Čtvrtek , 17. 07. 2025

Martina

Lenka (32): Jsem závislá na přejídání se. Můj problém mě dohnal skoro k sebevraždě

Lenčiny problémy začaly již na střední škole. Patřila mezi holky se střední postavou, vynikala ve sportu, a měla dobře našlápnuto na svou vysněnou vysokou. Vše se ale změnilo, když se jí nevydařil vztah, do kterého vkládala tolik nadějí.
Obezita, přejídání, nezdravé jídlo
Lenka se stala závislou na enormním množství jídla. Zdroj: 123RF.com

03. 03. 2020

Jak přejídání začalo

Na začátku maturitního ročníku se Lenka zamilovala do chlapce, se kterým pár týdnů chodila. Jak se ale ukázalo, ten do ní nebyl zamilovaný, a vztah ukončil. Jak už to tak bývá, jako důvod k rozchodu jej nenapadlo říct pravdu, což bylo, že se ještě nechtěl vztahově vázat, ale místo toho dívce řekl, že se mu nelíbí její postava. To u citlivé Lenky nastartovalo proces, který vedl k přejídání se. Ze začátku se Lenka bránila, později jej však přijala za své. Začala své tělo nenávidět, připadala si tlustá a ošklivá.

Místo toho, aby se sebrala, začaly se nabalovat další problémy. Přestala ji zajímat škola, stranila se kolektivu. Ani pokusy kamarádů se nesetkaly s úspěchem – vždy se na něco vymluvila, jen aby se nemusela účastnit třídních akcí. Ze vzniklé samoty pramenily další potíže, tentokrát se u Lenky poprvé začaly projevovat deprese. Aby si ve svém životě nahradila radost a lásku, začala se obklopovat jídlem. Před lidmi si dala vždy trochu, ale doma měla chvíle, kdy potřebovala zkonzumovat celá kvanta jídla.

zdroj foto: freepik.com

Rodiče mi chtěli pomoct

Jak uvádí Lenka, jejím rodičům nebyla její změna lhostejná. Zkusili to s ní po dobrém i po zlém, ale dívka odmítala cokoliv změnit. Když se jí po maturitě nepodařilo dostat na vysněnou školu, byla již její váha někde okolo 110 kilogramů. „Rodiče mě vzali k psychologovi, ale protože nejsem hloupá, uměla jsem si vymýšlet, a proto mi nemohl nic diagnostikovat. Tím pádem ale ani pomoci.“ Osamocená, neúspěšná, zklamaná Lenka se pokusila si vzít život.

„V té době už jsem byla tak na dne, že jsem si vzala prášky, které podle množství, které jsem spolykala, měly vést ke smrti. Naštěstí se ale jednalo o dlouho prošlá léčiva, a skončila jsem „pouze“ na pozorování v nemocnici,“ uvádí Lenka. „V té době mi začalo trochu svítat v hlavě. Takto to dál prostě nejde!“ I když se závislosti na jídle nezbavila, rozhodla se vzít svůj život do vlastních rukou. Našla si práci v neziskové organizaci, kde se starala o děti z dětských domovů, a kde konečně dospěla.

K TÉMATU  Kolik soli už je v jídle hodně? Potraviny obsahují sůl i bez vašeho dochucování! Víme, jak snadno snížit její příjem.

Zmírnění problému?

„V poslední době se moje závislost na přejídání o trochu zlepšila. Stále nedokážu jíst ve společnosti dalších lidí, a pak to doma doháním hordou všeho možného, ale už jsem si uvědomila, že mám skutečný problém a vyhledala jsem sama pomoc, a to je zásadní krok k vyléčení.“ Lenka tak alespoň pro začátek jídlo, které doma měla, vyměnila za výživné a zdravé kousky. Sice jí to nechutnalo tak, jako nezdravé potravin, na které byla doposud zvyklá, ale i tak dobře. Alespoň na něj neměla tak velkou chuť. Díky tomu se její váha zmenšila a ona se cítí lépe. „Pomohlo mi uvědomit si, že to vše se dělo z důvodu, že jsem sama k sobě měla velmi přísný vztah.“

zdroj foto: freepik.com

Sebeláska jako lék

Lenku v podstatě nezachránily lékařské postupy, ale změna pohledu sama na sebe. V dnešní době, kdy je „body positivity“ jasným trendem, si uvědomila, že člověk je krásný tím, jaký je doopravdy, a že chiméra o dokonalém těle z dámských časopisů je naprosto nereálná. Přijala sama sebe, odpustila sobě i svému okolí, a snaží se aktivně pracovat na tom, aby její přejídací návaly brala s humorem a nadhledem.

Lence bohužel trvalo mnoho let, než si uvědomila, že přístup k sobě samé za ni nikdo nevyřeší. Ani přes snahu starostlivých rodičů nebo kamarádů, kteří se snažili její osud zvrátit, se nikomu nepodařilo ji přesvědčit.

Až s postupem času došla k závěru, že pomáhat ostatním a nebrat se tak vážně bude ta pravá cesta, kterou si vybrala pro své vlastní aktivní uzdravení.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Lewis Hamilton, pilot a mistr světa Formule 1. Hvězda světového formátu, která oslní svou přítomností každou událost. Ale ne pouze on, jeho čtyřnohý přítel, buldok Roscoe, ho dokáže mnohdy zcela zastínit.
Make-up a líčení dokáží zázraky, o tom už jsme se přesvědčily několikrát. Tahle proměna ale sebere "modelce" několik let a dokonale změní její vzhled!
Přemýšlíte, co ještě pořídit na zahradu? Houpačka vám zpříjemní letní dny, kdy budete chtít posedět venku, ale vyhnout se přímému slunci. Jednoduché závěsné zahradní houpačky s ocelovou konstrukcí snadno přemístíte kamkoli po zahradě a na zimu se dají složit. Dřevěná pergola stojí pevně na místě, ale zase vypadá se zavěšenou houpačkou překrásně. Jen si vyberte!
Jaké jsou vaše plány a cíle? Chcete zůstat v zajetých kolejích zaměstnance? Nebo prahnete po výstupu ze své zóny komfortu, která s sebou nese také start podnikání? Ať už chcete rozjet velkou společnost nebo působit „na vlastní noze”, v obou případech by vám v knihovně mělo dřímat několik knižních výtisků, které mohou člověka sedmimílovými kroky posunout kupředu.
Chtěli byste naší planetě pomoci od nadbytečného odpadu, ale nevíte, jak na to? Nemusíte ze dne na den začít kompostovat a stloukat si doma vlastní máslo. Stačí se jen řídit několika jednoduchými radami, které zvládne opravdu každý.
Jak je již odpradávna známo, byliny mají až kouzelnou léčivou moc. Zmírňují bolest, napomáhají prevenci nemocí a jsou skvělým pomocníkem v boji proti nemocem. Působí na tělo přímo zázračně, dodávají mu sílu, podporu a zásobí tělo potřebnými látkami. Proto byly vždy neoddělitelně spojeny s léčitelstvím a v hojné míře je k léčení využívaly ještě naše babičky. Obohaťte svůj život o čistě přírodní léčiva, které se používají stovky let a vyrobte si léčivé tinktury přímo u vás doma!
Jak je již odpradávna známo, byliny mají až kouzelnou léčivou moc. Zmírňují bolest, napomáhají prevenci nemocí a jsou skvělým pomocníkem v boji proti nemocem. Působí na tělo přímo zázračně, dodávají mu sílu, podporu a zásobí tělo potřebnými látkami. Proto byly vždy neoddělitelně spojeny s léčitelstvím a v hojné míře je k léčení využívaly ještě naše babičky. Obohaťte svůj život o čistě přírodní léčiva, které se používají stovky let a vyrobte si léčivé tinktury přímo u vás doma!
„Už to mezi námi není takové, jako dřív. Chybí mi chvíle, kdy jsme neřešili jen pleny, očkovaní, hlídání, opruzeniny, růst zoubků. Náš sexuální život je po narození dítěte na bodu mrazu. Všechno se točí kolem prcka a nemáme na sebe s partnerem už vůbec žádný čas. Jsem uvázaná doma a můj svět je jen pračka, pleny a sporák. Nepamatuji si, kdy jsem naposledy měla čas umýt si vlasy nebo si udělat nehty. Co máme mimino, jsem pro svou ženu druhé kolo u vozu. Všechno mám na krku já a partner mi s ničím nepomáhá. Moje žena o sebe přestala pečovat.“ Tohle je výčet těch nejčastějších příčin sporů, které vyvstávají po narození dítěte. Poznáváte se v některém z uvedených příkladů? Dnešní článek vás provede nejčastějšími příčinami partnerské poporodní nebo chcete-li rodičovské krize.
Většina z nás si určitě ještě pamatuje na studentská léta, kdy se v hodinách biologie učilo rozdělení pohlavních hormonů na ženské a mužské. Ačkoliv je testosteron považován za mužský pohlavní hormon, má své čestné místo i v ženském těle. Víte, proč?
Našli jste byt, podepsali nájemní smlouvu, zaplatili nájem. Gratulujeme, nyní jste připraveni nastěhovat se do svého prvního bytu.
Bohužel to vypadá, že roušky hned tak neodložíme. Budou s námi minimálně celou zimu a nezbývá než doufat, že s příchodem jarního sluníčka koronavirus oslabí. I pak však asi budou povinné ve vnitřních prostorách, nebo třeba v hromadné dopravě. Cena jednorázové roušky není nijak závratná, ale když máte čtyřčlennou rodinu, v peněžence už to poznáte. Roušky si však naštěstí můžete ušít také doma. A nepotřebujete k tomu ani šicí stroj. V našem dnešním článku prozradíme, jak na to.
Na umělé nehty se používá gel nebo akryl. Některé ženy si je nemohou vynachválit. Jiné, a to i ty, které je třeba dočasně používaly, říkají "už nikdy více". Co rozděluje tyto dva tábory? Třeba jen to, že o umělé se nemusíte delší dobu starat a jsou stále upravené. Na přirozených nehtech musíte pracovat denně, jinak nebudou nikdy vypadat dobře.

Výběr článků

„Petra je tak úspěšná a krásná. Té se nikdy nevyrovnám.“ „Když půjdu ven v téhle sukni, určitě si o mně moji kolegové řeknou, že nemám vkus.“ „Moje děti mají tak nešikovnou mámu. Vím, že to jiné matky zvládají všechno mnohem lépe.“ Něco vám chybí - a to je sebeláska!
Zimní móda má svá specifika. Když venku sněží a teploty jsou na bodu mrazu, je třeba se podle toho oblékat. Vzít si péřovku, na nohy plátěnky a na hlavu nic, vypadá stejně, jako když si v létě obujete k plavkám sněhule. Zkuste experimentovat. Určitě najdete, co vám bude nejen slušet, ale hlavně vás zahřeje.
Cítíte se někdy osamělé mezi kolegy? Pro mnoho žen je těžké najít rovnováhu mezi přizpůsobením se pracovním vztahům a zachováním vlastní autenticity. Příběhy žen, které našly svou cestu, ukazují, že odlišnost může být výhodou.

Nepřehlédněte

Ráda darujete, nebo naopak dostáváte květiny? Pak vás jistě bude zajímat, jaký význam jednotlivé květiny mají. Někdy se může dokonce stát, že obdarovaná osoba ví, jakou má která květina symboliku, a může ji tak váš výběr dokonce i urazit. Ptáte se proč? Pak čtěte dál.
I letošní léto se neslo ve znamení barev v mnoha zahradách. Zatímco někdo pěstoval klasické růže, jiní se rozhodli pro takzvanou pupalku. Pupalka dvouletá se však i přesto netěší velké oblíbenosti. Je to velká škoda, je totiž tak zajímavá! 

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek