Žádný hmyz, co vám ublíží
Kudlanka sice vypadá majestátně a svými rozměry vás nejspíše zprvu trochu vyleká. Možná i vy jste se někdy již setkali s velkým lučním koníkem, třeba na letní dovolené. Ten ale, na rozdíl od kudlanky, dokáže pořádně kousnout. Kudlanka je naprosto neškodná.
Když si ji dáte na dlaň, poznáte, jak jemně škrábe svými nožkami. Má je dokonale vytvořené tak, aby se mohla pohybovat klidně hlavou dolů. To také s oblibou dělá. Kudlanky se tedy nemusíte vůbec bát, neudělá vám nic.
V akvárku je kudlanka spokojená
Umístili jsme ji do velkého akvária. Do toho jsme na dno dali několik trsů trávy i s hlínou. Je nám jasné, že tam se kudlanka příliš zdržovat nebude, její potrava však ano. Nakoupili jsme jí malé cvrčky, které si bude chytat. Ti mají rádi kousky mrkve a další zeleniny, a také trávu.
Velké akvárium jsme opatřili dostatečně velkými větvemi, které každé 4 dny vyměňujeme – ovocné stromy, vrbu i dub. Když měla na výběr, nejvíce si kudlanka hověla na lípě. Nevíme ale, zda to nebyla jen náhoda. Celé akvárko jsme přikryli jemnou záclonou a upevnili pevnou gumou. Tím se zajišťuje dostatek vzduchu z vnějšího prostředí.
Predátor do bytu
Zatímco cvrčci se nám postarali o celodenní serenádu a máme pocit, že jsme se ocitli u moře, kudlanka žádný zvuk nevydává. Pozorovat lze také cvrčky, jak si neustále ojídají tu kaštany, tu kousky zeleniny, nebo jak se pohybují v trávě. Kudlanka je v klidu. Ostatně jako každý predátor. Už jste někdy viděli lva, jak se neustále v něčem rýpe? Ani náhodou!
Kudlanka si s klidem prohlíží vše okolo a občas si očistí své skladné loupeživé nohy. Očisťuje si pravidelně také tykadla, což vypadá velmi komicky.
V čem je kudlanka naprostý mistr? V lovu! Nikdy byste to do tak nenápadného brouka připomínajícího listí na stromě neřekli. Když kolem ní jde cvrček, nehne ani brvou. Pouze za ním velmi nenápadně otáčí hlavu. Když uzná, že je cvrček v ideální vzdálenosti, chňapne po něm svými loupeživými předními nohami, ve kterých má zpětné háčky.
Kudlanka nemá ani jed, ani žihadlo. Není tedy pro ni možné kořist omráčit. Proto si ji pevně drží svými předními nohami a rovnou ji požírá. Když ji budete bedlivě pozorovat, okamžitě vás napadne, že máte doma skutečného predátora. Inteligentní kočkovitá šelma v menším podání. Dokonalost sama.
Kudlanka pije z ruky a ráda se prochází po květině
Kudlanka ráda chodí z akvárka po naší ruce, to jí dáváme napít přímo z prstu. Sice má v akvárku misku, ale ta ji nijak nezaujala. Líbí se jí také na pokojových rostlinách. Celé si je projde a poté se opět zavěsí hlavou dolů, do své oblíbené pozice modlící se kudlanky.
Proč si ji pořídit?
Přejete si doma pořádný kus divoké přírody? Kudlanka je ideální volba. Krmit ji můžete malými pavouky, mouchami, nebo třeba cvrčky – jako my. Její jídelníček snese i červy, ale ty byste jí měli podávat pinzetou. Ostatně – pinzetou můžete občas podat i cvrčka. Kudlanka není lovec, je zvyklá čekat, jaký hmyz k ní v přírodě přijde nebo přiletí. V létě stačí na louce jako potravu obstarat pár kobylek.
Kudlanka nevydává žádný zvuk, nebude vás tedy v noci budit. S jejím příchodem do vašeho bytu máte možnost se dozvědět něco nového z úžasné hmyzí říše. Můžete pozorovat, jak se chová a kde se během dne vyskytuje. Načíst si spoustu nových informací a vidět, jak si na vás kudlanka postupně zvyká.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Vliv domácích mazlíčků na zdraví: Můžou zdraví prospět?
Řasokoule je hitem posledních let. Co umí a jak se o ni starat?