Pátek , 18. 07. 2025

Drahomíra

Kokedama, živá mechová kráska do každého interiéru

Hodí se do každého bytu i domu, její pěstování je nenáročné a zvládnou ho i začínající pěstitelé. Ale víte vůbec, co kokedama je a jak se vyrábí?
kokedama
Kokedama v doslovném překladu znamená „mechová koule”.

17. 01. 2023

Co to je?

Kokedama je mechová koule, respektive je to rostlina v kulatém balu zeminy, jež je obalena mechem. Je to taková odnož bonsají. Historie kokedam sahá až do japonského Heianského období, tedy někam do 7. století našeho letopočtu.

Jak se kokedama vyrábí?

Kokedamu je možné vyrobit z prakticky každé menší rostliny. Čím větší rostlinu vyberete, tím bude kokedama větší. Na druhou stranu ale existují rostliny, které se k výrobě kokedam hodí více než jiné. Nejvhodnější je vyrábět kokedamy z rostlin vlhkomilných. Protože když budete udržovat substrát neustále vlhký, pak bude kokedama lépe držet pohromadě a bude mít pořád tvar koule. Nemusíte se tak bát toho, že se vám rozpadne. Když ale zvolíte substrát pro suchomilné rostliny, bude tedy obsahovat víc písku a kameniva a dříve nebo později se vám kokedama rozpadne. Vlhkomilné rostliny naopak potřebují substrát jílovitý.

Které rostliny jsou ale ty vlhkomilnější? Tak například:

  • sleziník nebo ledviník (kapradiny)
  • asparágus
  • syngonium
  • lopatkovec
  • maranta
  • africké fialky (nejsou úplně vhodné pro začátečníky, protože potřebují specifickou péči)
  • břečťan

Začněte výběrem substrátu

Teoreticky můžete použít běžný substrát pro pokojové rostliny. Ten seženete samozřejmě na internetu a také v zahradnictvích a hobby marketech. Jakmile budete mít substrát doma, zabalíte ho do mechu a převážete provázkem, třeba jutovým. Takto máte kokedamu připravenou na výsadbu.

Pokud si ale chcete vyrobit pravou kokedamu, pořiďte si japonský černý jíl neboli ketotsuchi, případně zvolte rašelinu. Jestli zvolíte rašelinu, zaměřte se na to, aby neměla kyselé, ale neutrální pH a obsahovala více živin než klasické rašeliny. Na druhou stranu ale rašelina nezadržuje příliš vody, a když tedy zvolíte hodně vlhkomilnou rostlinu, v rašelině se jí dlouho dařit nebude.

K TÉMATU  Tohle skvělé hnojivo vám přinese nečekanou úrodu okurek!
kokedama
K výrobě kokedamy je nejlepší japonský černý jíl.

Jak jsme si tedy řekli, ideální je japonský černý jíl. K němu se dále přimíchává rašeliník, který na sebe váže vodu, zeolit, který zase váže živiny, dále pemza nebo perlit, jenž okysličuje kořeny a substrát odlehčuje.

TIP: Teprve s kokedamami začínáte? Pak si vyberte japonský černý jíl, rašelinu s neutrálním pH či kompost, substrát pro pokojovky, pemzu a zeolit. Vše smíchejte v poměru 5:2:2:1:1. Až budete mít substrát namíchaný, pořádně z něj vymačkejte vodu.

Na řadu přicházejí rostliny

Už jste si vybrali i vhodnou rostlinu či rovnou několik rostlin? Nechte je před zasazením do substrátu lehce přeschnout. Tak z nich pak snadněji odstraníte původní zeminu. Když byste zeminu odstraňovali z mokrých kořenů, můžete je nenávratně poničit. Má-li rostlina nějaké kořeny poškozené nebo nahnilé, je nutné je odstranit. Vždy však s kořínky zacházejte velice jemně, neboť jsou citlivé. Kořeny následně zabalte do vlhkého rašeliníku. Tak vám vznikne malá kulička. Že vám rašeliník nedrží? Pomozte si nití nebo jiným provázkem.

A jak dál?

Nyní kuličku obalte vlhkým substrátem, ovšem pouze vlhkým, nikoliv přemokřeným. Takto už můžete nechat kokedamu být nebo ji obalte například bavlnou, konopným provázkem nebo mechem.

Mech nesmí být příliš vysoký, sestřihněte ho maximálně do třech centimetrů. Než ale mech použijete, měli byste ho namočit, rozprostřít a nechat pár dní odležet. Tak z něj dostanete všechen hmyz. Anebo mech vyperte v ledové vodě a opatrně vymačkejte. Nikdy nepoužívejte mech, na němž objevíte plíseň nebo houby. Mech taktéž připevněte provázkem nebo drátkem.

Nyní máte kokedamu hotovou, protože jde ale o dekoraci závěsnou, musíte k ní ještě připevnit závěsný provázek. Ten ke kouli uvažte na dvou protilehlých bodech v horní části, z níž rostlina vyrůstá.

K TÉMATU  Aviváž svede víc, než jen oživí barvy vašeho prádla
kokedamy
Kokedamy nejvíc vyniknou zavěšené.

Jak se o kokedamu starat?

Kokedama potřebuje pravidelně zavlažovat. Jednou týdně ji proto sundejte ze závěsu a postavte ji do misky s vodou. Během pár minut do sebe rostlina nasaje vodu. Pak nechte kokedamu odstát na suchém místě, alespoň půl hodiny. A nakonec ji zase zavěste.

Je zapotřebí ji i pravidelně hnojit. K tomuto účelu nejlépe poslouží hnojivové tyčinky, které do substrátu zapíchnete shora. Nebo použijte roztok hnojiva v zálivkové vodě. Tento způsob hnojení je lepší v tom, že hnojivo se po smísení s vodou neodpaří a později můžete tekutinu jen lehce doředit dle toho, kolik vody se odpařilo. Takový roztok lze používat k hnojení kokedam opakovaně.

kokedama
Kokedamu můžete umístit i do misky nebo na talířek. I tak vypadá skvěle.

Kam s kokedamou?

Kokedamy však nemusíte jen zavěšovat, můžete je postavit i na talířek nebo misku. Pokud se ale přece jen rozhodnete ji zavěsit, vybírejte místa vlhká a světlá, případně i méně teplá v závislosti na tom, jakou rostlinu jste si k výrobě kokedamy vybrali. Nikdy je ale nezavěšujte na přímé slunce, do průvanu nebo do blízkosti topení či klimatizace. Rovněž se vyhýbejte místnostem, kde je dusno nebo kde se často tvoří pára, takže do koupelny ani kuchyně kokedamy nepatří.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak vypadá správná péče o pokojovky v zimě?

Praktické a designové doplňky do koupelny, které budete chtít mít doma

Zdroje článku:
www.kokedamy.cz, www.ceskestavby.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Honba za štíhlou a sexy postavou pokračuje, i když léto už je dávno za námi. Lidé se zkrátka chtějí udržovat v kondici. S nedávnými vánočními svátky však byla píle trochu mařena vynikajícím cukrovím a samými smaženými pokrmy. Během tohoto období na sklonku roku je třeba vykázat opravdu pevnou vůli, díky které odoláte i alkoholu. Především ten je při cvičení jedním velkým tabu.
Jestli jste si zamilovali žvýkání žvýkaček, máte je neustále v kabelce nebo na pracovním stole, jistě nyní čekáte jednoznačnou odpověď „Ano!“. Bohužel tak úplně jasné to není, dají se totiž najít pro i proti. Pojďme se na ně podívat.
Sociální sítě jsou dnes mocné marketingové nástroje, které nutně nemusí být určeny jen k propagaci byznysu nebo nějakého produktu. Mohou to být zrcadla nás samotných a lze si z nich vytvořit i pasivní příjem. Stačí, aby byl instagramový profil dostatečně atraktivní, získal určitý počet sledujících a byl hojně navštěvovaný. K tomu všemu mohou přispět instagramové šablony a dalších několik tipů.
Přejí si vaše děti pod stromeček chlupatého mazlíčka? Než to definitivně zavrhnete, vezměte v potaz, že "psí terapie" může příznivě ovlivnit jejich zdraví, konkrétně případné alergie i obezitu dětí. Jak je to možné?
Ženy v České republice otálejí s těhotenstvím stále častěji. Průměrný věk prvorodičky se zvyšuje a během několika posledních let překročil hranici třiceti let. Lékaři před tímto trendem pravidelně varují a upozorňují, že i na reprodukční kliniky vyráží ženy až v příliš vysokém věku.
Znáte rýmovník? Pravděpodobně ano. Jedná se o bylinku, kterou velmi často pěstujeme na svých okenních parapetech. Pěstitelé mnohdy nevědí, co si s ní počít, protože roste tak rychle, že nestíháme ani mrknout okem. Rýmovník však využijete. Dá se z něj připravit med, sirup nebo také mastička. A jelikož se jedná o zdraví prospěšnou bylinku, je načase pustit se do výroby jednotlivých produktů.
Média jsou plná zpráv o koronaviru. Přitom v naší zemi není toto nebezpečí tak akutní jako docela obyčejná chřipka, které letos podlehlo už 23 osob. Proočkovanost na chřipku je u nás pouze 5 % a průměrně na ni zemře v Česku 1500 osob ročně. Proočkovanost se ale snižuje i u ostatních nemocí. Tento stav má na svědomí mnoho nesmyslných mýtů a fám o očkování. Jak je to doopravdy?
Zubní nit jste nepoužila ani nepamatujete? Často se stresujete i kvůli naprostým banalitám? Pokud vás navíc neužije ani na pravidelnou fyzickou aktivitu, vaše srdce vyloženě trpí. Co všechno se vám kvůli tomu může stát?
Trocha vzpruhy, když nám začalo to jaro, se vždycky hodí. Vyberete si svého favorita mezi svalovci i charismatickými krasavci?
Anna K., vlastním jménem Luciana Krecarová, patří mezi nejvýraznější osobnosti české hudební scény. Narodila se 4. ledna 1965 ve Vrchlabí a během své kariéry dokázala spojit hudební talent, neuvěřitelnou pracovní morálku a odvahu čelit životním výzvám.
Se správnou pozorností věnovanou detailům a barvám, které si vyberete, může boho vypadat super elegantně. Místnosti s tlumenou nebo neutrální základní paletou s několika divokými vzory jsou často naprosto ohromující a vypadají neuvěřitelně elegantně! Ať už se vydáte jakoukoli cestou, interiéry boho jsou ideální pro dosažení tohoto útulného a příjemného pocitu.
Přemýšlíte nad tím, kam byste si s partnerem, anebo sama mohla vyrazit na prodloužený víkend? V tom případě pro vás máme pár tipů, které dozajista oceníte. Poznejte ta nejkrásnější evropská města, do kterých se budete velmi ráda vracet, a na která vám (pro začátek) bude stačit jen pár dní volna.

Výběr článků

Článek "Co je to Quiet Quitting? A týká se Vás?" rozkrývá fenomén tiché rezignace v pracovním prostředí. Termín označuje nenápadný odchod zaměstnanců, kteří postupně snižují svou angažovanost a odkládají své povinnosti. Dnešní článek nabízí pohled na příčiny, dopady a strategie, jak předejít této formě odchodu nebo s ní efektivně pracovat.
Martina Big, nyní vystupující pod jménem Malaika Kubwa, je německá modelka známá především svým extrémně zvětšeným poprsím, které jí vyneslo pozici držitelky největšího poprsí v Evropě. V posledních letech však budí pozornost i jiným směrem: rozhodla se projít sérií plastických operací a procedur, které mají za cíl přiblížit ji jejímu vysněnému ideálu – stát se ženou černé pleti.
Máte doma čtyřnohého psího mazlíčka? Pokud ano, neměli byste péči o něj podceňovat. Mít pejska – to není jako mít plyšáka, který bude vaší živou podporou, když se vám nebude dařit. Kromě toho, že mu budete dávat najíst a budete ho chodit venčit, nesmíte zapomínat ani na péči o srst a drápky. Bohužel právě tyto dvě věci jsou u chovatelů psů často opomíjené.

Nepřehlédněte

Asi máte taky zažité, že utěrky by se neměly prát v pračce. Namísto toho je pravděpodobně vyvařujete. Tahle metoda má ale jeden zásadní háček. Vyvařování není k utěrkám zrovna dvakrát šetrné. Jsou po něm sice opravdu čisté, ale postupně vám řídnou, a vy tak musíte kupovat stále nové a nové kousky. Naštěstí existuje mnohem šetrnější alternativa.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek