Pátek , 29. 11. 2024

Zina

Je bio ovoce skutečně lepší? Odborníci radí, podle čeho si vybrat! Co je krásné na pohled, nemusí být zdravé!

je bio ovoce lepsi nez to ostatni
Zdroj: Nature house

06. 03. 2018

Biopotraviny jsou oblíbeným trendem již pár let. Nakupujeme je, protože chceme jíst zdravěji a kvalitněji. Všechny víme, že v BIO kvalitě lze sehnat různé produkty. Jednou z hlavních kategorií je BIO ovoce a zelenina, které se pěstuje zásadně jiným způsobem než to běžné. Liší se tak hned v několika podstatných věcech. 

Hnojiva a pesticidy mohou být i karcinogenní

Tou nejdůležitější vlastností bio ovoce a zeleniny je, že při jejich pěstováni nebyly využity chemické látky. Pomyslnou stopku tedy mají umělá hnojiva a pesticidy. Pesticidy jsou chemické přípravky, které se používají k hubení nejrůznějších rostlinných i živočišných škůdců. Dělí se na insekticidy, herbicidy, fungicidy, rodenticidy a další, pojmenované jsou podle škůdce, kterého mají odbourat.

„Jejich účelem je ochrana rostliny a to, aby následkem působení škůdců neuhynula. Nicméně jejich složení je chemické a přenáší se i do konečného plodu, který pak konzumujeme, což pro člověka rozhodně není žádoucí,“ říká Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE. Jejich působením je totiž narušována funkce hormonálního systému a některé druhy mohou být dokonce karcinogenní. Mimo to se pesticidní látky dostávají také do ovzduší, vody a do půdy a narušují tak přirozenou rovnováhu v přírodě.

Umělá průmyslová hnojiva a jejich vliv

Další skupinou látek jsou umělá průmyslová hnojiva. Ta se používají k udržení nebo zlepšení půdní úrodnosti, což zní sice velmi hezky, ale ve finále to může být spíše ke škodě. Do půdy jsou skrze hnojiva přidávány fosfáty a dusíkaté látky, které mohou způsobit kontaminaci vody. Směsi průmyslových hnojiv obsahují toxické látky, které se pak těžko z půdy odstraňují, mohou ji poškodit a dostávají se do plodin.

„V ekologickém zemědělství se místo umělých hnojiv používají hnojiva biologická, jako je například chlévský hnůj nebo kompost. Také se využívá vhodné střídání plodin, aby pole nebyla vyčerpávána,“ vysvětluje odbornice. Všechny látky, které se použijí při pěstování, jsou pak ve větší či menší míře obsažené také v plodech. S běžným ovocem a zeleninou tak konzumujeme také spoustu toxických látek, které mohou soustavně poškozovat naše zdraví.

K TÉMATU  Soutěž: Vyhrajte doplňky stravy pro namáhané oči

Co je krásné, není vždy zdravé

Pamatujete si na pohádku o Sněhurce a sedmi trpaslících, kde chtěla Sněhurku zlá macecha otrávit jablkem? A pamatujete si, jak to jablko vypadalo? Bylo krásné, červené, velké a lesklé, jen se zakousnout, ale ve skutečnosti bylo plné jedu. Vzpomeňte si na to, až budete příště nakupovat ovoce v supermarketu.

Ta jablka, která vypadají naoko nejlépe, často bývají právě těmi nejvíce chemicky ošetřenými, aby vydržela co nejdéle a krásně se leskla. Ošetření, které můžeme poznat na první pohled, je voskování, díky kterému se jablka nezvykle lesknou a při jejich umývání zjistíte, že jsou lehce mastná. Samozřejmě jde o vosk, který můžeme zkonzumovat, ale opravdu to potřebujeme?BIO jablka bývají trochu menší, každé vypadá jinak a nemívají výraznou lákavou barvu, ani se příliš nelesknou. Zkrátka vypadají přirozeně,“ říká Věra BurešováA podobně je to také s dalším ovocem a zeleninou.

BIO je dražší. Za co platíte?

Důležitým bodem, který mnohé od bio stravy odrazuje, je cena. Ta je totiž zpravidla vyšší než u běžných potravin. Je to proto, že při nákupu bioproduktů neplatíte pouze za produkt, ale za celý udržitelný systém, který za ním stojí. Vypěstovat ovoce i zeleninu ekologicky šetrným způsobem totiž trvá déle a vyžaduje to více práce. Dělá se to zkrátka postaru, tradičním způsobem, bez všech zlepšováků moderní doby. Finálních produktů je méně, a to se promítá v jejich ceně.

Autor: red

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Zatímco většina zatím cestuje jenom prstem po mapě, jiné už nebaví sedět doma. Chtějí něco zažít, i když tomu epidemiologická situace zrovna nenahrává. Jenže panující koronavirus cestování nepřeje už nějaký ten pátek, proto se mnozí lidé rozhodli vydat se na cestu, i když je venku stále hrozící riziko nakažení.
Hudební svět přišel o významnou postavu taneční hudby. Paul Spencer, známý jako Dario G, zemřel 17. června ve věku 53 let po boji s rakovinou tlustého střeva. Proslavil se hity jako "Sunchyme" a "Carnaval De Paris", které se staly ikonami devadesátých let.
O v pořadí pátém koučinku Nely s Marcelou se dočtete níže.
Venku klesly teploty. To je nejvyšší čas udělat si úklid v šatníku. I vánoční svátky mohou být dobrým časem pro zbavení se nepotřebného oblečení. To ostatní počká pěkně na jaro.
Manželský pár Justin a Hailey Bieber patří mezi nejslavnější páry šoubyznysu vůbec. Jejich vztah si však prošel spoustou zkoušek, které, jak se zdá, překonali a užívají si jeden druhého. Kde to všechno začalo?
Pro podklady na tento článek nemusíme sahat hluboko do kapsy, vždyť přece katastrofické filmy se často natáčejí právě na základě skutečných událostí. Ke každé události se pak přirozeně přidá malé nebo velké množství fikce a divák se může těšit na fascinující a zároveň strašidelný koktejl. Hollywoodští filmaři jsou na takové trháky přímo odborníci, a proto se nechte strhnout ojedinělými snímky, které by za žádnou cenu neměly ujít vaší pozornosti!
Bydlet v malém příbytku není nic, za co byste se měli stydět. A stejně tak to není žádná nevýhoda. Naopak - čeká vás méně uklizení. Konkrétně utírání prachu, protože se u vás nebude nacházet velké množství nábytku. Tím se takovým pomyslným oslím můstkem dostáváme k jeho zařizování. Abyste nežili v přecpané, kýčovité domácnosti, vyplatí se myslet na několik základních pravidel. 
Susan Buckner, americká herečka známá svým výkonem ve filmu "Pomáda" z roku 1978, zemřela minulý týden ve věku 72 let. Rodina herečky oznámila, že Buckner zemřela ve čtvrtek 2. května v Miami, obklopena svými blízkými. Příčina jejího úmrtí nebyla zveřejněna.
Chorvatsko je právoplatně jednou z nejoblíbenějších destinací Čechů. Pokud se letos chystáte navštívit tuto zemi, jistě se vám hodí pár tipů na krásná místa, ale také na změny platné od počátku roku 2023.
Podzim je tady, proto je čas obout se do teplejší a pevnější obuvi. Trendy pro podzim 2022 vás nadchnou. In je pohodlí a funkčnost. Mrkněte, jaké se letos budou nosit kozačky, kotníkové boty a boty na sníh. Pro každou ženu máme spoustu tipů, ze kterých si vyberete. Využijte podzimního Black Friday a nakupte nejlepší boty za zlevněné ceny. Boty si můžete pořídit i na další sezóny, proto volte kvalitní materiály a prověřené značky.
My ženy jsme kolikrát jedno tajemství vedle druhého. Navenek spořádané a rozumné, ale když se zrovna nikdo nedívá, zpíváme si před zrcadlem s hřebenem v ruce. A děláme toho mnohem více, ale nikomu bychom to nepřiznaly. Často ani nejlepší kamarádce.
Brzy se již začne oteplovat a zimní bundy tak budou definitivně out. Pokud chcete i svůj jarní šatník svézt na vlně aktuálních trendů, měli byste se držet několika základních doporučení. Vždy samozřejmě volte kabát vyrobený z lehkého a prodyšného materiálu, jako je bavlna, plátno nebo polyester, aby se vám v kabátu pohodlně chodilo i v teplejším počasí.

Výběr článků

Pojem jóga pro mnohé z nás jistě není nic nového. Co ale nahá jóga? Může být přínosem pro naši duši a fyzickou kondici, nebo se jedná o bláznivou formu cvičení jen pro otrlé?
I když je neděle od slova nedělat, měly byste dokončit vše rozdělané. Odpočinek potřebují předevšán vaše vnitřní orgány. Je důležité zaměřit se na správný jídelníček a očistu střev. Co ještě přinese novoluní v Panně?
Pohlavní nemoci – pro mnohé tabu, pro jiné něco tak intimního. Je chybou se domnívat, že vás některá z těchto velmi choulostivých onemocnění nemůže postihnout. Mnohé se totiž nepřenáší jen při pohlavním styku nebo nechráněným sexem. Jejich příčiny mohou být i jiné. Pojďme se seznámit s těmi nejčastějšími.

Nepřehlédněte

Christina Applegate, herečka známá především jako Kelly Bundová ze sitcomu Ženatý se závazky, se odvážně svěřila se svým bojem s roztroušenou sklerózou. Od své diagnózy v roce 2021 otevřeně mluví o výzvách, které tato autoimunitní nemoc přináší, a o svých osobních pocitech, včetně hluboké deprese. Applegate nadále inspiruje mnoho lidí svou upřímností a odhodláním čelit této náročné situaci.
Když začnou bolet dásně, je to velice nepříjemné. Často problém tkví ve vznikajícím zánětu, se kterým je třeba co nejdříve bojovat. Zánět dásní je sice běžné onemocnění, které postihuje dospělé i děti v jakémkoli věku, ale nikdy by se nemělo podceňovat. Pokud vás dásně občas bolí, pojďte se tomu podívat na zoubek, třeba konečně přijdete na to, jak s tímto nepříjemným pocitem zatočit jednou provždy!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek