Úterý , 15. 07. 2025

Jindřich

Manuál kojení: které potraviny zlepšují produkci mléka? A jak je správně načasovat, abyste vy i miminko dostali to nejlepší?

Co mají společného ovesné vločky, fenykl, anýz, mrkev a hnědá rýže? Možná víc, než byste řekly. Tihle spasitelé vám totiž hodí záchranné lano, když se „výroba“ mateřského mléka ocitne v pořádné krizi!

15. 08. 2018

15. 08. 2018

Kojení je nejpřirozenějším a nejlepším způsobem výživy novorozence. Mateřské mléko obsahuje vše důležité pro nastartování imunity dítěte během prvních měsíců života, přičemž se podílí i na jeho správném vývoji a růstu. Co když ale jeho produkce poněkud vázne? Řešením mohou být tyto potraviny, jež podle odborníků značně přispívají ke zlepšení laktace. O kterých přesně je řeč?

Ovesné vločky jako parádní snídaně. Pro oba

Zatím jste vločkám nepřišla na chuť? Tento obilný výrobek je vřele doporučován těm, které se během těhotenství potýkaly s cukrovkou. Kromě toho, že vločky podporují „výrobu“ mateřského mléka, obsahují také spoustu vlákniny. Ta se vaším prostřednictvím dostane do stravy vašeho maličkého a pozitivně ovlivní jeho trávení.

I bylinky lze považovat za své spojence

Slyšela jste, že během kojení jsou bylinky tabu? To rozhodně neplatí pro všechny. Na tvorbu a kvalitu mléka působí výborně třeba kmín, fenykl a anýz. Čaj si připravíte tak, že smícháte zmíněné přírodní poklady v poměru 1:1:1. Jednu lžíci směsi následně přelijte půllitrem vroucí vody a nechte deset minut louhovat. Pak už zbývá jen scedit a popíjet po doušcích. Nutno podotknout, že tento nálev je vhodné připravovat čerstvý každý den.

Mrkev není dobrá jen pro oči

Syrová, dušená nebo vařená? Ať už si na mrkvi pochutnáte v jakékoli podobě, vaše kojení to ovlivní jen pozitivně. Tento druh zeleniny je doslova napěchován vitaminem A, který stimuluje laktaci a podporuje zdraví pokožky, což může urychlit hojení popraskaných bradavek. Pokud preferujete raději mrkvovou šťávu, i ta se samozřejmě počítá.

Hnědá rýže jako trefa do černého

O hnědé rýži je známo, že urychluje metabolismus a tím i spalování tuků – to je dobré vědět, až se vrhnete na shazování poporodních kil. Ovšem určitě si ji dopřávejte i do té doby! Podle závěrů americké studie publikovaných v magazínu World Journal of Pharmaceutical and Life Sciences totiž obsahuje hormonální stimulanty zvyšující produkci mateřského mléka. Navíc prý dodává energii a zlepšuje chuť k jídlu, což novopečené maminky přiměje jíst více výživných potravin. Tedy alespoň podle vědců!

K TÉMATU  Zpět do práce s miminkem. Je to normální nebo jste špatná matka? Nenechte se stresovat svým okolím a jděte do toho. Jak začít?

Máte vyzkoušené i jiné „kojící zlepšováky“? Podělte se o ně s námi a pomozte tak těm, které mají v tomhle směru potíže…

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Celý den v jednom kole. Práce, děti, rodiče, domácnost. Nedej bože, když do toho zazvoní telefon a tam se ozve plačící kamarádka, že jí opět ten její nadával. Najednou vám začne docházet, že je toho na vás prostě moc. Kde se stala chyba? Příliš jste začali obětovat své vlastní životní štěstí a darovali jste ho na stříbrném podnose jiným lidem. Pomalu tento program změníme. Konec sebeobětování!
Víme všechny dobře, že s dítětem v letadle to není vždy úplně jednoduché. Není třeba se ale ničeho obávat, pokud jste na to připravené. Jak vše zvládnout, aby byl let klidný pro vás, vaše dítě, ale také pro ostatní cestující?
Ledvinové kameny způsobují nesnesitelnou bolest. Kdo tuto věc někdy zažil, může potvrdit, že na tuto zkušenost nikdy nezapomene.
Letní období už je cítit ve vzduchu a i kalendářně je konečně tady. Přichází čas na opalovačky, grilování i rochnění ve vodě, a na přípravu osvěžujících drinků. Ale namíchat drink, který famózně chutná a zároveň vypadá i na pohled atraktivně, není jen tak. A pokud nevíte, jak do toho, přijde vám zajisté vhod náš článek, ve kterém poznáte sedmičku mobilních aplikací, díky nimž se staneme mistrem v přípravě lahodných koktejlů.
Zdraví snad každý z nás zařadí na pomyslné příčce důležitosti na první místo. Preventivní návštěvy lékařů by měl mít každý v kalendáři a pokud ne, tak si je tam rychle napište.
Obyčejný dřevěný žebřík se může doma proměnit v krásný doplněk interiéru a praktickou polici nebo odkládací prostor. I moderní styl si může dovolit nějaký ten rustikální prvek. A pokud se vám starý žebřík se svojí patinou nehodí, můžete využít policové žebříky, které jsou aktuálně trendem.
Když jsem před třemi lety potkala svého současného muže, byla jsem nadšená. Vkládala jsem velké naděje do naší lásky. Pořídili jsme si společné bydlení a narodila se nám dcera. Po čase jsem ale poznala, že žádné dlouhodobé soužití není ideální. Dnes je náš společný život rodičovský, a já si začala psát s bývalým z Chorvatska.
Fascinují vás příběhy lidí s všemožnými podivnými chorobami či tělesnými deformacemi? Připadáte si kvůli tomu jako lidské hyeny? Nezoufejte si, podle amerických psychologů to je naprosto normální.
Anna Julie Slováčková byla jednou z těch osobností, které nelze zařadit do žádné škatulky. Byla talentovanou zpěvačkou, oblíbenou herečkou a především inspirativní ženou, která si dokázala najít světlo i v těch nejtemnějších chvílích. Její příběh není jen o umění, ale především o odvaze žít každý den naplno.
Fakt, že pěvecká televizní soutěž Superstar je oblíbeným fenoménem nejen v Česku a na Slovensku, dokazuje historie. Vždyť první ročník SuperStar, kterému vévodila Aneta Langerová, se vysílal již v roce 2004. Letošní řada však přinese spoustu nového, díky čemuž i vás vtáhne do každého kola.
Jak probíhá druhý koučink z pohledu klienta? Co uvízne v hlavě po druhém koučování a s čím konkrétně aktuálně Nele Marcela Hlaváčková pomáhá? Co ji učí? O tom bude dnešní článek.

Výběr článků

Pohlavní nemoci – pro mnohé tabu, pro jiné něco tak intimního. Je chybou se domnívat, že vás některá z těchto velmi choulostivých onemocnění nemůže postihnout. Mnohé se totiž nepřenáší jen při pohlavním styku nebo nechráněným sexem. Jejich příčiny mohou být i jiné. Pojďme se seznámit s těmi nejčastějšími.
Moderní doba si žádá neustálý vývoj v péči o pleť a každá moderní žena pravidelně sleduje nejnovější trendy v oblasti kosmetiky. Je ultrazvuková špachtle vážně takový zázrak, který představuje revoluci v péči o pleť, nebo se z ní stane jen lapač prachu na dně nočního stolku?
Lékaři vám často promlouvají do duše, abyste se lépe starali o srdce a mozek. Na jeden orgán ale často zapomínají. Přitom jde o ten největší v těle, který je zároveň nejdůležitější pro naši obranyschopnost. Sídlí v něm až 80 % buněk imunitního systému. Jedná se o střeva a je důležité je mít v dobré kondici. Jedině tak budete připraveni na případný střet s koronavirem.

Nepřehlédněte

Ženy v České republice otálejí s těhotenstvím stále častěji. Průměrný věk prvorodičky se zvyšuje a během několika posledních let překročil hranici třiceti let. Lékaři před tímto trendem pravidelně varují a upozorňují, že i na reprodukční kliniky vyráží ženy až v příliš vysokém věku.
Rozhodli jsme se, že se pro procházky přírodou vybavíme repelenty proti klíšťatům.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek