Úterý , 22. 04. 2025

Evžénie

Kofein a těhotenství. Co všechno byste měly vědět

tehotna pije kavu
Zdroj: 123RF.com

03. 01. 2018

Pití nápojů, osahujících kofein, je velmi rozšířené a při úvahách, zda se jich v průběhu těhotenství zříci, je rozhodující především reakce maminky na tento druh nápojů. Jestli po jejich konzumaci nemůžete usnout, trpíte pálením žáhy a máte vysoký krevní tlak, pak není nic jednoduššího, než je z jídelníčku vyřadit. Kofein je nejpoužívanějším povzbuzujícím přípravkem, a kromě kávy ho obsahují i čaj, kakao, čokoláda a rozličné sycené nápoje.

Průzkumy z historie

Rozumný příjem kofeinu během těhotenství nemá podle všeho žádný vliv na plod. V roce 1990 se prováděl výzkum vlivu konzumace kofeinu na plodnost žen. V průzkumu bylo zapojeno 2800 žen, které měly děti a 1800 žen s diagnózou primární neplodnosti. Během výzkumu se zjišťovalo množství kofeinu, které tyto ženy přijímaly. Nepotvrdila se žádná souvislost s dobou, po kterou se ženám nedařilo otěhotnět. Stejně tak se nepotvrdila souvislost s neplodností. Kromě toho, že kofein během těhotenství prochází placentou, je po porodu obsažen i v mateřském mléce a z toho důvodu se v době kojení doporučuje maximálně 300mg kofeinu denně (2-3 šálky kávy).

Poškození plodu vs průzkumy

V dalším průzkumu, který se v roce 1991 prováděl v Dánsku, bylo zkoumáno jedenáct tisíc žen v souvislosti s kouřením a pitím kávy a čaje. Kuřačky, které pily osm a více šálků kávy denně, měly problémy s otěhotněním. Nekuřačky byly bez ohledu na množství kávy naprosto v pořádku. Zkoumaly se i vlivy na potratovost, hmotnost narozených dětí, možnost poškození plodu a podobně – žádné souvislosti s kofeinem nebyly objeveny. Stejně tak se nepotvrdily hypotézy, podle kterých konzumace kofeinu zvyšuje pravděpodobnost nezhoubného nédoru prsu. Naopak se dokonce objevují náznaky, že konzumace kofeinu snižuje pravděpodobnost zhoubného nádoru prsu (rakoviny).

Účinky kofeinu

  1. stimuluje centrální nervový systém
  2. zvyšuje vylučování moči
  3. rozšiřuje cévy srdce, mozku
  4. zvyšuje sekreci žaludeční šťávy
  5. odstraňuje únavu, má povzbuzující účinky
  6. potlačuje vstřebávání železa (podporuje chudokrevnost)
K TÉMATU  Těhotenská móda na léto aneb i s bříškem se můžete cítit jedinečná a sexy

Co je kofeinismus

Průměrná spotřeba kofeinu na osobu a den činí 150 – 225 mg, z toho tři čtvrtiny této dávky pochází z kávy. Při předávkování (více než 300 mg kofeinu jednorázově) nebo při vysokém příjmu kofeinu po delší dobu se může objevit tzv. ´kofeinismus´, který se projevuje pocity strachu, nervozitou, nespavostí, depresí, bolestmi hlavy, bušením srdce, zvýšenou teplotou a krevním tlakem.

Co vám ještě neuškodí

Konzumaci kávy, je-li v normální míře (1 – 2 šálky denně) není nutné u zdravé ženy nijak zvlášť omezovat, neměla by být však překročena hranice tří šálků denně. Mnoho těhotných žen právě v tomto období ztrácí na kávu chuť. Při konzumaci většího množství se nepříznivé účinky na plod mohou projevit – především snížením růstu plodu, zrychlením tepové a dechové frekvence a v laktaci se může vysoká konzumace kofeinu projevovat podrážděností a špatným spaním dítěte. Kofein má také negativní efekt na obsah železa v mateřském mléce a množství železa u dítěte. Nebylo prokázáno, že by kofein způsoboval vrozené vývojové vady.

Obsah kofeinu v nápojích

V šálku

  • Překapávaná káva 155 mg
  • Instantní káva 66 mg
  • Bezkofeinová káva 3 mg
  • Čaj 50mg
  • Ledový čaj 30mg
  • Kakao 4mg
  • Čokoládové mléko 3mg

Ve sklenici (3 dcl)

  • Coca-cola   46,5 mg
  • Cherry cola 46,5 mg
  • Dr. Pepper  39,6 mg
  • Pepsi cola  38,4 mg
  • RC Cola     36,0 mg

 

Na co si dávat pozor

Kofein zvyšuje odbourávání vápníku z těla – proto by každý kdo pije alespoň dvě kávy denně měl také vypít sklenici mléka nebo sníst jogurt pro doplnění vápníku. Jedním z vedlejších účinků je špatný vliv na zubní sklovinu, kterou ztmavuje. Doporučuje se pravidelné čištění zubů bělicí pastou.

K TÉMATU  Stres v těhotenství. Jak moc ovlivňuje vaše nenarozené dítě?

Autor: red

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Některé z nás se při pojmech „povinné ručení“ a „havarijní pojištění“ jen zatočí hlava při představě, že bychom si jej měly sjednávat samy. Návštěva pojišťoven, porovnání, co nám na přepážkách bylo nabídnuto, ale hlavně: pamatovat si údaje o našem autě. Jenže takto už to dávno neprobíhá! Dnes se pojistíte online, z pohodlí domova. Potřebovat budete jen osobní doklady, velký technický průkaz a několik minut svého času.
Suchá pokožka může být způsobena mnoha faktory. Mezi nejčastější patří dehydratace, stárnutí, sezónní změny, alergie a nedostatek mikroživin. V závislosti na příčině lze ke zlepšení stavu kůže použít různé metody. Mohou to být různé léčivé masti nebo jiné zvlhčující prostředky, pití většího množství vody a užívání některých doplňků stravy.
Tento týden se můžeme těšit na významné planetární události. Slunce nadále pobývá ve znamení Raka, což klade důraz na rodinné vztahy a emocionální pohodu. Důležitou změnou je retrográdní pohyb Saturnu, který nás povede k přehodnocení našich cílů a závazků. Přečtěte si, jaké vlivy očekávat pro vaše znamení a co vám hvězdy připravily na tento týden.
Zřejmě není nutné dlouze vysvětlovat, o jaký hmyz se jedná. Octomilky neboli vinné mušky se nám do domácnosti ochotně nastěhují v momentě, kdy necháme na stole zralé ovoce nebo třeba zbytek pečiva od snídaně. Stačí jen chvilička a mušky se velmi rychle namnoží. Pak se může zdát problematické je z kuchyně nějak vypudit. Ale nebojte se – jde to.
Ve věku 95 let nás opustila uznávaná spisovatelka a scenáristka Hermína Franková, známá především díky svému dílu "Dívka na koštěti". Informaci o jejím úmrtí zveřejnil Český PEN klub. Pohřeb proběhne 19. června 2024 ve 13.20 v Malé obřadní síni krematoria v Praze-Strašnicích. Franková zanechala významný otisk v české literatuře a filmové tvorbě.
Sebere mi děti – to patří mezi nejčastější obavy rodičů, kteří se rozvádějí. Často tato věta totiž bývá předmětem zastrašování ze strany některého z rodičů nebo nástrojem vydírání, aby rodič dosáhl v bitvě zvané „rozvod” svého. A obvykle to funguje.
Neexistuje žádný univerzální návod, jak si zařídit moderní obývací pokoj. Každý člověk je totiž jiný a každý z nás má odlišný vkus. Důležité proto je, abyste si obývací pokoj vybavili tak, aby se vám v něm příjemně žilo, působil harmonicky a měli jste tam vše, co potřebujete k relaxu a času společně strávenému s rodinou.
Pokrok medicíny je neskutečný a těžko bychom si kdysi mohli představit, že i z malých prsou se dají vykouzlit vysněné trojky, a to vše pomocí silikonových implantátů. Ovšem věděli jste, že zvětšit prsa se dají i pomocí vlastního tuku, který většině z nás přebývá na jistých partiích? To zní jako výhra po všech stránkách!
Správně sestavená kuchyň je rájem pro každého kuchtíka, protože ušetří spoustu času, ale i kroků. Ovšem takové plánování kuchyně není vůbec jednoduché. Od čeho byste se měli odrazit? Jak sestavit kuchyň tak, aby dávala smysl?
Jak si během minuty poradit s okem na svetru? Jak na zaseklý zip u kalhot nebo odpad, ucpaný vašimi vlasy? A k čemu všemu se dá využít korkový špunt? To a mnohem víc praktických vychytávek ve videu. Neuvěříte, jak to může být snadné!
Dnes se připravte pomáhat, když to bude třeba. Budete za to odměněni! Co dalšího radí na pátek asrotroložka Naďa Šmídová?
Důvodem, proč máte svou zahrádku, je to, abyste mohli jíst zdravě. Proto je třeba vyhnout se chemii i v souvislosti s hnojením.

Výběr článků

Poslední víkend roku 2018! Sobotu si dopřejte spíše oddechovou a zbytečně se nedohadujte s ostatními, ať si na závěr roku nepokazíte náladu. Astroložka Naďa Šmídová připravila horoskop krásy a duševního zdraví, který vás připraví na to, co by vás mohlo překvapit.
Psychologická odolnost je základním stavebním kamenem pro úspěch a spokojenost v kariéře. Tento článek prozkoumá, proč je resilience klíčová pro překonávání pracovních výzev a jak může pomoci v osobním růstu. Nabídneme praktické rady a strategie pro rozvoj odolnosti, včetně technik zvládání stresu, posilování sebevědomí a budování podpůrné sítě kolem sebe. Poradíme, jak transformovat neúspěchy na příležitosti pro učení a růst, což vás připraví na dosažení větších profesních úspěchů a zvýší vaši celkovou spokojenost v práci.
Věděli jste, že pokožka může díky dobré stravě vypadat zdravěji? Pleť je jednou z prvních věcí, kterých si lidé všimnou a její zdraví hodně prozradí o tom, co kdo jí. Stravovací návyky se ve stavu pokožky doslova zrcadlí. Jak? Nahlédněte do našeho průvodce krásnou pletí.

Nepřehlédněte

Během pandemie začali lidé trávit o 30 procent více volného času u mobilů a počítačů. Aktuálně to jsou čtyři hodiny a dvanáct minut denně u smartphonu a další čtyři hodiny před monitorem. Tato 'nálož' má své důsledky. Čekárny očních lékařů praskají ve všech. Nechcete-li se k pacientům přidat, neignorujte varovné signály. Naučte se potížím předcházet a řešte je.
Jsou potraviny, které si vychutnáte pouze ve slané nebo sladké verzi. A pak jsou mezi námi takové, ze kterých si připravíte snadno obojí. Stačí jen obměnit suroviny, zapojit fantazii, najít ten správný recept a lahodné jídlo je na světě. Které potraviny připravíte v obou variantách? Mrkněte na ně!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek