Pátek , 04. 04. 2025

Ivana

Mentální vyčerpání: Jak rozpoznat, kdy už nejde o lenivost, ale o problém?

Na naši psychiku je toho prostě někdy moc: Práce, starost o rodinu, výchova dětí, péče o domácnost, do toho musíme mnohdy řešit osobní krize a krize ve vztahu. Není tedy divu, že občas už nemůžeme dál, cítíme se unavení a nejdou nám věci tak, jak bychom si představovali. Můžeme si občas myslet, že jsme jen líní, znechucení, a za to se i občas stydíme.
vyčerpání
Únava ještě neznamená lenost. Může jít o vážné psychické problémy. (foto: 123RF)

15. 03. 2022

Často je však na vině něco mnohem horšího a vážnějšího. Mentální vyčerpání je nebezpečné a může nás postihnout vlastně kdykoliv. Máte občas pocit, že je toho na vás příliš, jste podráždění, unavení, nic vás nebaví a trápíte se, i když jde jen o zdánlivé maličkosti? Možná už jste právě teď psychicky na dně. A s tím si nezahrávejte.

Na malý úkol musíte vyvinout velké úsilí

Čekají vás běžné domácí práce, doprala pračka, musíte vytáhnout myčku a je třeba zajít do popelnice s košem? Tohle jsou běžné domácí práce, které řadíme mezi ty malé. Vždyť je to za pár minut hotové, ne? Jenže vám se nechce, nemůžete se k tomu donutit, dělá vám to velké obtíže?

Ne, nemusí jít o to, že jste líní se zvednout z gauče. I tohle je jedním z příznaků mentálního vyčerpání. Mozek už je prostě natolik unavený a zahlcený, že i tyhle maličkosti si vyhodnotí jako velké úkoly. Proto se vám nechce, proto se z toho gauče nemůžete zvednout.

Bez motivace i nadšení

Dříve jste šli do všeho po hlavě. Bavily vás nejrůznější věci a pořád jste se motivovali k tomu dokázat něco víc. Dnes už nemáte na nic chuť, nejste pro nic nadšení a šťastní se už vůbec necítíte? Na budoucnost už raději nemyslíte, protože se pak jen více propadáte do úzkostí. Máte strach z toho, co přijde zítra a už vás to nebaví? Pokud nemáte žádnou motivaci, žádné plány a stojíte na místě, zpozorněte.

Možná jste jen krok od vážných psychických problémů a depresí. Mentální vyčerpání se projevuje právě i tímto způsobem. Zkuste si o tom s někým promluvit, svěřte se někomu blízkému a neduste to v sobě. Pokud ale ani to nepomůže, zvažte rozhodně návštěvu terapeuta. I kdybyste tam měli zajít jen jednou, pomůže vám to a odvrátí to možnou hrozbu.

K TÉMATU  Psychohygiena: Jak se starat o svou duši aneb 5 zásad pro lepší život

Únava a podráždění

V noci jste spali klidně a bez buzení? Stejně jste ale celý den jako tělo bez duše, chce se vám spát a cítíte únavu? Spánek je pro fungování naší fyzické, ale i té psychické stránky neskutečně důležitý. A jestliže se v noci nebudíte, spíte dostatečně dlouho, a přesto to na sobě nepociťujete a jste neustále vysílení, je to opět známka toho, že je něco špatně. Pokud jste mentálně vyčerpaní, spánek vás už nenakopne. Stejně tak je to i s podrážděním.

vyčerpání
Spíte dostatečně, a přesto nemáte energii? (foto: 123RF)

Každý má občas špatný den. Jenže pokud je těch špatných dní několik za sebou, není to v pořádku. Pokud je člověk mentálně vyčerpaný, je neustále podrážděný a také mnohem častěji propuká v pláč. Rozplakat vás přitom mohou úplně nepochopitelné věci. Pláč přichází někdy i bez varování, bez jakéhokoliv impulzu. Záchvaty pláče bez příčiny samozřejmě taky nevěstí nic dobrého.

Když to bolí i fyzicky

Duševní problémy se často odrážejí i na tom, jak se cítíme po fyzické stránce. Motá se vám často hlava, je vám na zvracení, máte zácpu nebo průjem, z ničeho nic se začnete cítit malátní, bolí vás hlava? Znovu si odpovídáme – mentální vyčerpání. Může to ale značit i úzkostnou poruchu a v každém případě je nutné navštívit lékaře. Nic vás nepřesvědčí o vážnosti situace jako to, že se vaše psychika začne odrážet i na fyzickém stavu. Tělo už si tím opravdu říká o pomoc.

Mentální vyčerpání byste rozhodně nikdy neměli podceňovat. Může se z něho vyvinout duševní porucha, deprese a podobně. Pokud už nezvládáte dlouhodobě svou situaci a trápíte se stále více, vyhledejte pomoc psychoterapeuta. Nebojte se říct si o pomoc.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Psychika ovlivňuje váš zdravotní stav. Jak si pomoci?

K TÉMATU  Energetické nápoje dětem do rukou nepatří. Přesto je z velké části konzumují

Obsedantně-kompulzivní porucha: problém doprovázený úzkostí

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

I ženy rády nosí trička. Lze je totiž kombinovat prakticky s jakýmkoliv kouskem oblečení. Hitem jsou bílá trička pod šaty na ramínka. Představíme vám trička pro ženy, které letos v létě můžete nosit všude.
Taky jste to slyšela? Vyber si buď kariera, nebo dítě! Naštěstí dneska už jde zvládnout vše. Přinášíme 5 rad, jak hravě zvládnete obojí.
Perly jsou klasické, nadčasové a vždy podtrhnou eleganci jejich nositele. Věděli jste ale, že perla je jediný drahokam, který vzniká uvnitř živého organismu? Než byly v roce 1893 vytvořené kultivované perly, ta klasická byla vzácnější a dražší než samotné diamanty. Jak tedy správně nosit tento elegantní šperk, který je právě z perel tvořený?
Marie Frederiksson, která byla jako zpěvačka skupiny Roxette jedním z nejznámějších hlasů v 80. a 90. letech, zemřela po dlouhém boji s nemocí. Navždy se vryla do paměti hlavně písní It Must Have Been Love z filmu Pretty Woman.
Patříte k těm ženám, co o své ruce pečují se železnou pravidelností, a přesto ne a ne docílit toho, aby byly dokonele pevné? Možná někde přeci jen děláte chybu.
Ve světě krásy panuje řada mýtů a stereotypů. Některé z nich jsou pozůstatky starších studií, jiné vznikly jednoduše mezi lidmi a postupně se staly dostatečně přesvědčivé natolik, že ovlivnily naše chování a přístup ke kráse jako takový. Vyznat se ve světě pravdy a mýtů je skutečně nelehký úkol, ovšem, abychom vám jej alespoň trochu usnadnili, připravili jsme pro vás seznam těch nejčastějších mýtů, které i dodnes kolují mezi námi.
Skončilo léto a začíná se zkracovat den. Jak se co nejlépe vyrovnat s nadcházejícím špatným počasím a špatnou náladou?
Vánoce a tradice jdou ruku v ruce. Nejedna z nás jich mnoho z nich dodržuje nebo si děláme vlastní. Jednou z takových poměrně zaběhnutých, je hladovění, neboli půst. Podle této tradice by se měl držet během Štědrého dne půst až do večeře, aby se nám zjevilo zlaté prasátko. Co na to říká naše tělo?
V první řadě je dobré si říct, že v malém množství rozhodně neuškodí pivo ani víno. Dokonce má obojí pro náš organismus velmi pozitivní účinky. Čemu tedy dáte přednost vy?
Říká se: „S chlapem špatně, ale bez něj ještě hůř.“ Tohle rčení nezní pro nás, ženy, tedy vůbec optimisticky! Skoro to vypadá, že ať tak nebo tak, máme to úderem plnoletosti prostě spočítaný, jen s tím chlapem bude ta hrůza zvaná život jaksi snesitelnější. V posledních letech si však stále více žen po rozchodu či rozvodu raději zvolí život o samotě. A navzdory tomuto rčení jen kvetou. Proč tomu tak je? Že by přece jen život bez chlapa skýtal také nějaké výhody? Samozřejmě! Tady jsou.
Developerský projekt Vilapark Klamovka je zasazen do zeleného prostředí hlavního města, přitom v dosahu plné občanské vybavenosti. Pokud plánujete zůstat v metropoli, ovšem prahnete po klidné lokalitě, nadchnou vás nové byty v Praze 5. V následujících řádcích vám o lokalitě, nabízených bytech i celém projektu prozradíme více informací.

Výběr článků

Chtěla byste začít meditovat? Láká vás být o samotě jen se svými nejniternějšími myšlenkami a touhami? Ale jak na to? Možná si připadáte jako Liz Gilbertová z románu Jíst, meditovat, milovat, která věděla přesně, jak na to, ale nedokázala se správně naladit. Nebojte, poradíme vám jak a kde s meditací začít krok za krokem.
Věděli jste, že je docela snadné vyrobit si chutný a zdravý sirup z květů černého bezu nebo třeba šeříku? Bezový sirup se používá na limonády, koktejly a dezerty. Nebo můžete jednoduše nalít palačinky nebo zmrzlin. Takový sirup patří i do ovocného čaje. Možností je nepřeberné množství, stačí si vybrat a vychutnat si výbornou sladkost a nádhernou vůni! Že už na takový zdravý sirup máte chuť? Tak neváhejte a pusťte se do toho!

Nepřehlédněte

Rodinné podnikání je na denním pořádku. Když pracujete s lidmi, s nimiž nežijete v jedné společné domácnosti, ještě to jde. Ale pracovat s partnerem? Být s ním 24 hodin denně? Jde to a vůbec nemusí vzniknout pověstná ponorková nemoc. Jen je třeba dodržovat určité zásady.
Definice sendvičové generace je jasná. Je to jak šunka a sýr v sendviči, stlačeni mezi péči o děti a rodiče či prarodiče. Děti, které jsou na nás ještě závislé a zároveň je nutné pečovat o stárnoucí rodiče a prarodiče jednoho z manželů, v horších případech dokonce obou. A práci za vás také nikdo neudělá. Jak si zachovat zdravý rozum, klid a v této psychicky i finančně náročné situaci?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek