Středa , 02. 04. 2025

Hugo

Mít teď větší hlad neznamená něco špatného. Je třeba jen zvolit jiný druh stravy! Vyměňte letní jídelníček za podzimní. Proč a jak?

Možná sami na sobě cítíte, že už nemáte tolik chuť na saláty z čerstvé zeleniny, lehká jídla a vlastně ani na prosecco. Prostě by to chtělo něco sytějšího, aby vám nebyla zima a neměly jste pořád hlad. Co zkusit podzimní jídelníček?
podzimní jídelníček
Zdroj: 123RF.com

08. 10. 2018

Proč podzimní jídelníček?

Nebojte, není to nic nenormálního mít teď víc hlad než jste měly během teplých dnů. Teploty venku zkrátka velí trochu víc jíst a hlavně jinak. Co vyměnit tedy za co, abyste se cítily dobře?

Čerstvé za teplé

Díváte se v obchodě na rajčata a říkáte si, že na ně ale vlastně nemáte chuť? Už totiž tolik ani nevoní, stejně jako okurka, paprika… Sáhněte proto po sezónních záležitostech: dýni, řepě, celeru, petrželi, batátům apod. Duste, pečte, zapékejte. Přidávejte více i cibule, česneku. Dostaňte do této zeleniny teplo, které pak bude díky tomu i ve vašem těle.

Více kořeňte

„Zatímco v létě je koření spíš nežádoucí, protože zvyšuje tělesnou teplotu, v chladných je to naopak,“ uvádí expertka na výživu Lada Nosková. Takže šup přidat do jídla trochu víc kari, zázvoru, skořice, kardamonu… Skvěle působí i při nachlazení, zaženou viry a bakterie z těla.

Méně chlazených

Jogurty, cottage, sýry – tedy mléčné výrobky tělo hodně zachlazují, proto je raději kombinujte s něčím teplým, třeba palačinkou, tousty, brambory. A jezte je trochu méně, spíš zkuste třeba fazolové pomazánky, křenové, z řepy, mrkve…Chleby nahřívejte, opékejte, toustujte. Nové chutě, nové zážitky.

Místo limonád čaje

I pitný režim uvítá změny, jestli jste v létě frčely ve fresh šťávách, chlazených limonádách i drincích, je čas na dobré čaje, kořeněné kávy, červená vína. A led nechte zase na léto.

Přidejte tuk

Ano, je potřeba, protože tělo se nějak musí chránit. Jezte více ořechů (ráno, ne večer), sáhněte po lososovi či hovězím, přidávejte na kvalitním tuku – olivový, sezamový…, nikoli tučných sýrech či salámech, pochutinách. Ať zase po zimě nemáte o pět kilo navíc. Chce to jít na změny chytře, třeba i přes aplikace, které vám řeknou, kolik má být váš energetický příjem.

K TÉMATU  Viróza a chřipka. Poznáte mezi nimi rozdíl? Každá je trochu jiná. Jak se účinně léčit v konkrétním případě?

 

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vánoce se stejně jako každý rok nesou ve znamení jídla a pití. Přejídání je na denním pořádku a střevní problémy jakbysmet. Kromě jídla se však kouzelné svátky na konci roku nesou i ve znamení pohádek a tradičních zvyků. Víte, jaké vánoční tradice dodržujeme u nás, v České republice?
Česká zpěvačka Michaela Nosková se rozhodla poprvé otevřeně promluvit o domácím násilí, které trvalo tři roky. Její expartner ji psychicky i fyzicky týral. Nyní svůj příběh sdělila veřejnosti a popsala své pocity.
Dnes už většina z nás fotí mobilem. Někomu to jde dobře, jinému méně. Přestože je paměť telefonu skoro nekonečná, nač pořizovat nekvalitní a zbytečné obrázky? Máme pro vás pár základních rad a pravidel, jak fotit tak, aby byl výsledek top!
Strie představují typ jizev, které se objevují v případě rychlého natažení nebo zmenšení kůže. Pokožce dodávají pružnost dva proteiny – kolagen a elastin. Díky náhlým změnám se tyto proteiny roztrhnou a kůže ztrácí elasticitu. Její hlubší vrstva zůstane odhalená a objevují se malé jizvičky. Strie se nejvíce objevují v těch místech, kde se ukládá tuk – oblasti břicha, hrudníku, hýždí, boků. Ničím neobvyklým nejsou strie vyskytující se na stehnech, rukách nebo zádech.
Prázdniny a dovolené jsou za dveřmi. Ovšem letos budou pro mnohé z nás jiné. Místo koupání v teplém moři nás čeká ráchání v bazénech, studených řekách a ne vždy zrovna čistých rybnících či přehradách. Následkem pak může být řezání a pálení, které mnohé z nás tak důvěrně znají. Typické letní záněty totiž dokážou pořádně potrápit a zkazit volno.
Události minulých týdnů nás nenechaly chladnými a rozhodli jsme se, že se vydáme dále za poznáním sebe sama. Karanténu jsme zvládli každý po svém, stejně tak jsme si v sobě všichni museli zpracovat strach o sebe i své nejbližší. Nyní je čas se se vším vypořádat. Každý po svém. My zkusili pobyt ve tmě aneb týdenní terapii, kdy se o sobě dozvíte mnohem více, než byste čekali.
Vztahy jsou komplikovaná věc, o tom není sporu ani pochyb. Zatímco někdy to klape a všechno funguje „jako po másle”, jindy to může váznout. A právě mnohé neshody nebo rozcházející se názory mohou stát za vznikem nevěry.
Poruchy příjmu potravy se nestarají o to, kolik peněz vyděláváte nebo jaký máte společenský status. Kdokoli, a to od princezny po chudáka, se může stát obětí mentálního onemocnění jménem bulimie, které mění a ohrožuje život. A celebrity pochopitelně nejsou výjimkou. Některé z nich málem zemřely!
Když vám píská v uších, pravděpodobně první, co uděláte, je, že začnete takzvaně googlit. Jenže to není nejlepší nápad. Dozvíte se totiž to, co vědět rozhodně nechcete. Máte tinnitus. A to buď na nějaký čas, nebo na celý život. Jenže ne vždy je to pravda.
Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy podporujících správné fungování imunity. Znáte to, viry na nás číhají na každém rohu a do toho se denně potýkáme s až příliš mnoho stresovými situacemi. Proč tedy nepodpořit svoje jediné zdraví? Jste přípraveni?
Ekologické metody v domácnosti jsou dobrá nejen pro naši planetu, ale také pro vaši peněženku. Ušetříte díky tomu hodně peněz, které byste jinak zaplatili dodavateli vody. Tím, že naplno využijete dešťovou vodu, se vám hodně sníží účty za energie.

Výběr článků

Už máte zkušenost s rybičkami? Nebo své první akvárko teprve zakládáte? Ani v jednom případě se nemusíte ničeho bát. Chovat krevetky mohou klidně i začátečníci. Navíc jsou doslova a do písmene pastvou pro oko.
Tolik lidí si přeje jíst zdravě. Bohužel ne každému se to podaří. Lidé se po čase vrátí ke starému režimu nezdravého stravování. O měsíc později zkouší další pokus, ale zase je něco vrátí ke starému režimu. A takto je to dokola a dokola. Jsou tu ale i takoví, kteří se zdravou stravou ještě ani nezačali, protože se nemohou odhodlat. Jak to tedy jednou provždy změnit? Jak se odhodlat, a zároveň u toho vytrvat a nevracet se zpět ke starým návykům? O tom si povíme v dnešním článku. Proto pokračujte ve čtení, držte se daných pravidel a úspěch vás nemine...
Znamení zvěrokruhu o nás prozradí mnohé. Napoví, které plemeno psa je pro nás tím pravým společníkem, prozradí i to, jaké jsou naše silné a slabé stránky. Dokonce upozorní na to, jakým jsme milencem. A kromě jiného i naznačí, jestli patříme mezi chytrá či méně inteligentní stvoření.

Nepřehlédněte

Začínáte se při dlouhých zimních večerech nudit? Není přece nic lepšího, než se po náročném dnu zachumlat do peřin s dobrou kávou nebo čajem a pustit si jedny z nejlepších zahraničních komediálních seriálů.
Mšice jsou jedním z nejnebezpečnějších a nejškodlivějších druhů hmyzu. Jednak zabíjejí naše milé rostliny, ale i vůbec myšlenka, že máme v domácnosti parazita, není vůbec líbivá. Pokud se něco takového tedy stane, jak s tím bojovat? Co proti mšicím obecně platí a jak se jejich nastěhování do našeho domu vyhnout?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek