Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Jak se správně starat o zuby. Ať váš chrup září na míle daleko

Součástí našeho vzhledu je samozřejmě i chrup. Když se na někoho usmějeme, někoho tím ohromíme, jiného zastrašíme. Abychom se těšili jen z té první reakce, měli bychom se o své zuby řádně starat, ať předejdeme nejen žloutnutí, ale také vypadaným zubům nebo kazům, které jen ničí náš zářivý úsměv.
jak se starat o zuby
Jak se správně starat o zuby? (Foto: 123RF)

08. 07. 2021

Jak se správně starat o zuby? Péče o chrup není jenom o pravidelných návštěvách zubaře a dentální hygienistky. Musíme také přidat ruku k dílu a každodenně si čistit své zuby alespoň dvakrát. Nevynechávejte hlavně večerní čištění. Ve vašich zubech se totiž nachází hromada zbytků z jídla a bakterií, které by vám během noci mohly udělat v ústech pořádnou paseku.  

S péčí o zuby se začíná už v půl roce 

Abychom předcházeli nejen zmiňovanému zažloutnutému chrupu, ale také kazům nebo zánětu dásní, s péčí o chrup začínáme už v útlém věku. Rodiče by se o chrup dítěte měli začít starat už po půl roce, kdy se po krmení jemně stírá povrch dásniček. Slouží k tomu bavlněné žínky nebo měkoučký kartáček.  

Ve chvíli, kdy dítěti začnou zuby růst, se do ruky bere velmi jemný kartáček, kterým je čistí. Předejde se tím možnému kazu, který se i v brzkém dětském věku může na zoubcích objevit.  

Jak se starat o zuby? Je důležité, aby se s péčí o chrup začalo už velice brzy. Důvodem toho je fakt, že dítě si na kartáček zvykne a bude ho vyžadovat. Už v raném věku je nutné, aby se dítě naučilo používat mezizubní kartáčky. Jedná se o nepostradatelného pomocníka spějícího ke krásnému chrupu, který se dostane i na kartáčkem těžko dostupná místa. 

Pamatujte – starého psa novým kouskům nenaučíte. Když bude dítě vědět, že mezizubní kartáčky jsou součástí každodenní ústní hygieny, nebude na ně zapomínat ani v dospělosti.  

Péče o zuby v dospělosti 

Fázi dětství máme úspěšně za sebou, což znamená, že přecházíme do věku dospělého. Hlavním úkolem každého dospělého člověka je koupit si šetrný zubní kartáček. Nevolíme žádný rejžák, ale spíše kartáčky s měkkými štětinami. Při čištění netlačíme na zuby, čistíme velmi jemně a dostatečně dlouho.  

K TÉMATU  Geneticky modifikované potraviny: Je třeba bát se jejich konzumace?

Bylo by chybou si myslet, že použitím kartáčku péče o chrup končí. Příručka nazvaná „Jak se starat o zuby“ říká, že tím dentální hygiena teprve začíná. Druhým krokem vedoucím ke krásnému a zdravému chrupu je použití mezizubních kartáčků. Jak již bylo zmíněno, dostává se i na těžce dostupná místa, kde také vězí plak.  

Bohužel se mezizubním kartáčkům nepřiklání takový důraz, který si bezesporu zaslouží. Jedná se o pomocníka, který může odhalit počínající parodontitidu. Pokud dásně po použití mezizubního kartáčku krvácí i po týdnu aktivního čištění, je někde problém.  

Tím posledním krokem, který při dentální hygieně podnikneme, je použití ústní vody. Na tu se (na rozdíl od mezizubních kartáčků) nezapomíná. Čemu bohužel nepřikládáme pozornost je její složení. Správná ústní voda by neměla obsahovat alkohol, aby nedocházelo k vysušování sliznice v ústní dutině.  

POZOR: Ústní voda opravdu nenahrazuje klasické čištění zubů. Jedná se pouze o doplněk, který spěje ke krásnému a zdravému chrupu. Není dobré přeskakovat předcházející fáze a provést jen výplach úst.  

Jak si správně čistit zuby? 

Abyste se radovali ze zářivého a zdravého chrupu, musíme si pořídit správný kartáček. Ale to už ostatně bylo zmíněno. Také bylo řečeno, že s kartáčkem se pracuje velice jemně a šetrně. Žádné velké nátlaky na váš chrup.  

Za správnou techniku čištění zubů se považuje ta, kdy kartáček přiložíme na zub, lehce jen “rozplácneme” a krouživými pohyby stíráme plak, který se na zubech upnul. Tímto stylem postupujeme zub od zubu. Čistíme ideální dvě až tři minuty, případně do té doby, dokud s kartáčkem nenavštívíme každý jednotlivý zoubek v ústech.  

Závěrem „projeťte“ zadní stranu zubů, kde se nejčastěji tvoří zubní kámen. Tím jeho vzniku předejdete a předejdete také zákroku zubaře, který by ho musel bolestivě odstranit. 

K TÉMATU  Rýmovník sídlí v každé domácnosti. Jaké jsou jeho účinky na zdraví?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak efektivně vybělit zuby i bez dentisty. Nejdříve zjistěte příčinu

Systém, který posune vaše zuby i vás

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Blížila se sedmá hodina večerní a my už jsme netrpělivě čekali před televizními obrazovkami, až se ozve známá melodie a objeví se mužík s papírovou čepičkou. Večerníček je fenoménem, který si pamatujeme do dneška, zvláště některé oblíbené pohádky, které nám každý večer před spaním přinášel. Zavzpomínejte si na pohádkovou nadílku s námi.
Možná jste o ní nikdy neslyšela a možná naopak ano. Slovo henna se v posledních letech skloňuje ve všech pádech a zaznívají o ní kladné ale i negativní názory. Jak to s hennou vlastně je a na co všechno ji můžete využít? Pro koho se vlastě hodí nejlépe a kdo by na její barvení měl raději zapomenout? A dá se hennou i tetovat? Vše se dozvíte v článku.
Mikrovlnná trouba je skvělý pomocník v každé domácnosti, ale i v kuchyňkách v zaměstnání. Novější modely dokonce odbourávají tradiční neduhy mikrovlnek, které při ohřívání polévky ohřály jen talíř nebo misku a část pokrmu, zatímco ve středu zůstala úplně studená část. A s trochou cviku v nich ohřejete i knedlíky nebo maso tak, aby jídlo chutnalo jako čerstvě uvaření. Přesto existují potraviny, které do mikrovlnky prostě nepatří. Po ohřátí mohou být dokonce zdraví škodlivé.
Zázrak moderní kosmetiky nebo prastará síla přírodních kamenů? Odhalte spolu s námi účinky malého kosmetického pomocníka jménem roller, kterého si zamilujete už po prvním použití.
Během těhotenství a zvláště v prvním trimestru můžeme počítat s fyziologickým váhovým přírůstkem. Každá maminka potvrdí, že v těhotenství přichází hlad častěji a ženy se do pravidelného stravování nutit nemusí. Jak je to ale s dietním režimem? Je vhodný? Do jaké míry?
Co takhle trochu zpestřit interiér? Pokud patříte mezi ty, které mají rády "udělej si sám", tohle jsou nápady pro vás. Originální květináče, plyšová spona na záclony, zarážka na knihy nebo talířek na jednohubky, to vše má jedno společné - základem jsou staré hračky. Nějaký vhodný kousek najdete i u vás, a pak hurá do díla. Zkuste trochu netradiční dekorace!
Vlasy jsou pro ženy velice důležité. Zakládáme si na nich, bereme je jako pýchu, o kterou je potřeba se neustále starat. Někdy, i přes veškerou péči, se nevyhneme zničení a roztřepeným konečkům. Jak proti nim bojovat?
Bylinky mají mocnnou sílu. Pomohou nejen proti nachlazení, ale také posílit imunitu, zlepšit celkově zdraví. Po kterých byste měly sáhnout a proč?
Známe to asi všichni, kdo máme nějaké problémy se zády nebo denně sedíme za obrazovou počítače. Za krkem to šeredně bolí a pomalu bolest postupuje až do hlavy, až se člověk jen těší, že si lehne a pořádně prospí. Krční páteř může být velice ošemetná, pokud nevíme, jak správně se k ní chovat. Pokud však už zabolí, je zde 5 cviků, které můžete pravidelně cvičit a ty vám zaručeně uleví!
Čeká Vás výlet do zahraničí? Jedete v zimě do Itálie na hory, na exotické Maledivy, nebo pozorovat polární záři na Island? A chcete se cítit bezpečně za všech okolností? Mít jistotu, že když se Vám něco stane, bude Vám zajištěn ten nejlepší komfort a servis, že se o Vás někdo skutečně postará? Pak jednou z nejdůležitějších věcí, kterou musíte před cestou udělat, je uzavřít dobré cestovní pojištění. Jakou pojišťovnu si ale vybrat, aby seděla na míru Vašim potřebám, a přitom Vás cestovní pojištění nevyšlo víc než celá vytoužená dovolená? Na to Vám pomůže najít odpověď srovnávač pojištění Yespojisteni.cz.
Rodičovská či mateřská dovolená bývají jedny z nejosamocenějších období, a to paradoxně i přesto, že žena či otec v podstatě nikdy sami ve skutečnosti nejsou.

Výběr článků

Strach z pavouků, strach z uzavřených prostor, strach ze tmy. Na tom není vůbec nic neobvyklého. Ale existují mezi námi tací, kteří trpí strachem ze skutečně roztodivných věcí.
Těšili jste se na první společnou dovolenou v zahraničí, ale dítě tvrdošíjně odmítá vlézt do moře? S jeho obavami je nutné pracovat citlivě, ať už se jedná o roční batole nebo tříletého sviště. Podívejte se, jak si s nimi poradit, abyste nemuseli zůstat jen u hotelového bazénu.
Zdravé lesklé vlasy plné síly a vitality jsou ozdobou každé ženy. Dosáhnout tohoto stavu ale nemusí být vždy snadné. Jednou z nejčastějších chyb je, že svým vlasům věnují ženy péče až příliš. Neustálé mytí, česání, kulmování, fénování či žehlení vlasy zatěžuje a poškozuje. Pravidelná péče je samozřejmě důležitá, je však třeba přistupovat k ní z té správné strany. Jak tedy o vlasy správně pečovat?

Nepřehlédněte

Určitě vám neuniklo, že od jisté doby se všude kolem nás rozmohla termální kosmetika, která se krátce po uvedení na trh stala doslova must-have trendem. Ostatně, co se týče krásy, nám slibuje řadu úžasných účinků, a navíc je zcela přírodní. A právě na to, jestli, jak a proč funguje se společně podíváme.
Liběna Rochová, přední česká módní návrhářka, zakladatelka Studia LR, ale také vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svoji tvorbu představila celému světu. V Paříži, Lyonu, Vídni, Düsseldorfu, New Yorku, Los Angeles, Bombaji, Dillí a v mnoha dalších destinacích. Jak se k módní tvorbě dostala a jaké překážky musela překonat?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek