Proč podzimní jídelníček?
Nebojte, není to nic nenormálního mít teď víc hlad než jste měly během teplých dnů. Teploty venku zkrátka velí trochu víc jíst a hlavně jinak. Co vyměnit tedy za co, abyste se cítily dobře?
Čerstvé za teplé
Díváte se v obchodě na rajčata a říkáte si, že na ně ale vlastně nemáte chuť? Už totiž tolik ani nevoní, stejně jako okurka, paprika… Sáhněte proto po sezónních záležitostech: dýni, řepě, celeru, petrželi, batátům apod. Duste, pečte, zapékejte. Přidávejte více i cibule, česneku. Dostaňte do této zeleniny teplo, které pak bude díky tomu i ve vašem těle.
Více kořeňte
„Zatímco v létě je koření spíš nežádoucí, protože zvyšuje tělesnou teplotu, v chladných je to naopak,“ uvádí expertka na výživu Lada Nosková. Takže šup přidat do jídla trochu víc kari, zázvoru, skořice, kardamonu… Skvěle působí i při nachlazení, zaženou viry a bakterie z těla.
Méně chlazených
Jogurty, cottage, sýry – tedy mléčné výrobky tělo hodně zachlazují, proto je raději kombinujte s něčím teplým, třeba palačinkou, tousty, brambory. A jezte je trochu méně, spíš zkuste třeba fazolové pomazánky, křenové, z řepy, mrkve…Chleby nahřívejte, opékejte, toustujte. Nové chutě, nové zážitky.
Místo limonád čaje
I pitný režim uvítá změny, jestli jste v létě frčely ve fresh šťávách, chlazených limonádách i drincích, je čas na dobré čaje, kořeněné kávy, červená vína. A led nechte zase na léto.
Přidejte tuk
Ano, je potřeba, protože tělo se nějak musí chránit. Jezte více ořechů (ráno, ne večer), sáhněte po lososovi či hovězím, přidávejte na kvalitním tuku – olivový, sezamový…, nikoli tučných sýrech či salámech, pochutinách. Ať zase po zimě nemáte o pět kilo navíc. Chce to jít na změny chytře, třeba i přes aplikace, které vám řeknou, kolik má být váš energetický příjem.