály a tím přirozeně obnovovat lidské buňky. Tím pádem stárneme pomaleji a prodlužujeme si konzumací vinných hroznů nebo vína život. Na druhou stranu další nespočet výzkumů ukazuje, že víno stejně jako každý jiný alkoholický nápoj je jed.

Neméně badatelů se ovšem přiklání k tomu, že víno společně také s kvalitním kakaem či lesními plody potlačuje v našem těle zánětlivé procesy. 

Pravda je na obou stranách. Víno může skutečně pomáhat, ale když to s ním přeženete, stane se zabijákem.

Proč víno našemu tělu škodí?

Hlavní nevýhodou byť jediné sklenky vína je to, že ho náš organismus odbourává dlouhé hodiny. Pokud si dáte skleničku k obědu, ještě existuje šance, že než půjdete spát, tělo ji vstřebá. Ale pokud si dáte byť jedinou sklenku vína před spaním, kvalita spánku se zhorší až o čtyřicet procent.

Spánek je ale pro naše tělo nesmírně důležitý. Ve spánku regenerujeme, odpočíváme a pokud tělo o kvalitní spánek přijde, strádá a dříve nebo později se to na něm bezpochyby projeví. 

Pozor na Alzheimerovu chorobu

Ti, kdo si víno dopřávají pravidelně a v nadměrném množství, jsou také náchylnější k tomu, že budou mít vyšší tlak a zvýšený cholesterol. To samozřejmě vede v těch nejzávažnějších případech k onemocnění srdce, tedy například k infarktu. A aby toho nebylo málo, vědecké studie poukazují na to, že konzumace jakéhokoliv alkoholu zvyšuje riziko onemocnění Alzheimerovou chorobou. 

Způsobuje rakovinu prostaty

Zejména muži by se pak měli mít na pozoru při pití bílého vína. To zvyšuje riziko onemocnění rakovinou prostaty až o dvacet šest procent. Ale červené víno naopak riziko vzniku rakoviny snižuje v průměru o dvanáct procent. 

K TÉMATU  Jak přežít dlouhý let na druhý konec světa?

Kdy víno skutečně pomáhá?

Stejné vědecké studie, které tvrdí, že při pravidelné konzumaci vína můžeme onemocnět srdeční chorobou, zároveň potvrzují, že v malém množství, tedy maximálně jedna sklenička vína denně, naopak může riziko srdečních chorob snížit. Jedna sklenka vína denně vás ochrání i před vznikem demence, dokonce je účinnější, než když nebudete pít víno vůbec.

Zázračný lék na spermie

Italské studie zase přišly s tím, že když muži vypijí láhev a skleničku vína k tomu týdně, mají mnohem vyšší počet spermií, které jsou v mnohem lepší kondici než spermie těch mužů, kteří víno nepijí vůbec. 

Zamezuje vzniku křečových žil

V neposlední řadě vědci dokázali, že víno je relativně dobrou prevencí proti trombóze. Brání vzniku krevních sraženin. Milovnice kvalitního vína budou ale jistě potěšeny i tím, že sklenka vína denně podporuje lepší trávení bílkovin a sacharidů a také neutralizuje vznik křečových žil. 

Červené versus bílé víno

Jaký je mezi nimi rozdíl a které je zdravější? Každé má své přednosti. Červené víno tlumí průjem, podporuje tvorbu červených krvinek a také pomáhá na unavené oči. Díky vysokému obsahu polyfenolů má i antioxidační účinky. Jak již bylo řečeno výše, zabraňuje tvorbě krevních sraženin a ucpání cév.

Řečtí vědci přišli také na to, že červené víno snižuje negativní vlivy způsobené kouřením cigaret. Dále ničí například herpetické viry. Taktéž díky vitamínům C a E a betakarotenu působí blahodárně na naši pleť, zpevňuje ji a vyhlazuje, proto je červené víno často přidáváno do pleťových masek, krémů a čistících gelů. 

Bílé víno má zase močopudné účinky a tlumí pocit hladu. Suché bílé víno pomáhá proti nadýmání a zácpě a rovněž reguluje výši cholesterolu v krvi. Stejně jako červené víno funguje jako prevence proti onemocnění srdce a cév.

K TÉMATU  Krémová houbová polévka. Přidejte červené nebo bílé víno a poznejte nové chutě

Které je tedy zdravější?

Přestože si možná myslíte, že je právě červené víno zdravější, opak je pravdou. Když si projdeme veškeré dostupné vědecké výzkumy, zjistíme, že bílé víno jakožto preventivní prostředek proti srdečním onemocněním je mnohem účinnější než to červené. Bílé víno je rovněž mnohem silnějším antioxidantem a je efektivnější v boji proti krevním sraženinám.

Jenže tak jednoduché to ovšem není. Velmi záleží na samotné kvalitě vína, na odrůdě a také odkud pochází. Jako lék fungují jen vína kvalitní bez přidaných chemických a konzervačních látek. Pokud si tedy myslíte, že si koupíte levné víno v krabici nebo PET lahvi a bude mít stejný účinek jako drahé a kvalitní víno v láhvi, jste na omylu. Tak to bohužel nefunguje.

Aby víno pomáhalo, je také důležité dodržovat zdravý životní styl. Jíst vyváženě a hodně se hýbat. 

Dvě plné sklenky už jsou příliš

Ženám se obvykle doporučuje konzumovat maximálně 3 dcl vína denně, mužům 4 dcl. Jestliže ale čekáte celý týden na to, až si budete moct o víkendu dopřát rovnou lahvinku nebo dvě, čekáte zbytečně. Nejspíš po něm budete mít dobrou náladu a zaženete každodenní chmury, ale po fyzické stránce vám prospěšné určitě nebude.

Řiďte se starým dobrým a v tomto článku již několikrát zmíněným pravidlem, že méně je více. Raději si dopřejte jednu sklenku kvalitního vína denně, než čtyři nekvalitního. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pití alkoholu prý zlepšuje zdraví. Kde je správná míra a jak se pozná, že už patříte do skupiny alkoholik

Cvičení s alkoholem: Dočkáme se výsledků?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Dřevo je dokonalý materiál, který přidává rovnováhu, útulnost a eleganci prakticky do každého interiéru, a to jak v moderním, tak klasickém stylu. Po staletí se používá jako základní stavební materiál nábytku, přestože bývá teď často nahrazováno imitacemi. Vraťte se ke kořenům a sáhněte po kusu dřeva v jeho ryzí podobě. Využít část kmene stromu jako konferenční stolek je velice netradiční nápad, výsledek je ale jedinečný.
Hledáte originální tipy na výlety v okolí vašeho bydliště, nebo se rádi podíváte i do jiných krajů České republiky? Přinášíme vám nový seriál, v němž vám prozradíme tipy na ta nejkrásnější a nejzajímavější místa ze všech krajů naší země.
Různé alternativní směry výuky jsou v dnešní době stále populárnější. Možná si řeknete, že při pohledu na stav klasického státního školství není divu. Jedním z těchto směrů je Montessori pedagogika, někdy můžeme slyšet mluvit také o Montessoriovské škole. Víte, jak vypadá vzdělávání v takovýchto školách a školkách? Pojďme se podívat na základní principy.
Jaká je optimální délka spánku? Všechny vědecké výzkumy, které byly uskutečněné v posledních několika letech, se shodují na tom, že tím jediným správným počtem je osm hodin. Proč? Protože jedině díky osmihodinovému spánku může naše tělo fungovat tak, jak má.
Večer plný hvězd a filmové magie, tak lze popsat 81. udílení Zlatých glóbů. Nolanův životopisný snímek "Oppenheimer" zazářil s pěti oceněními, včetně nejlepšího dramatu a režie. Oproti tomu fenomén "Barbie" se stal středem pozornosti v nové kategorii spojující uměleckou kvalitu s komerčním úspěchem. Jaký byl průběh večera, kdo zaznamenal vítězství a jak reforma ovlivnila samotnou podstatu těchto prestižních filmových ocenění? To vše a mnohem víc v našem stručném přehledu ze Zlatých glóbů 2023.
Plavání s kojenci je v posledních letech na vzestupu. Kdo nechodí plavat, jako kdyby nebyl. A proč? Protože plavání přináší mnoho výhod nejen pro miminka, ale také pro jejich maminky.
Jako by tu bydlel čaroděj Gargamel. V polském městě Zakopane najdete chaty, které připomínají příbytky z pohádek. Původní návrh stavby měl na svědomí architekt Sebastian Piton. V okolí poté vznikly další stavby, vycházející z jeho nápadu. Všechny návštěvníky lákají k focení!
Blížila se sedmá hodina večerní a my už jsme netrpělivě čekali před televizními obrazovkami, až se ozve známá melodie a objeví se mužík s papírovou čepičkou. Večerníček je fenoménem, který si pamatujeme do dneška, zvláště některé oblíbené pohádky, které nám každý večer před spaním přinášel. Zavzpomínejte si na pohádkovou nadílku s námi.
Rostlinná mléka jsou skvělou alternativou kravského mléka, a to hlavně pro ty, kterým mléko živočišného původu nedělá dobře, pro lidi s alergií nebo intolerancí na živočišné mléko. Zároveň existuje mnoho lidí, kteří si rostlinné mléko prostě zamilovali a pijí ho i bez zdravotních problémů.
Plánujete si domů pořídit domácího mazlíčka? Psa, kočku či snad křečka? Raději si pořiďte sladkovodní akvárium s rybkami. Proč? Je to skvělá relaxační záležitost a navíc krásná dekorace do bytu. 
Maminky v tomto videu natočil jeden tatínek, který je dal přes internet dohromady, aby ukázali světu, jak může být běžný život s postižením zábavný a plný radosti. Píseň, kterou společně zpívají, je dojemná skladba A Thousand Years. V originále ji nahrála zpěvačka Christina Perri k filmu Twilight sága: Rozbřesk - 1. část. Video bylo natočeniona podporu World Down Syndrom Day 2018, a představuje 50 matek s jejich dětmi. Původní inspirace vznikla díky britské organizaci Singing Hands, která pomáhá dětem ve skupinách učit Makaton. Tento jazykový program pomáhá slyšet lidem s problémy s učením nebo komunikací pomocí značek a symbolů. Tohle vás skutečně dojme!

Výběr článků

V ČR jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem. Povinnost vysvětluje ministerstvo zdravotnictví ochranou zdraví celé společnosti. Roste ale počet rodičů, kteří děti očkovat nenechávají nebo ho odkládají do vyššího věku, protože je považují za nebezpečné. Závažné nežádoucí účinky ale nejsou prokázány.
Jít na první schůzku s celou řadou očekávání, která musí partner splňovat, je velmi kontraproduktivní. Jestliže se chcete seznámit, nemůžete čekat, že protějšek splní vaše představy během krátkého setkání v kavárně. Rychlé soudy jsou špatné soudy.
Jamu je tradiční indonéský lék z kořenů, bylin, květů, kůry a koření. Vyrábí se již více než 1200 let z čerstvých surovin, jako jsou tamarind, galangal, zázvor a kurkuma. V Indonésii se podává prakticky na každém kroku, například i v masážních salonech či při léčebných sezeních. Nejenom, že Indonésanům chutná, ale je také prospěšný pro lidské zdraví. Jak si jej vyrobit, a s kterými neduhy nám dokáže pomoci?

Nepřehlédněte

Blíženci jsou třetím znamením zvěrokruhu (22.5. - 21.6.), kterému vládne planeta Merkur. Jedná se o vzdušné znamení, pro něž je charakteristická upovídanost, zvídavost a přemýšlivost. A co dalšího? Jak Blíženci obvykle přistupují k životu, lásce, kariéře?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek