Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Léto přeje aktivitě klíšťat. Jak se preventivně bránit a jak správně postupovat, když už se zakousne

V průběhu letních měsíců se častěji vydáváme mimo domov. Tím se ovšem dostáváme do hledáčku klíšťat. Co nám tito roztoči mohou způsobit, jak se jim bránit a co dělat, když už se zakousne? Zapomeňte na staré rady, dnes už je vše jinak. Žádné krémy, aby se pustilo apod.
Klíště jak se bránit a jak ho vyndat
Zdroj:123RF.com

07. 06. 2019

Klíště je malinké, ale nám může pořádně zavařit

Na jaro se těší snad každý. Nejedná se však pouze o lidi, ale také o mnohé další zástupce živočišné říše. Někteří z nich jsou navíc pro Homo sapiens pořádně nebezpeční. Ne, nemáme na mysli žádného dravého savce, ale titěrného roztoče, který je nazýván klíště obecné (Ixodes ricinus). Tento tvoreček, který je mimochodem řazen mezi pavoukovce, totiž může našinci pořádně zatopit. Česká republika ostatně patří ve výskytu nemocí přenášených klíšťaty k nejrizikovějším oblastem světa.

Aktivita klíšťat bývá hojná už na jaře, ale v průběhu letních měsíců nebezpečí stoupá. Člověk se totiž stále častěji věnuje činnostem pod širým nebem. A jaká rizika že mu vlastně hrozí? Jedná se především o lymfskou boreliózu, což je nemoc, která při neléčení postihuje nervový systém, srdce i klouby. Nakazit nás přitom může více než 15 % klíšťat! Méně častá je tzv. klíšťová encefalitida, neboť nám ji mohou přivodit „pouhá“ 3 % klíšťat. Jenže tato nemoc je zase nebezpečnější, protože napadá mozek a mozkové blány a může skončit i ochrnutím nebo smrtí.

Prevence je základ

Klíšťata se nejčastěji vyskytují ve vlhkých listnatých či smíšených lesích, a to především na místech, kde je hodně travin a keřů. Navíc se objevují i na vlhkých loukách. Klíště je zajímavý tvor, neboť nemusí přijímat potravu déle než rok, a přesto přežije. Na svou příležitost si tedy umí počkat. Budete-li se pohybovat v trávě vysoké zhruba 20 až 100 cm, případně v okolí nízkých keřových porostů, máte šanci, že si vás nějaké trpělivě čekající klíště „vyhlédne“. Dotknete-li se jej, za odměnu se na vás přisaje a začne hodovat na vaší krvi. Co dělat, aby se to nestalo?

  • Chystáte-li se do rizikového prostředí, oblečte si hladké a světlé oblečení. To vám umožní efektivní kontrolu, zda se po vás nějaké to klíště nepohybuje a také se ho lehčeji zbavíte.
  • V současné sobě si lze pořídit mnoho repelentů proti klíšťatům, které je vhodné aplikovat na nohy od kolen dolů, kde existuje největší riziko přichycení.
  • Pokud se vám nechce používat chemické repelenty, vězte, že klíšťata odpuzují i některé bylinky. Jedná se např. o rozmarýn, pelargonii, pelyněk pravý, levanduli nebo citrónovou trávu.
  • Chcete-li případná rizika ještě více eliminovat, při procházkách přírodou se pohybujte především po cestách. Toto pravidlo však asi jen těžko dodrží náruživí houbaři.
  • Na místech, kde lze předpokládat zvýšenou aktivitu klíšťat (viz výše), zůstaňte na nohou. Pokud si sednete nebo lehnete do trávy, odpočinete si, ale také zvýšíte riziko napadení.
K TÉMATU  Ztratila se vám po příletu zavazadla? Nebojte se ozvat a řešte situaci hned. Jaké doklady potřebujete a kdy můžete žádat o odškodnění?

Klíště už se zakouslo? Postupujte správně

Přestože mnoho lidí stále odstraňuje klíšťata rukou, tento postup není obecně příliš doporučován. Může totiž dojít k přenosu nemoci přes drobná poranění na rukou. Navíc je často vyvíjen až příliš velký tlak, následkem čehož může dojít k vyvrhnutí obsahu střev do rány, čímž se zvyšuje riziko onemocnění. V současné době existuje mnoho pomůcek na odstranění klíštěte, ať už se jedná o speciální pinzety, háčky anebo kartu s integrovanou lupou. Jak ale postupovat konkrétně?

  • Mnoho odborníků nejprve doporučuje na postižené místo nanést dezinfekci. Tento krok je však také někdy zpochybňován, neboť prý zvyšuje riziko zmíněného vyvrhnutí obsahu střev do rány.
  • Každopádně si vezměte rukavice a s klíštětem začněte viklat ze strany na stranu. Naopak není doporučováno roztoče vytrhávat ani s ním točit. Jeho přední část pak může zůstat v kůži a způsobit svědící zatvrdlinu. Někdy je navíc dokonce příčinou zánětu.
  • Až se klíště uvolní a vy se jej zbavíte, ošetřete postižené místo dezinfekcí. K tomu by mělo podle některých názorů dojít skutečně až v době, kdy už je klíště definitivně odstraněno.
Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Prospívají zdraví, prodlužují věk. Prostě dělají dobře našemu tělu, mozku i kondici. Opravdová definice pro superpotraviny ale neexistuje. Do této kategorie se zařazují potraviny, které mají ve srovnání s podobnými podstatně vyšší obsah zdraví prospěšných látek. Které to jsou?
Ve světě dobrot je spousta potravin, které nejenže skvěle chutnají, ale zároveň jsou cenným zdrojem mnoha látek. A zatímco při jejich výběru se zpravidla zaměřujeme na nutriční hodnoty a samozřejmě chuť, někdy není od věci řešit i barvu, která u některých typů potravin hraje velkou roli. Věděli jste třeba, že některé černé potraviny jsou díky své přirozené barvě zdravější než jejich světlé verze? A právě několik takových společně prozkoumáme a mimo jiné vám prozradíme, v čem spočívá jejich výhoda.
Není nevěra jako nevěra? Už to tak vypadá. Zatímco někdo se kvůli takovému pochybení bičuje celé měsíce, jiný si v pocitu, že své polovičce nasadil parohy výkladní skříně, doslova libuje. Holt každý to má jinak!
Trápí vás otlačené prsty nebo puchýř na patě, když strávíte večer v lodičkách? Potí se vám v botě chodidla? Tyhle vychytávky vám poradí, jak na to. I ponožky se dají chytře schovat do jakékoli obuvi. Ale využít se dají i úplně jinak. Inspirujte se jednoduchými nápady, které ušetří vaše chodidla!
Zejména během zimy k nám do domácnosti zavítal nevítaný host jménem plíseň. Projevuje se nejen nepříjemným zápachem, ale také tmavými skvrnami poblíž oken nebo v rozích místnosti, kde se drží vysoká vlhkost. Plíseň trápí hlavně majitele bytů, kteří mají plastová okna a jimž se vlhkost vzduchu v příbytku především v zimě pohybuje ve vysokých číslech.
Kdo by neznal roztomilá dvojčata Annie James a Hallie Parker z filmu Past na rodiče, kde si Lindsay Lohan zahrála dvojroli po boku Dennise Quaida a Natashy Richardson. A právě tento film se stal jejím odrazovým můstkem, který jí navždy změnil život.
I když svou matraci pravidelně udržujete v dobrém stavu, je nutné ji občas i hloubkově vyčistit. Je známo, že spánkem trávíme třetinu svého života, takže byste měli svůj spací prostor udržovat opravdu čistý a voňavý, abyste si dopřáli skvělou noc. Přinášíme vám tipy, jak svou matraci opravdu skvěle vyčistit krok za krokem.
V nejnovějším dílu Výměny manželek došlo k nečekanému zvratu, když Martina nevydržela ani týden a opustila náhradní rodinu plnou špíny, chaosu a neposlušných dětí. Přečtěte si, jaké šoky a překážky ji přiměly k předčasnému odchodu z domácnosti, která ji přivítala do svého středu. Drama, emoce a nevídané situace – to vše v nejnovějším dílu, který rozvířil divácké diskuse.
Pravý deštivý a sychravý podzim se pomalu začíná hlásit o slovo, a tak není divu, že v tomto zrádném počasí více stonáme my i naše děti. S nižšími venkovními teplotami a nedostatkem sluníčka se navíc zvyšuje riziko nachlazení, chřipky a v dnešní době bohužel i dalších virových onemocnění. Právě v tomto období je tedy více, než kdykoliv jindy v roce důležité myslet na posílení imunity, která hraje zásadní roli v naší přirozené obranyschopnosti a odolnosti proti bacilům. Efektivním způsobem, jak můžeme posílit imunitu sobě i svým blízkým, je za pomoci pěti přírodních pomocníků. Jaké to jsou?
Vzácný pohled na odvážnou Jitku Čvančarovou! Herečka a vášnivá příznivkyně otužování se nechala vidět ve zcela nečekaném světle při svém novoročním dobrodružství na vrcholu Sněžky. Jaký je příběh za touto odvážnou fotografií a co na ni říkají fanoušci?
Období prázdnin a letních dovolených je už definitivně za námi. Přestože meteorologové slibují poměrně slušný podzim, sychravé dny spolu s deštivým počasím už nedočkavě klepou na dveře. Pokud vám zbývá ještě pár dnů dovolené nebo prostě máte chuť vyrazit někam na teplem, rozhodně se vám budou hodit naše tipy na hřejivou podzimní dovolenou.

Výběr článků

Bojíte se, že se můžete stát alkoholičkou, když si dáte každý večer jednu nebo dvě sklenky vína? Někteří odborníci to tvrdí. Jiní zase oponují, že sklenka vína denně, jedno pivo nebo panák tvrdého alkoholu prospívá lidskému organismu.
Jestli jste si zamilovali žvýkání žvýkaček, máte je neustále v kabelce nebo na pracovním stole, jistě nyní čekáte jednoznačnou odpověď „Ano!“. Bohužel tak úplně jasné to není, dají se totiž najít pro i proti. Pojďme se na ně podívat.
Dnes se připravte pomáhat, když to bude třeba. Budete za to odměněni! Co dalšího radí na pátek asrotroložka Naďa Šmídová?

Nepřehlédněte

Do období menopauzy se ženy dostávají mezi 45. – 60. rokem, jde o období plné změn a také o období, kdy žena může začít přibírat na váze. I když se budete stravovat stále stejně a dělat všechno stejně, je možné, že najednou nedopnete kalhoty a celkově se vám změní postava. Což nemusí být úplně příjemné.
Jsem vdaná za svého muže dlouhých devatenáct let, máme tři děti, a i když jsme si prošli někdy těžkým obdobím, všechno jsme spolu ustáli. Teď ale přišlo něco, co nás rozdělilo a nevím, zda to ještě někdy může být zase jako dřív.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek