Sobota , 12. 07. 2025

Bořek

Matka samoživitelka. Na co vše máte nárok? Přehled dávek a příspěvků na jednom místě

Být sama na výchovu dítěte, ať už z jakéhokoliv důvodu, není věc jednoduchá. Zapomeňme dnes na psychologický podtext a složitosti rodiče, který zvládá sám roli mámy – táty dohromady. Pojďme se zaměřit na čistě materiální stránku věci. I ta není jednoduchá. Na jaké dávky a příspěvky máte nárok a kde je žádat?
spatna matka
Zdroj: 123RF.com

31. 12. 2018

Nemusí to být nutně jen matka, kdo je sám na výchovu dítěte, i když v 90 % je to tak. Také termín samoživitelka není úplně přesný, nicméně se nejčastěji používá. Mnoho rodičů (otců) na své dítě přispívá pravidelně a podílí se i na nepravidelných výdajích typu sportovní výbava, jazykové kurzy, letní tábory apod. Spíše se tedy hodí termín, který používá i zákon: osaměle žijící rodič. A na co vše má ten, kdo vychovává dítě sám, nárok? Je mnoho druhů různých materiálních pomocí, příspěvků a dávek, které lze čerpat. Pojďme si je přiblížit.

Alimenty

Pravidelná měsíční platba od rodiče, který trvale s dítětem nežije. Její výše se vypočítává od měsíční mzdy rodiče, který platí, tj. většinou otce. Kromě alimentů je ještě možnost po dohodě nebo soudně získat příspěvky na další výdaje jako jsou léky, tábory, sportovní výbava, jazykové kurzy a další. Platit může ovšem pouze ten rodič, který je uveden v rodném listě. Pokud ho žena neuvede, nemá na platby alimentů nárok. Alimenty jsou uzavírány dohodou obou rodičů, není-li možné dospět k dohodě, jsou ustanoveny soudně. Jsou také vymahatelné a to i zpětně. Existuje i oficiální tabulka pro výpočet výživného, schválená Ministerstvem spravedlnosti ČR. Tabulka ale není pro soudy závazná, proto ji berte pouze jako orientační.

Porodné

Dříve měla na tento státní příspěvek nárok každá žena. I proto se porodnému říkalo někdy „kočárkovné“. Už je to ale jinak. Porodné již není vypláceno plošně, je určeno pouze pro maminky s nižšími příjmy. Konkrétně jsou to příjmy do 2,7 násobku životního minima tři měsíce před porodem. Do toho je počítán příjem celé rodiny, resp. všech členů, kteří spolu žijí v jedné domácnosti. Pokud je otec dítěte uveden v rodném listě, a nežije s matkou, je nutné ho oficiálně vyloučit ze společné domácnosti. Pak se jeho příjem nezapočítává. Porodné se vyplácí ve výši 13 000 Kč na jedno dítě, 10 000 Kč na dítě druhé. Žádejte na Odboru státní sociální podpory místně příslušného Úřadu práce dle trvalého bydliště matky.

PPM (tzv. mateřská)

U mateřské jsou podmínky stejné pro všechny matky, ať již žijí v páru či jsou na dítě samy. Podmínkou peněžité pomoci v mateřství  je být zaměstnaná nebo si v případě OSVČ platit nemocenské pojištění 270 dní v posledních dvou letech a 180 dní před porodem. Výpočet výše mateřské je pak odvíjen od výše mzdy, resp. od výše nemocenského pojištění. Mateřská je vyplácena po dobu 28 týdnů. Řeší Okresní správa sociálního zabezpečení.

Rodičovský příspěvek

Rodičovská dovolená pak ve většině případů rovnou navazuje na mateřskou a můžete ji čerpat až do 4 let věku dítěte. Zde je vše stejné pro samoživitelky i ostatní matky. Pro každého je pak vyměřena částka 220 000 Kč, která se podle zvolené délky rodičovské rozpočítává na tuto dobu rovnoměrně. Čerpání můžete měnit po třech měsících. Aktuálně se ale jedná o zvýšení této částky, termín, kdy k tomu dojde ještě není pevně dán. Žádejte na Odboru státní sociální podpory místně příslušného Úřadu práce dle trvalého bydliště matky.

K TÉMATU  Byl vám nevěrný? Okamžitý rozchod nemusí být řešení

Přídavky na dítě

Jsou určeny pro péči o nezaopatřené děti. Pokud rodina či osoby žijící ve společné domácnosti nedosahují součtu příjmů ve výši 2,7 násobku životního minima, je jim určen přídavek na dítě. Ten se vyplácí až do věku 26 let dítěte (pokud dítě studuje) a je rozdělen podle věku dítěte. U dítěte do 6 let věku je to 500 Kč, od 6 do 15 let věku je to 610 Kč, od 15 do 26 let věku dítěte pak 700 Kč/měsíc. Žádejte na Úřadu práce.

Příspěvky na bydlení

Na tento příspěvek mají nárok jen ti, kteří mají nízké příjmy a jsou v místě bydliště hlášeni k trvalému pobytu. Dále se postupuje podle určeného koeficientu. Příjmy se dokládají každé čtvrtletí a podle nich je vypočítáno, na jakou výši příspěvku je nárok. Přesnou výši zkuste vypočítat v online kalkulačce nebo se zajděte zeptat na pobočku Ministerstva práce a sociálních věcí, které dávku vyplácí.

Dávky v hmotné nouzi

Je možné i čerpat dávky v hmotné nouzi. Mezi ně patří třeba příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc a další dávky. Některé jsou jednorázové, jiné i měsíční, v každém případě se ale vztahují pouze na ty, kterým po přídavcích na dítě, příspěvku na bydlení a dalších nezbudou žádné další prostředky na obživu.

Bude se hodit:

Na internetu si i můžete dopředu dávky spočítat. Na finančních portálech jsou volně dostupné kalkulačky Přídavků na dítě, příspěvku na bydlení, rodičovské i mateřské. Nečekejte, až vám vše vypočtou úřady a pro přehled si můžete vše dopředu sami spočítat.

V příštím díle přineseme přehled neziskových organizací a sdružení, které mohou také pomoci samoživitelkám s tíživou situací.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Starat se o jedno malé dítě může dát pěkně zabrat. Dvě potrápí ještě víc, ale co teprve šest prcků? Tahle kočičí máma to nemá jednoduché, ale rozhodně ví, že nemá smysl se zbytečně stresovat!
Svatební obřad je sice hlavní program, uteče ale poměrně rychle. Pak přijde na řadu hostina. Právě ke svatební párty se upíná nejvíce pozornosti i plánování. Prohlédněte si honosné slavnostní stolování
Zázvor je v podstatě všelék. Jakmile cítíme příznaky nachlazení, je dobré po něm sáhnout a uvařit si z něj čaj, zlepšuje také trávení a využívá se v orientální kuchyni, kde se cení zase jeho výrazná chuť. Snad všichni známe zázvor čerstvý, ale i sušený nebo ve formě koření. I když nám zcela jistě prospívá, nic se nemá přehánět, a i zázvor může být někdy nebezpečný. Kdo by si na něj měl dávat pozor a v jakých případech skutečně škodí?
Ačkoli se může zdát, že si svobodu plnými doušky užívají spíše muži, pravda je úplně někde jinde. Protože si doma nemají s kým povídat, existence bez partnerky je pro ně těžkým oříškem i náročnou zkouškou. Jako vážně?!
Sezóna klíšťat už nastala. Že se kvůli tomu bojíte do přírody, abyste si domů nepřinesli boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu, nemusíte se vzdávat přírody, abyste žádné klíště nepřilákali. Stačí se jen dostatečně chránit a vsadit na prevenci.
Každá z nás tu a tam zatoužíme po změně. Když už ale přijde na věc, zpravidla první, čím začneme, jsou naše vlasy. Důvod je prostý. Je to změna, které si většinou všimne opravdu každý (no dobře, možná manžel na to přijde později) a zároveň je to způsob, jak ze sebe vykouzlit zcela nové já, které rázem získá zbrusu novou image. Kde jinde hledat nové nápady a nasávat inspiraci, než právě v osvěžujících trendech, které nám rok co rok přinášejí světoví vlasoví stylisté. Co si pro nás připravili tentokrát?
Po patnácti letech manželství jsem se rozváděla a myslela jsem si, že začnu nový život. Jenže mé dvě děti se nedokázaly s rozpadem rodiny smířit – a mně to nedalo spát. I když jsem vlastně nechtěla, podlehla jsem, a nakonec jsem se k bývalému muži vrátila. Nyní jsou děti šťastné, manžel spokojený, ale já vím, že to není ono. Navíc jsem zjistila něco, co mi situaci ještě více zkomplikovalo.
Pleťová séra jsou nepostradatelnou součástí naší každodenní péče o obličej. Výběr toho správného však může být docela náročný krok. V první řadě musíte zjistit, co vaše pleť potřebuje, a pak teprve hledat to správné pleťové sérum.
Vpravo, vlevo nebo raději zůstat, kde jsem? Umíte se jasně rozhodovat, kudy se v životě vydat? Nebo občas tápete a zvažujete? Jak se naučit rozlišovat vlastní cestu a naslouchat svému srdci?
Vzhledem k tomu, že čas už sledujeme spíše na chytrých telefonech, hodinky se stávají hlavně módním doplňkem. Díky tomu, že je nabízeno mnoho různých designů, můžete si je zcela přizpůsobit svému stylu. Ovšem ženský šatník mnohdy bývá rozmanitý, takže může být složité vybrat k oděvu ty pravé hodinky. Tyto tipy vám však pomohou s výběrem a jejich nošením.

Výběr článků

Letošní první úplněk je tady! Začínáme ve znamení Lva, kde zdánlivě nepřekonatelné osobní ego pohlcuje vše ostatní! V této fázi se setkáváme s napětím mezi individuálním nárůstem a kolektivní solidaritou, což vyvolává otázky ohledně toho, zda naše osobní pocity nepřinášejí nečekané otřesy k druhým! Nezapomeňte, že úplněk ovlivňuje jak dny před úplňkem, tak dny po úplňku.
Skřípe vám to tak nahlas, že to musí být slyšet i u sousedů? Možná je to tím, že místo společně tráveného času koukáte raději do mobilu. Svůj podíl viny na tom může nést i to, že chod domácnosti stojí výhradně na vás!
Záleží nám na tom, jak se cítíme. Chceme vypadat stylově a šik za všech okolností a občas kvůli tomu děláme i věci, které nám ve skutečnosti tak úplně neprospívají. Nevěříte? Pokud nosíte brýle, nejspíš právě teď nastal čas na přehodnocení některých vašich návyků.

Nepřehlédněte

Úplněk s námi pěkně zamává. Ale všechno špatné, pro něco dobré. To víme všechny. V úterý tak bude třeba vypustit páru. Večer se můžete dostat do pohody vodní terapií. Před čím se ještě v úterý chránit?
Dávkovač krmení pro pejsky si zvládnete vyrobit vlastnoručně doma. Je převážně z kartonu a vypadá i funguje báječně! Pokud má váš pejsek nenasytný apetit a je dost chytrý na to, aby si stále přisypával, dávkovač možná nebude to pravé. Postavit si ho ale můžete i pro kočky. Inspirujte se tímhle povedeným DIY nápadem.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek